Coffee Nap, czyli drzemka kawowa

Dziś kilka słów na temat drzemek kawowych  – Coffee nap.

Szybka drzemka kawowa to niesamowity sposób na zwiększenie energii i produktywności w ciągu dnia.

 

Jak coffee nap działa na organizm?

Kiedy pijecie kawę, spożywacie tym samym kofeinę, która przechodzi do jelita cienkiego, zostaje wchłonięta do krwiobiegu, a następnie jest metabolizowana w wątrobie. Efekty wypicia kawy są odczuwane dopiero po około 30-60 minutach, ze szczytem działania między 3 a 4 godziną od spożycia. Mała czarna daje ‘’kopniaka’’ do mózgu, poprzez blokowanie receptorów dla adenozyny — odpowiedzianych za zmęczenie.

Adenozyna sprawia, że czujecie się senni poprzez spowolnienie aktywności komórek nerwowych Waszego mózgu. Kiedy zatem kofeina przyłącza się do receptorów zamiast adenozyny (zamienia jej miejsce w receptorach) Wasz organizm nie odczuwa zmęczenia i może działać na wysokich obrotach. Komórki nerwowe przyspieszają i dają Wam wstrząs kofeinowej energii oraz koncentracji.

 

 

Zaletą drzemki kawowej jest fakt, że sen naturalnie czyści receptory adenozyny w mózgu! Krótki sen może poprawiać zdolność zapamiętywania, uczenia się i koncentracji. W trakcie Coffee nap dochodzi do regeneracji organizmu oraz wchłonięcia kofeiny z wypitej kawy. Dzięki temu macie czas nie tylko, żeby odpocząć, ale i umożliwić działanie cząsteczkom kofeiny. To jak rozwijanie czerwonego dywanu dla kawy. Co może być lepsze?

Co ważne – nie należy spać dłużej niż 20- 30 minut, aby nie wpaść w fazę snu, z której trudno się obudzić. Dla Was najważniejsze jest, aby przebudzić się w momencie, kiedy zaczyna działać kofeina.

 

Dlaczego drzemki kawowe tak dobrze działają?

Naukowcy zaobserwowali bezpośrednią behawioralną i poznawczą skuteczność drzemki kawowej. Według badań taki rodzaj odpoczynku jest bardziej efektywny niż sama kawa lub sama drzemka.

W badaniach, przeprowadzonych na pracownikach pracujących na nocnych zmianach, naukowcy odkryli także, że gdy badany uciął sobie 30-minutową drzemkę kawową, notował lepszą czujność, mniejsze zmęczenie i większą koncentrację w porównaniu do grupy z placebo, czyli grypy spożywającej napój bez dodatku kofeiny.

Japońscy naukowy zauważyli natomiast, że ich badani po coffee nap lepiej wypadli w testach pamięci (uczestnicy wykonywali zadania komputerowe przez 15 minut przed drzemką i przez 1 godzinę po drzemce). Coffee nap była najskuteczniejsza w przypadku zapobiegania późniejszej senności i zwiększenia wydajności. Efekty utrzymywały się przez całą godzinę po drzemce.

 

Przepis

Przepis na drzemkę kawową jest bardzo prosty.

W ciągu dnia, np. wracając z pracy, przygotuj sypialnię: zaciemnij i wywietrz pomieszczenie. Będąc już w łóżku, wypij espresso.

Po 15 – 30 minutach obudzisz się zregenerowany, nie dochodząc do fazy rem.
Filmik: https://youtu.be/CaI5LWj6ams.

 

 

Podsumowując 

Coffee nap, to skuteczny sposób na szybką i skuteczną regenerację w ciągu dnia. Jeśli Waszym celem jest poprawa koncentracji i wydajności, to drzemka kawowa jest świetnym rozwiązaniem. Drzemka powinna być krótka, a kawa wypita bezpośrednio przed zaśnięciem. Po przebudzeniu będziecie rześcy i gotowi do działania. Pamiętajcie jednak, że coffee nap nie zastąpi zdrowego i prawidłowego snu w nocy. Jeśli źle sypiacie lub Wasz nocny sen jest zbyt krótki, coffee nap nie wystarczy. Więcej o śnie przeczytacie w moich poprzednich postach TUTAJ i TUTAJ. Słodkich snów i smacznej kawy!

 

Bibliografia:

  1. Centofanti S., Banks S., Coussens S., Gray D., Munro E., Nielsen J., Dorrian J. A pilot study investigating the impact of a caffeine-nap on alertness during a simulated night shift. Chronobiol Int. 2020 Sep-Oct;37(9-10):1469-1473
  2. Hayashi M., Masuda A., Hori T. The alerting effects of caffeine, bright light and face washing after a short daytime nap. Clin Neurophysiol. 2003 Dec;114(12):2268-78.

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany