Dieta kuloodporna – część I

Wiele razy pisałam już o kuloodpornym strzale kawowym.

dieta-kulodp1

Część I

Dzisiaj przybliżę Wam popularną od niedawna dietę „kuloodporną” (Bulletproof Diet – stworzona prze Dave’a Aprey’a) i odpowiem na częste pytanie kiedy używać oleju MCT – o którym pisałam TUTAJ, a kiedy Brain Octane Oil.

Oba tłuszcze mają wspólne cechy, takie jak:

  • zbliżona wartość kaloryczna,
  • możliwość wykorzystywania na wiele sposobów w kuchni,
  • możliwość podgrzewania do temperatury 160’C,
  • pochodzenie z kokosa
  • są zdrowe i pobudzają do pracy nasze mózgi oraz dają mnóstwo energii na cały dzień.

Mimo powyższych wspólnych cech i podobieństw jest  jednak między nimi sporo różnic.

Z chemicznego punktu widzenia różnica polega na tym, że olej MCT zawiera kwas kaprylowy i kapronowy, a Brain Octane Oil jest kwasem kaprylowym w czystej postaci.

Pierwszy z nich ostatnio często nazywany olejem XCT ze względu na walory smakowe przypominające śmietankę/kremówkę może być wykorzystywany w kuchni do przyrządzania smoothie, zup kremów, mlecznej czekolady, karmelu, warzyw, sushi, a nawet lodów. Wykorzystywany w dietach, poddawany wielu procesom, które pozbawiają go smaku i zapachu, ale w zamian staje się wszechstronnym olejem MCT.

Ma wiele zalet takich jak ułatwianie przyswajania witaminy E, wapnia i magnezu, oraz kontrola bakterii i wirusów w organizmie. Oprócz tego nie wymaga przechowywania w lodówce i pozostaje płynny w temperaturze pokojowej.

Dodatkowo pomaga nam się pozbyć zbędnych kilogramów, utrzymać poziom cholesterolu na odpowiednim poziomie, oraz jest zamieniany w energię szybciej, niż inne oleje.

Na pytanie który tłuszcz wybrać w kuchni odpowiem, że zdecydowanie bardziej polecam ulepszony Brain Octaine Oil. Mimo, iż jego smak i zapach nie należą do najprzyjemniejszych, są one zupełnie niewyczuwalne, kiedy trafia na nasze stoły. Organizm bardzo szybko zamieni go w ketony, które posłużą do wytworzenia energii bez udziału glukozy z węglowodanów czy cukrów, co za tym idzie wspomaga działanie mózgu lepiej niż olej XCT.

Dodatkowo ma działanie przeciwdrożdzakowe i wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Badania nad kwasem kaprylowym wykazały, że łącząc się z błonami komórek drożdżaków, powoduje ich rozerwanie i śmierć. Badania wykazują także znaczne zmniejszenie koloni drożdżaków w jelitach przy systematycznym stosowaniu kwasu kaprylowego. W jednym z badań stwierdzono, że kwas kaprylowy zmniejsza ślady drożdżaków (Candida albicans) w posiewach kału o 30-90%, po zaledwie 16 dniach suplementacji. Kwas Kaprylowy jest zazwyczaj bardzo szybko wchłaniany z jelit do krwioobiegu i w celu pożądanego działania przeciwdrożdżakowego musi być łączony z minerałami, aby zapewnić wolniejsze tempo uwalniania w przewodzie pokarmowym. W kandydozie kwas kaprylowy należy wprowadzać stopniowo, aby zapobiec pogorszeniu się symptomów lub je ograniczyć, ponieważ opisane drożdżaki wydzielają toksyczne substancje.”

Do zalet wynikających ze stosowania diety ‘kuloodpornej” oraz wykorzystywania  „Brain Octane Oil” i oleju XCT na co dzień wrócę niebawem. W kolejnych postach znajdziecie więcej informacji praktycznych i przepisów. JUŻ ZA TYDZIEŃ…

Komentarze 17 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

A czy suplementacja kwasu kaprylowego np w kapsulkach będzie przynosić podobne efekty?

może w przyszłości 🙂

Aniu, czy mogłabyś podesłać mi link do badania, o którym mówiłaś? Mam problem z drożdżakami i zrobię wszystko żeby się ich pozbyć, ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać? Masz jeszcze jakieś inne sposoby na Candidę?

Aniu!

Jeśli chodzi o suplementacje kwasem kaprylowym, to jaki mogłabyś polecić?

Hej Aniu,
po czym rozpoznam, jaki olej posiadam? Mam olej kokosowy virgin cold pressed i nie pisze nic dodatkowo. Bylabym wdzieczna za informacje.

Naturalnie w organizmie ketony sa produkowane TYLKO kiedy jest deficyt cukru spozywaniego w diecie. Ketony sa sygnalem dla mozgu zeby brac energie z tluszczu (spalacz tluszczu). “Zamiast” stosowania diety niskocukrowej mozna przyjac MCT albo Octane do produkowania ketonow. Takie tam male oszustwo 🙂

A kiedy można się spodziewać diety dla sportowców o zwiększonej kaloryczności? 🙂

już wkrótce…

Hej Aniu,
po czym rozpoznam, jaki olej posiadam? Mam olej kokosowy virgin cold pressed i nie pisze nic dodatkowo. Bylabym wdzieczna za informacje.
Pozdrowienia z Monachium

olej kokosowy = C6+C8+C10+C12+inne
olej MCT = C8+C10
Octane = tylko C8

“C” oznacza ilosc czasteczek wegla (dlugosc kwasow tluszczowych). Czym krotsze lancuchy tym lepiej poniewaz olej przeksztalca sie szybciej w energie. A ta dieta nazywa sie dieta ketonowa (ograniiczenie cukru powoduje powstawanie ketonow – sygnalu do uzycia energii z tluszczu, a nie z innych zrodel jak watroba czy miesnie). Prawdziwa dieta ketonowa powoduje powstawanie duzo wiecej ketonow (okolo 5x) niz picie kuloodpornej kawy raz dziennie. Spozywanie max 2 lyzek oleju MCT dziennie jest dla mnie dodatkiem.

Olej kokosowy to olej kokosowy. Jesli chcesz nabyc MCT albo Octane to trzeba go sobie kupic osobno.

Oh a olej C6 bylby jeszcze lepszy niz Octane ale ma niefajny zapach i smak.

Aniu, czy Twoja dieta by Ann nadaje sie rownież dla kobiet w ciąży? Nie chodzi mi o odchudzanie sie a raczej o dostarczanie organizmowi tego co najlepsze. Pozdrawiam

Jak najbardziej.
Przy diecie dla kobiet w ciąży, należy pamiętać o zwiększaniu zapotrzebowania kalorycznego.
W pierwszym trymestrze nie zmienia się zapotrzebowanie, natomiast w II i III tak. (zaleca się zwiększenie o 300 kcal)
Sama aplikacja nie posiada opcji wyboru diety dla kobiet w ciąży. Natomiast II i III poziom jest jak najbardziej dobrym wyborem. Należy jednak zaznaczyć zwiększoną kaloryczność 🙂