Must have! Magnez i jego właściwości

Super pogoda, mamy coraz więcej możliwości aktywnego spędzania czasu. Pakuję walizkę i jadę w kolejną podróż – czekają mnie wyzwania i stres, więc jak zawsze zabieram ze sobą moje zdrowe produkty oraz potrzebną suplementację.

zdjęcie Adam Mruk

Dzisiaj o magnezie

Czy powinieneś przyjmować suplementy magnezu?

Biorąc pod uwagę wszystkie ważne role jakie magnez pełni w ludzkim ustroju, oraz fakt, że niedobór magnezu jest jednym z powszechniej występujących niedoborów u dorosłych (jak szacuje się występuje nawet u 80%), warto wziąć pod uwagę regularną suplementację magnezu oraz jedzenie produktów w niego bogatych.

U wielu ludzi niedobór magnezu powoduje odczuwalne negatywne objawy, tj. bóle i skurcze mięśni, słabe trawienie, niepokój i problemy ze snem. Mimo to deficyt tego pierwiastka bywa pomijany i rzadko sprawdzany. Dlatego też magnez może być jednym z najrzadziej przyjmowanych suplementów.

Potrzeba suplementacji magnezu

Niedobór magnezu może powodować istotne objawy. Najbardziej znaczące to:

  • nadciśnienie i choroby układu krążenia
  • uszkodzenie nerek i wątroby
  • nadmierne wytworzenie nadtlenku azotu, który może prowadzić do migren, stwardnienia rozsianego, jaskry i choroby Alzheimera
  • niedobory składników odżywczych, m.in. witaminy K, wapnia i potasu
  • syndrom niespokojnych nóg
  • pogorszenie objawów napięcia przedmiesiączkowego
  • zaburzenia behawioralne i huśtawki nastroju
  • bezsenność i problemy z zasypianiem
  • osteoporoza
  • nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze spowodowane niskim poziomem tlenku azotu lub osłabiony system odpornościowy
  • ubytki w zębach
  • słabość mięśni i skurcze
  • impotencja

Dlaczego niedobór magnezu jest tak powszechny? Wiele czynników wchodzi tutaj w grę: wyjałowienie gleby, które obniża ilość magnezu w plonach; zaburzenia trawienia prowadzące do zaburzeń absorpcji magnezu i innych minerałów w jelicie; częste stosowanie leków i antybiotyków, które niszczą przewód pokarmowy.

Ciało ludzkie wykonując normalne funkcje, jak ruchy mięśni, bicie serca i produkowanie hormonów, traci zapasy magnezu każdego dnia. Chociaż potrzebujemy jedynie niewielkich ilości magnezu w porównaniu z innymi składnikami odżywczymi, musimy regularnie uzupełniać jego zapasy pozyskując go z pożywienia, czy suplementów, aby zapobiec symptomom deficytu.

Nerki kontrolują poziom magnezu w ciele i wydzielają magnez do moczu, co uzasadnia dlaczego wydalanie moczu jest zredukowane, gdy poziomy magnezu i innych elektrolitów są niskie. Magnez jest w rzeczywistości najmniej obfitym elektrolitem w surowicy, ale jest wciąż wyjątkowo ważny dla metabolizmu, funkcji enzymów, produkcji energii i równoważenia tlenku azotu (NO) w organizmie.

Rekomendowane dozwolone dzienne dawki magnezu

Rekomendowane dzienne dawki spożycia magnezu w zależności od wieku i płci według Narodowego Instytutu Zdrowia:

  • Niemowlęta – 6 miesiąc życia: 30mg
  • 7–12 miesięcy: 75 mg
  • 1–3 lat: 80 mg
  • 4–8 lat: 130 mg
  • 9–13 lat: 240 mg
  • 14–18 lat: 410 mg dla mężczyzn; 360 mg dla kobiet
  • 19–30 lat: 400 mg dla mężczyzn; 310 mg dla kobiet
  • Dorośli 31 lat i starsi: 420 mg dla mężczyzn; 320 mg dla kobiet
  • Kobiety ciężarne: 350-360 mg
  • Kobiety karmiące: 310-320 mg

Magnez jest powiązany z innymi składnikami odżywczymi w organizmie, w tym z wapniem, witaminą K i D. Eksperci wierzą, że jednym z powodów, dla których suplementacja magnezu niesie ze sobą tak wiele zalet jest to, że pomaga on wyrównać poziom wapnia, który może kumulować się w organizmie przy regularnym przyjmowaniu go w postaci suplementu. Przyjmowanie dużej ilości witaminy D lub deficyt witaminy K2, może obniżyć zasoby magnezu w organizmie i przyczynić się do jego niedoboru.

Dlatego jest istotne, aby być ostrożnym przy przyjmowaniu suplementów, w tym magnezu. Zbyt wysokie dawki mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi innych składników odżywczych i zatrucia. Stąd zazwyczaj rekomenduję pozyskiwanie minerałów z pożywienia, ponieważ naturalnie zawiera ono ważne balansujące składniki.

W przypadku niedoboru należy przyjmować suplement przez określony czas.

Polecam Magnez 300 + 

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11425281

Komentarze 14 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pytanie zupełnie nie na temat postu ale zdjęcia… Ma Pani świetny sweter na sobie, szukam takiego już od dawna… Byłabym wdzięczna za nazwę marki… Pozdrawiam

Absolutnie, magnez jest kluczowy!! Jego brak potrafi zmienić aktywną i niemal “niezniszczalną” kobietę w zombie… o czym przekonałam się po kontuzji, prawdopodobnie wskutek antybiotykoterapii. Po przebadaniu się u kilku specjalistów (wachlarz objawów jest naprawdę imponujący i pokrywa się z objawami wielu innych chorób), ktoś wreszcie wykrył u mnie tężyczkę utajoną… Ale – co istotne – badanie surowicy krwi nie jest miarodajne w kwestii poziomu magnezu: w tym celu należy wykonać badania krwi na poziomie komórkowym. Co prawda, powrót do zdrowia zajmuje około roku (bo organizm pozbywa się nadmiaru magnezu – to raczej kwestia biegunki, niż zatrucia), ale walczę i podpisuję obiema rękami artykuł! 🙂 Temat-rzeka, wciąż aktualny i niewyczerpany! Pozdrawiam

Hej Aniu! Mam pytanie, jakie suplementy/witaminy polecasz do stosowania by uzupełnić niedobory i funkcjonowanie organizmy. Kiedyś siostra polecala mi tabletki, których nazwy niestety nie pamiętam mające w sobie cały pakiet składników. Czy stosowanie tego typu produktów nie jest szkodliwe?

Aniu, ostatnio bardzo dokładnie czytałam o magnezie i ze wszystkich źródeł wynika, że najlepiej przyswajalną formą magnezu jest mleczan lub cytrynian (pewne źródła internetowe podają, że te formy wchłaniają się w 90%), natomiast węglan magnezu, który jest głównym składnikiem Magnez 300+, wchłania się w 30%. Dlaczego więc ten magnez, a nie produkty zawierające mleczan lub cytrynian?

Stosuje osobiście Magnesium 300+ i jestem zadowolona. Posiada aż 300 mg jonów magnezu, witaminy z grupy B, witaminę E oraz selen. Poza tym produkt zawiera dwie sole magnezu: glicerofosforan magnezu – sól organiczną oraz węglan magnezu – sól nieorganiczną. Połączenie tych dwóch soli zwiększa tolerancję, ponieważ glicerofosforan magnezu znajduje się w grupie soli magnezu najlepiej tolerowanych przez nasz organizm. Połączenie soli – organicznej i nieorganicznej oraz rozłożenie dawkowania na kilka porcji w ciągu dnia zapewnia lepsze wchłanianie magnezu.

Do pory dnia należy podejść indywidualnie,w zależności od preparatu i prowadzonego trybu – np. w Magnesium 300+ dawkowanie jest dobrze rozłożone w ciągu dnia: dwie tabletki dwa razy dziennie w trakcie posiłku. Mozna zatem dawkować i rano i wieczorem. Magnez jest lepiej wchłaniany gdy przyjmujemy go w małych ilościach kilka razy w dziennie, a nie jednorazowo.

Aniu czy napoje izotoniczne typu power rade lub oshee są zdrowe i mozna je pić po treningu lub podczas ??

Pani Aniu mam dość ważne pytanie …. rekomenduje Pani Magnez 300+, ale jest to suplement diety… czy nie powinno się stosować leków które uzupełniają magnez np. Magne B6, nie są to suplementy tylko leki? Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia, suplementy diety traktowane są jako środki spożywcze. Suplementy diety nie podlegają takim obostrzeniom rejestracyjnym jak produkty lecznicze. Aby suplement diety wprowadzić na rynek, nie potrzeba kompletu wyników z długoletnich badań klinicznych. Można powiedzieć, że wystarczy jedynie notyfikacja na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego wzoru opakowania i ulotki. Proszę o informację zwrotną w tej sprawie, gdyż śledzę Pani bloga na bieżąco i jestem bardzo ciekawa jakie stanowisko zajmuje Pani w tej sprawie 🙂

Zacznijmy od tego, że tam jest cyjanokobalamina czyli słabe formy witamin

Również jestem ciekawa, ponieważ nigdy nie można mieć pewności co do stopnia przyswajalności preparatów z półki suplementów diety.

Suplementy mają za zadanie uzupełnienie naszej diety w składniki odżywcze występujące w naturalnej żywności – witaminy, minerały i inne substancje o działaniu fizjologicznym. Do tej ostatniej grupy należą nie tylko związki chemiczne, ale także wyciągi roślinne (np. z miłorzębu japońskiego, żeń-szenia, kozłka lekarskiego)lub z ryb (np. kolagen z dorsza) niewystępujące w żywności. Preparaty, które je zawierają, to tzw. produkty pogranicza, ponieważ trudno określić, czy są jeszcze suplementami diety, czy już lekami roślinnymi lub zwierzęce.
Nie naruszają gospodarkę hormonalna. Leki lecza jedno, a niszczą drugie. Leki są Związkiem chemicznym(czyli czysta chemia)
Ja wole suplementacja. Nie biorę leków od 6 lat.

Czy w ciąży i karmiąc piersią mogę pić olej kokosowy? Będę wdzięczna za odp. Pozdrawiam

Jak najbardziej!