Olimpiady Specjalne. Dzień Eunice Kennedy Shriver – 24 września 2016 r.

Cieszę się, że mogę być częścią Organizacji jaką są Olimpiady Specjalne. Jestem z tego dumna i wierzę, że wspólnymi siłami możemy pokazać jakie idee i wartości są w życiu najważniejsze. Pokażmy wspólnie, że niepełnosprawności intelektualnej nie należy się bać, że nie czyni ona człowieka mniej wartościowym, czy gorszym.

Dziś bardzo ważny dla nas dzień –
Dzień Eunice Kennedy Shriver – założycielki ruchu Olimpiad Specjalnych.

W tym roku obchodzimy siódmą edycję dnia poświęconego pamięci tej niezwykłej osoby. Jest to szczególne święto, którego celem jest nie tylko przypominanie ludziom na całym świecie o zmianie w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną, którą zainspirowała Eunice. Ten dzień ma przede wszystkim kontynuować dzieło jej życia – walkę o większą tolerancję, akceptację i społeczne włączenie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Eunice całym swoim życiem pokazywała, jak ważne jest, by takie osoby, w tym zawodnicy Olimpiad Specjalnych, żyły z nami, a nie obok nas.

Eunice jest przykładem, jak jedna osoba, nie godząca się na dyskryminację i brak tolerancji, może dokonać globalnej zmiany w świadomości. Dzięki jej działaniom,  tematyka niepełnosprawności intelektualnej stała się jednym z priorytetów administracji prezydenta J.F. Kennedy’ego już na początku lat 60 ubiegłego wieku. W latach 60 Eunice miała ogromny wkład w rozwijanie badań naukowych nad niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki niej w USA powstała cała sieć placówek naukowych pomagających lepiej zrozumieć to zagadnienie. W 1968 roku Eunice Kennedy Shriver założyła ruch Olimpiad Specjalnych, który dzięki jej wsparciu i determinacji przerodził się w największą światową organizację sportową dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Działalność Eunice doceniona została na całym świecie, m.in. Prezydenckim Medalem Wolności (najwyższym cywilnym odznaczeniem w USA), francuską Legią Honorową, Orderem Uśmiechu czy nagrodą MKOl. Otrzymała doktoraty Honoris Causa 14 prestiżowych uczelni, m.in uniwersytetów Yale i Princeton.

Dzisiaj zapraszamy wszystkich – to jest ten moment, w którym należy podjąć działanie! Zostańmy wszyscy ambasadorami akceptacji i tolerancji! Zagrajmy razem, tworząc wielką drużynę osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych intelektualnie!

Obecność nas, jako kibiców czy wolontariuszy na zawodach Olimpiad Specjalnych, nie wymaga wielkiego wysiłku. Osobom z niepełnosprawnością intelektualną pokazuje to jednak, że doceniamy nie tylko trud i wysiłek włożony przez nich w treningi sportowe, ale też, że stanowią dla nas równoprawną część społeczeństwa.

Pokażmy, że razem możemy budować lepszy świat, taki z jakiego dumna byłaby Eunice Kennedy Shriver.

Dołączcie do nas bo razem możemy więcej!

Komentarze Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Batony zamówione i zapłacone w poniedziałek dziś mamy sobote a batonów dalej brak;/ Nie ma na stronie żadnego numery telefonu, nie można się z nikim skontaktować poza e-mailem a mamy XXI wiek. Na stronie pisze, że wysyłka powinna dotrzeć w ciągu 2-3 dni no jak widać ja mam pecha. Masakra jednym słowem