Prawidłowy przyrost masy w ciąży

Każda kobieta powinna się przygotować do tego, że w czasie ciąży jej ciało ulegnie dużym zmianom.

Jak to wygląda wg specjalistów? Ile powinnyśmy przytyć na każdym etapie ciąży?

Zalecenia dotyczące przyrostu wagi są inne dla każdej z nas, a jest to związane z takimi elementami jak budowa ciała, wzrost, przemiana materii czy geny. Najważniejszym wskaźnikiem przyrostu masy ciała w ciąży powinno być samopoczucie i przede wszystkim wskazania lekarskie.

Jeżeli przed ciążą Twoje BMI było niskie to być może przytyjesz w czasie ciąży więcej, aby mieć więcej tkanki tłuszczowej. Ta sama zasada tyczy odwrotnej sytuacji, kiedy zmagałaś się z nadwagą to teraz będzie bezpieczniej przytyć niewiele, bo wykorzystać jak najwięcej zapasów tłuszczu. Przyniesie to także korzyści estetyczne, ponieważ unikniesz obwisłej skóry oraz rozstępów po porodzie.

Tak naprawdę Twoja waga powinna rosnąć proporcjonalnie do wzrostu Twojego dzieciaczka. Jednak jest to sprawa indywidualna i zależna od wielu czynników i to lekarz prowadzący będzie wiedział najlepiej co dla Ciebie

Ocenę prawidłowej wagi pokazuje współczynnik Body Mass Indeks (BMI) wg którego:

– BMI poniżej 18,5 – wzrost masy 13-16 kg

– BMI 18,5 – 24,9 – wzrost masy 11-13 kg

– BMI 25 – 29,9 – wzrost masy 10-11 kg

– BMI powyżej 30 kg – wzrost masy do 10 kg

Oczywiście w przypadku ciąży bliźniaczej dane będą się różnic

Jak to wygląda w poszczególnych trymestrach?

W pierwszym okresie ciąży (I trymestr) zapotrzebowanie kaloryczne nie odbiega od norm i za bardzo się nie zmienia. Wzrasta jednak zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Zalecany przyrost masy ciała to od 0,5 do 2 kg.
W II trymestrze zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta o 360 kalorii dziennie i przyszła mama powinna przybrać od 0,45 do 0,68 kilograma na tydzień. W tym czasie rośnie łożysko, matczyna tkanka tłuszczowa, tkanka w piersiach i objętość krwi. Ogólna masa ciała w czwartym, piątym i szóstym miesiącu ciąży powinna wzrosnąć od 5,4 do 6,3 kilograma.
W ostatnim III trymestrze zapotrzebowanie na kalorie wzrasta aż o 475 kcal, przeciętny wzrost masy ciała kształtuje się od 3,6 do 4,5 kilograma i jest wynikiem rozwoju płodu i niemal dwukrotnego wzrostu dziecka. Są to książkowe wartości. Pamiętaj jednak o tym co wielokrotnie powtarzam – każda z nas jest inna i na każdą inaczej wpływają poszczególne czynniki  również te kształtujące wagę w ciąży.
Wiele kobiet tyje bardzo niewiele, a niektóre z powodu nudności nawet chudną. Bez wyjątku pozostaje jednak fakt, że żywienie kobiet w ciąży jest podstawowym determinantem rozwoju płodu 🙂

Wszystko w naszych rękach…i brzuchach!

Zbyt niski przyrost masy w ciąży

Dla zdrowego rozwoju płodu ważne jest to, by przyrost masy ciała był prawidłowy. Jeśli kobieta nie przytyje w czasie ciąży odpowiednio dużo, to i jej i dziecku mogą grozić powikłania. Jednym z nich jest przedwczesny poród. Innym poważnym problemem może być powolny rozwój płodu urodzenie dziecka o niskiej masie, co często wiąże się z chorobami i umieralnością okołoporodową. Zbyt niski wzrost masy ciała przyszłej mamy często prowadzi do problemów rozwojowych okresu dziecięcego, chorób układu krążenia, cukrzycy i nadciśnienia w późniejszym wieku. Kolejnym problemem jest niebezpieczeństwo pojawienia się infekcji płynu owodniowego i przedwczesnego oddzielenia łożyska, czy też pęknięcia błon płodowych.

Zbyt wysoki przyrost masy w ciąży

W okresie ciąży przyrost masy ciała jest uzależniony od kilku czynników takich jak wzrost objętości krwi, a wraz z rozwojem dziecka również macicy matki. Natura nam podpowiada jak sprostać potrzebom maluszka i przyjmujemy większą ilość kalorii, by zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Często jednak okazuje się, że tracimy kontrolę nad swoimi kulinarnymi zachciankami, a zatem i nad tyciem. Jest to bardzo niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka, gdyż zwiększa ryzyko długoterminowej otyłości u obojga, a w konsekwencji naraża na wszystkie choroby z nią związane. Prowadzi również do bólów kręgosłupa, obrzęków nóg, powstawania żylaków i hemoroidów u matki. Jeśli przyszła matka przed zapłodnieniem borykała się z nadwagą lub otyłością, lub w ciąży przyrost masy był zbyt duży, to rośnie zagrożenie cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia, makrosomii noworodków, porodu przedwczesnego czy konieczności ukończenia ciąży cięciem cesarskim.

Przyszła mama potrzebuje składników odżywczych oraz następujących witamin: A, B1, B2, niacyny, choliny, kwasu pantotenowego, B6, B12, C, E, folianów, a także minerałów takich jak wapń, fosfor magnez, żelazo, cynk, miedź, jod, selen. Pisałam o tym TUTAJ.
Pamiętaj także o odpowiedniej ilości spożywania białka, owoców i warzyw oraz nie zastępowania posiłków słodyczami. Prawidłowe odżywianie w okresie ciąży to również gromadzenie rezerw (białka, tłuszczu, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, niektórych substancji mineralnych) w organizmie na okres laktacji.

Jedzenie regularnie rozłożonych w ciągu dnia posiłków jest ważne ponieważ:

  • Zapewnia odpowiednie zaopatrzenie w składniki odżywcze
  • Sprzyja właściwemu wydzielaniu insuliny
  • Sprzyja prawidłowym przyrostom masy ciała w ciąży
  • Zapobiega odkładaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej
  • Zapobiega rozwojowi nadwagi czy otyłości po ciąży

Organizm kobiety w ciąży gromadzi rezerwy, które będą wykorzystywane w czasie laktacji:

  • z mięśni będzie pobierane białko
  • z kośćca składniki mineralne
  • z wątroby glikogen
  • z tkanki podskórnej tłuszcz

 

Pamiętaj, że na Twoją wagę w ciąży składa się wiele czynników:

  • 3,5 kg – masa dziecka
  • 1-1,5 kg – macica
  • 1-2 kg – piersi
  • 1-1,5 kg – płyn owodniowy
  • 0,5-1 kg – łożysko
  • 1,5-2 kg – krew i dodatkowe płyny
  • 2-4 kg – dodatkowa tkanka tłuszczowa

Drogie przyszłe Mamy:)

W głównej mierze od Nas zależy zdrowie i radość z życia oraz wspólnych chwil z dzieckiem, więc zadbajmy o nie jak najszybciej 🙂

Kontrolujmy naszą wagę i życzmy sobie SMACZNEGO I ZDROWEGO! 

Już wkrótce moja najnowsza książka dla przyszłych mam – mam nadzieję, że pomoże nie jednej kobiecie 🙂

Komentarze 76 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Bardzo fajnie czyta się o ćwiczeniach w ciąży, aktywnym życiu w tym okresie… W telewizji, na blogach, wszystkie chwalą się jak mało przytyły i jak szybko wracają do formy po ciąży. Wszystkim, którzy przechodzą tak ciąże szczerze gratuluję, są jednak kobiety, które cała ciąże walczą nie o figurę, a życie swojego dziecka. Są kobiety, które walczyły długie lata o upragniona ciąże, są po in vitro, mają ciążę zagrożoną i każdego dnia ciąży myślą tylko o tym czy uda im sie urodzić swoje dziecko całe i zdrowe. Nie w głowie im jak wyglądaj w ciąży i jak będą wyglądać po niej.

Ja całą swoja ciąże jadłam zdrowo, zero fast foodów, zero słodyczy, owoce, warzywa, chude mięso.. +24 kg przy wzroście 154 cm. Jak wyszłam ze szpitala po porodzie ważyłam więcej o 4 kg niż do niego przyszłam z brzuchem. Taki urok jak organizm zatrzymuje wodę. W ciągu kolejnych 3 tyg uciekło ze mnie ok 18 kg … wody. Skóra wisiała mi na udach jak tuż po porodzie na brzuchu, aż położna środowiskowa mówiła że drugi raz w życiu coś takiego widzi. Dodam że całą ciąża książkowo, opórcz wyników krzepliwości, przez co musiałam całą ciąze brać zastrzyki z heparyny i masz przyczynę.

Ania a co z rozstępami? Możesz polecić jakieś środki na nie? Ps mam nadzieję że gdy zostaniesz mamą na blogu też będziesz pisać o macierzyństwie, dzieliła się swoimi spostrzerzeniami , przeżyciami dotyczączymi macierzyństwa. Wiem że twoj blog nie dotyczy i nie bedzie dotyczyl tylko o macierzynstwa i spostrzenien na jego temat chodzi mi po prostu o typowe rady od czasu do czasu (np jakie artykuły najlepiej maluszkom zakupić itp.) , twoje opinie dotyczace wyprawki i wielu innych kwestiach zwiazanymi z dziecmi na pewno przyda sie nie tylko mi ale takze innym matkom pozdrawiam

Czy w nowej książce bedą informacje o diecie przy karmieniu piersią i powrocie do aktywności fizycznej po porodzie? Jestem w 27tyg, 7kg na plusie i jak na razie bez rozstępów. Juz mam zakaz ćwiczeń od lekarza ze względu na ryzyko wczesnego porodu, boje sie ze przez takie siedzenie bardziej przytyje, a jestem osoba bardzo aktywna i ciężko mi to znieść ;-( jem regularnie, zdrowo i pije duzo wody. Chciałam ćwiczyć z Twoim programem ale niestety zakupiłam go i moge go jedynie oglądać 🙁 dziecko jest teraz najważniejsze wiem ze to nadrobię po porodzie na pewno ?

Książka dotyczy tematyki ciąży, nie karmienia.
Życzę dużo zdrówka!!!

Czyli będzie później kolejna książka o tematyce po-ciążowej? 😉 byłoby świetnie, termin mam na koniec lipca, super by było gdyby na jesień coś takiego wyszło 😀 pozdrawiam serdecznie !

Witam jestem w 12 tygodniu ciąży i jak na razie straciłam 3 kg. Od samego początku czuje się dobrze nie miałam mdłości. Wiec nie powinnam tracić na wadze. Trochę się martwię ale myślę że to przez ograniczenia słodyczy których mimo bardzo aktywnego trybu życia przed ciążą nie potrafiłam się oprzeć teraz praktycznie ich nie jem. Mam nadzieje że powoli moja waga zacznie wzrastać. Jestem aktywna ale oczywiście nie przesadzam. Zastanawiam się Aniu czy rozważysz kiedyś inne wydanie swojej książki nuż z tradycyjnym DVD. Kupiłam ją. Książka ciekawa ale w moim domu laptopy z możliwością odtworzenia płyty dawno wyginely. 🙁

Ta wiedza nie jest nikomu do niczego potrzebna. Pani Ania wygląda zjawiskowo, pięknie i subtelnie, każda kobieta tyje w ciąży więc to żadna sensacja.

Uwielbiam czytać tego bloga.
Bardzo się cieszę, że mam młodszą ciąże i mogę korzystać z Twojej wiedzy.
PS: czekam na artykuł o diecie dla karmiących matek.

Aniu doradz prosze, w końcówce ciąży ( okolo 3 tyg do.porodu) czy dopuszczalne jest robienie przysiadów ( obawiam sie ze moga spowidowac szybszy porod) uwielbiam gimnastyke i przysiady ale im dalej tym baedziej zaczynam sie obawiac. Z gory bardzo dziekuje za opinie;*

tak, ale w wąskim ustawieniu bioder, nie sumo squat – czyli stopy skierowane na zewnątrz.
W 3 trymestrze nie powinno się wykonywać żadnych ćwiczeń angażujących wewnętrzną partię nóg.

Ja w ciąży przytyłam tylko 6 kg a jadlam normalnie jak zawsze sniadanie obiad deser i kolacja. Urodzilam 3 tygodnie przed terminem. waga dziecka 2,7 kg, dzidzia zdrowa na szczęscie 🙂

Daje Pani tyle cennych rad ❤ myślala może Pani o napisaniu książki lub postów na blogu o pierwszych posiłkach dla niemowlaka? ? z chęcią tez przeczytałabym post na temat wyprawki dla dzidziusia, bo to temat rzeka.. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia dla Pani I Malenstwa ?☺

Przytyłam 12kg w ciąży, w 5 dobie po porodzie miałam 4kg więcej niż przed ciąża. Raz dwa doszłam do siebie i nie widać, że byłam w ciąży 🙂

Wow, będzie i książka? Aniu Ty wiesz jak nam sprawiać radosc ? już czekam

Ja przytylam w ciąży 10 kg, po porodzie od razu miałam swoja wagę z przed ciąży A obecnie moja waga jest o 4 kilo mniejsza niż ta co mialam zawsze i mój brzuch jest ładniejszy teraz. Po ciąży podobam się sobie bardziej niż przed ciążą. K

Bardzo Ci Aniu dziękuję za ten wpis. Niezmiernie się cieszę, że książka już w maju! Pozdrawiam serdecznie

Ja będąc w ciąży schudłam 5 kg (przed ciążą miałam sporą nadwagę). Synek zdrowy, ważył 4,8 kg. Po 4 tydidniach od porodu z rozmiaru przed ciążą 44 weszlam w 38 🙂 pozdrawiam mlode mamy

A zatrzymywanie wody? Puchnięcie nóg? Ja w pierwszej ciąży pod koniec ważyłam 22kg więcej. A nogi to były takie wielkie kłody!

Przytyłam ok. 24-25 kg. w pierwszej ciąży (waga córki 3800), w drugiej ok 25025 kg. (waga syna 4450). Waga startowa to 62 kg/171 cm – umiarkowany tryb życia. Wróciłam do wagi sprzed ciąży po ok.6-8 miesiącach. W ciąży nie mogłam pohamować apetytu. Na zdjęciach z ciąży wyglądam tragicznie. Na początku drugiej ciązy, obiecałam sobie, ze tym razem to przytyję podrecznikowo..nie udało się. Za to po ciążach wróciłam do swojej wagi a ciało wygląda jak przed ciążą. Karmię piersią, apetyt jak przed ciążą. W ciąży byłam jak pac-man.Przepraszam za litorówki – synek siedzi na moich kolanach 🙂

Jestem w czwartej ciąży. Mam 36 lat. Obecnie jestem w 30 tygodniu. Przytyłam 4,5 kilo. Dzisiaj skusiłam się na batoniki foods by Ann i szczerze są rewelacyjne. Na tyle, że pierwszy raz zawitałam na bloga. 🙂 Batoniki z pewnością znajdą się w torbie wyprawkowej do szpitala. W ciążach tyję po 9 kilo mimo leżenia ze względu na to że ciąże są zagrożone. Czy w ciąży można bezpiecznie przyjmować spirulinę? Zapytalabym mojego doktorka ale właśnie dziś miałam wizytę, kolejna za miesiąc a algi to byłby idealny suplement.

U mnie 35 tydzień +9 kg. Zawsze byłam aktywna, niestety moje ” poranne mdłości” w ciąży wstrzymały mnie na ponad 4 msc od ćwiczeń. Ale wróciłam i czuje sie super. Zdrowe odżywianie i staram sie ćwiczyć orzynsjmjiej 3 x w tyg. Jedyne co mnie martwi to obwód brzucha, który osiągnął juz 106 cm i strasznie cieżko sie go dźwiga ?

Artykuł rzeczywiście ciekawy, gratuluję :-),Natomiast niestety często zależy to nie tylko od tego co robimy, u mnie trzecia ciąża i każda jest jednak trudniejsza z przerwami 5 i 6 miesięcy. Pierwsza książkowa 8 kg na plusie poród naturalny choć nie było lekko, po tygodniu wyglądałam już lepiej niż przed ciążą zero śladów ,druga ciąża również 8 kg na plusie niestety cesarskie cięcie mimo licznych komplikacji po dwóch miesiącach brzuch wrócił do normy waga praktycznie od razu. teraz trzecia ciąża na plusie już 6 kg a to dopiero 28 tydzień. Może ta wagą w ciąży jakoś mnie nie zabolala, ale włosy są w strasznym stanie, po każdej ciąży wypadają garściami i rosną od razu nowe, mnóstwo odrostow.ciężko się uczesac nawet. No i piersi przed ciąża 70 D, DD, po karmieniu po pół roku ledwo B .

Podziwiam Twoje zaangażowanie we wszystko co robisz:) fajnie, że jesteś Aniu i że chcesz dzielić się z nami Twoja wiedzą. Korzystam już z Twojego bloga od roku i ratujesz mi zycie wiele razy i udowadniasz , że zdrowe nie jest niesmaczne 🙂 oby tak dalej 🙂 zdrówka Kochana i trzymam za WAS kciuki 🙂 dziękuję :*

Ja przy nadwadze przytyłam w ciąży tylko 6 kg. Całą ciążę, dopóki nie wylądowałam w szpitalu w 7 msc chodziłam na zajęcia aquafitness dla ciężarnych, do tego do pracy i na studia. Wiszący brzuch mam, rozstępy mam. Ale mam też zdrową, cudowną córkę, i to najważniejsze. Trochę żałuję, że nie zaszłaś w ciążę rok wcześniej ;D Spokojnego rozwiązania życzę!

BMI, moja droga, nie podaje się w kilogramach :] (“BMI powyżej 30 kg – wzrost masy do 10 kg”)…

Jestem w 38 tyg ciąży . Przytyłam do tej pory 16 kg mimo aktywności fizycznej i dobrej diety . Przed ciąża bmi prawidłowe , dużo biegania aktywności fizycznej ze względu na to ze jestem fizjoterapeuta postanowiłam “zdrowo” ćwiczyć w ciąży 😉 cieszy mnie twój tekst , ponieważ w internecie roi się od “głupot” na temat wagi w ciąży ,tak naprawdę waga w ciąży jest to sprawa bardzo indywidualna – mnie wydawało się ,ze przytyje najwiecej 12 kg a tu 16 😉 mimo to mieszczę się w swoje ubrania sprzed ciąży – oczywiście oprócz brzuszka ,który troszkę wystaje 😀 oczywiście mamy na to ogromny wpływ ale wszystko zależy od naszego maluszka , którego nosimy w brzuszku 😉

Aniu a czy planujesz może za jakiś czas artykuły na temat żywienia kobiet karmiących piersią? Jakaś tabelę co można jeść, a czego unikać. W internecie brak jest przejrzystych informacji na ten temat. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Pozwolę sobie odpowiedzieć .Możesz jeść prawie wszystkoo ale z głową i w poszczególnym czasie . Karmiłam piersią 14 msc i na początku każdego dnia jadłam coś nowego wg zaleceń położnej w szpitalu i od razu było widać co dziecku nie pasuje. Ogólnie sama nie jadłam i nie jem potraw bardzo ciężko strawnych . W szpitalu mnie pokierowała położna i pediatra co do jedzenia przy kp . Nie mogłam jeść na początku papryki czerwonej i pieczywa żytniiego i sternika ( okazjonalnie zjadłam) po tym mały miał problemy z brzuszkiem i wyspkę po pieczywie żytnim . Także moja rada mądrze z głową i na spokojnie ogarniesz sobie temat wiadomo aby wszytsko po mału i stopniowo jeść przede wszystkim rozmaicie .

brakuje mi w artykule przyrostu masy ciała dla ciąży bliźniaczej 🙁

Wejdź na fb mamaginekolog tam jest nagranie ze wczoraj . Mówiła Nicole że na każdego dziecko ok 3/4 kg 🙂

Klocilabym się z tym maly przyrost wagi pozwala uniknąć rozstępów. Przytylam tylko 8 kg w ciazy( BMI normie 22, zadne bron boze.odchudzanie, tylko.zdrowa dieta. Geny moja mama przytyla tyle samo) od pierwszego dnia uzywalam najlepszych kremów. Pod koniec ciąży synek uros ,5 w 10 dni i brzuch gwaltownie popekal….:/ tAkŻe ze skabymi genami sie nie wygra, bo mama tez miala ogromne rozstepy

To samo u mnie. Cieszyłam się brzuchem bez rozstępów do końca siódmego miesiąca. W trzy tygodnie przybyło 1,2 kg dziecka i skóra popękała dookoła pępka jak słoneczko z dziecięcych rysunków.

miałam tak samo. przytyłam 7,8kg, po prostu.. zdrowe odżywianie, nie żadna restrykcyjna dieta. BMI 21, do 38tc żadnych rozstępów, potem nagle brzuszek popękał.

Ja przytyłam 15 kg w ciąży, uważam ze jest to ok, Adaś gdy sie urodził ważył 3,8 kg, odejmując wody płodowe, łożysko, piersi itd nie było tak źle z moją wagą 🙂 . Przez całą ciążę uczestniczyłam w zajęciach dla kobiet w ciaży które bardzo mi pomagały, przede wszystkim nie miałam problemu z “brakiem kostek” 😉 pomimo tego ze ostatnie miesiące ciąży przypadly mi na lato opuchlizna nóg, stóp mi nie doskwierała, regularne ćwiczenia pomagały mi w zniwelowaniu skurczy łydek które często mnie łapały, żadnych boli kręgosłupa nie miałam. Zajęcia pomogły mi tez w nauce oddechu, który w trakcie porodu jest bardzo ważny, dzięki nim tez dowiedziałam sie ze należy ćwiczyć mięśnie kegla, może Aniu o tym jakiś artykuł napiszesz, mało kobiet ma świadomość tego że te ćwiczenia mają duży wpływ na poród. Pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania 🙂

Brawo 🙂
a o takich pisze w mojej najnowszej książce – już za moment 🙂

Aniu kiedy dostępna będzie ta książka i dokładnie gdzie będzie można ją zamówić ( mieszkam w Regensburg) .Z miła chęcią ja przeczytam ponieważ jestem w 3 miesiącu ciąży i to z bliźniakami ! Pozdrawiam

książka premiera – pod koniec maja 🙂
Wszystkie informacje wkrótce 🙂

Waga to przyrząd do pomiaru masy ciała. Używanie sformułowania ,,przyrost wagi” jest nieprawidłowe. A jednostką BMI jest kg/m2…

Serio? I co,lepiej Ci teraz? Wszyscy wiemy co to jest waga i do czego służy !! I wnioskuje,ze Ty nigdy nie używasz potocznych sformułowań ??

Bardzo przydatny post!
Ostatnio szukałam informacji ile wolno mi przytyć w ciąży. Póki co 19 tydzień i 3 kg na plusie.
Z niecierpliwością czekam na książkę bo płytę już mam i codziennie ćwiczymy. Oprócz ćwiczeń przesyłasz nam mnóstwo pozytywnej energii!! Ja się uśmiecham a maluszek zaczyna brykać <3 dziękujemy 🙂

Książka już w maju 🙂

Moje ulubione posty od 15 tygodni ;)))
Ania, a Ty ile przytyłaś w ciąży, jeśli oczywiście to nie tajemnica?:)))
Planujesz może jeszcze dodać jakieś posty dot.diety, jadłospisu w ciąży? Albo możesz się pochwalić co Ty jadłaś?:) Chcę, żeby moja dieta nie była monotonna, i chcę dostarczać organizmowi wszystkich potrzebnych minerałów, jednak nie jest to łatwe, zwłaszcza jak ciągle słyszy się o tym jakie to np.ryby niezdrowe, mięso modyfikowane…
Pozdrawiam serdecznie :)))

Co do jadłospisu, o tym piszę w mojej najnowszej książce

Super! W takim razie czekam z niecierpliwością :)))

Pani Aniu,
Dziekuje ze Pani jest. Dopiero zaczynam moja przygode z maluszkiem i cenne rady ktore tutaj odnajduje sprawiaja ze tak bardzo sie nie boje i przyzwyczajam sie do mysli bycia mamy. Duzo zdrowka zycze 🙂

Wszystko z głową 🙂 będę pisała na różne tematy związane z ciąża. A tymczasem … już niebawem moja najnowsza książka dla kobiet w ciąży…;)

a co robić, gdy w czasie ciąży zatrzymuje się woda w organizmie? dużo nie jadłam, a spuchłam bardzo, przy kolejnej ciąży piłam więcej wody, codziennie herbatę z pokrzywy, na czczo wodę z cytryną, aktywność fizyczna niemal codziennie, pomogło niewiele…
Czy są jeszcze jakieś sposoby na to by uniknąć przyrostu wagi ze względu na zatrzymanie wody w organizmie podczas ciąży?

– pokrzywa, koper włoski
– picie ok 3 l wody dziennie (szklanka na godzinę), ale nie można też przesadzać z ilością
– szklanka 100 % soku z granatu
– odpowiednia podaż magnezu
– masaż limaftyczny – krótki, nie za mocny (po uzgodnieniu z lekarzem)
– pływanie (masaż hydrostatyczny)
– sen i odpoczynek
– nogi do góry 🙂

Co do wagi –> dieta jest najważniejsza 🙂

Sprawdzę to, bo nie o wszystkim wiedziałam. Ale pokrzywa sok, czy herbata? Bo gin zakazał mi soku

Ja przytyłam 5kg, ciąża prawidłowa, czułam się rewelacyjnie i mam nadzieję druga ciążę też tak przejdę ? oby…? mam 7 letnią zdrową i silna córeczkę ? odżywiałam się zdrowo, pracowałam zawodowo aż do 9 msc ostatnie 3 tyg już nie dałam rady ponieważ był to sierpień i temperatura dawała popalić. Odrazu po porodzie już ważyłam mniej niż przez zajściem w ciążę. Wyniki miałam rewelacyjne. Ciąża książkowa. wspominam cudownie ten czas ? Buziaki mamusie ?

wszystko bardzo ładnie napisane, zgadzam się ze wszytskim ale co można zrobić kiedy na poczatku ciązy wymitujemy po każdym posiłku, po każdym przez 3 miesiące , potem chudniemy a na koniec ciązy mamy 30kg+, mimo tego ,że je sie tylko gotowane jedzenie. Spuchnięta byłam cała dosłownie cała. Woda zatrzymała mi się nawet na nosie. Wyniki miałam dobre ale przeszłam przez to wszystko depresję. Zero słodyczy, fast foodów przysięgam !!! Teraz jestem w drugiej ciąży i mam powtórkę, to 8 tydzień a ja od 3 tyg wymiotuje, nie mam pojęcia co zrobić, ponieważ są momenty kiedy wymiotuje nawet po wodzie. Czy ktoś mógłby mi pomóc , bo za każdym razem jak pytam lekarza to wzrusza ramionami i mówi ,że takie uroki ciąży.

Może warto sprawdzić i ewentualnie suplementowac magnez i potas.

A sprawdzałaś poziom TSH? mi lekarka powiedziała, że za skoki wagi, czy nierównomierne przybieranie odpowiedzialne są zaburzenia TSH.

Przed wstaniem jeszcze z łóżka szczypta soli i popić szklanką wody, powinno pomóc ( JerzyZięba zaleca)

Łączę się z Tobą w bólu 😉 Obecnie 2 ciąża i podobnie jak w pierwszej wymiotowałam do 24 tygodnia ciąży, czy jadłam, czy nie jadłam, piłam czy nie. Po prostu niezależnie od posiłków, także w nocy żółcią, bo żołądek pusty. Rozwój płodu podręcznikowy. Podobno b. wysokie przyrosty Beta hcg powodują tzw. niepowściągliwe wymioty ciężarnych. O dziwo mimo wymiotów na początku traciłam na wadze, potem zaczęłam przybierać (mimo, że b. mało jadłam) i skończyłam ok 20 kg na plusie. Teraz jestem w 28 tygodniu i przyrost wagi analogiczny (jedzenie jest dla mnie przykrością, nic mi nie smakuje). Dieta zdrowa, zero podjadania etc (jak całe życie u mnie), więc doszłam do wniosku, że tak po prostu reaguje moje ciało 🙂 Pocieszający jest fakt, że do rozmiaru XS wróciłam w ciągu 2 mcy po porodzie i liczę, że będzie teraz tak samo 🙂
Ogólnie ciąża to dla mnie koszmar (te wymioty kilkadziesiąt razy na dobę strasznie wyczerpujące), ale mój organizm zregenerował się w zadziwiającym tempie mimo braku snu i karmienia piersią, które jest także wymagające.

Uwazam ze BMI jest lekka glupota, bo jezeli ktos Ma duzo masy miesniowej(a masa miesniowa Jak wiadomo jest ciezsza niz tkanka tluszczowa) to wielu ludzi w tym wypadku Na wedlug BMI nadwage..Co wychodzi Na jakis apsurd..Tylko tak Na marginesie

Tak to racja, ale literatura wymaga.
W przypadku sportowców faktycznie ten wskaźnik nie jest wymierny,ale zawsze da ogólny obraz.

Aniu, a czy możesz podpowiedzieć na jedzenie jakich produktów w ciąży powinna zwrócić szczególną uwagę wegetarianka ? oprócz roślinnych produktów białkowych, takich jak soczewica, ciecierzyca, jadam jajka (tylko te wolnowybiegowe z wiejskiej fermy) i sery, ale czy to wystarczy, żeby zapewnić maluszkowi dostateczną ilość białka i wapnia ? czy powinnam udać się do dietetyka o ułożenie specjalnego jadłospisu ?

Oj na pewno Aniu pomoże 🙂 Wkoncu nie trzeba będzie przeszukiwać internetu 😉 A w Twojej książce na pewno znajdzie się wszystko co kobieta chciała by wiedzieć 🙂 Ja przez całą ciążę byłam aktywna pewnie dlatego że czułam się doskonale, miałam mnostwo energii i sily, przytyłam tylko 13 kg ale poród i tak zakończył się cesarskim cięciem po którym za 2 dni doszłam do siebie 🙂 A teraz ta siłę i energię zabrała mi corcia która ma jej aż za dużo 😉

Może stopień przyrostu masy zależy również od rodzaju ciąży? Ciąża mnoga.

Napisała w artykule o tym..

Aniu czekam z niecierpliwością na ta książkę. Czy w niej znajdą sie również informacje i porady jak przygotowywać sie do ciąży?

tak:)
książka już w maju <3

Na pewno przyda się na przyyszłość, ale świadomość też ważna! ?? P.S. Przy temacie, Ale Lewemu to Ta ciąża też służy ⚽⚽ ? Pzdr!

Bardzo przydatny post 🙂 chociaż już wiem to ponieważ miałam możliwość uczestniczenia w warsztatach Healthy Ciąża w styczniu 🙂 polecam wszystkim! ja wlasnie w 38tygodniu jestem cały czas aktywna zawodowo oraz na siłowni 🙂 może dlatego tez nie przytyłam jakoś mega dużo bo narazie 13kg. Tego ze kobiety tyją moim zdaniem podczas ciąży to tez trochę wina lekarzy. Mi od 7tygodnia już wciskali zwolnienie lekarskie chociaż problemów żadnych nie było problemów. Z ćwiczeniami tez 2 lekarzy mi powiedzieli ze jedynie basen i spacery. Nie byłabym sobą oczywiście wiec ćwiczę w dalszym ciągu i pracuje 🙂 trzeba słychać ciała i pamiętać ze ciąża to nie choroba 🙂 dużo zdrówka Aniu dla Ciebie i dzidziusia :*

Aniu, bardzo ciekawy post!
Ja mam problem ze zbyt szybką utratą wagi po ciąży. Cały czas karmię piersią a moja waga jest już dużo poniżej wagi tej przed ciążą (46kg przy wzroście 162cm). Czy możesz polecić produkty czy składniki które mogłabym zwiększyć/włączyć do swojej diety?

Miałam tak samo,bardzo wychudłam po ciąży i odporność zaczęła mi szwankować.Psychicznie też nie czułam się tak jak wcześniej.Nawet włosy z ładnego blondu jakieś mysie się zrobiły.Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu,a dodam że cały czas dbałam o zdrowe odżywianie.Suplementuj dobrej jakości witaminy i minerały oraz jedz zdrowo.Organizm dojdzie do siebie,tylko trzeba czasu.

Aniu, w sklepie ze zdrową żywnością kupuje pasztet z indyka. czy taki pasztecik jest zdrowy i bezpieczny dla naszego zdrowia?:)

Aniu a czy jesteś w stanie podać przybliżone wartości przyrostu masy ciała w przypadku ciąży bliźniaczej?