Sauna

Korzystanie z sauny to doskonały sposób na wspomaganie detoksykacji organizmu. Pod wpływem wysokiej temperatury mięśnie rozluźniają się, poprawia się ich ukrwienie.

Ciało, którego temperatura też się podnosi uruchamia układ odpornościowy. Gruczoły łojowe skóry pozbywają się nadmiaru sebum, a wraz z potem usuwane są toksyny. Sauna także relaksuje i uspokaja. Ale nie wszyscy powinni z niej korzystać. Polecana jest osobom z chorobami reumatycznymi, bólami mięśniowymi i astmą, pomaga leczyć nieduże przeziębienia, ale nie wybierajmy się do niej z ciężką grypą. Na pewno sauna poprawia cerę.
Rodzaje saun:

  • sucha (szwedzka); sauna o najwyższych temperaturach (nawet do 120 °C) i niskiej wilgotności powietrza – 10%; zwykle obudowana drewnem, z piecem z gorącymi kamieniami pośrodku; nie powinno się korzystać z niej częściej niż raz w tygodniu.
  • mokra (fińska): zbudowana podobnie do suchej, ale temperatura dochodzi w niej do 90 °C; wysoką wilgotność powietrza 25-50% zapewnia częste polewanie rozgrzanych kamieni wodą; łatwiej w niej wytrzymać niż w suchej, można z niej korzystać często
  • parowa: zapewnia wilgotność powietrza na poziomie 50%, przy temperaturze dochodzącej do 60 °C; piec w takiej saunie ma specjalny parownik, który można wykorzystywać do aromaterapii

Są jeszcze: biosauna, sauny na podczerwień, ruskie banie itd., ale na razie korzysta z nich mniej osób.
Kąpiel w saunie powinno się przerywać co kilka/kilkanaście minut zimnym prysznicem, a po wyjściu z niej należy odpocząć pół godziny, bo to duże obciążenie dla organizmu. Dobrze jest wyjść od razu na świeże powietrze.
Skorzystanie z sauny po intensywnym treningu zapobiega zakwasom, bowiem sauna wspomaga regenerację tkanki mięśniowej.
Sauna sprzyja odchudzaniu, ale nie należy się sugerować utratą kilogramów po pobycie w niej – tracimy przede wszystkim wodę.
NIE POWINNY KORZYSTAĆ Z SAUNY OSOBY:

  • z cerą naczynkową
  • z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem tętniczym
  • w ciąży
  • z nadczynnością tarczycy
  • z jaskrą, daltonizmem
  • z chorobami ośrodkowego układu nerwowego

Przy jakichkolwiek wątpliwościach przed skorzystaniem z sauny warto porozmawiać z lekarzem, bo może się okazać, że w konkretnych przypadkach sauna nie zaszkodzi, a nawet pomoże.

Miłego relaksu/detoksu w saunie! 🙂

Komentarze 6 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu a co z sauną na podczerwień? Ile razy w tygodniu i jak długo można z niej korzystać?
Pozdrawiam

Od jutra zaczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mną? Nie będzie lekko ale trzeba się wziąć za siebie. Mam już dobry plan na odchudzanie, wszyscy którzy są chętni proponuje zacząć od wipisania w google – xxally radzi jak szybko schudnąć

Pani Aniu dlaczego nie ma na blogu wyszukiwarki? potrzebuje post o siemieniu lnianym i jak mam go znalezc….

Na początku byliśmy sceptyczni co do sauny ale gdy podczas krótkiego urlopu w zeszłym roku raz spróbowaliśmy to od tego czasu staramy się wybrać na saunę przynajmniej raz w miesiącu. Super uczucie tylko faktycznie trzeba pamiętać o uwarunkowaniach zdrowotnych o których pisałaś. http://dbamofigure.pl/

Hej mogłby mi ktoś podać link do postu o “włosach”, ktory już kiedyś pojawił się na blogu, ponieważ po modernizacji strony nie mogę go odszukać a był bardzo przydatny. Pozdrawiam K.