Żywienie sportowców cz. II

O żywieniu sportowców pisałam tutaj. Dziś ciąg dalszy.

Ciało sportowca jest jego narzędziem pracy. Intensywne treningi, różne w poszczególnych fazach sezonu, angażują organizm czasem do granic jego wytrzymałości. Należy mądrze dostarczać mu bardzo dobrego paliwa, by sprostał wyzwaniom i nie ulegał awariom. Oczywiście każdy organizm ma inny typ metaboliczny, inną budowę, inne uwarunkowania genetyczne, na które trzeba zwrócić uwagę.

We wszystkich przypadkach ustalanych przeze mnie diet dla sportowców trzymam się podstawowych zasad zdrowego żywienia.

BAZA DIETY SPORTOWCA

  • Wywar z rosołu domowego – gotowany przynajmniej 5 h, z łyżką oleju z 3 łyżkami octu jabłkowego (popijać wywar w ciągu dnia)
  • Węglowodany bezglutenowe: ryż czerwony, ryż basmati/jaśmin, komosa ryżowa, amarantus, teff, kasztany, kasza gryczana niepalona, kasza jaglana, owies bezglutenow, bataty
  • Ryby, owoce morza
  • Mięso: dziczyzna oraz wołowe, cielęce, jagnięce, tatar, podroby (wątróbka), drób z ekologicznej  hodowli
  • Jajka, najlepiej na miękko, jajecznica lub surowe żółtko w koktajlach
  • Tłuszcze: masło klarowane ghee w szklanych opakowaniach, smalec z gęsi, oliwa z oliwek, oleje roślinne: kokosowy, z ostropestu, z wiesiołka, olej rzepakowy, olej lniany
  • Orzechy, pestki i nasiona: nerkowce, migdały, orzechy macadamia, orzechy brazylijskie, włoskie, pestki dyni, słonecznika, siemię lniane, babka płesznik, nasiona chia (jeśli ktoś nie posiada przeciwwskazań, ma odpowiedni metabolizm i brak nietolerancji pokarmowych)
  • Warzywa korzeniowe i bulwy typu: słodkie ziemniaki, topinambur
  • Kiszonki (między posiłkami, jako przekąska, np. kiszona marchew z imbirem. Ważne, by nie łączyć kiszonek z tłuszczem)
  • Na surowo: warzywa, owoce, mięso, ryby (carpaccio, tatar, sushi)

Warzywa powinny stanowić 75% dziennej diety i każdego talerza. Jeden posiłek w ciągu dnia to owoce (w tym suszone, które należy wcześniej sparzyć wrzątkiem i moczyć).

OBCIĄŻENIA I STRES

Tworząc spersonalizowaną dietę dla sportowca muszę brać pod uwagę, że jego organizm jest poddawany wielkim obciążeniom w określonych cyklach. Jadłospis na dzień z treningiem przedpołudniowym różni się od tego na dzień z dwoma treningami i menu układanego na dzień zawodów. Muszę też brać pod uwagę poziom kortyzolu, na który ma wpływ stres wynikający z rywalizacji – istoty sportu, a także stres wywołany oczekiwaniami kibiców, np. gracze zespołowi w sezonie muszą zmierzyć się z cotygodniową presją towarzyszącą meczom ligowym. Na bieżąco zmieniam dietę i suplementację w przypadkach kontuzji lub stanów zapalnych.

ROZDZIELNOŚĆ I WSPOMAGANIE

Biorąc wszystkie powyższe uwarunkowania przyjęłam, że dieta musi być tak zbudowana, by trawienie nie stanowiło dla organizmu sportowca obciążenia większego niż to konieczne. Dlatego wprowadzam zawsze ścisłe zasady łączenia określonych składników w posiłkach.

Podstawową zasadą diety rozdzielnej jest niełączenie w jednym posiłku białek i węglowodanów. Dzięki temu proces trawienia przebiega bez zakłóceń i zbędnych fermentacji. Ma to duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Zdrowa dieta rozdzielna jest dietą zrównoważoną. W ciągu doby organizm dostaje to, czego potrzebuje, tyle, że nie wszystko w jednym posiłku.

Istotne dla dobrego funkcjonowania organizmu sportowca jest też, zwłaszcza w początkowym okresie, podawanie środków poprawiających trawienie, wspomagających wydzielanie kwasu żołądkowego, enzymów i żółci. Na oczyszczenie dróg oddechowych zalecam np. wywary z kłącza tataraku.

Po kilku miesiącach stosowania zalecanych przeze mnie diet i kuracji odnotowałam wyraźną poprawę widoczną w wynikach badań sportowców. Sami również zgłaszali polepszenie samopoczucia, ustanie kłopotów ze snem, zanik dolegliwości żołądkowych.

zdjęcie Witold Kwieciński

Komentarze 15 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Hei. Bardzo mnie interesuje ile Ty spozywasz gram bialek, weglowodanow I tluszczu na dzien. I czy zalecasz np. jak to jest w ogolnie przyjete dla osoby ciwczacej ze okolo 2 g bialek na kg ciala , czy kierujesz sie innymi zasadami?

Pisałam o tym wiele razy na blogu 😉

Super !! Napisane tylko , ze u nas zamiar miesa straczki !! A właśnie wywary na mięsie z tragankiem ?

Pani Aniu, sushi jako posiłek przedtreningowy czy potreningowy?

A ja bym Cię Aniu posadziła przed talerzem golonki i utuczyła co nieco 🙂

Tam chyba powinno być niełączenie węgli i tłuszczu,a nie węgli i białek 🙂

Dziękuję Ci Aniu za to co robisz na tym blogu. Nawet nie masz pojęcia ile Ci zawdzięczam 🙂

Aniu ile minut powinien trwać trening brzucha żeby był widoczny kaloryfer? Aniu błagam odpowiedz bo nie wiem ile ćwiczyć.

Po prostu WOW!
zwięźle i treściwie 🙂 nie jestem sportowcem, lecz po prostu aktywną osobą i cenię sobie wszelkie wskazówki dotyczące zdrowego trybu życia. Twoje artykuly na temat odzywiania są świetne! Od jakiegoś czasu staram sie je wprowadzac w życie i czuję sie znaczenie lepiej. Dzięki za tyle cennych porad 🙂

Nie mozna powiedziec, ze jak bedziesz cwiczyc 10 czy 15 minut, czy nawet godzine same miesnie brzucha, to pojawi sie na nim kaloryfer. Nie mozna spalic tluszczu w tym danym miejscu, w ktorym sie chce. Jesli chcesz wiec, zeby bylo widac Twoje ABS, to musisz ogolnie spalac tkanke tluszczowa. A poza tym ABS-y robimy w kuchni, a nie w silowni/w domu na macie 🙂 Czyli w osiagnieciu upragnionego kaloryfera niezbednym jest zdrowe, racjonalne odzywianie, a nie robienie 1000 brzuszkow dziennie!