Kreatyna

Kreatyna to naturalna substancja produkowana w organizmie. Powstaje z 3 aminokwasów: glicyny, argininy i metioniny. Syntetyzowana jest w wątrobie, trzustce i nerkach. Kreatyna jest przenośnikiem energii i bierze udział w treningu beztlenowym (trening siłowy).

creatine

Kreatyna

  • jak ją przyjmować
  • jakie formy są skuteczne?
  • czy jest bezpieczna?

Kreatyna jest transporterem energii i pozwala trenować nieco dłużej. Opóźnia proces występowania zmęczenia, sprzyja budowaniu masy mięśniowej i wzrostowi siły, zwiększa uwodnienie komórek.
Przyjmuje się, że podczas jednego cyklu można się spodziewać wzrostu masy mięśniowej od 1-3 % oraz wzrostu siły o ok. 15%. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej.
Przy krótkich wysiłkach polecana jest w formie fosfokreatyny (np. sprinterom – poprawia start).

Transport kreatyny (wtłaczanie do komórek mięśniowych) jest insulinozależny. Spożycie węglowodanów o wysokim IG powoduje szybkie wtłoczenie kreatyny do komórek mięśniowych. Ma to znaczenie na początku, gdy organizm nie jest nasycony kreatyną. Wysycenie nią nastąpi po kilku dniach/tygodniach. Późniejsza dawka będzie już służyła do wyrównywania ubytków.

Dawkowanie:
Dawka początkowa to ok. 20 g, następnie po kilku tygodniach zmniejszamy do 5 g.
Można także zastosować metodę ciągłą, która przynosi może mniej spektakularne rezultaty, ale jest bezpieczna – 3 g przez ok. 6-8 miesięcy.

Kreatyna może zwiększyć poziom wody w organizmie, ale zwiększa także masę ciała – na początku można zyskać sporo wagi, ale potem ją się traci.
Kreatyna może wpływać negatywnie na nerki, jednak badania nie są jednoznaczne i znajdziemy też kilka, które wypierają tę tezę. Warto jednak zachować ostrożność, jeśli miało się problem z nerkami, ponieważ mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne.

Dziennie tracimy 0,3% kreatyny, możemy ją jednak dostarczyć w wołowinie czy drobiu.
4 g kreatyny to ok. 1 kg wołowiny. Po takiej porcji odczuwalny jest wzrost siły oraz wzrost masy mięśniowej. Jednak zjedzenie tak wielkiej porcji mięsa byłoby trudne. Wielu ćwiczących sięga więc po suplementy. Ja sugeruję jednak wybór zdrowej diety w połączeniu z odpowiednim treningiem.
Kreatynę podaję się często z sokiem z winogron – takie połączenie nie jest jednak polecane.
Kreatyna działa przy bardzo intensywnych sportach siłowych czy sprinterskich. Jeżeli chodzi o sporty wytrzymałościowe, że można pogorszyć efekt pracy (najlepiej sprawdzić to poza sezonem).

Komentarze 6 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Wszystko zależy od stażu treningowego, celu, czy wyników badań.

Czy przyjmowanie kreatyny ma sens jeżeli chcemy pozbyć się tłuszczu jednocześnie nie tracąc mięśni? Co wtedy z dietą?

Aniu dzięki za kolejny dobry i fachowy post…
P.S.przyjedz w końcu do Katowic kochana,czekamy na Ciebie tutaj,twoje Warsztaty to mega power…

Aniu bardzo ciekawy i przydatny post -dziękuję za szczegółowe info