Szpinak LIO Shake

Liofilizowany szpinak w proszku to swego rodzaju koncentrat, który posiada w przybliżeniu 10 razy większą zawartość witamin i minerałów niż jego świeży odpowiednik.

Szpinak przez wiele lat uważany był za najlepsze źródło żelaza i bardzo często gościł na naszych talerzach, a szczególnie na talerzach dzieci. Niestety, najczęściej źle przyrządzany, dla wielu z nas pozostawił jedynie wspomnienie zmory z dzieciństwa.

 

Obecnie wiedza na temat szpinaku jest znacznie większa- wiemy już, że dominującą właściwością szpinaku wcale nie jest duża zawartość żelaza, ale bogactwo innych witamin i minerałów, m.in. potasu, magnezu, witaminy K, karotenoidów, folianów i wielu innych. Związki te wspomagają zdrowie skóry, chronią oczy przed stresem oksydacyjnym oraz wspomagają detoksykację organizmu. Jeśli zaś chodzi o sposób przyrządzania szpinaku, na popularności zyskały (i całe szczęście!) sposoby zaczerpnięte z kuchni francuskiej, czy włoskiej, dzięki czemu w końcu możemy delektować się znakomitym smakiem tej rośliny.

Swój ciemnozielony kolor szpinak zawdzięcza obecności chlorofilu, który ułatwia organizmowi usuwanie metali ciężkich oraz przyczynia się do redukcji masy ciała. Kartenoidy takie jak luteina oraz zeaksantyna zawarte w jego liściach chronią narząd wzroku przed szkodliwym wpływem wolnych rodników, a także zabezpieczają DNA przed mutacjami, które w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju nowotworów.

Szpinak jest także źródłem potasu i magnezu, które korzystnie wpływają na pracę mięśni. Jednocześnie potas bierze udział w regulacji ciśnienia krwi, dlatego zwiększenie jego podaży jest wskazane dla osób z podwyższonym ciśnieniem. Magnez natomiast może wpływać na poprawę nastroju u osób cierpiących na złe samopoczucie.

Szpinak dostarcza dużą ilość folianów. Warunkują one prawidłowy podział komórek organizmu, wspomagają właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz metabolizm homocysteiny, której wysoki poziom związany jest ze zwiększoną częstotliwością zachorowań na miażdżycę. Jako że związki te biorą udział w syntezie serotoniny czyli tzw. hormonu szczęścia, szczególnie powinny o nie zadbać kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z obniżonym nastrojem.

W liściach szpinaku znajdziemy także duże ilości: witaminy K, która bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, β-karotenu, który przetwarzany jest w organizmie w witaminę A, a tym samym bierze udział m. in. w procesie widzenia, chroni nas przed uszkodzeniem DNA oraz utrzymuje prawidłowy stan skóry.

Obecność kwasu liponowego sprawia, że regularne spożywanie szpinaku wpływa korzystnie na poziom cukru we krwi, zwiększając wrażliwość tkanek organizmu na insulinę. Witamina C zawarta w szpinaku bierze udział m. in. w syntezie kolagenu oraz wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Nie możemy jednak zapomnieć o żelazie. Mimo, iż jego zawartość w szpinaku nie jest tak duża, jak niegdyś uważano, wciąż pozostaje jego dobrym źródłem i z powodzeniem może być uzupełnieniem naszej diety.

Spożywanie szpinaku dostarczy nam też tryptofanu, który jest niezbędny do powstawania serotoniny.

Jednak szpinak nie jest polecany wszystkim. Zawiera on bowiem duże ilości szczawianów, których powinny unikać osoby z kamicą nerkową, a ze względu na dużą ilość puryn powinny go także unikać osoby chorujące na dnę moczanową.

Liofilizacja jest procesem polegającym na bezpośrednim usunięciu wody z uprzednio zamrożonego produktu, przy jednoczesnym pominięciu stanu ciekłego. Podczas gdy standardowe suszenie przeprowadzane jest przy użyciu wysokiej temperatury niszczącej znaczną część wartości odżywczej produktu, zastosowanie liofilizacji pomaga zachować większość witamin, składników mineralnych, enzymów, itp. zawartych w świeżym produkcie. Produkty liofilizowane mają także zbliżony kolor, kształt oraz smak do produktu świeżego. Obecnie, liofilizacja jest jedną z najlepszych metod konserwowania żywności, która nie wymaga dodawania żadnych sztucznych składników.

Gotowy wyrób posiada jedynie od 1 do 2 % wody co sprawia, że jest bardzo lekki i doskonale sprawdzi się jako przekąska np. w podróży.

Komentarze 2 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pani Aniu,czy można dodawać taki szpinak do Szejków dla dzieci ,( maja dwa i cztery lata)i nie dobór żelaza .bardzo prosze o odpowiedz .pozdrawiam Ania ?