Jakie właściwości mają bataty – słodkie ziemniaki? Dużo przepisów!

Bataty, czyli słodkie ziemniaki.

Dlaczego warto je jeść? Jakie przynoszą korzyści zdrowotne?

Bataty to źródło węglowodanów. Warto włączyć je do jadłospisu przy problemach trawiennych, zapalnych, są też dobrą alternatywą dla diabetyków.

Dodatkowo jest to doskonałe źródło węglowodanów dla sportowców w okresie treningowym!!!!

Słodkie ziemniaki zostały uznane za „najlepsze ze wszystkich warzyw” w specjalnym rankingu stworzonym przez „Center for Science in the Public Interest”.

Przyjrzyjmy się nieco więcej na temat korzyści zdrowotnych słodkich ziemniaków.

Bataty stanowią znakomite źródło węglowodanów (ok. 20 g w 100 g i ok 100 kcal w 100 g).

Mają niski indeks glikemiczny (niższy niż w tradycyjne ziemniaki), a więc proces uwalniania z nich energii jest powolny.

System IMMUNOLOGICZNY

Bataty są bogactwem beta-karotenu, który jest ważnym przeciwutleniaczem. Mając w swoim składzie witaminę-C i B-kompleks oraz żelazo i fosfor, są także doskonałym boosterem układu odpornościowego.

Zapalenia

Podobnie jak w przypadku zwykłych ziemniaków, również bataty charakteryzują właściwości przeciwzapalne. Wynika to głównie z obecności w składzie – beta-karotenu, witaminy C i magnezu.

Astma

Słodkie ziemniaki są skuteczne w leczeniu, oskrzeli i płuc, dają także ulgę astmatykom. Odpowiednie stężenie witaminy C, żelaza i innych składników odżywczych pomaga leczyć zapalenie dróg oddechowych.

Bataty mają także działanie rozgrzewające nasze ciało (według medycyny wschodu), prawdopodobnie ze względu na słodki smak oraz zawarte składniki odżywcze.

Stawy

Beta-karoten, magnez, cynk i B kompleks to składniki ważne dla stawów. Słodką wodę, w której gotowane są bataty, można zastosować w celu złagodzenia bólu związanego z zapaleniem stawów- kąpiele w wodzie z ziemniaków.

Trawienie

Zawartość włókien w batatach jest wyższa, niż w przypadku zwykłych ziemniaków. Gdy łącza się z minerałami takimi jak również obecny w batach magnez, ułatwiają trawienie. Słodkie ziemniaki są lekkostrawne, ponieważ zawierają głównie skrobię. Przy okazji koją żołądek i jelita.

Mają mniej kalorii, więcej błonnika i mniej skrobi opornej niż zwykłe ziemniaki, dzięki czemu szybciej się trawią!

Glukoza/fruktoza zawarta w słodkich ziemniakach sprawia że bataty są świetnym posiłkiem dla sportowców.

Beta-karoten

to przeciwutleniacz i substancja antyrakowa. Beta-karoten i witaminy C zawarte w w słodkich ziemniakach wykazują korzystne działanie w leczeniu nowotworów: jelita grubego, prostaty, nerek i innych organów wewnętrznych.

Wrzody żołądka

Słodkie ziemniaki mają kojące działanie na żołądek i jelita. B-kompleks witamin, witamina C, beta-karoten, potas i wapń w nich zawarte są skuteczne w leczeniu wrzodów żołądka. Ponadto występujący w nich błonnik wspomaga zaparcia, a wykazując działanie przeciwzapalne prócz działania kojącego, zmniejszają ból i stan zapalny wrzodów żołądka

Cukrzyca

Wbrew powszechnemu przekonaniu, słodkie ziemniaki mogą spożywane przez diabetyków oraz przez osoby, które stosują dietę niskowęglowodanową.

Skutecznie regulują poziomów glukozy we krwi, powodując prawidłowe wydzielanie insuliny. Oczywiście, jak zawsze zalecany jest umiar 😉

Woda

Wysoka koncentracja potasu utrzymuję tę równowagę płynów i elektrolitów

Sport

Bataty to doskonałe źródło węglowodanów, które są niezbędnym elementem posiłku sportowców. Polecam szczególnie jako danie okołoreningowe. Przed treningiem w połączeniu z innymi węglowodanami np. ryżem, a ponieważ mają więcej cukrów prostych, są też idealnym uzupełnieniem posiłku po treningu.

Inne korzyści

Są pomocne do prawidłowego funkcjonowania tętnic i żył, ponieważ chronią ich ściany przed twardnieniem.

Wysokie stężenie beta-karotenu (alternatywną formą witaminy-A) i fosforu są doskonałe zarówno dla zdrowia oczu i serca.

Przepisy z batatami:

Pasztet z batatów z suszonymi pomidorami

Pieczone bataty z masłem migdałowym 

Gnocci z batatów

Ciasto z batatów i kokosa

Nuggets kurczak z frytkami z batatów

Pierniki ze słodkich ziemniaków

Frytki z batatów

Więcej przepisów z batatami znajdziesz w jadłospisach diety Diet by Ann!

Źródło

Abidin P.E. (2004). Sweet potato breeding for north-eastern Uganda: Farmer varieties, farmer-participatory selection, and stability of performance. PhD Thesis, Wageningen University, The Netherlands, ISBN 90-8504-033-7, 152.

Sawicka B., Pszczółkowski P., Mikos-Bielak M. (2000). Biologiczna wartość bulw Ipomoea batatas [L.] Lam. w warunkach Lubelszczyzny. Rocz. AR w Poznaniu, 323 (31), Ogr., 1, 453-457

Komentarze 34 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu, czy/która obróbka nie pozbawi batatów ich cennych właściwości? Głównie o luteinę mi chodzi.

Pozdrawiam

Aniu!! Może zrobisz w swoim sklepie duuuuuże paczki czipsów z batatów? 🙂 Byłoby cudownie! Są przepyszne <3

czy bataty są zalecane przy niedoczynnosci tarczycy? Dziekuje

jak najbardziej.

Jakoś do tej pory nie lubiłem batatów. Nie miałem na nie pomysłu, a same w sobie jakoś szczególnie dobrze nie smakują. Dziękuję, za ten artykuł. Dzięki niemu wiem, jak wykorzystać tę roślinkę i mieć z niej zdrowotne korzyści.

Mnie po zjedzeniu batatów bardzo mdli, i boli mnie brzuch przez kilka godzin 🙁 Szkoda, bo wszędzie są opisywane jako bardzo zdrowe.

Ja najczęściej robię zupę że słodkich ziemniaków.
Prosty przepis dla 2 osob:
2 słodkie czerwone ziemniaki
1 marchewka
Bulion
Zmiksować blenderem
Dodac przyprawy: papryke, imbir, pieprz, pietruszkę – przed podaniem
Zupa szybka, prosta i bardzo pożywna ☺

Mam pytanie dla. pani te slodkieziemniaki gotowac przed robieniem tej zupy

Bataty odkryłam dzięki mojej córeczce, dla której zaczęłam gotować pierwsze zupki. Żałuję, że dopiero tak późno, bo je uwielbiam. Mąż jest sportowcem, dlatego po tym artykule jeszcze częściej będą gościć na naszym stole. Pozdrawiam 🙂

A czy bataty można łączyć z białkiem, np. indykiem? staram się stosować do diety nie łączenia i nie wiem czy bataty traktować jak inne warzywa czy jak ziemniaki 😉

Bataty to węglowodany, najlepiej zjeść je jako pierwsze na talerzu 🙂

Aneczko trzymam dzisiaj kciuki za naszą drużynę.Przepisy jak zawsze rewelacyjne.Wiosenne ciepłe pozdrowienia. :*:*:*<3 <3 <3

Uwielbiam bataty i nawet przekonałam do nich kilku znajomych 🙂 Można je robić na kilka sposobów i każdy jest świetny ale powiem szczerze że nie wiedziałam o ich tylu cudownych właściwościach.

A ja polecam pastę z batatow, białej fasoli, tahiny i pomidorów – wszystko przyprawiam i blenduje – pyszności na kanapkę ?

Pani Aniu, mam pytanie dotyczące nie batatow ale avocado. Jaki owoc/ warzywo moze stanowic substytut avocado, a dokladniej jego cennych składników? Po ciąży dostalam ogromnego wstrętu do avocado, na sam zapach dostaje mdłości. Dodam ze przed ciążą i w czadie ciąży jadlam avocado ze smakiem. Żałuję bardzo, że musialam wykluczyć avocado ze swojej diety, ale chcę dostarczyc składników, ktorych teraz jest mniej bądź brakuje w innej formie. Proszę o Pani rade i pozdrawiam serdecznie. Monika.

A co do przepisów z batatami, to powinna Pani dodać jeszcze swoje pączki z batatów i banana.

Mam pytanie związane z płytą dla mam.. polecasz ją także po ciąży..i tu chce dopytać- to są ćwiczenia,które można wykonywać w połogu czy już po..? ? oczywiście jeżeli wszystko jest ok i nie ma przeciwwskazań medycznych.? pozdrawiam

Ania czy sos tamari jest smaczny? Nadaje lepszy smak warzywom itp.?

Sos tamari to bezglutenowa wersja sosu sojowego, ma identyczny smak.

Czesc Aniu, super przepisy, ale wyglada na to, ze strona “Batatowy przekladaniec” nie istnieje.
Pozdrawiam 😉

Uwielbiam bataty!!!wręcz mogłabym je jeść codziennie;)dziękuję Aniu za przepisy z pewnością skorzystam!!!już wiele razy słyszałam, ze Twoje ciasto z batatow to hit..po dzisiejszym wpisie w końcu je zrobie;)
życzę zdrówka i szczęśliwego rozwiązania!pozdrawiam

Aniu, dlaczego jeden z Twoich ostatnich postów zniknął? Pudding czekoladowy z awokado??

oj… który :)?

Pudding doskonały na drugie śniadanie. Z awokado, mlekiem roślinnym, kakao??

Droga Aniu! Mam pytanie niezwiązane z batatami. Mam 24 lat, dosłownie co godzinę muszę oddawać mocz co jest strasznie uciążliwe w nocy bo budzę się z pełnym pęcherzem i muszę miec do toalety, czyli to aż mnie budzi! Chodzę ciągle niewyspana. Nie mam problemów z pęcherzem, nic mnie nie boli przy oddawaniu moczu, jem ciągle żurawinę i to nie jest mocz typu kilka kropel tylko normalny długi. Nie uprawiam sportu, pocę się normalnie, poziom wody sprawdzałam i jest ok mimo tego że mało piję(nie wypijam litra dziennie bo bym z toalety nie wyszła). Robiłam badania na tarczycę i wszystko ok. Co mam zrobić? Pozdrawiam, Monika

A sprawdzalas czy to nie problem z cukrzyca?

Moniko zurawina jest bardzo moczopedna i jesli tak jak mowisz duzo jej spozywasz,wiec ogranicz i powinno byc ok

hej Aniu, czy ty w ogóle sypiasz?????Wstaję rano i co widzę??? Anna wrzuciła już post na bloga pozdrawiam cieplutko

Pani Ania ustawia godzinę dodania postu, i dodaje się sam 🙂 Pozdrawiam