Dieta kuloodporna – część II

Jakiś czas temu pisałam o zaletach wykorzystywania oleju XTC i Brain Octain Oil w codziennej diecie TUTAJ. Pytacie, czy możne je zastąpić zwykłym olejem kokosowym?

Ten ostatni ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, jednak jest mniej ketogenny. W praktyce słabiej stymuluje produkcję ciał ketonowych jak pozostałe oleje.

Brain Octain Oil i olej XTC wspierają kontrolę masy ciała poprzez lepszy efekt „zaspokajający”. Są łatwiej przyswajane przez wątrobę, co skutkuje wzrostem energii i termogenezą. Oba oleje pochodzą z kokosa ale możemy je znaleźć również w mleku matki, co staje się kolejnym argumentem zachęcającym do karmienia piersią.

Często mówię o tych tłuszczach w kontekście podobieństw, ale nie należy lekceważyć różnic między nimi i odmiennej roli w naszej diecie.

Pozostałe korzyści wynikające ze stosowania kwasu kapronowego:

  • Wzrost dobrego cholesterolu w stosunku do złego
  • Silne właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne
  • Wspomaganie utraty tłuszczu i budowania mięśni
  • Szybkie przyswajanie przez organizm i mocne zastrzyki energii

„Do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (ang. Medium Chain Fatty Acids – MCF A) zalicza się kwasy tłuszczowe zawierające od 6 do 12 atomów węgla w łańcuchu. Najpopularniejszymi przedstawicielami zaliczanymi do tej grupy są kwasy: kapronowy (C6), kaprylowy (C8), kaprynowy (C10) i laurynowy (C12). Istnieją również kwasy o nieparzystej liczbie atomów węgla, nie mające większego praktycznego znaczenia, np. kwas enantowy (C7) i kwas pelargonowy (C9). Ten ostatni występuje w przyrodzie w pelargoniach pod postacią estrów o charakterystycznym zapachu. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe pobierane są przez zwierzęta w postaci trójglicerydów (MCT). Cząsteczki te są mniejsze niż cząsteczki trójglicerydów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych (LCT), co sprawia, że proces ich hydrolizy jest szybszy oraz energooszczędny, gdyż nie wymaga obecności tych wszystkich enzymów, które biorą zazwyczaj udział w metabolizmie tłuszczów. W przeciwieństwie do dominujących w naturalnych tłuszczach kwasów długołańcuchowych hydroliza kwasów średniołańcuchowych przebiega bez udziału lipazy trzustkowej (Guillot i in., 1994). Pobrane przez zwierzę MCT są prawie natychmiast rozkładane przez enzymy śliny na glicerol i kwasy tłuszczowe, a więc lipaza trzustkowa, istotna dla procesu hydrolizy tłuszczów, nie jest w tym przypadku potrzebna. Fakt ten ważny jest również w żywieniu ludzi, np. przy sporządzaniu diet dla pacjentów cierpiących na choroby metaboliczne powodujące upośledzenie przyswajania tłuszczów, a więc osób z funkcjonalnymi zaburzeniami trzustki, a także dla małych dzieci i młodych zwierząt, u których przewód pokarmowy oraz procesy wydzielnicze gruczołów trawiennych nie zostały jeszcze w pełni rozwinięte (Marion i in., 2002). W takich przypadkach triacylglicerole kwasów średniołańcuchowych mogą być główną lub jedyną formą przyswajanego tłuszczu. Młode prosięta na przykład, o nie w pełni rozwiniętych funkcjach trawiennych przewodu pokarmowego, zdolne są trawić i przyswajać tłuszcz w formie triacylgliceroli MCF A, przy czym najszybciej przyswajane są triacylglicerole kwasu o najkrótszym łańcuchu, czyli kapronowego (Odle i in., 1994).”

ŹRÓDŁO: www.izzo.krakow.pl

Kwas Kaprylowy ma zalety pierwszego oleju i dodatkowo dobrze wpływa na  wysokie ciśnienie krwi oraz pilnuje procesu przerostu drożdży w organizmie. Zachwianie tych proporcji jest przyczyną wielu objawów takich jak:

  • Wzdęcia brzuszne
  • Zespół jelita drażliwego
  • Syndrom chronicznego zmęczenia
  • Depresja
  • Infekcje skóry i ust

Na zakończenie przypomnę jak przygotować moją ulubioną „kuloodporną” kawę.

Zacznij od zagotowania wody i zaparzenia filiżanki kawy.

Dodaj 1-2 łyżeczki masła z mleka od krów karmionych trawą (dla osób z alergią na białka mleka krowiego wskazane jest użycie masła klarowanego Ghee) i 1-2 łyżeczki „Brain Octane Oil” lub oleju XCT.

Jeśli robisz kawę według tego przepisu po raz pierwszy pamiętaj, że oba oleje przy wysokich dawkach mogą powodować biegunki, dlatego i lepiej zacząć od niewielkiej ilości, którą będzie można stopniowo zwiększać.

Miksuj wszystkie składniki blenderem około 20 sekund, aż kawa się spieni.

Taka filiżanka o poranku doda Ci energii na na cały aktywny dzień! Mniam!

Komentarze 16 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Proszę Aniu napisz mi czy propostu wystarczy spożywać olej kokosowy dobrej jakości?

Pani Aniu,
czy przy Pani zdrowej diecie, często Pani choruje?
Pozdrawiam

w ogóle nie choruję!!! Na prawdę!

Jakie jedzenie takie choroby lub brak chorób gdy jedzenie jest najlepszej wartości biologicznej. Szefowa jada dobrze więc chorować nie może 🙂

Czy jezeli nie cwiczy sie regulator to nie przytyke od takiej tlusciutkiej codziennej kawy?

Czy jesli nie ćwiczy sie regularnie to nie przytyje od takiej codziennej tłuściutkiej kawki?
Trzeba pic ja na czczo?

taka kawa jest niczym jak posiłek 🙂 jeśli po takiej kawie nie będziesz jadła kolejnego duuużego śniadania bazując na węglowodanach prostych to nie. 🙂

Aniu, jakie śniadanie masz na myśli? Owsiankę albo jaglankę z owocami? ????

🙂 już wkrótce trzecia część 🙂

Zapomnialas wspomniec o cynamonie ii kardamonie ), juz sie przyzwyczailem do tych przypraw 🙂

O matko myślałam, że tu będzie coś prostszym językiem napisane. No ale nic, każdy lubi coś innego. Powodzenia.

Witam Aniu, mam pytanko do Ciebie i bede ogromnie wdzieczna za odpowiedz.

Czy słyszałaś kiedyś o certyfikacie QAFP którym oznakowane jest DOBRE MIĘSO ?? Oznaczany jest nim drób bez antybiotyków i hormonów, podobno bardzo dobry , ten zdrowy. W internecie jest dużo na ten temat, niestety takie mięśo występuje tylko w niektorych miejscah. Dzisiaj znalazłam w makro.

Czy uważasz że mięso z tym certyfikatem jest na prawdę dla nas bezpieczne? Słyszałaś o tym?

Ściskam Cię, Liczę na Twoją odpowiedź:)
Weronika