Lęk? Niepokój? Jak temu zaradzić? Zbawienna rola kwasu gamma – aminomasłowego

Lęk jest normalną odpowiedzią na stres lub niebezpieczną sytuację, czasem nazywaną “walką” lub „lotem”.

Lęk staje się problematyczny, gdy jest stały lub następuje w reakcji na niewłaściwe okoliczności.  Niektóre przyczyny obejmujące wspomniany stres to problemy z tarczycą, nadmierne spożycie alkoholu, spożycie kofeiny lub cukru oraz zaburzenia równowagi hormonalnej.
Na szczęście jest wiele naturalnych środków zaradczych na lęki. Jedząc pewne potrawy, unikając innych, przyjmując suplementy i używając olejków eterycznych, można się leczyć naturalnie w domu. Ciągłe lęki mogą prowadzić do wysokiego ciśnienia krwi, bezsenności, problemów trawiennych i ataków paniki.

By naturalnie złagodzić lęki i poprawić sobie nastrój warto sięgnąć po żywność bogatą w witaminy z grupy B:

  • wołowina
  • ryby
  • drób
  • drożdże piwne
  • zielone warzywa liściaste

Zadbaj też, by Twoja dieta była bogata w pokarmy o dużej zawartości wapnia:

  • ekologiczny jogurt bez cukru
  • łosoś
  • dzikie ryby

Niech w codziennym menu pojawia się magnez:

  • orzechy
  • awokado

Bardzo ważne jest uzupełnienie diety w kwasy tłuszczowe omega-3

  • ryby

Stany lękowe natomiast nasilają się przy spożywaniu produktów takich jak:

  • cukier
  • kofeina
  • mąka rafinowana i przetworzona
  • alkohol

5 najskuteczniejszych naturalnych środków zaradczych na stany lękowe:

  • ASHWAGANDA – adaptogenne zioło
  • 5-HTP powoduje wzrost serotoniny (50-100 mg 2x dziennie)
  • KAVA – jeśli przyjmujesz inne leki to zapytaj o poradę lekarza (200-250 mg 3 razy dziennie)
  • GABA – pomaga zmniejszyć lęk w układzie nerwowym i rozluźnić mięśnie (500 mg 3x dziennie)
  • MAGNEZ i WAPŃ – relaksują mięśnie i uspokajają układ nerwowy (500 mg wapnia i 250 mg magnezu 2x dziennie)
  • WITAMINY Z GRUPY B – zwalczają stres i poprawiają nastrój (50 mg 2x dziennie)
  • OLEJEK LAWENDOWY – uspokaja, rozluźnia i pomaga rozluźnić ciało (3 krople wetrzyj w szyję)
  • RUMIANEK – wspiera walkę ze stresem i niepokojem

Ostatnio szczególnie zainteresowałam się rolą kwasu gamma – aminomasłowego, który obniża aktywność komórek nerwowych, a zatem uspokaja. Suplementacja GABA stosowana około treningowo zapewnia tonizację i relaksację. Można w ten sposób wyciszać się również w godzinach wieczornych i przed snem. Zapewni to głębszy sen i rzadsze wybudzenia w nocy, a co za tym idzie regenerację.

Badania wykazały, że GABA to wsparcie dla układu pokarmowego, poprawa funkcji jelit, regeneracji nabłonka, lepsza budowa masy mięśniowej i spokojniejszy sen. Zaobserwowano również, że taka suplementacja wpływa na mniejszą podatność na stres i większą koncentrację oraz wydolność w pracy. Takie działanie jest niezwykle korzystne dla osób aktywnych fizycznie.

Stosowanie GABA pół godziny przed pójściem spać spowoduje spłycenie oddechu i rzadsze skurcze serca, co oznacza gotowość do snu. Jeśli nie będziemy się czuli komfortowo, to warto zmniejszyć dawkę. Najczęściej można nabyć GABA jako monopreparat w dawce 500-750 mg/dzień. Niekiedy jest też spotykana. Warto zacz ac od mniejszej dawki i stopniowo zwiększać, jeżeli nie będziemy odczuwać oczekiwanych rezultatów.
Jest to dobry środek zarówno w te dni, kiedy wylewamy z siebie siódme poty podczas treningu, jak i w okresie kiedy dajemy sobie trochę luzu i po prostu chcemy odpocząć 🙂

 

Komentarze 21 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pani Aniu strach jest normalną reakcją organizmu, lęk nigdy… To bardzo ważna różnica. Niemniej jednak artykuł super! Pozdrawiam 🙂

Aniu, kwas GABA podany doustnie nie ma takiego działania jak w ośrodkowym układzie nerwowym, gdyż ulega rozkładowi do kwasu masłowego. Przez barierę krew-mózg kwas ten ma utrudniony dostęp do układu nerwowego, przez co jego działanie jest zbliżone do placebo.

Ten kwas GABA bardzo mnie zainteresował. Czy przy zakupie powinno się zwrócić na coś szczególną uwagę (jak np. przy kupnie magnezu, gdzie tlenek cytrynianowi nierówny itp.)? Może jakieś substancje pomocnicze są kluczowe? A jaką zawartość w mg uważasz za sensowną dla osoby “normalnej” a jaką dla kogoś kto ma problemy z zasypianiem? Będę wdzięczna za info, pozdrawiam 🙂

Nie od końca zrozumiałam… Podane pokarmy/suplementy powinno się stosować w przypadku stresu czy lęku? Czy może w obu przypadkach?

Bardzo dobry artykuł 🙂 od 3 lat zmagam się z nerwicą lękową,mogłabym dużo pisać,ale sporo mam juz za sobą,determinacja, odpowiednie odżywianie itd. pomagają, uważam,że bardzo dobrze,że Ania porusza takie tematy:)

A można wszystkie te suplementy łączyć ze sobą? Ja biorę ashwagandę to czy mogę włączyć wszystko pozostałe?

a co sądzisz o przyjmowaniu melatoninie? 🙂 biorę dawkę 3mg i po tym mi się lepiej śpi zwłaszcza kiedy mam problemy z zasypianiem, a teraz tym bardziej bo jestem w dwie osoby z koleżanką na studiach.

Aniu, a może będziesz wiedziała, bo nigdzie nie znajduje tej inf. – czy można GABA łączyć z magnezem i schizandrą?

Przydatny artykuł, od 4 lat walczę z napadami lęku i paniki a w rezultacie z agorafobią. Do tego choruję na hashimoto. Być może coś z Twoich rad mi pomoże.

Bardzo przydatny artykuł, dobrze, że poruszasz na swoim blogu również takie tematy. A co może pomóc na stany depresyjne, uczucie znużenia, bezradności w sezonie jesienno-zimowym?

A gdze można kupić Kavę w Polsce, bo nie mogę znaleźć? Jakiej firmy Pani poleca

Aniu spadłaś mi z nieba a gdzie można nabyć GABA ? Pozdrawiam gorąco ?

Bardzo ciekawe informacje, ja nie spozywam alkoholu mam niedoczynność tarczycy i ostatnio przez stres nasilily mi się objawy lęku tzw kolatanie serca, niepokój, mrowienie rąk, Na szczeście objawy minely po zwiększonej dawce Letrox-u ale w duzej mierze liczy się dieta i zdrowy styl zycia.

Cześć Aniu, dziękuję za kolejny ciekawy artykuł, dużo się od Ciebie uczę:) a odnośnie GABA – czy mogłabyś napisać cos o skutkach ubocznych, zbyt dużym dawkowaniu, czy korelacjach z innymi suplementami? Zawsze gdy słyszę o takich cudach zastanawiam się czy zamiast osiągnąć pozytywny efekt, bardziej sobie nie zaszkodze mieszając w organizmie.. :/

Interesujące porady. Które czasami mogą się przydać. Można powiedzieć prawie każdemu. Pozdrowienia.

Super artykuł. Właśnie ostatnio przeglądając pewna księgarnie natrafiłam na twój kalendarz na 2018 rok powiem ci super okładka i super motywacja. Już zamowilam. Pozdrawiam dajesz moc i to jak ❤❤❤???

Bardzo ciekawy artykuł, mam tylko pytanie czy GABA można włączyć do codziennej suplementacji? Czy powinno się z niej korzystać tylko w sytuacjach wyjątkowych? Będę wdzięczna za odpowiedź, Kasia