Miód i jego właściwości. Jaki wybrać?

Osobiście jestem zwolenniczką innych słodów jak cukier kokosowy czy ksylitol, erytrol, ale miód rządzi się swoimi prawami!

Miód i jego właściwości

Osobiście jestem wielką zwolenniczką słodów, które pomogą zastąpić nam sacharozę (cukier). Do takich produktów możemy zaliczy: cukier kokosowy, ksylitol, erytrol, czy miód. Dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić temacie miodu. Miód już od czasów starożytnych był nieodłącznym składnikiem pożywienia, był uważany za pokarm bogów i wykorzystywano go w wielu ceremoniach. Przetrwał na naszych stołach do czasów współczesnych i nadal jest bardzo ceniony ze względu na właściwości odżywcze i zdrowotne. Miód to nie tylko słodki płyn, który świetnie komponuje się z deserami i herbatą, dlaczego warto zatem po niego sięgnąć?

Co o miodach mówią nasze babcie? Znamy wiele różnych rodzajów miodów, a każdy z nich był stosowany do leczenia innych schorzeń, oto kilka przykładów.

Miód akacjowy – wykorzystywany w leczeniu układu pokarmowego,  wrzodów żołądka i dwunastnicy, jako środek przyspieszający trawienie, w leczeniu chorób dróg moczowych i nerek. Jest słodki, czasami niemal mdły, wolno się krystalizuje, ma kolor biały lub kremowy, czasami niemal przezroczysty, jest to najjaśniejszy z miodów.

Miód rzepakowy – stosowany przy chorobach serca, stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, ma właściwości detoksykacyjne, przyspiesza gojenie ran i jest łagodny dla wątroby. Charakteryzuje go słomkowy kolor i słodki smak z gorzką nutą. Szybko ulega krystalizacji i staje się niemal biały.

Miód lipowy – pomocny w leczeniu przeziębienia i grypy, ma właściwości napotne, wykrztuśne i uspokajające, ułatwia zasypianie oraz wyrównuje ciśnienie krwi. W stanie płynnym charakteryzuje go herbaciany kolor i ostry, gorzkawy smak.

Miód koniczynowy – ma działanie uspokajające i jest wykorzystywany przy leczeniu anemii. Z koniczyny białej otrzymujemy słodki miód w kolorze białym, z koniczyny czerwonej ciemniejszy i lekko kwaśny.

Miód malinowy – stosuje się go w leczeniu niedokrwistości i miażdżycy, działa napotnie, przeciwgorączkowo i antyseptycznie, charakteryzuje go kwaśny smak.

Miód gryczany – bogaty w witaminy i minerały, pomocny w leczeniu chorób układu krążenia, miażdżycy i zaburzeń na tle nerwowym, przyspiesza gojenie się ran. Posiada charakterystyczny, ostry smak i bursztynową barwę, a przy dostępie światła staje się niemal czarny.

Miód wrzosowy – sprawdza się przy dolegliwościach jamy ustnej (zajady), wykorzystywany przy zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej, zapaleniu jelit oraz biegunce. W płynnej postaci ma bursztynowy kolor, a po skrystalizowaniu staje się pomarańczowy. Ma ostry i gorzki smak.

Miód wielokwiatowy – wykorzystywany przy leczeniu anemii, zmęczeniu, zapaleniach gardła, przeziębieniach, alergii i w regulacji ciśnienia. Smak bardzo słodki, a kolor zależny od zebranego nektaru, ale najczęściej złotawy, a po skrystalizowaniu jasnobrązowy.

Miód spadziowy – leczy drogi oddechowe, wykorzystywany do produkcji syropów wykrztuśnych, ma właściwości moczopędne i wspomaga wydzielanie żółci. Najmniej słodki ze wszystkich miodów, charakteryzuje go zielonkawy kolor.

Co o miodzie mówi świat nauki?

W skład miodu wchodzi średnio 70-80% węglowodanów, z czego większość stanowią cukry proste – fruktoza, glukoza i sacharoza. Miód zawiera wiele rodzajów flawonoidów, polifenoli, alkaloidów, glikozydów oraz kwasów organicznych. Flawonoidy i polifenole zawarte w miodzie wykazują silne działanie antyoksydacyjne.  W świeżym miodzie możemy znaleźć również nadtlenek wodoru, który determinuje efekt antydrobnoustrojowy. Miody zawierają również liczne enzymy, śladowe ilości witamin oraz makro i mikroelementów. Składniki miodu wywierają działanie przeciwutleniające, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne i antyproliferacyjne. Wiele badań sugeruje stosowanie miodu w kontroli i leczeniu ran (szczególnie miód manuka opisany poniżej), cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych, dolegliwości jelitowych oraz chorób układu oddechowego.

Szczególnym rodzajem miodu, jest miód manuka…

Miód manuka jest naturalnym miodem wyprodukowanym  z nektaru kwiatów  krzewu manuka, występującego w Nowej Zelandii. Pomimo tego, że wszystkie miody wykazują działanie prozdrowotne, miód manuka ma szczególne właściwości. Jest używany w leczeniu ran, odleżyn i owrzodzeń oraz pielęgnacji stopy cukrzycowej. Te właściwości są związane z silnym (silniejszym od innych miodów) działaniem przeciwdrobnoustrojowym. Oprócz nadtlenku wodoru miód ten posiada niższe pH i większą zawartość cukrów, co warunkuje dodatkowy potencjał przeciwbakteryjny.

Uwaga! Jeżeli pijemy miód rozcieńczony w gorącym napoju np. w herbacie, to temperatura nie powinna przekraczać 50-60 stopni. Wiele substancji obecnych w miodzie (takich jak antyoksydanty czy enzymy) traci swoje właściwości w zbyt wysokiej temperaturze! Jeżeli zatem dodamy miód do gorącego mleka, czy herbaty, to zamiast walczyć z infekcją będziemy mieć w dużej mierze po prostu słodki napój.

Pamiętajcie!!! Kupujcie miody z prawdziwej pasieki, zytajcie etykiety skąd pochodzi produkt i co jest w środku! Sztuczny miód, to tylko syrop fruktozowy lub glukozowo-fruktozowy!

 

Źrodła:

  1. Samarghandian S, Farkhondeh T, Samini F. Honey and Health: A Review of Recent Clinical Research. Pharmacognosy Research. 2017;9(2):121-127
  2. Mandal MD, Mandal S. Honey: its medicinal property and antibacterial activity. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine. 2011;1(2):154-160. doi:10.1016/S2221-1691(11)60016-6.
  3. Ahmed S, Othman NH. Honey as a potential natural anticancer agent: A review of its mechanisms. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:829070.
  4. Czajkowski M, Czajkowska K, Sokołowska-Wojdyło K  Matuszewski M,  Połom W, Roman Nowicki. Manuka Honey and its use in medicine. FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2017; 10: 36-41.

Komentarze 37 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Fruktoza glukoza sacharoza chemoglobina to mnie interesuje xDDD

Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że “Miód jest wykorzystywany w leczeniu cukrzycy, ponieważ zawiera cukry redukujące takie jak fruktoza, glukoza i sacharoza”.
Miód to sam cukier!
Nie ważne czy redukujący czy nie, ale wciąż są to węglowodany, które w cukrzycy są źródłem największej ilości problemów w związku z brakiem lub zaburzonym działaniem insuliny. W przypadku cukrzycy typu 1 nie jest jeszcze tak źle, bo możemy sobie “dosłodzić” miodkiem i podać odpowiednią dawkę insuliny. Jednakże w cukrzycy typu 2 miód jest w ogóle nie wskazany bo ma dość wysoki indeks glikemiczny więc szybko i mocno podniesie cukier we krwi!

tak, jest to błąd, który poprawiłam i dopisałam źródła.
Dziękuję za komentarz <3

Aniu, a słyszałaś że sacharoza nie jest cukrem redukującym? No i że leczyło się miodem cukrzycę ale 100 lat temu!?????

Aniu, a słyszałaś o miodzie mniszkowym? Ostatnio zakupiłam takowy, bardzo pyszny i delikatny, ale nie wiem na jakie dolegliwości jest najlepszy.

Miód gryczany jest wspaniałym lekarstwem na kaszel, sprawdził się zarówno u mnie jak i u syna. Warto też pamiętać, że miodu nie powinno podawać się małym dzieciom, ja swojemu dziecku zaczęłam dawać miód ok. 3 roku życia, ale nie wiem jaka jest dolna granica. Mój ulubiony polski miód to miód lipowy, z pasieki mojego Dziadka. Uwielbiam też miody z Grecji, miód pomarańczowy a także lawendowy, poezja smaku. Niestety zdarzyło się, że miód wielokwiatowy bardzo mnie uczulił.

Dlaczego nie powinno sie podawac malym dzieciom?

nie powinno się podawać miodu dzieciom poniżej 12 m. ż. z poważniejszego powodu niż “uczulenie na miód”. W miodzie występują bakterie, które u niemowląt i małych dzieci z niedojrzałym układem pokarmowym mogą wywołać botulizm dziecięcy.

Aniu bardzo mądry wpis.Aniu bardzo Cię szanuje za wszystko co robisz i piszesz na swoim blogu już tyle cudownych lat.Jesteś moja jedyna i największą motywacja. Podziwiam Cie całym swoim sercem.

Mam pytanie, jaka miksturę zrobic z miodu aby oczyścić organizm ?

Właśnie kuruję się miodem w towarzystwie kurkumy, cytryny i imbiru. Polecam

witaj,
czy zmielone siemię lniane można zalać wrzątkiem – czy nie traci ono wtedy swoich właściwości? Lepiej parzyć całe czy zmielone?? Pozdrawiam

Aniu czy cukier można faktycznie śmiało zastępować ksylitolem i erytrolem w posiłkach (deserach, owsiankach, budyniach itd)? Który z nich ewentualnie jest lepszy?

cukier kokosowy, ksyliotol i erytrol 🙂

Ooo tak doceniajmy jego wlasciwosci ale nie dajmy sie zwieść tym sztucznym ze sklepow 🙂 Najprostszym sposóbem na sprawdzenie czy miód jest prawdziwy (poza lipowym i słonecznikowym): miód szybko ulega procesowi krystalizacji. Jeśli kupujemy miód zima/wiosna będzie mieć widoczny proces (lipowy może jeszcze być plynny). Kupując świeży wystarczy sprawdzić za pomocą lyzeczki, jeśli będzie ukladac się w stozek- miód jest prawdziwy.

Oj miód manuka to osobny temat! Ale jest świetny!

Miód Manuka jest wspaniały.. Wyleczył mnie z grypy wiele razy 🙂

Słyszałam, że powinno się spożywać miody z pasiek położonych w promieniu ok.40 km od miejsca zamieszkania ale nie wiem ile w tym prawdy.
Aniu, mam pytanie-co sądzisz o soku z aloesu. Warto go pić/dodawać do koktajli?

Tak jak najbardziej, ale nie dla wszysykich. Jeśli występuje refluks – nie polecam. Wyciąg z aloesu powinien być 100 %

Aniu, czy syrop z agawy jest dobrym rozwiązaniem do słodzenia zdrowych deserów “od czasu do czasu”?

lepiej używać klonowy, a najlepiej cukier kokosowy, czy ksylitol

Po przeczytaniu Twojego wpisu pomyślałam sobie, że w sumie szczęściara ze mnie 🙂 Moi rodzice mieszkają na wsi i dzięki temu mam dostęp do absolutnie prawdziwych miodów z pasieki… 🙂 mój ulubiony to lipowy…

Aniu bardzo Ci dziękuję za każdy wpis, radę i każde słowo której tutaj piszesz. I za to, że oddajesz ogrom swojego czasu dla nas. Aby wspierać i motywować. I za to, że nie zapominasz. Podziwiam Cię i ogromnie szanuję za to co robisz.

Aniu, od dawna kupuje miód ze sprawdzonej, domowej pasieki. Ostatnio polecono mi miód kremowany. Czy to prawda, że miód podczas procesu kremowania nie traci swoich właściwości? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! 🙂

Tak trochę nie na temat – właśnie minęły 4 miesiące jak stosuję dietę – 7,2 kg za mną 🙂 wykupiłam kolejny pakiet 90 dniowy. Mam nadzieję że nawyki i nowe przyzwyczajenia zostaną ze mną na zawsze. Nigdy nie byłam na żadnej diecie, a ta dieta w zasadzie dietą nie jest, tylko zmianą szkodliwych przyzwyczajeń na nowe, lepsze, bez skutków ubocznych. pozdrawiam 🙂 Warto 🙂

Ci którzy leczą się apitoksynoterapią nie stosują żadnych antybiotyków czy suplementów diety. Natura sama znalazła lek na nasze że tak powiem zwykłe, codzienne dolegliwości już dawno temu. Sama stosuję od jakiegoś czasu pierzgę – piję na czczo lub jem łyżeczkę dziennie. Ma tylko mały minus – jest pioruńsko droga.
pozdrawiam 🙂

O! Mój temat 🙂 tak na prawdę temat rzeka… mamy z mężem pasiekę i tu rzeczywiście warte podkreślenia jest źródło, z którego kupujemy miód. Jeżeli ktoś ma znajomego pszczelarza, to miód powinien kupować tylko u niego, aczkolwiek i nieuczciwi też się zdarzają. Nasz miód chwalą wszyscy i bardzo chętnie do nas wracają 🙂 a nasz synek wyjada go łyżkami ze słoika 😛 Myślę że jeszcze należy tu wspomnieć o osobach uczulonych na pyłki roślin, bo ze spożyciem miodu powinni uważać, a najlepiej dopytać lekarza alergologa, jaki im wolno. Ja osobiście polecam miód każdemu, najlepiej prosto ze słoika, żeby, tak jak wspomniałaś Aniu, nie tracić drogocennych składników które giną pod wpływem wysokiej temperatury. Pozdrawiam, niech miodowa moc będzie z nami!

Bardzo podoba mi się ten post, bo właśnie jutro na poranna przekąskę mam zgodnie z Hpba domową granole z miodem i zastanawiam się czy miód dodać przed upieczeniem czy upiec bez, wstydzić i dopiero dodać.

Dzień dobry, bardzo ciekawy post, o niektórych rzeczach w ogóle nie miałam pojęcia. Po raz kolejny wzbogaciłam wiedzę, bardzo dziękuję 🙂 mam także jedno pytanie, co Pani sądzi o homeopatii? Pozdrawiam serdecznie 🙂