Prawidłowa suplementacja w czasie ciąży cz.I

PRAWIDŁOWA SUPLEMENTACJA W CZASIE CIĄŻY

Jeśli porównać multiwitaminę dla kobiet do witaminy prenatalnej to możemy zaobserwować, że preparaty dla ciężarnych mają w składzie więcej kwasu foliowego i żelaza. Nie bez przyczyny. Zwiększone potrzeby żywieniowe kobiety w czasie ciąży są wynikiem dwóch rzeczy: zmian fizjologicznych matki i metabolicznych wymagań płodu.

Prawidłowe odżywianie w czasie ciąży (o którym pisałam we wcześniejszym poście TUTAJ) jest najważniejszym elementem zarówno dla zdrowia matki jak i rozwijającego się w jej łonie dzidziusia. Specyficzne braki odżywcze prowadzą do wad wrodzonych u dzieci. Dodatkowo wykazano, iż niedożywienie ciężarnych zwiększa podatność potomstwa na chroniczne choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca oraz udar w okresie dorosłości. Zbyt niska waga kobiety w ciąży, bądź też głodzenie się, jedzenie zbyt małej ilości odżywczych kalorii może spowodować wczesne urodzenie dziecka, lub jego niską wagę urodzeniową.

Nie jest to czas na odchudzanie!!! Co oczywiście nie znaczy, że kobieta powinna jeść za dwojga – ten mit został już dawno obalony.

Suplementacja prenatalna może zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność matek bezpośrednio poprzez leczenie choroby związanej z ciążą lub pośrednio poprzez obniżenie ryzyka wystąpienia powikłań w czasie porodu. Kwas foliowy i żelazo to dwa składniki odżywcze, które zostały przedstawione w badaniach jako najistotniejsze z suplementów w czasie ciąży.

Czy to możliwe, aby uzupełnić i spełnić wszystkie potrzeby żywieniowe w czasie ciąży z samej zdrowej diety?

Jakie są najważniejsze potrzeby pokarmowe w okresie ciąży?

Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszych prenatalnych witamin dostępnych bez recepty?

Kiedy dieta jest wystarczająca? Czy w ogóle może być wystarczająca?

Witaminy prenatalne nie są zamiennikiem dla zdrowej diety i działają najlepiej, gdy są traktowane jako jej część. Amerykańskie Stowarzyszenie Ciąży przypomina, że kobiety w ciężarne powinny podjąć suplementy witaminowe tylko po bezpośredniej konsultacji z lekarzem. Suplementacja ma na celu zabezpieczenie, że kobieta w ciąży dostarcza wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych każdego dnia.

Co zrobić w przypadku, kiedy wszystkie potrzebne składniki odżywcze chcesz dostarczyć z pokarmu i pominąć suplementy?

Każda kobieta ma inne zapotrzebowanie i przechodzi ciążę inaczej, jednak Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii (ACOG) zaleca, aby wszystkie kobiety ciężarne spożywały 600 mikrogramów kwasu foliowego i 27 miligramów żelaza dziennie. Określa się, że 600 mikrogramów kwasu foliowego dziennie może pochodzić z różnych źródeł, jednak może być to trudne do dostarczenia z samego pokarmu. Dlatego suplementacja kwasu foliowego jest rekomendacją nr 1 dla kobiet w ciąży.

W okresie ciąży trzeba podwoić dawkę dostarczanego żelaza. Ta dodatkowa porcja odgrywa kluczową rolę w pomocy organizmowi przy tworzeniu większej ilości krwi do dostarczania tlenu dola dziecka. Dzienna zalecana dawka żelaza w okresie ciąży wynosi od 27 do 30 miligramów i właśnie taka ilość znajduje się w większości suplementów prenatalnych. Jeśli udaje Ci się każdego dnia spożywać wystarczającą ilość produktów bogatych w żelazo to możesz pokryć  zapotrzebowanie z pokarmów. U kobiet, które mają poprawny poziom żelaza, jego suplementacja jako środek zapobiegawczy najprawdopodobniej nie ma żadnych korzyści zdrowotnych, a wręcz może powodować mdłości i dyskomfort.

Każda kobieta przechodzi okres ciąży inaczej i zapotrzebowanie jej organizmu na poszczególne składniki jest indywidualne. Potrzeba dodatkowych minerałów (prócz kwasu foliowego i żelaza) może zależeć od takich czynników jak naturalna chemiczna struktura ciała, dieta i historia zdrowia.

Opinie różnią się, ale wielu ekspertów uważa, że nawet kobiety w ciąży, które zachowują najwyższą jakość żywieniową, aby pokryć wszelkie ewentualne braki w diecie powinny zdecydować się na kompletną suplementację witaminami prenatalnymi.

Możesz zwrócić się do lekarza w celu dokładnego badania krwi, które pokaże czy Twój organizm ma niedobory substancji odżywczych. Może być to pomocne przy dobraniu najlepszych prenatalnych suplementów dopasowanych do Twoich konkretnych potrzeb. Nie muszą być to multiwitaminy dla kobiet w ciąży zgromadzone w jednej kapsułce, a pojedyncze suplementy przyjmowane podczas całego dnia, w zależności od posiłków, dawek i zapotrzebowania organizmu.

Witaminy prenatalne powodują czasem nudności lub pogłębiają poranne mdłości. Oba objawy są powszechnie znane kobietom w ciąży. Jednym ze sposobów, aby temu zapobiec jest przyjmowanie witamin wraz z jedzeniem. Jest to dobry pomysł, nawet jeśli witaminy nie wywołują mdłości.

Jeśli wcześniej urodziłaś dziecko z wadą cewy nerwowej, Twój lekarz może zasugerować większą niż standardowa dawkę kwasy foliowego.

Jeśli jesteś wegetarianką i nie spożywasz produktów pochodzenia zwierzęcego, składniki odżywcze, które będziesz prawdopodobnie potrzebowała uzupełnić obejmują witaminę B12, cynk, żelazo i kwasy tłuszczowe omega-3 i kwasy tłuszczowe takie jak DHA. Możesz w takim wypadku szukać suplementów zawierających wymienione składniki plus DHA z wegetariańskiego źródła np. z glonów. Nie poleca się jednak stosowania składników roślinnych w suplementacji kobiet w ciąży, gdyż nie ma wystarczających danych o ich prawidłowości. Dopuszczalny jest jedynie kwiat rumianku pospolitego, ale jako ekstrakt wodny.

Przedawkowanie

Większość kobiet w ciąży zazwyczaj zainteresowana jest uzyskaniem potrzebnej ilości składników odżywczych. Dla zdrowia dziecka jest jednak ważne to, aby nie przedawkować zalecanych dawek. Wiele paczkowanych witaminowych smoothie, batonów czy innych produktów spożywczych, w tym napojów może wydawać się zdrowym wyborem. Jednak jeśli jesteś w ciąży, to nie zawsze jest prawda. Można pomyśleć, że im więcej witamin i minerałów, które otrzymuję, tym lepiej dla mojego dziecka. Jednak, gdy bierzesz witaminy prenatalne i przestrzegasz ogólnej zdrowej diety, jest to szczególnie ważne, aby śledzić inne, dodatkowe substancje odżywcze  dostarczane w diecie.

Podczas gdy nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie, takich jak kwas foliowy i witamina C, jest wydalany z moczem, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witamina A, D, E i K, są łatwiejsze do przedawkowania. Na przykład zbyt dużo witaminy A może powodować wady wrodzone, w tym wady oczu, czaszki, płuc i serca. Wybieraj mądrze produkty spożywcze bo na pewno nie chcesz przeciążać siebie lub swojego rozwijającego się dziecka.

food-supplement

Prenatalne witaminy skutki uboczne i środki ostrożności

Tak jak wspominałam powyżej witaminy prenatalne mogą powodować nudności lub pogłębić poranne mdłości. Jeśli to nastąpi, należy spróbować przyjmowanie witaminy podczas posiłku. Jeśli to nie pomoże, należy zwrócić się do lekarza o witaminy do żucia lub ssania, zamiast kapsułek.

Jeśli pacjentka zapomni przyjąć zalecaną dawkę dzienną o zaplanowanej porze, należy ją przyjąć tak szybko, jak to możliwe. Jeśli jednak jest już to czas na kolejną dawkę, należy wziąć tylko jedną zaplanowaną regularną dawkę. Nie należy przyjmować dodatkowych witamin prenatalnych w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Istnieje wiele leków, które mogą wchodzić w interakcje z witaminami prenatalnymi. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o wszelkich innych lekach i naturalnych suplementach obecnie przyjmowanych.

Jak każda substancja, przyjmowanie suplementów prenatalnych może mieć skutki uboczne. Te mniej poważne to ciemne stolce lub zaparcia (jako wynik nadmiernej zawartości żelaza) lub łagodne nudności. Większość kobiet doświadcza zaparcia od żelaza, ale można je zwalczać pijąc dużo wody i jedząc dużo błonnika. Śliwki i figi mogą być również naturalną ulgą przy zaparciach.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów i jak najszybciej daj mu znać o jakichkolwiek skutkach ubocznych.

Podsumowanie dotyczące przyjmowania witamin prenatalnych

Wysokiej jakości witaminy prenatalne, mogą być pomocnym uzupełnieniem ogólnej, zdrowej diety. Mimo, że kwas foliowy to najważniejszy element przed i podczas ciąży, to nie należy pomijać pozostałych witamin i minerałów. Wszystkie są ważne dla zdrowia kobiety i jej rozwijającego się dziecka, a większość może być uzyskana z codziennych zdrowych wyborów żywieniowych. Niektóre składniki takie jak kwas foliowy, żelazo, wapń i witamina D są szczególnie ważne dla rozwoju płodu, a trudno dostarczyć ich potrzebną dawkę w produktów spożywczych. Przy wypełnianiu luk żywieniowych, pomocne będą suplementy.

Większość pracowników służby zdrowia zaleca spożywanie witamin prenatalnych przez cały okres ciąży, jak i przed zajściem w ciążę!

Dobrze jest dokładnie sprawdzić poziom składników odżywczych i wiedzieć gdzie są braki, jeśli takie istnieją. Po uzyskaniu tej wiedzy poprzez badania krwi, można podejmować bardziej świadome, prozdrowotne decyzje dotyczące diety i suplementacji prenatalnej.

Ślepe przyjmowanie suplementów oraz nadmierne spożycie składników odżywczych nie jest dobre dla kobiet w ciąży i może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia kobiety i jej dziecka. Pamiętaj!

Na rynku pojawił się produkt opracowany przez Instytut Matki i Dziecka. Wyróżnia się od pozostałych suplementów tym, że jest dopasowany do każdego trymestru i w zależności od tego zawiera różne dawki składników mineralnych i witamin, więc odpowiada zapotrzebowaniom kobiety i dziecka w poszczególnych etapach ciąży. Jak podkreślam wielokrotnie najlepiej jest przeprowadzić badania, żeby poznać braki, jednak jeśli kobieta ciężarna nie wie dokładnie, których witamin i składników odżywczych potrzebuje, to na pewno lepiej skorzystać z suplementacji, niż przejść ciążę bez niej.

15940438_1166441086808428_7162288632685366016_n

W kolejnym wpisie dedykowanym dla KOBIET W CIĄŻY napiszę o konkretnych WITAMINACH I MINERAŁACH!

Zdrówka Drogie Panie 🙂

Źródło: Amerykańskie Stowarzyszenie Ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Amerykański Kongres Położnictwa i Ginekologii (ACOG)

Komentarze 117 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

ja przez całą ciążę i nawet przed nią brałam suplementy pregny po konsultacji z moim lekarzem. Wszystkie wyniki miałam dobre więc chwalę sobie ich produkty

Tak jak twierdzi Ania najważniejsza jest odpowiednia dieta, to pewnie dzięki niej miałaś dobre wyniki 🙂 Ale, że nie da sie jeść 3 kg szpinaku i 2kg ryb dziennie no to w ciąży trzeba się wspomagać 😉

Zdrowa dieta to podstawa, ale nie wszystko da się w diecie dostarczyć. Mój lekarz mi polecił taki zestaw niezbędnych witamin, tylko te zalecane przez ptg. Mollers mama konkretnie. W składzie ma kwasy DHA, kwas foliowy, witaminę D, jod, magnez i żelazo.

a mi lekarz polecił dobrze wybrać, wskazał co jest istotne i odesłał do apteki – takiemu co proponuje tylko jeden konkretny lek/suplement po prostu nie ufam…

Dobra suplementacja to jest klucz do dobrego samopoczucia w ciąży i zdrowia płodu i dziecka. Szczególnie ważne by omega kwasy wspierac, a to sie da tylko suplami odpowiednio. Polecam marine forte, gdzie macie 250 mg DHA i EPA, czyli tyle ile maks trzeba i mozna brac.

Proszę o pomoc {ani Aniu jeśli wezmę Mama dha premium + gdzie kwasu foliowego jest 200uq to czy brac jeszcze dziennie jedna tabletke kwasu foliowego 400 uq , dodam ze jestem w 5 tygodniu ciazy

Pani Anno, czy poleca Pani jakieś naturalne sposoby radzenia sobie z silnymi, często migrenowymi bólami głowy w ciąży? Towarzyszyły mi one od zawsze i wtedy ratowałam się silniejszymi tabletkami przeciwbólowymi. Teraz w ciąży dozwolony jest jedynie paracetamol..będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam

Hej Aniu!Planuje zajsc w ciaze ale wczesniej wolalabym wprowadzic ewnetualne zmiany w swojej diecie.Prosze napisz mi czy jest jakas dieta ,ktora umozliwia ominiecie ciazowych mdlosci czy mimo tak zdrowej diety, ktora sama stosujesz Ciebie one nie ominely,a moze jednak nic Ci nie dolegalo dzieki jakims produktom.Prosze daj znac,bo na internecie pelno jest info jak je zmniejszyc jak juz sa ale moze jest jakas opcja spozywajac pewne produkty w duzych ilosciach aby tego typu dolegliwosci ominely mnie szerokim lukiem i absolutnie u mnie nie wystapily:-) Zastanawia mnie czy w krajach gdzie ludzie bardzo zdrowo sie odzywiaja, kobiety maja tego typu ciazowe dolegliwosci czy jest to tylko kwestia kobiet z krajow wysoko rozwinietych.Z gory dziekuje za odpowiedz.

Zapraszam do przeczytania mojej najnowszej książki 🙂

Bardzo bym chciała żebyś dodała jakiś przykładowy jadłospis na cały dzień który zawieralby wszystkie te witaminy których potrzebujemy my ciężarne ???????????? byłoby super

Oj tak! Suplementacja składników, które ciężko dostarczyć wraz z dietą jest konieczna. Ja przez całą swoją ciążę przyjmowałam Pregnę Plus, sądzę, że to najlepszy tego typu produkt. Poleciła mi znajoma, która urodziła zdrową córeczkę. Zawiera wszystkie niezbędne witaminy i kwasy, m.in. omegę-3. Z ręką na sercu mogę polecić dalej 🙂

Anka58 ja tak samo brałam Pregna 250 DHA a polecił mi to mój ginekolog. Moj lekarz powiedział że to fajny suplement bo ma kwas omega-3 DHA i że oprócz brania go przez czas trwania ciąży to jeszcze mam go brać teraz jak karmię piersią. Szczerze polecam bo mój synek urodził się duży i zdrowy a ja czułam się bardzo dobrze podczas trwania ciąży 🙂

Aniu, a co z substancjami przeciwzbrylającymi i innymi dodatkami w TRIMIDzie? Czy nie są szkodliwe? Bo zastanawiam się na ile te wszystkie suplementy pomagają, a na ile szkodzą:/

Czy Twoje produkty m.in. Jarmuż LIO Shake, BIO Spirulina, Burak LIO Shake, BIO Maca, BIO Acerola i Aronia LIO Shake mogą być przyjmowane w czasie ciąży?

Aniu czy w czasie ciąży (8 tydzien) można brać Acerole?

Zależy jakie dawki.

Pani Aniu! Mam ogromny dylemat.. jestem na etapie kiedy bede odstawiac synka od karmienia piersia, za wszelka cene chcialabym uniknac podawania mu mleka modyfikowanego… Czy moglaby Pani podpowiedziec Nam -Mamom- jakie mamy alternatywy dla mleka modyfikowanego? Mysle o mlekach roslinnych, ale czy one zaspokoja zapotrzebowanie na wszystkie skladniki odzywcze? Dodam ze Synek ma pol roku. Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz:)

warto jak najbardziej dbać o siebie i stosować dobrą dietę. Kiedy ja byłam w ciąży to stosowałam się do zaleceń lekarza i przyjmowałam np pregnę plus, żeby uzupełnic niedobory witamin d3, żelaza i kwasów dha 🙂 Udało mi się też dobrej diety przy tym trzymać.

Aniu, przepiękna biała podłoga! Przepraszam, że piszę nie na temat wpisu i dotyczący prywatnych spraw, ale już od dawna chciałam zapytać z czego jest wykonana podłoga w Waszym domu? Jestem na etapie zmiany mieszkania na dom i chciałabym w końcu spełnić swoje marzenie o białej podłodze! Dlatego będę wdzięczna za podpowiedź:)

Aniu,

Udało mi się zajść w drugą ciążę przy chorobie Hashimoto. Jestem w siódmym tygodniu, szukam odpowiednich suplementów. Wszystkie, na które trafiam są nafaszerowane witaminami i składnikami bez żadnego pojęcia (np. wapń i żelazo w jednej tabletce, kiedy wiadomo, że wapń blokuje wchłanianie żelaza)… możesz coś polecić? Druga sprawa to testy na nietolerancje pokarmowe – niedawno dostałam wyniki, mam ponad 50 produktów do kategorycznego odstawienia ale z racji tego, że jestem w ciąży nie wiem co robić… Póki co odstawiłam te,które najbardziej mi szkodzą i ograniczam resztę, ale lista jest dłuuuuga i zawiera produkty absolutnie podstawowe (wszystkie ziarna (w tym nawet ryż), ziemniaki, niektóre warzywa i owoce, produkty mleczne krowie, kozie i owcze, jajka, drożdże, większość nasion i orzechów. Nie chcę pozbawiać dziecka wszystkiego… Nie wiem co mam zrobić

tak – zdecydowanie polecam pani pozostawać pod opieka LEKARZA

Witam a gdzie i jaka metoda robiła pani takie testy ?pozdrawiam

Aniu planujesz moze wydanie ksiazki z poradami dotyczacymi diety dla kobiet w ciazy? Od kiedy mozna kupowac Twoja plyte z cwiczeniami dla kobiet w ciazy?

Proszę śledzić bloga – na pewno będę informować 😉

Aniu, dzięki wielkie za ten wpis. Nie jestem w ciąży ale w najbliższej przyszłości będę starać się o dziecko i takie informacje są niezmiernie przydatne.
Obecnie stosuję suplementację Nutrilite zalecaną po analizie pierwiastkowej włosa. Czy znasz zalecenia ile (jeśli w ogóle) po takiej kuracji powinno się odczekać zanim zacznie się starania o dziecko?
Pozdrawiam!

Super!!! Gratulacje! Właściwe przygotowanie to bardzo istotne. Nie wiem co Pani ma na myśli „po takiej kuracji” :)?

A ja po Femibionie miałam straszne zaparcia 🙁 Rozmawiałam z moim ginekologiem i poradził mi odstawić Femibion, bo być może to właśnie żelazo powodowało zaparcia. Ale wiadomo, suplementacja musi być. Długo szukałam i całkiem przez przypadek znalazłam Mama DHA Premium, gdzie są wszystkie niezbędne podstawowe suplementy dla kobiety w ciąży… Poziom żelaza jest bardzo w porządku w moich wynikach. Ale teraz z kolei mam schiz, że mój syn urodzi się „mały” (jestem malutką kobietą, mój mąż jest wysoki) bo nie biorę tych wszystkich witamin… Ratujcie!!! Te wszystkie przesądy i ludzkie dogadywanie mnie wykończą !!! ;p W ogóle uważam, że w ciąży powinni kobietom przepisywać Cierpliwość w formie witaminek. Cierpliwość… do innych ludzi !!! ;p

czy polecasz suplemnety z firmy solgar i probiotyk Epic pro? 🙂

Fantastyczny artykul oby wiecej takich swiadomych przyszlych mam ktore dziela sie swoja wiedza 😉 ! Bardzo sceptycznie podchodze do suplementacji dlatego zastanawiam sie co myslisz o stosowaniu Spiruliny I chlorelli w ciazy ? Zawieraja wiekszosc potrzebnych witamin w trakcie ciazy? Zdania sa podzielone a co Ty myslisz o suplementacji tych dwoch produktow w ciazy ? W koncu chlorella to naturalne zrodlo kwasu foliowego..

Pozdrawiam I zycze duzo zdrowka

A tak na marginesie jestem ciekawa co myslisz o szczepionkach ?

A ja mam pytanie troche z innej beczki, ponieważ zdania zarówno lekarzy jak i kobiet sa podzielone chcialam sie zapytac o przyjmowanie bialka serwatkowego w formie odżywki bialkowej, ponieważ jestem w 1 trymstrze i mam straszne problemy z jedzeniem mięsa i ryb (na sama myśl mam mlodci) dużo wymiotuje i do tego dochodzi totalny brak apetytu plus lekka niedowaga, czy moge uzupełniać w ten sposób białko (chodzi mi o bialko serwatkowe bezsmakowe-poniewaz te smakowe zawieraja slodziki)

W 2016 roku byłam na konferencji we Wrocławiu, na którym pani profesor z Instytutu Matki j Dziecka mówiła o żywieniu dzieci chorych na fenyloketonurie. jednym z zaleceń pani profesor było stosowanie ASPARTAMU jako środka słodzącego !!!!Myślałam, że oczy wyskoczą mi z wrażenia bo nie wierzyłam w to co słyszę. Od tej pory już tak im nie ufam. Szkoda tylko małych pacjentów i ich rodziców, którzy trafiają do takich ,,specjalistów”

Witam Aniu 🙂 A ja mam pytanie dotyczące picia zakwasu buraczanego w czasie ciąży?

Pani Aniu… wiadomo że Pani dieta jest zdrowa 🙂 Bardzo chciałabym wiedzieć czy robiła Pani krzywą cukrową i jak Pani to zniosła,jak zareagował organizm na takie obciązenie??? Jestem w 24 tc i nie dałam rady tej glukozy wypić… i nie dam rady!… mój żoładek tego nie przyjmuje! Jestem laktoowowegetarianką i nawet po tłustych rybach mój żołądek wariuje!

Można wycisnąć do roztworu trochę cytryny- większość lepiej znosi wówczas ten paskudny smak 🙂

Aniu czy to prawda że kwas foliowy bierzesz tylko do któregoś miesiąca ciąży a potem w trakcie ciąży go odstawiasz? To bardzo ważne !Będę wdzięczna za odpowiedź

Suplementacje kwasem foliowym najlepiej zacząć 3 miesiace przed planowana ciążą (nie jest to jednak konieczne) i w czasie trwania pierwszego trymestru czyli znowu pierwsze 3 miesiace ciąży. Powie to każdy gimekolog oraz dobry farmaceuta.
Pozdrawiam przyszłe mamy 😉

Nie jest konieczne!!!!? Jest! Najlepiej wprowadzić nawet pół roku przed planowanym zajściem w ciąże, proszę poczytać artykuły badawcze na ten temat.

no niestety nie mialam tego szczescia wprowadzenia pol roku przed… bo nie wiedzialam ze jestem w ciazy. dowiedzialam sie w 7 tygodniu. mam nadzieje ze pomimo tego dzidzius bedzie zdrowy.

Aniu,

Czy polecasz robienie tesow na nietolerancje pokarmowe w ciazy? (obecnie pierwszy trymestr)
Czy polecila bys test Test Food Detective czy raczej FoodTest 40 /100 ?

Pozdrawiam

Zdecydowanie nie polecam w czasie ciąży, najlepiej wykonać po ciąży

Podpinam się pod pytanie: dlaczego PO ciąży? Właśnie zastanawiam się nad zrobieniem ..

Teraz nie ma sensu 🙂 wyniki będą „oszukane”, cały układ pokarmowy i jego funkcjonowanie zmienia się o 180 stopni. 🙂

Witaj Aniu.
Jestem w ciąży, 29 tydzień. Dziś byłam pierwszy raz w poradni diabetologicznej że względu na lekko podwyższony cukier w krzywej cukrzycowej. Chciałam zapytać czy może gdzieś pisałaś jakieś przepisy ciekawe? Troszkę czytałam na forach jednak może Ty też masz jakieś cenne rady 🙂 z góry dziękuję i pozdrawiam

Mnie ginekolog (zarówno w Polsce jak i w Niemczech) zalecił właśnie Femibion z uwagi na to, ze zawiera foliany.

Foliany nie mają badań naukowych potwierdzających zapobieganie WCN (wadom cewy nerwowej). Tylko tradycyjny kwas foliowy ma takie badania.

Zawiera DODATKOWO, a nie jedynie.

Artykuł bardzo przydatny, ale może warto by było Aniu poruszyć temat wchlanialnosci kw foliowego. Mówi się, ze nawet 50% populacji ma zaburzone jego wchłanianie, wtedy warto robić suplementację z folianow (metafolin i kw.foliowy) aby być pewna, ze suplementacja faktycznie jest skuteczna. Co sądzisz na ten temat? 😉

Kwas foliowy według badań nie jest przyswajany przez co druga kobietę. Dlatego zaleca się stosowanie złożonych źródeł folianow a nie zwykłego kwasu foliowego.
DHA rekomendowane jest tylko Algowe, że względu na brak zanieczyszczeń

W TRIMID jest kwas foliowy, który jest stosowany od bardzo dawna i to właśnie dla kwasu foliowego były przeprowadzone badania skuteczności w kontekście zmniejszenia ryzyka wad cewy nerwowej, a nie dla folianów(!)
Pomimo tego, że pojawiają się informacje, że w populacji kobiet jakiś odsetek może mieć problem z metabolizowaniem tej formy, to nie są znane przypadki, że kobiety stosując tradycyjną formę kwasu foliowego nie chronią się odpowiednio przed ryzykiem.
Mało tego w literaturze podkreśla się, że „Należy pamiętać, że badania populacyjne dotyczące redukcji występowania wad cewy nerwowej dotyczą tylko kwasu foliowego. Przeprowadzanie badań populacyjnych z wyłączeniem suplementacji kwasem foliowym byłoby w obecnym stanie wiedzy nieetyczne” !!!!!! [tak w: „Standardy Medyczne. Suplementacja diety. Wytyczne postępowania u dzieci, kobiet ciężarnych i karmiących piersią”, pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Anna Dobrzańska, lek. Łukasz Obrycki, prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Warszawa 2015, str. 85.]

Stąd TRIMID zawiera kwas foliowy, który chroni przed ryzykiem wad cewy nerwowej i wynika to z badań populacyjnych.

Jeżeli pojawią się silne dowody żeby zmienić formę chemiczną to takie działania zostaną podjęte.
Póki co to zgodnie z rekomendacjami nie zaleca się stosowania wyłącznie nowych folianów, a co najwyżej w połączeniu z tradycyjnym kwasem foliowym, co też jest dość znamienne i świadczy na korzyść kwasu foliowego jako składnika suplementu diety dla kobiet w ciąży.
W TRIMID jest kwas foliowy w dużej ilości bo dla I i II trymestru po 600 µg a dla III trymestru 400 µg.

To teraz mam zagwostke … od czasu starania sie o dziecko brałam femibion właśnie z folianem , bo czytałam ze właśnie on zmniejsza ryzyko uszkodzenia cewy nerwowej – teraz jestem w 5 tc za tydzień do lekarza i muszę to koniecznie skonsultować , zmartwiłam sie ze zamiast pomoc zaszkodzę swojemu dziecku ….

Ja akurat jestem tą nieszczęśnicą, której po badaniach genetycznych stwierdzono nieprawidlowy gen MTHFR heterozygotyczny C677. W każdym razie zwykły kwas foliowy jest syntetyczny i dlatego nieprzyswajalny wtedy przez organizm, gdyż nieprawidlowości w tym genie zaburzają proces metylacji. A przyjmowanie zwykłego kwasu foliowego może być w każdym razie szkodliwe. Dlatego przyjmowanie kwasu foliowego, ale w formie zmetylowanej, łatwo przyswajalnej jest po prostu bezpieczne dla kobiet, które nie chcą wydawać dużych pieniędzy na badania genetyczne. Dostępne są już na polskim rynku suplementy kwasu foliowego i zmetylowanych witamin, szczególnie B12 (metylkobalamina). Bedą to suplementy Omega Med z aktywną formą kwasu foliowego, a sam kwas foliowy w formie zmetylowanej to np. (Acid folic w dostępnych dawkach 0,8mg i 2mg) Ja osobiście używam zmetylowanej formy kwasu foliowego z amerykańskiej firmy Swanson.

Aktywny folian, aktywna b12 oraz choline zawiera tylko Prenatal

Ja bym takiego popłochu nie robiła….Gdyby łączenie kw foliowego z folianami było szkodliwe, to takie produkty by nie powstały, wiec musiały zostać przeprowadzone badania. Foliany występują naturalnie w diecie, wiec czy chcemy czy nie chcemy, łączymy je z kw foliowym. Najwazniejsze to zażywać suplementację kw foliowego przed i w czasie ciąży, a znajdujące się w nich foliany na pewno nie zaszkodzą.

Ja biorę Femibion, w którym jest ok. 400mcg czystego kwasu foliowego i ok. 400mcg folianow, ufam że to dobry wybór bo dziecko dostaje i czysty kwas foliowy i przyswajalne metabolit.

Aniu, niedługo chciałabym przygotować swój organizm do ciąży i zdobyć wiedzę jak jeść podczas ciąży. Od kilku lat jem produkty nie pochodzące od zwierząt. O ile do jedzenia jajek, ryb i nabiału mogę się się przekonać tak do jedzenia mięsa będzie bardzo ciężko 🙁 Większość Twoich przepisów nie zawiera mięsa, co mnie niezwykle cieszy, jednak chciałabym się upewnić, czy mięso to jest coś co mogę pominąć w swojej diecie?

Mój wzrok chyba automatycznie je filtruje, jest ich wiele to prawda 🙂
Dziękuję za podpowiedź, zabieram się za czytanie 🙂

Jeśli chodzi o witaminy, są też takie dla weganów i wegetarianów, sama mam taki przepisany od pani ginekolog, Summavit D.

Dobrze wiedzieć, dziękuję 🙂

Trochę za malo w tym suplemencie wit D i DHA w dziennej porcji. Wg najnowszych rekomendacji PTG przy niskim spozyciu ryb oraz w naszej szerokosci geograficznej: DHA 600 mg , wit D 2000j.m
Pozdrawiam

Trzeba wiedzieć, że 50 „µg” to jest 2000 j.m. J w oznakowaniu podaje się w „µg” a nie jednostkach międzynarodowych (j.m.) – ponieważ tak wymagają tego obowiązujące przepisy prawa dotyczące znakowania suplementów diety. Przeliczając witaminę D z „j.m” na „µg” stosuje się przelicznik „40”, a tym samym: 2000 j.m. / 40 = 50 µg.

Witamina D
Aktualne rekomendacje związane z suplementacją diety kobiet w ciąży witaminą D dotyczą do 2000 j.m.
W TRIMID, witamina D występuje właśnie w takiej ilości. Różnica polega na tym, że w oznakowaniu jej ilość została podana w „µg” a nie jednostkach międzynarodowych (j.m.) – ponieważ tak wymagają tego obowiązujące przepisy prawa dotyczące znakowania suplementów diety. Przeliczając witaminę D z „j.m” na „µg” stosuje się przelicznik „40”, a tym samym: 2000 j.m. / 40 = 50 µg.

DHA
Dawka 200 mg DHA dostarczana w dziennej porcji suplementów diety TRIMID jest zgodna m.in. z:
§ normami referencyjnych wartości spożycia tłuszczów przez kobiety w ciąży, opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia (100 – 200 mg DHA / dziennie); oraz
§ europejskimi normami referencyjnych wartości spożycia tłuszczów przez kobiety w ciąży, opublikowanymi przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności – EFSA (również 100 – 200 mg DHA / dziennie).
Zgodnie z uznanymi dowodami naukowymi spożycie DHA już na poziomie 200 mg / dobę, przyczynia się do prawidłowego widzenia oraz funkcjonowania mózgu i serca. To potwierdzają europejskie agencje związane ze zdrowiem publicznym oraz Komisja Europejska.
Suplementacja nie może zastępować, zdrowej zbilansowanej diety, suplementami należy co najwyżej uzupełniać dietę.

badanie z krwi 25-OH-D3 pokaże poziom witaminy D w organizmie i wówczas wiadomo czy i ile należy zalecić pacjentowi – pamiętajmy – witaminy to nie „cukierki” zarówno niedobór jak i nadmiar niesie skutki, często niewyobrażalne dla osoby bez wykształcenia medycznego – w medycynie nie ma czegoś takiego jak uśredniona „dawka zalecana” … to zalecenia handlowe lub wynikające z dyskusji „jedna pani, drugiej pani…”

Aniu czy możesz przybliżyć dwa produkty BaliBody? Czy sa to samoopalacze? Oraz jaka jest różnica pomiędzy Watermelon a Cacao? Czy tylko zapachowa? ☺z góry dziekuje za odpowiedz ☺

Ja w swoich dwóch ciążach czułam się fatalnie. Najpierw przez pierwsze miesiące mdłości plus biegunka, i po pierwszej ciąży pojawiły mi się codzienne wzdęcia.. Odstawilam wszystko wzdymające, i nic. Już myślałam, że moje małżeństwo tego nie przetrzyma 😛 W listopadzie chcąc szybko wrócić do wagi sprzed ciąży jako matka karmiąca korzystając z okazji w black friday wykupiłam Aniu twoją dietę, i pierwszy raz od trzech lat nie mam wzdęć. Najprawdopodobniej mam nietolerancję glutenu, która uaktywniła mi się podczas ciąży. Żeby nie twója dieta nigdy bym do tego nie doszła, i teraz myślę, że przez to tak się męczyłam dwa razy po 9 miesięcy. Mądra baba po szkodzie 🙂

A może Nutrilite? 😉 Wiadomo przynajmniej, że jest w 100% naturalny.

Polecam suplementację Nutrilite

ciekawy artykuł :)jedynak brakuje mi informacji o tym jak bardzo istotne jest przyjmowanie jodu w okresie ciąży. co Pani o tym myśli? u mnie właśnie w okresie ciąży zaprotestował ten gruczol.

o tym będzie w cz. II 🙂

Chciałam sie odnieść do witamin a wiekszych dzieci……czy rzeczywiście to bzdura? Mam dwie wspaniałe córeczki i lekarz prowadzący właśnie tak mi powiedział. Witaminy= duże dziecko i będzie gorzej urodzic. Nie pisze tu o kwasie foliowym…..to podstawa. Hm?

Mi tak samo mówił, aby tylko dietę mieć urozmaiconą i to wystarczy…urodziłam siłami natury zdrową córeczkę o prawidłowej wadze☺

Instytut matki i dziecka zaleca przyjmowanie mamadha premium, czy to ze powstał nowy lek jest traktowane jako coś lepszego czy to zwykła promocja kolejnego dostępnego na rynku suplementu? Czy to znaczy ze jeśli przyjmuję mamadha premium+ to jest on gorszy od tego promowanego? Moim zdaniem to promocja wprowadzanego nowego suplementu, jest ich setki, ale jak sławna osoba rekomenduje to się lepiej sprzeda. Czysty marketing. najważniejsze to czytać skład tabletek i na tej podstawie wnioskować czy jest on odpowiedni czy nie.

Tamten preparat, o którym słusznie piszesz jest rekomendowany przez IMiD – czyli spełnia wyznaczone kryteria, pod którymi IMiD może się podpisać. Jeśli chodzi o suplement Trimid to jest to jedyny obecnie na rynku preparat, którego skład został opracowany przez IMiD. On nie jest przez nich rekomendowany a stworzony. Jest to bardzo istotna różnica. Jeśli chodzi o skład to również proponuje najpierw się z nim zapoznać a następnie oceniać 🙂 wszystkie informacje są dostępne na stronie www.
Pozdrawiam i wszystkim mamom życzę dużo zdrowia.

Aniu, co z mlekiem w ciaży ? Wiemy juz jakie niezdrowe jest dla człowieka mleko krowie, ale na portalach poswięconych ciąży cały czas namawiają nas do picia mleka krowiego … (w tym na trimid.pl).
Możesz napisać co o tym sądzisz ?
Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam 🙂

Osobiście mam inne zdanie. Będę pisała na ten temat.

Ania czy kwas foliowy powinnysmy zażywać w okresie całej ciąży??? Do którego miesiąca jest wskazane????

Aniu czy mogłabyś poruszyć temat odpowiedniego odżywiania dla kobiet mających cukrzycę ciążową?

A metafolina? Ten suplement ma wszystko, ale jezeli chodzi o kobiety, które nie przyswajają kwasu foliowego? Czy ten suplement też jest dobry?

Tak, nie ma diety matki karmiącej. Podczas kp można jeść wszystko

tak? to ciekawe? To dlaczego alkohol jest niedozwolony jeśli można spożywać wszytsko?

Kwas foliowy chyba nie dokońca jest odpowiedni (jeśli występuje mutacją genu MTHFR , a to podobno przypadłość 50% kobiet), bezpieczniejsze są foliany.

Polecam prenatal uno- tam sa wlasnie foliany. Poza tym dostaje duzo wyzsza dawke kwasu foliowego przy mutacji MTHFR i moj hematolog i ginekolog mowia, ze to w zupelnosci wystarcza. Ale kazdy przypadek jest inny, trzeba sie konsultowac, a na pewno wszystko bedzie poprawnie dobrane.

Temat ten już był poruszony przez Anię wyżej 🙂 .
Zachęcam do przeczytania tej odpowiedzi bo bardzo ciekawe informacje są tam zawarte dotyczące właśnie kwasu foliowego i folianów.

Dokładnie, miałam to samo napisać. Na szczęście świadomość nt. mutacji genu MTHFR jest coraz większa i to cieszy. Trzeba czytać, badać się i dopiero wtedy zażywać odpowiedni kwas foliowy.

Zgadzam sie przy mutacji tego genu kwas jest foliwy jest cezko wchlaniany nakezt wtedy suplementowac kwasem metafolinowym.

Ciągle słysze że jak będę brała suplementy w ciąży to urodze wielkie dziecko i że TERAZ właśnie przez suplementy rodzą się dzieci po 5 kg….

Spokojnie brałam suplementy całą ciążę, a córka urodziła się w 40 tygodniu z wagą 2 kg 800 gr 🙂

Juz bardziej jestem sklonna powiedziec, ze poprzez cukrzyce ciazowa rodza sie takie duze dzieci, ale na pewno nie przez suplementy

Jasne, że bzdura. Całą ciążę brałam suplementy i mój synek urodził się z wagą 2.940 i dostał 10 pkt. w skali Apgar.

Leżała ze mną parę lat temu pani z ogromnym, ponad 4kg dzieckiem. Usłyszałam, że powinna dbać o siebie bo ma cukrzycę. Ale nie zawsze tak jest. Każda z nas jest inna, nie zawsze choroby w ciąży determinują wagę urodzeniową malucha….Wielkość brzucha i dziecka to naprawdę indywidualna sprawa 🙂 A co do suplementów to przy pierwszym dziecku nie mogłam ich jeść, bo miałam mdłości. A przy drugim jakoś chyba nic nie brałam, tylko kwas foliowy a dziecko urodziłam zdrowe 🙂

Lekarze często zapisują suplementy nie mając przed sobą wyników badań. Moim zdaniem należy brać je wtedy gdy wyniki faktycznie są niedobre.

Znam też lekarzy którzy w ogóle nie zapisują bo uważają że nie ma sensu.

Ja po witaminach miałam mdłości musiałam od razu odstawić.

Kwas foliowy. Branie go w ciąży podobno nie ma sensu. Cewa nerwowa zamyka się do 4 tygodnia ciąży w tym okresie kobiety często nie wiedzą że niej są. Więc kwas foliowy wskazany jest przed zajściem w ciaze;)

Pozdrawiam Aniu. Kolejny dobry wpis;)

Sama jestem wegetarianka i moja lekarka odradza branie jakichkolwiek suplementów, z resztą ja się z nią w 100% zgadzam. Wszystkie składniki można dostarczyć przez odpowiednią dietę, również tą wegetariańską. Ostatnio trafiłam również na badania wg których zalecanie suplementów to tylko „naciąganie” kobiet w ciąży, bo w rzeczywistości nie ma żadnych dowodów na ich skuteczność.
Pozdrawiam

interesująca jest też tematyka suplementacji probiotykami pod koniec ciąży i przez pierwsze 6 miesięcy ciąży. Możesz dodać coś na ten temat ??

Tak, to bardzo ciekawy temat. Bardzo proszę o rozwinięcie tego zagadnienia.

Mimo iż nie jestem w ciąży i w najbliższej przyszłości nie planuje powiększenia rodziny to dziękuję Aniu za ten post! Niesamowicie przydatne i cenne informacje, z których napewno zrobię użytek w przyszłości. Pozdrawiam 🙂

Jak na Ciebie patrzę, marzę aby być już w ciąży! ???? a Twój poradnik na pewno będzie pierwszym, na którym będę opierać swoją „wiedzę ciążową” 🙂

Pani Aniu, Czy naturalne suplementy witamina C oraz suplement K2+D3 (nie zawierajace chemii) są wskazane do przyswajania w trakcie trwania ciąży ? Zapotrzebowanie kobiety wciąż na witaminy jest większe, prawda ?

Też bym się chętnie dowiedziała. I jeszcze jakiś fajny dobry magnez

Pani Aniu, czy w jakiś szególny sposób przygotwywała się Pani do ciąży? Mam na myśli suplementy itp. Przez jaki czas? I czy stosowała Pani wcześniej antykoncepcję hormonalną (doustną)? Z góry dziękuję i pozdrawiam! 🙂

Ja polecam ostrożne brać kwas foliowy lepsza forma są foliany. Zdecydowanie Wit D i omega 3 są wskazane, żelazo spokójnie można uzupełniać z pożywienia dobrej jakości mięso ryby jaja zielone warzywa najlepiej eco. Osobiście polecam Gardena od Life mi bardzo poprawiły samopoczucie skórę i paznokcie już po porodzie. Dieta i suplementacja po porodzie jest bardzo ważna. I oczywiście jeśli matka ma nietolerancję pokarmowe a nie wykluczy z diety pokarmów dziecko najprawdopodobniej również będzie miało nietolerancję. Bardzo ważna jest flora bakteryjną jelit dzieci są sterylne po porodzie przechodząc przez kanał rodny zasiedlają swój przewód bakteriami mamy. A to w jelitach mamy produkcję 50% przeciwciał warto więc wspomóc się ew suplementacja dobrymi wieloszczepowymi i przebadany mi probiotykami

Tez chetnie bym zapoznala sie z opinia na temt tego preparatu.