Świąteczna tarta z jabłkami i cynamonem

Pisząc o cynamonie, na myśl od razu przychodzi mi ciepły koc, zimowa aura i świąteczne wypieki. Cynamon to znakomita przyprawa do dań słodkich jak również i tych pikantnych. Posiada bardzo przyjemny, słodko- korzenny aromat i smak.

A jakie działanie kryje się w tej przyprawie w kolorze rdzy?:)

  • posiada właściwości antybakteryjne i  przeciwgrzybicze (hamuje wzrost pleśni) i grzybów candida w jelitach
  • jest silnym antyutleniaczem (zapobiega starzeniu)
  • pomaga w regulacji cukru we krwi (wzmacnia działanie insuliny)
  • pomaga w odchudzaniu– zmniejsza wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim
  • poprawia krążenie i rozgrzewa organizm
  • jest naturalnym konserwantem – dodany do np. dżemu, hamuje rozwój bakterii i psucie się żywności
  • jest świetnym źródłem manganu
  • zmniejsza ochotę na słodycze;)

Sposób przygotowania:

Spód ciasta – wszystkie składniki blendujemy,  następnie przekładamy do tortownicy i wkładamy na ok 1 h do lodówki.

Warstwa wierzchnia – Jabłka myjemy i usuwamy gniazda z nasieniem. Następnie kroimy je w cienkie paski i skrapiamy cytryną.  Dodajemy do nich przyprawy i syrop klonowy i mieszamy tak aby  plasterki się nie połamały.

Po upływie czasu wyjmujemy spód ciasta z lodówki i układamy na nim jabłka – jak na zdjęciu.

Przed włożeniem do piekarnika posypujemy cukrem kokosowym oraz żurawiną.

Pieczemy w 180 stopniach około 30-35 minut.

Komentarze 28 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu, czy płatki owsiane należy wcześniej zmielić albo namoczyć?

Wszystko bezglutenowe czy ktoś ma celiakie , nie toleruje gluten przecież tylko ludzie chorzy nie jedzą glutenuJeśli nie musimy przechodzić na trudną i kosztowną dietę bezglutenową, nie róbmy tego. Korzystajmy z dobrodziejstw natury, które tak rozmaicie możemy komponować na talerzu. Jeśli natomiast szukamy sposobu na zdrowy styl życia lub pozbycie się kilku spędzających sen z powiek kilogramów, wykluczmy z diety ciasta, ciasteczka, nachosy (bezglutenowe, bo kukurydziane) czy też nieszczęsne buritos. Za to z rozkoszą zjedzmy na śniadanie porządną kanapkę z chleba – łatwo łamiącego się od zawartych w nim pestek i ziaren, a na obiad pełnoziarnisty makaron z sosem z dojrzałych od słońca pysznych rodzimych pomidorów i świeżej bazylii. Bo pamiętajmy, że zawarty w nich gluten nie jest naszym wrogiem.

Nie rozumiem po co ludzie wstawiają takie komentarze. Po co wchodzi Pani w takim razie na ten blog? Chce Pani jeść gluten to niech szuka Pani przepisów na stronach “glutenowych”.

Ja mam celiakie! I między innymi dla mnie jest ten blog. Moim zdaniem osoby o Pani preferencjach nie muszą korzystać z tej strony, mając taki pogląd o glutenie. Po co więc tak komentować? Proszę się wypowiadać na blogach z glutenem, tam Pani komentarz być może w czymś pomoże. Tutaj jest zbędny.

Upiekłam. Jest super! Troszkę mniej kakao proponuję, bo mocno deserowa . Tortownica mała, ok.24cm jest ok. Nic się nie rozlatuje. Najsmaczniejsza na ciepło 😉

Czy namaczała Pani płatki ?

Czy płatki owsiane trzeba namoczyć? Bo właśnie tego nie zrobiłam i spaliłam blender.
A jaką średnicę ma mieć ta tarta, żeby ciasto było tak wysokie jak na zdjęciu?

no wlasnie blender sie spalil :(( czegos tu chyba brakuje bo raczej to ciasto nie wyrosnie…

Dziękuję Ci Aniu za to, że zawsze w każdym poście dajesz z siebie 200%. Nie mogę się doczekać następnego świątecznego przepisu. 🙂 A czy w najbliższym czasie planujesz wydać kolejną książkę?

Aniu, ile gram oleju kokosowego? Bo na szklankę to mi tak ciężko dodać 🙂

Na pewno ta tarta pojawi się na moim wigilijnym stole. Dziękuję za przepis.

Jakiej wielkości jest blacha? ilość jabłek była ok ale ciasto nie wyszło jak u Pani było cieniutkie i nic nie urosło a patrząc na to zdjęcie wydaje się jak by urosło a z tych składników to niemożliwe pozdrawiam

Codziennie zaglądam na blog aby sprawdzic nowe przepisy. Bardzo często z nich korzystam.

Pani Aniu jakiej średnicy jest tortownica w której upiekła Pani tartę?
Pozdrawiam

Kocham Twoje przepisy <3 codziennie odwiedzam bloga w oczekiwaniu na nowe przepisy świąteczne i jak patrzę na te zdjęcia to chcę zrobić wszystko na raz 😀 Dziękuję, że wkładasz w to tyle pracy i dzielisz się takimi perełkami z nami!
PS. Nie mogę się doczekać nowej książki, wiadomo kiedy będzie w sprzedaży?

Też jestem ciekawa czy można zastąpić cukier kokosowy 🙂

Muszę wypróbować jak najszybciej żeby nie było wpadki na święta. ☺Od niedawna nie jem glutenu i już się martwię o swieta, jakie ciasta zrobic, jakie pierogi… ach mam nadzieję ze pierogi w wersji bezglutenowej też Aniu zrobisz, bo z tego co czytam w Internecie to wychodzi ze sa trudne do zrobienia. Mam jeszcze pytanie: czy mozna zastąpić cukier kokosowy miodem lub ksylitolem czy to już nie będzie ten sam smak? Nie mniej jednak pozdrawiam gorąco Ciebie i męża i czekam na więcej przepisów. Już tuptam nogami na myśl o świętach. ????????

Oj dziękuję ślicznie 🙂 wpadłam na ten pomysł już po wpisie i przeszukałam bloga, ale dzięki za odzew. Wyglądają dobrze, jutro może uda mi się kupić mąkę to w weekend spróbuję zrobić. Wyglądają bardzo przyzwoicie i smakowicie. Ale na wigilię myślę raczej o pierogach wytrawnych. Także w tej wersji ciasto raczej nie będzie się nadawać. Ciekawa jestem jak smakuje ciasto z tej mąki ale bez przypraw korzennych. Jeszcze mam jedno pytanie: czy można by było zamrozić takie pierogi?