Cellulit

Wpływ genów na wygląd naszego ciała

Cellulit ma około 90% kobiet. Mam i ja. 

Nie jest lekko, choćbyśmy się dwoiły i troiły, to czasami na pewne rzeczy nie mamy do końca wpływu, ale tylko czasami i tylko w pewnym stopniu…

To, że w naszym DNA zapisane są informacje o wyglądzie zewnętrznym, np. kolor oczu, włosów, rysy twarzy … to wiemy. 

Ale uwaga! Zapisane są tam również zdolności naszego organizmu do metabolizowania różnych składników odżywczych, a także nietolerancje pokarmowe, czy skłonności do niektórych schorzeń. Naukowcy zbadali i opisali geny wpływające na masę ciała. Odkryto także gen otyłości (FTO).

Oprócz genów na naszą masę ciała wpływają także inne czynniki takie jak sposób żywienia i aktywność fizyczna. 

Mając tę wiedzę możemy wiele zmienić 🙂

 

Czym jest cellulit i jakie są jego rodzaje?

Cellulit (znany także pod nazwą  „skórka pomarańczowa”) jest schorzeniem tkanki łącznej i tłuszczowej. Powodem jego powstawania są powiększenie i nierówne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej i wody. Jak się szacuje problem ten może dotyczyć nawet 85% kobiet powyżej 20 roku życia. Umiejscowienie cellulitu u kobiet najczęściej obejmuje: biodra, brzuch, pośladki, uda i ramiona. Z kolei u mężczyzn cellulit najczęściej występuje na  brzuchu i karku. Rozróżnia się dwa główne rodzaje cellulitu: wodny (zwany inaczej twardym) i tłuszczowy (zwany miękkim).

Cellulit wodny czasami trudno jest rozróżnić od mocno rozbudowanej tkanki mięśniowej, ponieważ tkanka jest zbita i ściśle przylega do mięśni, a ponadto nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Ten typ cellulitu występować może u kobiet, które nie doświadczyły wahań w masie ciała. Przypadki tego typu cellulitu spotyka się również u kobiet aktywnych fizycznie czy nastolatek. Zazwyczaj skóra w miejscach zajętych cellulitem jest sucha, rzadko szorstka. Temu rodzajowi cellulitu mogą również towarzyszyć rozstępy.

Cellulit tłuszczowy nie przylega ściśle do mięśni i zajmuje zazwyczaj duże powierzchnie ciała. W przypadku tego rodzaju cellulitu skóra jest zwykle obrzmiała i pofałdowana. Ten rodzaj skórki pomarańczowej może pojawić się u kobiet uprzednio aktywnych fizycznie, które z jakiś powodów zaniechały swojej aktywności, ale najczęściej występuje u osób mało aktywnych, gdyż wiąże się ze słabym napięciem i wiotkością mięśni. Cellulit tłuszczowy może pojawić się także u kobiet, które w zbyt szybkim tempie zmniejszyły swoją masę ciała, a także występuje u osób z predyspozycjami genetycznymi. Na wystąpienie tego typu cellulitu mają także wpływ leki odwadniające. W odróżnieniu od postaci twardej zmiany ukształtowania powierzchni skóry zmieniają się wraz ze zmianą pozycji ciała. Należy podkreślić, że cellulit miękki może rozwijać się także ze źle leczonej postaci twardej.

Oprócz dwóch wyżej wymienionych typów cellulitu możemy ponadto wyróżnić takie rodzaje jak: cellulit obrzękowy, cellulit mieszany łączący w sobie postać twardą i miękką oraz cellulit rzekomy, polegający na opadaniu skóry głównie w obrębie pośladków, ud i ramion.

 

Jak poradzić sobie z cellulitem?

Jak pisałam już wcześniej kluczowymi czynnikami wpływającymi na naszą masę ciała są  aktywność fizyczna i sposób żywienia. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci zadbać o piękny wygląd i wygrać walkę z cellulitem.

 

Dieta? Ale jaka? 

Dieta – to określenie skrótowe, zdecydowanie wolę używać sformułowania: zmiana sposobu odżywiania.

No więc, nasz nowy sposób odżywiania, powinien być dobrany indywidualnie. Nie ma innej drogi i podkreślam to od dawna. I taką też dietę proponuję w mojej aplikacji

Na potwierdzenie dodam, że naszym metabolizmem kierują w pewien sposób geny. 

 

Co to oznacza? 

Oznacza to, że każdy z nas może mieć wręcz idealny metabolizm, pod warunkiem, że dopasujemy sobie indywidualną dietę.  

Nie może być tak, że dieta, która aktualnie jest w trendach sprawdzi się u każdego. Jeden podany jadłospis zadziała na wszystkich. 

A zatem pamiętajmy, że to, co może być dobre dla Twojej przyjaciółki nie musi być odpowiednią formą odżywiania dla Ciebie. 

Faktem jest również to, że niebawem będzie można określić prawidłowy rodzaj diety, dobranej dokładnie pod konkretny organizm dzięki … testowi krwi. 

Wyniki wyjaśnią nam, dlaczego tak się dzieje, że jeden rodzaj diety będzie służył wielu ludziom, a pozostałym może zaszkodzić. 

 

Trening, ale jaki?

Każdy! Bo ruch ma zbawienne działanie nie tylko na nasze ciało, ale i głowę, o czym niejednokrotnie wspominałam. 

Jeśli myślimy o szybszych efektach, to trening powinien odbywać się co najmniej 3 razy w tygodniu.

W mojej aplikacji są już specjalne treningi do ćwiczeń na świeżym powietrzu lub w parach. Wprost idealne na okres wakacyjny. 

Wspomnę jeszcze, że nasz wygląd ogromny wpływ mają również HORMONY (do tego tematu będę jeszcze wracać).   

Tak się składa, że od pewnego czasu osobiście zmagam się z cellulitem, który jak wiecie lubi płatać figle. Raz jest mniej widoczny raz bardziej. 

Na chwilę obecną uznałam, że tylko odpowiednio dobrana dieta i ćwiczenia sprawdzają się w walce z „pomarańczową skórką”.

 

Literatura:

  1. Gałązka M, Galęba A, Nurein H. Cellulit jako problem medyczny i estetyczny – etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie. Probl Hig Epidemiol. 2014;49(3):425-430.
  2. Janda K, Tomikowska A. Cellulit – przyczyny, profilaktyka i leczenie. Rocznik Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. 2014; 60(1):29-38.
  3. Załęska-Żyłka I. Cellulit jako problem medyczny. Probl Hig Epidemiol. 2008;89(4):487-491.

 

Komentarze 16 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

mi pomógł aerobik i rower…
efekty? widoczne,
ale zajęło mi to wiele, wiele m-cy…

Mam nieco więcej pomarańczowej skórki niż pani, ale dzielnie z nią walczę. Wybrałam jogę !
Pozdrowienia z drugiego końca świata !!

Główną przyczyną cellulitu są zaburzenia hormonalne. A schorzenie tkanki łącznej to jest celullitis, a nie celullit

Witam! Też jestem bardzo zainteresowana tymi badaniami krwi pod kątem odpowiedniej diety. Wypróbowałam już naprawdę wiele diet, ale to jest walka z wiatrakami, jeżeli dokładnie nie wiemy, co dobrze wpłynie na nasz organizm…

Aniu cellulit to pikuś ja mam rozstępy pod kolanami już białe. Na laser niewiem czy zbierać czy coś da? Mam 33 lata a od 18 lat nie miałam krótkich spodni mam męża mówi że tego nie widać trzeba się w patrzeć ale ja wiem ze je mam i odbierają mi radość. Marzę o szortach latem :((Twoje cialo jest śliczne. POZDRAWIAM

Nie przejmuj się, wiele osób ma rozstępy, bardzo dużo młodszych od Ciebie osób również, możesz ćwiczyć i smarować się różnymi kosmetykami, ale też pamiętaj, że jeżeli są białe, to aż tak ich nie widać 🙂 a zawsze możesz się zdecydować na zabieg 🙂

Koniecznie aktywność fizyczna. Proponuję udać się do specjalisty. Może zabiegi icoon pomogą w tego typu problemach.

Super post ! Aniu, czy jest szansa na jakiś post na temat pękających naczynek na nogach i żylaków? Czym są spowodowane (również naczynka), co robić żeby nie postępowały, jak dbać o ciało i skórę i jakie rodzaje aktywności i codziennych czynności podejmować, żeby sobie pomagać i ich nie rozprzestrzeniać? Bardzo mało jest ciekawych artykułów na temat problemów z “pajączkami” na nogach i żylakami, gorąca prośba o post! Pozdrawiam!

W tej kwestii nie słuchaj Pani Ani :p przesłać Pani zdjęcie moich nóg? Okropne.
Skąd?
Obcasy. Obcasy to samo zło, uważam że to buty które można ewentualnie do lozka założyć jak się mężowi podobają.
Wyrzucić obcasy. Ponadto ponczochy uciskowe mogą wiele zdziałać. Plus Tuch w tych ponczochach. Ale genetycznej podatności na niewydolność żylną nic nie zniweluje 🙂

*ruch w tych pończochach

+ elewacja kończyn po ciężkim dniu 🙂

Dzięki Kasiu za odpowiedź. W szpilkach nie chodzę, jedynie przy okazji raz, dwa w roku, na codzień wygodne płaskie obuwie. Niestety lubię sie opalac (teraz już ograniczyłam), wieczorem od dawna leżę z nogami do góry, smaruje je olejkiem z nasion z dzikiej róży, suplementuje witaminę C, magnez, pije dużo wody, mam pracę siedząca ale często wstaje i 3-4 razy w tygodniu fitness, 1 raz w tygodniu basen. Wieczorem po prysznicu, oblewam nogi zimna woda. Doppler nie wykazał żadnych niewydolności póki co, a naczynka i tak pękają :(.

Czy mogłabyś Aniu napisać coś więcej o badaniu krwi pod kątem diety? Czy to już jest dostępne i czy w każdym mieście?

Super artykuł, fajnie że pokazała Pani , że takie osoby , o których ciele marzy każda kobieta maja również problemy jak większość babek…

Pozdrawiam ?

Ja polecam Aqua fitness ? przez rok “trenowałam” bo to były zajęcia ze specjalizacji i byłam zadowona niestety popadlam w nałóg jedzenia smieciowego i nie ma tych efektów jakie miały być chodź na początku był ?

Witaj Aniu, również jestem ciekawa bardzo jakie są to badania krwi, czy mogalbys na pisać. Z góry dziękujemy

Kobiety walczące z tą przypadłością nic tylko ćwiczyć i zastosować dietę. Oczywiście wszystko musi być odpowiednie dla danego organizmu. Pozdrawiam.?