Koniecznie przeczytaj. Jak sen oddziałuje na nasze zdrowie?

Sen jest naturalną potrzebą każdego człowieka. Jednocześnie jest jedną z najbardziej niedocenianych czynności dnia codziennego. Uznajemy go niejednokrotnie za coś bezproduktywnego i niepotrzebnego, często nie zdając sobie sprawy w jaki sposób brak snu może oddziaływać na nasz organizm. Poznaj najczęstsze przyczyny braku snu oraz konsekwencje zdrowotne jakie ze sobą niesie niewysypianie się.

 

Dlaczego sen jest nam potrzebny?

Sen jest stanem fizycznego odpoczynku, podczas którego dochodzi do regeneracji naszego organizmu. W trakcie snu człowiek odzyskuje energię, witalność i siłę do podejmowania nowych wyzwań.

 

Ile snu potrzebuje nasz organizm?

Na sen dorosły człowiek poświęca średnio 1/4 czasu swojego życia, sypiając około 6 godzin na dobę. Taka ilość snu może być niewystarczająca. Naukowcy podkreślają, że aby nasz organizm mógł się w pełni zregenerować powinniśmy sypiać około 8 godzin. Przy czym należy pamiętać, że tutaj liczy się nie tylko ilość godzin przeznaczymy na sen, ale także jego jakość. Jak pokazują badania zbyt długie leniuchowanie w łóżku może również w niekorzystny sposób oddziaływać na nasz organizm.

 

Poznaj swój wewnętrzny zegar biologiczny

Każdy z nas ma swój wewnętrzny zegar biologiczny, który wyznacza nasz rytm dobowy. Jedni z nas kładą się spać „z kurami” i wstają o świcie – jest to tak zwany typ skowronka. Inni natomiast należący do typu sowy, idą do łóżka grubo po północy i chętnie spaliby do późnych godzin popołudniowych. Jedni czują się senni już po godzinie 20.00, a drudzy dopiero o 1.00 w nocy. Wsłuchaj się w swój organizm i jego potrzeby. Jeśli czujesz się zmęczony połóż się spać. Na drugi dzień z pewnością będziesz mieć więcej siły do pracy i działania.

 

Kogo najczęściej dotyka problem bezsenności?

Zaburzenia snu dotyczą dużej części naszego społeczeństwa. Ich występowanie wiąże się ze współczesnym stylem życia, stresem i pracą. Pewna grupa osób jest jednak szczególnie podatna na ich występowanie. Należą do nich: kobiety, osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

 

Używki a sen

Bronimy się przed zasypianiem stosując różne używki. Jedną z nich jest kawa. Dzięki dużej zawartości kofeiny, kawa wzmaga nasz stan czuwania. Jej efekty działania obserwujemy już po 15-30 minutach. Średni czas półtrwania kofeiny w naszym organizmie wynosi zwykle około 4 godzin.

Alkohol może działać na sen w sposób dwukierunkowy. U osób zdrowych małe dawki alkoholu mogą ułatwiać zasypianie, nadużywanie alkoholu może natomiast doprowadzić do problemów z zaśnięciem.

Palenie papierosów również zaburza proces snu. Nikotyna może spłycać sen i być przyczyną problemów z zasypianiem.

Niekorzystnie na zasypianie mogą ponadto oddziaływać warunki w jakich żyjemy, w tym nadmiar światła i poziom hałasu.

 

Czym może skutkować brak snu?

Niedobór snu stanowi ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Brak snu obniża ogólną sprawność fizyczną organizmu, zmniejszając efektywności pracy. W równym stopniu co alkohol i narkotyki przyczynia się do powstawania wypadków drogowych. Zbyt mała liczba godzin przeznaczonych na sen może skutkować nadmierną sennością w ciągu dnia, problemami z koncentracją i zapamiętywaniem, upośledzoną zdolnością oceny, spowolnieniem reakcji i wzrostem liczby błędów. Brak snu może ponadto być przyczyną nadmiernej drażliwości i rozwoju depresji.

Brak snu może również zwiększać ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak choroby układu sercowo-naczyniowego i nadciśnienie tętnicze. Z kolei u pacjentów z cukrzycą typu 2 notuje się częstsze występowanie obturacyjnego bezdechu sennego. Równocześnie coraz więcej doniesień naukowych podkreśla, że brak snu może zwiększać podatność na rozwój infekcji. Natomiast wydłużenie czasu trwania snu podczas infekcji zwiększa prawdopodobieństwo szybszego powrotu do zdrowia.

 

Sen a otyłość

Brak snu może być zarówno przyczyną jak i konsekwencją nadwagi i otyłości. Zbyt mała ilość snu lub zła jego jakość niekorzystnie oddziałuje na nasz metabolizm. Zbyt krótko trwający sen prowadzi do spadku poziomu leptyny, hormonu redukującego nasz apetyt, jednocześnie zwiększa poziom greliny, która pobudza apetyt. Badania pokazują, że osoby przeznaczające na sen 7 godzin na dobę, w porównaniu do osób śpiących 5 godzin na dobę, mają o 15% mniejsze ryzyko rozwoju nadmiernej masy ciała. Każda dodatkowa godzina snu zmniejsza ryzyko występowania otyłości o 30%. Ograniczenie snu do 4 godzin na dobę zwiększa skłonność do spożywania produktów o wysokiej gęstości energetycznej i wysokiej zawartości węglowodanów, takich jak: słodycze. Paradoksalnie, zbyt długi sen stanowi również czynnik ryzyka rozwoju nadmiernej masy ciała.

 

Mam nadzieję, że przekonałam Cię jak niekorzystnie na nasz organizm wpływać może brak snu. Zadbaj o właściwą jakość i długość snu i sprawdź jak szybko zauważysz poprawę swojego stanu zdrowia i samopoczucia.

 

Bibliografia:

  1. Biscuit G, Pannain S. Sleep and obesity. Curr Opin Clin Nutr Metab Care. 2011;14(4):402-412.
  2. Cichoń I, Chudzińska M. Czy układ odpornościowy reguluje nasz sen. Wszechświat. 2013;114(1-3):44-49.
  3. Kowalska A. Mózg a sen. Neurokognitywistyka patologii i zdrowiu, 2011-2013. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie: 80-83.
  4. Prinz P. Sleep, appetite and obesity – what is the link? PloS Med. 2004;1(3):e61.
  5. Sieradzki A, Kiejna A, Rymaszewska J. Epidemiologia zaburzeń snu w Polsce i na świecie – przegląd piśmiennicrtwa. 2002;2(1):33-38.
  6. Sykut A, Ślusarska Obesity and sleep disorders, feeding pattern disorders and control of factors related to health. Journal of Education, Health and Sport. 2016;6(5):266-275.

Komentarze 11 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Uwielbiam sobie pospać no ale cóż w dzisiejszym świecie czasem ciężko przeznaczyć 8 godzin na sen

Najlepiej około 8 godzin 🙂

Przepiękne ujęcie Pani Aniu jedno z najpiękniejszych najbardziej naturalnych które dotychczas widziałam. Czy to Pani Wojtas robiła to zdjęcie ? Cudne.
A co do snu bardzo ważna sprawa. Jak miałam małe dzieci mój mąż pytał się jaki prezent chce na urodziny a ja odpowiedziałam 4 godziny snu w nocy…
Teraz dzieci dorosły są mogę spać czasami nie ,bo zbliżająca się menopauza komplikuje sprawy. Pozdrawiam i dziękuje za ten i inne ciekawe artykuły.

Anusia ślicznotko! Powiedz mi co robisz, że jesteś taka piękna? 💕

Aniu czy ksylitol nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej? Nie drażni on jelit? Bo mam wątpliwości.

Powiedz mi jak ja mam to pogodzic…pracuje miesiac dniowek i miesiac nocek co miesiąc zmieniam na dniowki wstaje o 4 rano start pracy 6:30 kończę o 17 w domu jestem przed 19 kładę sie spac o 21 i zowu wstaje o 4 i tak przez miesiac dniowki sie koncza teraz nocki się zaczynaja 16 bus 18 star pracy koncze o 4 rano spac ide po 6 i tak przez miesiac nie wspomne o żołądku ktory podczas nocek boli jak jeść aby nie bolal? Pomoz, prosze

Masakra jakaś, może trzeba pomyśleć o zmianie pracy, badania mówią i zresztą sama czujesz po sobie że to chyba na dłuższą metę się nie da… Wiem że ciężko ale tutaj innego wyjścia chyba nie ma 😉

Nie pogodzisz pracy w systemie zmianowym i dobrej jakości snu. A to co pisze tu Ania to niestety wszystko prawda. Konieczność wysypiania się to nie jest wymysł bogatych ludzi, którym się w głowach powywracało. Wręcz przeciwnie – jeszcze niedawno, bo do czasu wynalezienia żarówki, ludzie mieli tylko świece. Te były drogie, więc chodzono spać o zachodzie słońca. Co do Ciebie, to musisz wprowadzić zmiany w swoje życie. Być może wystarczy porozmawiać z prawodawcą, żeby umieścił Cię w innym dziale. W przeciwnym wypadku powinnaś zmienić pracę. Jeśli nie możesz zmienić pracy to zdobądź nowe umiejętności, które na to pozwolą. Dużo można nauczyć się za darmo przez internet (języki obce, strony typu coursera, udemy itp.) W internecie znajdziesz również informacje skąd wziąć dotacje na własną działalność. Są np. specjalne fundusze wspierające przedsiębiorczość u kobiet. Nie poddawaj się, nie rezygnuj z siebie.

Aha i póki masz tę pracę to załatw sobie zatyczki do uszu i opaskę na oczy. I nie pij alkoholu przed zaśnięciem, bo wtedy sen jest niestabilny, nie wchodzisz w pewne fazy snu, po prostu budzisz się co pewien czas i nawet o tym nie pamiętasz.

Nie dodała pani jeszcze tego, że sen do godziny dwunastej czyli 24. 00 jest najlepszy. Jego skuteczność jest dwukrotnie wyższa niż zwykłego. Jest to udowodnione przez różnego typu naukowców. To jest bardzo istotne dla każdego człowieka. Pozdrawiam.