Wiedza

Decyzję o przejściu na zdrowy tryb życia podejmujemy z różnych powodów. Jednym z najczęstszych jest marzenie o zgrabnej sylwetce. To doskonały motywator na początek. Ale jak utrzymać się w ryzach systematycznej aktywności i nie ulegać pokusom jeśli sylwetka już spełnia nasze oczekiwania?

Szczęśliwcy po prostu wpisują jogging, pływanie lub siłownię w stały grafik zajęć i nie potrzebują dodatkowych bodźców, by być konsekwentnymi. Wybrali formy aktywności, które sprawiają im przyjemność, polubili naturalne jedzenie i już. Mają szanse na długie życie w zdrowiu. Niestety sporo jest takich osób, które potrzebują wciąż nowych inspiracji, którym ciężko jest wytrwać w zdrowych postanowieniach.

Potężną bronią w walce z pokusami jest wiedza. Mnie pomaga w codziennych wyborach. Na przykład: kiedyś, jak wielu innych, lubiłam wysoko przetworzone słodycze. Ciasteczka, batoniki, słodkie napoje, nie mówiąc już o żelkach – te doprowadziły mnie niemal do nałogu :). Kiedy jednak na serio zainteresowałam się wpływem żywienia na moją formę sportową, a przy okazji i na zdrowie w ogóle – słodycze z marketu same straciły swój powab. Po prostu odkąd wiem co się z nimi dzieje, kiedy są trawione i jaki mają wpływ na moje ciało – nie mam na nie ochoty. Przyjemność jaką mi dawały zastąpiła frajda szukania nowych smaków w potrawach i napojach z warzyw i owoców. Odkrywam wciąż nowe! W ogóle muszę przyznać, że bardzo powiększył się bukiet smaków jakie rozpoznaję, odczuwam delikatne subtelności w smakach oraz w aromatach – tu też wciąż dokonuję odkryć. Świat przypraw wciąż ma jeszcze tajemnice, a i tu wiedza pomaga w poszukiwaniach. Bo przecież większość przypraw nie służy tylko poprawie smaku potraw, ale mają konkretne znaczenie dla naszego zdrowia. Ostatnio na przykład sporo pisze się o kurkumie i i jej własnościach antynowotworowych.

Wiedza pomaga też w aktywności fizycznej. Wszyscy już wiemy, że sport jest jednym z niezbędnych elementów zdrowego trybu życia. Ale wciąż zbyt wiele osób traktuje go tylko jako pomysł na odchudzanie. Do tego bywają sfrustrowani, bo codzienne powtarzanie tych samych zestawów ćwiczeń bywa po prostu nużące. Z początku frajdę przynosi sam fakt ruszenia pupy z kanapy, potem pierwsze efekty widoczne w sylwetce, cieszy też możliwość prawidłowego wykonania ćwiczeń, które wydawały się nie do zrobienia. Ale jak motywować się dalej?

Szczęśliwcy po prostu ufają profesjonalizmowi swoich instruktorów i trenerów i jak pisałam wyżej: wpisują sport w codzienność bez walk z samym sobą. Pozostałym znów polecam poszerzanie wiedzy. Jak poszczególne rodzaje treningów wpływają nasze ciała? Co robić, by być silniejszym, a co by mieć większą wytrzymałość? Jak przygotować się do startu w wielokilometrowych biegach, by właśnie na starcie forma była najlepsza? Wiedza pomaga prawidłowo ustawiać sobie treningi, ale też przynosi nowe wyzwania i to jest super! Można powalczyć o lepszą sylwetkę, o zwinność, gibkość, siłę, szukać form, które pozwalają rozładować agresję, ale i takich które nam właśnie dają pozytywnego kopa lub przynoszą upragniony spokój.

Mam nadzieję, że mój blog też pomaga poszerzać Waszą wiedzę :). Niedługo przybliżę pojęcia dotyczące specyficznych rodzajów treningów.
Miłego czytania!

Komentarze 16 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu czy mogłabyś polecić literaturę w kwestii odżywiania?

Aniu, a co sądzisz o gorzkiej czekoladzie i w jakiej ilości? Zrezygnowałam już ze wszystkich słodyczy i nie był to dla mnie problem ale gorzka czekolada nadal jest moim nałogiem i nie potrafię z niej zrezygnować:)

Polecacie jakąś godną uwagi literaturę pomocną w wyeliminowaniu słodyczy napisaną językiem zwykłego śmiertelnika a nie lekarskim żargonem, bo taki do mnie nie przemawia 🙁 książek o zdrowym jedzeniu w księgarniach całe półki, ale nie wszystkie wartościowe

Piszesz Aniu dużo o wiedzy, ta tematyka również mnie interesuje i chętne biorę jakąkolwiek książkę o żywności/ aktywnośći w wolnej chwili, chciałabym jednak Cię prosić czy mogłabyś kilka pozycji polecić, które “odmieniły” twój punkt patrzenia ? Byłabym bardzo wdzięczna 🙂

Poproszę więc o informacje co się dzeje ze słodyczami i kiedy są trawione , moze to mnie skutecznie zniechęci od ich kupowania:)

Myślę, że na początku wystarczy słuchać po prostu trenerów i na pewno osiągnie się dobrą sylwetkę. Jednak później by utrzymać się na jakimś poziomie i osiągać jeszcze lepsze rezultaty trzeba już samemu zacząć się edukować z różnych źródeł

Witam, masz racje wiedza to potęga. Znasz może jakieś dobre tytuły? Ja ciągle szukam głębszej motywacji do przejścia na drugą strone;) Na razie jestem na fazie poszukiwań artykułów w internecie Co książka to książka;) Jeśli byś mogła to odpowiedz wolałabym na emaila, oczywiście gdyby to nie był problem;)
Pozdrawiam i czekam na więcej takich postów:D

Podobno człowiekowi w życiu są potrzebne 3 rzeczy : SZCZĘŚCIE, ZNAJOMOŚCI I WIEDZA 🙂

Witam Cię, ma ogromną prośbę czy mogłabyś poradzić jakieś tytuły książek które mogłyby przybliżyć właśnie dokładnie co to są słodycze jak są trawione i co się dzieję z nimi potem w organiźmie? I nie tylko chodzi o słodycze ale również o inne niezdrowe jedzenie. Szukam takiej lektury. Pozdrawiam

Zapraszam do lektury mojej książki 😛

Witam, chciałam zapytać co myślisz o działaniu ozonatora – czy natknęłas sie sie na informacje na temat oddziaływania na strukturę głownie owoców i warzyw. Niestety mam utrudniony dostęp do ekologicznych owoców i warzyw i szukam sposobów do pozbycia sie wszelkich nieporządanych substancji z tych ogólnodostępnych – szczególnie w okresie ‘sztucznych’ nowalijek. Zakupiłam już Ozonator i muszę przyznać ze nie zmienia on smaku ale nie wiem jak jest dokładnie z tym działaniem i czy oby z pewnością nie szkodzi zdrowiu ? Z góry dziękuje za odpowiedz i dziękuje za codzienna motywacje w odpowiednim wartościowaniu – w dużej mierze dzięki Tobie jest mi łatwiej być szczęśliwa pozdrawiam

bardzo słuszne podejście, szczególnie to odnośnie niezdrowego jedzenia – sama jak pomyślę o insulinooporności, jak jem słodycze, to jakoś tak… odechciewa mi się ich jeść…
zresztą, widzę po sobie, ile energii daje mi zdrowa dieta, albo, ile mi zabiera energii niezdrowe jedzenie – robię się ociężała, śpiąca, zmęczona, przeciążona…

http://www.pretty-perfection.pl/

Zgadzam się w 100% najważniejsze to jeżeli się już zdecydujemy na zmiany to warto pogłębiać swoja wiedzę. Lepiej samemu dojść do pewnych spraw niż czekać aż ktoś poda nam to na gotowe. Osoby które zmieniają styl życia powinny stale się rozwijać, czytając blogi, portale tematyczne czy też kanały na YT. Wiedza to klucz do sukcesu 🙂 http://dbamofigure.pl/