Lepszy nastrój? Na ratunek 5-HTP – czarna fasola afrykańska
Od lat słyszymy o epidemii depresji. Każdy z nas ma gorsze dni, niektórzy nawet tygodnie.
Do tego wszechogarniająca presja w pracy i domu sprawiają, że czujemy się przytłoczeni. Przemysł farmaceutyczny tylko czekały na to, by móc nas zalać falą produktów na wszystkie depresyjne dolegliwości. Reklamy stale podpowiadały, co jest dla Ciebie najlepsze i pozwoli stanąć na nogi. Z czasem jednak okazało się, że skutki uboczne wywołane syntetycznymi środkami były zbyt poważne i dodatkowo prowadziły do uzależnień. Warto jednak najpierw poszukać naturalnych metod i rozwiązań, by nie zatruwać organizmu toksynami.
Po regularnym zażywaniu antydepresantów pojawiały się napady agresji lub psychozy, udary mózgu, a nawet tendencje samobójcze, natomiast bez leków pacjenci czuli się jeszcze gorzej.
Za nasze nastroje odpowiada poziom serotoniny, nazywanej także 5-hydroksytryptaminą (5-HT). Poprawia ona samopoczucie, ułatwia odczuwanie spokoju, bezpieczeństwa i zaufania. Zwiększa zdolności do relaksu oraz koncentracji.
To neuroprzekaźnik odgrywający kluczową rolę w wielu funkcjach fizjologicznych, takich jak:
- sen
- apetyt
- pamięć
- uczenie się
- regulacja temperatury
- libido
- funkcje układu sercowo-naczyniowego
- kurczenie się mięśni
- regulacja wydzielania hormonów
Depresja nie jest jednak taka łatwa do wyleczenia i nie wystarczy zażyć lek pobudzający produkcję serotoniny, chodź to na pewno pomoże zwalczyć objawy. Stany lękowe i depresyjne, oraz bezsenność i bóle głowy mogą ustąpić jeśli poziom serotoniny w mózgu wzrośnie. W tym celu warto wypróbować 5-HTP, które wspierają jej produkcję.
Badania na 63 pacjentach wykazały ogromną różnicę w działaniu 5-HTP i fluwoksaminy – syntetycznego leku przeciwdepresyjnego. Pacjenci, którzy otrzymywali griffonię czuli się znacznie lepiej i mieli mniej skutków ubocznych. Odnotowano również leczenie migreny oraz dłuższe i szybciej następujące uczucie sytości po jedzeniu, a także poprawę jakości snu.
Jeśli bierzesz jakiś antydepresanty, nie rezygnuj z nich bez konsultacji ze specjalistą. Dla każdego z nas dawka może być zupełnie inna. 5-HTP może wchodzić w interakcje także z karbidopą, lekiem stosowanym w leczeniu choroby Parkinsona. Działania niepożądane przy stosowaniu 5-HTP występują bardzo rzadko i są to zaburzenia pracy jelit, np. biegunka, jak również intensywne marzenia senne.
Najlepiej oczywiście nie doprowadzić do złych nastrojów. Jak zawsze przypominam, że zdrowa dieta, odpowiednia dawka ruchu i czas na relaks pomogą Ci w dobrym samopoczuciu 🙂
Komentarze 9 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
Zdecydowanie potwierdzam, suplementuję od czasu do czasu 5htp i stan wyraźnie uległ poprawie 🙂
Super post, Dzieki. Aniu, czy myślisz że warto w tej kwestii brać pod uwagę to co mówi Jurek Zięba z ukrytych terapii? Zastanawiam się, co specjalistka jak Ty sądzi o takim podejściu do zdrowia
Gdzie mogę kupić te fasole? Czy istnieje tylko w postaci suplementów? Czy ma znaczenie jej dokładnie pochodzenie? (Znalazłam w sklepie internetowym czarna fasole z Meksyku)
Bardzo proszę o odpowiedz!
Witam,
Czy będą dostępne przepisy z zastosowaniem tej fasoli?
Aniu niektórzy mają poważne zmiany w mózgu i jedynym ratunkiem są wtedy niestety antydepresanty.
Dieta jest bardzo ważna, ale zarówno tak jak przy anginie nie obejdziemy się bez lekarstw tak też depresja jest ciężka do wyleczenia bez nich. A niestety dużo ludzi po nie nie sięga, ponieważ boi się opinii społeczeństwa, że ktoś go uzna za wariata. To smutne, bo przez taki strach ludzie doprowadzają do tragedii. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Aniu czytałaś książkę ukryte terapie? Bardzo mądra i ciekawa obalająca różnę mity.Też książka o zdrowiu.Polecam 🙂
Oczywiście, że tak!
Ania a co jak dieta nie pomaga na trądzik? Jem według twoich zaleceń ale trądzik nie znika.Jestem jeszcze nastolatką,ale wiem że jeśli wszystko by było dobrze wewnątrz to by wyprysków nie było.Nie mam nietolerancji pokarmowych.
Miłego Dnia!!❤?❤? Buziaki dla Ciebie, Roberta i Klary ?❤
Ania Kiedy będzie dostępny mus kokosowy? ?