Czy warto sięgać po produkty liofilizowane?

Obecnie liofilizacja jest jedną z najlepszych metod utrwalania żywności, która nie wymaga dodawania żadnych sztucznych składników. Gotowy wyrób posiada jedynie 1-2% wody co sprawia, że jest bardzo lekki i doskonale sprawdzi się np. jako przekąska w podróży. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zachęci Was do częstszego sięgania po produkty liofilizowane i wykorzystywania ich w kuchni.

Na czym polega proces liofilizacji?

Liofilizacja jest to metoda fizycznego utrwalania żywności, która polega na usunięciu wody z zamrożonego produktu z pominięciem stanu ciekłego.

 

Jak przebiega proces liofilizacji?

Proces liofilizacji składa się z trzech etapów: zamrażania, sublimacji i desorpcji.

 

Zamrażanie

Podczas tego etapu znaczna ilość wody jest oddzielona od substancji rozpuszczonych. Na tym etapie dochodzi do powstania lodu.

 

Sublimacja

Kolejny etap liofilizacji polega na usunięciu z produktu wody zamienionej w lód poprzez bezpośrednie jej przejście w parę wodną. Podczas tego procesu usuwanych jest ponad 99% wody w wyniku czego dochodzi do gwałtownego zagęszczenia substancji. Jest to najdłuższy etap procesu liofilizacji.

 

Desorpcja

Na tym etapie dochodzi do dosuszenia produktu. Celem tego etapu jest zredukowanie pozostałej wilgoci do poziomu optymalnego dla produktu.

 

Zastosowanie liofilizacji

Proces liofilizacji jest obecnie szeroko stosowany zarówno w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, jak i kosmetycznym. Proces ten umożliwia konserwowanie oraz długotrwałe przechowywanie m.in. nietrwałych produktów spożywczych, leków, czy probiotyków. Liofilizację wykorzystuje się do produkcji antybiotyków, szczepionek oraz żywności, w szczególności suszonych owoców, warzyw, ziół, kawy rozpuszczalnej, przypraw oraz składników do gotowych dań.

 

Zalety liofilizacji

Produkty liofilizowane charakteryzują się wysoką jakością. Dzięki temu, że proces liofilizacji prowadzony jest w niskiej temperaturze zachowana jest większość właściwości danego produktu. Proces ten, w porównaniu do wielu innych metod utrwalania żywności, pozwala więc na zachowanie wartości odżywczej i walorów sensorycznych produktów. Liofilizowana żywność charakteryzuje się też lepszym smakiem i aromatem w porównaniu do produktów otrzymywanych innymi metodami suszenia. Liofilizacja nie wpływa również na barwę. Ponadto podczas procesu liofilizacji najważniejsze składniki odżywcze, takie jak witaminy i białka nie ulegają degradacji. Co więcej w żywności liofilizowanej nie znajdziemy konserwantów, polepszaczy smaku oraz sztucznych aromatów. Usunięcie wody z produktu przy jednocześnie niskiej temperaturze, pozwala na uzyskanie produktu czystego i bezpiecznego mikrobiologicznie.

 

Wady liofilizacji

Proces liofilizacji nie posiada praktycznie żadnych wad poza tym, że w porównaniu do innych metod utrwalania żywności jest stosunkowo czasochłonny i kosztowny. Liofilizacja trwa średnio 1-2 doby i jest około 4-8 razy droższa od suszenia tradycyjnego przebiegającego w wysokiej temperaturze.

 

Produkty liofilizowane – dla kogo?

Żywność liofilizowana początkowo wykorzystywana była głównie przez wojsko oraz podczas wypraw kosmicznych. Obecnie wraz ze zwiększeniem dostępności liofilizowanych produktów spożywczych i obniżeniem ich cen, żywność ta jest coraz częściej wykorzystywana przez osoby chcące się zdrowo odżywiać i prowadzące aktywny tryb życia. Liofilizowane owoce i warzywa w proszku polecam zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy maleje ilość świeżych warzyw i owoców. Liofilizowane produkty stanowią także doskonałą alternatywę dla dzieci. Poprzez dodanie produktów liofilizowanych do potraw w łatwy sposób można poprawić wartość odżywczą wielu dań.

 

Jak przechowywać?

Produkty liofilizowane, ze względu na dużą higroskopijność powinny być przechowywane w suchym i chłodnym miejscu.

 

Lio Shake Foods by Ann

Wszystkim miłośnikom produktów liofilizowanych polecam Lio Shake Foods By Ann. Są to liofilizowane owoce i warzywa w proszku, które posiadają w przybliżeniu 10 razy większą zawartość witamin i minerałów niż ich świeży odpowiednik. Mogą być stosowane jako dodatek do koktajli, owsianek i wielu innych dań. Jedna porcja to około 1-2 łyżeczki (5-10 g). Lio Shake możesz kupić TUTAJ. Jeśli szukasz przepisów z wykorzystaniem liofilizowanych produktów, w tym Lio Shakeów koniecznie zajrzyj na bloga oraz do mojej aplikacji Diet & Training by Ann.

 

 

Literatura:

  1. Kofi Bedu-Addo F.: Understanding Lyophilization Formulation Development. Pharmaceutical Technology Lyophilization, 2004: 10-18.
  2. LaTorre-Snyder M.: Lyophilization: The Basics, Pharmaceutical processing. 2017, 32 (1).
  3. Pržić D.S, Petrović S.D, Ružić N.L.J.: Lyophilization – The process and industrial use. Chemical Industry and Chemical Engineering Quarterly. 2004, 58 (12): 552-562.
  4. Shukla S.: Freeze drying process: A REVIEW. International Journal of Pharmaceutical Sciences and Research. 2011, 2(12): 3061-3068.
  5. Gaidhani K.A, Harwalkar M, Bhambere D, Nirgude P.S:  Lyophilization/ freeze drying – a review. World Journal of Pharmaceutical Research. 2015, 4 (8): 516-543.

Komentarze 5 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pani Aniu czy takie produkty odpowiednie są także dla tych młodszych dzieci ? Mam 10 miesięczną córeczkę i zastanawiam się czy dodać jej np aronię do pieczonej owsianki :). Wolę się wcześniej upewnić :). Pozdrawiam serdecznie!

Nie ma żadnych przeciwwskazań. Jest to ten sam owoc tyle, że bez wody. O tym co to jest liofilizacja można poczytać na stronie producenta domowego liofilizatora – https://frostx.pl/pl/blog/czym-jest-liofilizacja/

PS. Moje dzieciaki wolą liofilizowane maliny bardziej od świeżych. Jedyne na co trzeba uważać to, żeby nie zjeść za dużo – owoce liofilizowane są kilka razy (chyba 8x) lżejsze w porównaniu ze świeżymi.

Gratulacje piękna bramka pana Roberta. Jakby nie patrzeć sześć punktów jest. Oby Polska reprezentacja do końca eliminacji tylko wygrywała. Pozdrawiam.?

Hmm, a co z kawą rozpuszczalną? W jakimś komentarzu pod Pani postem odnośnie kawy napisała Pani, że kawa rozpuszczalna to nie kawa tylko trucizna. A skoro jest liofilizowana to jak to się ma do trucizny?

Zawsze nowe alternatywy są mimo wszystko dobre. Ciekawe pomysły są w cenie. Pozdrawiam.?