Polskie Superfoods

Superfoods to w ostatnich czasach bardzo popularna nazwa. Na pewno słyszeliście o słynnych superfoods takich jak nasiona chia czy jagody goji. Czym właściwie są superfoods? Jest to żywność naturalna, nieprzetworzona, posiadająca niezwykłe właściwości dla organizmu, dzięki składnikom które w sobie zawiera. Żywność taka kojarzy nam się raczej z egzotycznymi, drogimi produktami. Niewielu z Was wie, że Polska jest również bogata w żywność o niezwykłych właściwościach. Znajdziecie je w każdym sklepie, w przystępnej cenie. Warto wprowadzić je do swojego codziennego jadłospisu i cieszyć się zdrowiem 🙂

Poniżej znajdziecie przykłady polskich superfoods:

 

Siemię lniane

Siemię lniane, czyli inaczej nasiona lnu. Można je nazwać polskim odpowiednikiem nasion chia. Są jednym z najbogatszych roślinnych źródeł kwasów omega-3, które wpływają na obniżenie cholesterolu oraz wspomagają odporność. W swoim składzie zawierają także lignany, należące do fitoestrogenów. Lignany regulują poziom hormonów, są szczególnie polecane dla kobiet przechodzących menopauzę. Siemię lniane jest także bogate w błonnik, który powoduje szybsze uczucie sytości i przyczynia się do utraty masy ciała. W diecie możecie je zastosować jako dodatek do owsianek, zup, sałatek. Pamiętajcie jednak, że siemię lniane musi zostać zmielone, aby wykazywało swoje właściwości! Więcej informacji na temat nasion lnu znajdziecie TUTAJ.

 

 

Żurawina 

Na pewno wielu z was słyszało lub stosowało żurawinę w przypadku zapalenia pęcherza. Posiada ona zdolności ochronne oraz lecznicze w przypadku infekcji bakteryjnych. Zawdzięcza to zawartości związków fenolowych, które mają działanie antybakteryjne. Z powodu tych właściwości może być stosowana także w infekcjach jamy ustnej. Poza właściwościami antybakteryjnymi żurawina posiada wiele witamin (witaminy z grupy B, C, E oraz karoten), składników mineralnych (potas, fosfor, wapń, magnez, jod i żelazo) i flawonoidów o działaniu przeciwutleniającym. Szczególnie polecana w przypadku osób z powracającym problemem infekcji. Możecie ją zastosować zarówno świeżą, jak i suszoną lub w postaci dżemów do wielu dań. Gdy wybieracie żurawinę suszoną, zwróćcie uwagę, aby nie była dodatkowo słodzona! Dodatkowych informacji na temat żurawiny szukajcie TUTAJ.

 

 

Kasza jaglana 

Wytwarzana jest z łuskanego ziarna prosa. Nie zawiera glutenu, dlatego z powodzeniem możecie stosować ją, będąc na diecie bezglutenowej. Posiada właściwości zasadotwórcze, czyli odkwaszające organizm. W swoim składzie zawiera krzemionkę, która dba o piękne włosy oraz o prawidłowe funkcjonowanie stawów. Polecana jest osobom cierpiącym na anemię, ponieważ zawiera duże ilości żelaza. Zawiera ona również duże ilości witamin z grupy B, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w szczególności układu nerwowego. Możecie stosować ją w wielu potrawach, jako dodatek do dań głównych, zup, czy też w postaci jaglanki na słodko. O kaszy jaglanej przeczytacie również TUTAJ.

 

Aronia

Polecana jest osobom z cukrzycą ze względu na występowanie w jej składzie kwasu chlorogenowego oraz antocyjanów. Składniki te powodują wolniejsze wchłanianie cukru z pożywienia oraz wpływają na zwiększenie wydzielania insuliny, czyli procesu, który w przypadku cukrzycy jest zaburzony. Aronia obniża również ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych dlatego, jeśli jesteście w grupie ryzyka, lub chorujecie na przykład na miażdżycę lub macie za wysoki poziom cholesterolu, warto po nią sięgnąć. Możecie spożywać ją na przykład w postaci soku.

 

 

Jarmuż

Jarmuż to źródło bardzo ważnego składnika, czyli sulforafanu. Jest on istotny dla naszego organizmu, ponieważ posiada szereg właściwości dobroczynnych dla funkcjonowania organizmu. Sulforafan zawarty w jarmużu ma właściwości przeciwnowotworowe. W badaniach wykazano, że może działać profilaktycznie w przypadku nowotworu: jamy ustnej, przełyku, gardła, żołądka, jelita grubego, a także płuc. Ponadto jarmuż stosowany w diecie może zapobiegać rozwojowi choroby wieńcowej serca, która prowadzi do występowania zawałów. Inne składniki, które znajdziecie w jarmużu to: błonnik, witamina K (która reguluje krzepliwość krwi). Warzywo to posiada także spore ilości luteiny oraz zeaksantyny, są to składniki, które mają działanie przeciwutleniające. Ze względu na coraz częstsze występowanie chorób nowotworowych i serca warto wprowadzić jarmuż do diety już dziś, na przykład w postaci sałatek, koktajli czy nawet zdrowych chipsów.

 

 

Rokitnik 

Możecie go spożywać w postaci soków, dżemów, syropów. Posiada duże ilości witaminy C i E. W swoim składzie posiada sterole roślinne mające działanie obniżające poziom “złego” cholesterolu, który jest sprawcą wielu chorób-między innymi: choroby wieńcowej, udaru mózgu i zawału serca. 

 

Dynia

W swoim składzie skrywa wiele witamin takich jak: witamina C, A, E, niacyna, kwas foliowy oraz składników mineralnych: wapń, magnez, potas, selen i przede wszystkim cynk. Najwięcej cynku znajdziemy w pestkach dyni. Szczególnie mężczyźni powinni zadbać o ten składnik mineralny w swojej diecie, ponieważ zapobiega zapaleniu i przerostowi prostaty, ale pozostaje on nie bez znaczenia także w diecie kobiet – w przypadku problemów ze skórą, paznokciami czy włosami. Dynia jest także źródłem białka i błonnika. W kuchni dynię możecie zastosować w postaci zup, sosów, sałatek, a pestki dyni jako dodatek do sałatek, owsianek, itp.

W celu zapewnienia sobie zdrowego, zbilansowanego jadłospisu wcale nie trzeba sięgać po drogie, egzotyczne produkty. Wystarczy poszukać na własnym rynku, a znajdziecie wiele odpowiedników, które są równie zdrowe, jak te egzotyczne. Tanie, zdrowe, dostępne i wiadomego pochodzenia! Zachęcam Was do wprowadzenia ich do swojego jadłospisu już dziś 🙂 

 

Bibliografia:

  1. Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z. Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego. Med Rodz. 2017;20(1): 41-47.
  2. Baranowska M., Bartoszek A. Antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe właściwości bioaktywnych fitozwiązków żurawiny. PHMD. 2016; 70: 1460-1468.
  3. Doroszko M., Janda K., Jakubczyk K. Właściwości prozdrowotne wybranych owoców krajowych. Kos Pro Na Bio. 2018; 67(2): 415-423.
  4. Zdrojewicz Z., Kosowski W., Stebnicki M., Stebnicki M. Jarmuż – stare, a zapomniane warzywo. Med Rodz. 2016; 1(19): 21-25.
  5. Malinowska P., Olas B. Rokitnik – roślina wartościowa dla zdrowia. Kos Pro Na Bio. 2016; 65(2): 285-292.
  6. Zdrojewicz Z., Błaszczyk A., Wróblewska M. Dynia – zdrowa, ale zapomniana. Med Rodz. 2016; 19(2): 70-74.

Komentarze Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany