Zimowe przysmaki “must have”

Mam dla Ciebie kilka propozycji jak się przygotować do zimy i radzić sobie z mrozem. Oczywiście proponuję zacząć od kuchni. Możesz dodać do ulubionych dań kilka przypraw, które sprawią, że na pewno się rozgrzejesz!

Przede wszystkim polecam cynamon, który doskonale komponuje się z daniami słodkimi i pikantnymi. Poza właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi obniża poziom cukru we krwi, zmniejsza wchłanianie węglowodanów w jelicie cienkim,  opóźnia procesy starzenia, poprawia krążenie i doskonale rozgrzewa. Na zimowe śniadanie polecam owsiankę z cynamonem, żurawiną, lub jagodami goji i kardamonem.

Gdy za oknem biało nie zapominajmy też o imbirze. Nie tylko jest źródłem wapnia, magnezu, fosforu i potasu, również ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne, przyspiesza przemianę materii i obniża poziom cholesterolu. Zimą sięgajmy po niego przede wszystkim ze względu na działanie rozgrzewające, również na narządy płciowe. Jest cenionym afrodyzjakiem, a przecież zimowe wieczory najmilej się spędza pod kocykiem z ukochaną osobą i filiżanką pikantnej herbaty. Do szklanki gotującej wody dodaj świeży imbir i gotuj około 20 min. Najlepiej pić ciepłe. Możesz też dodawać imbir do innych herbat.

Kolejna przyprawa z zimowej listy must have to kurkuma, która działa przeciwzapalnie, łagodzi ból w stawach, depresję i jest doskonałym przeciwutleniaczem. Polecam zacząć dzień od zdrowej mieszanki, która na pewno doda i wigoru w mroźny dzień. Zagotuj szklankę wody, dodaj niewielki starty niewielki imbiru, szczyptę pieprzu cayenne i pół łyżeczki kurkumy. Odstaw pod przykryciem do momentu, aż nieco wystygnie i dodaj łyżeczkę miodu.

Zimą też znacznie częściej korzystam z goździków, które mają właściwości znieczulające i odświeżające. Zawartość eugenolu obniża aktywność enzymów powodujących stany zapalne, infekcje drożdżową, a także hamuje rozwój choroby nowotworowej. Możemy je dodawać do herbaty. Doskonale komponuje się również z miodem i pomarańczą.

Dobrym dodatkiem do dań i przekąsek jest  olej kokosowy. Polecam go nie tylko ze względu na aromat, ale przede wszystkim dobroczynnych właściwości dla naszego organizmu. Spożywanie go dostarcza dużo energii bez podnoszenia poziomu insuliny we krwi. Dodatkowo ma działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne. Lista zalet jest nieskończenie długa, podobnie jak możliwości wykorzystania go w kuchni.

Na liście produktów, które na pewno pomogą nam uporać się z zimą nie może zabraknąć macy. Suszony korzeń tej rośliny jest źródłem wapnia, magnezu, fosforu, potasu, sodu, żelaza, siarki, cynku i witaminy B1, B2, C i E. Zawiera również 18 aminokwasów, więc doskonale uzupełnia dietę osób, które wykluczyły z jadłospisu mięso. Dodatkowo obniża ciśnienie krwi i wspomaga profilaktykę nowotworową. Jest uważana za afrodyzjak ponieważ zwiększa ukrwienie naczyń krwionośnych i wpływa bardzo korzystnie na płodność kobiet i mężczyzn. Pomaga zwalczyć również zimową chandrę, ponieważ ma działanie antydepresyjne. Możesz ją podawać sproszkowaną do koktajli, sałatek i napojów. Unikaj poddawania macy obróbce termicznej, ponieważ niweluje to jej prozdrowotne właściwości.

Komentarze 25 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pani Aniu czy mogę do jogurtu naturalnego dodać otręby owsiane i nasiona Chia? Czy można te produkty ze sobą łączyć?

A czy jeśli imbir czy kurkumę zalejemy wrzątkiem/gotujemy, to nie stracą części swoich właściwości?

Uwielbiam zimowe przyprawy.Kiedy temperatura jest na miusie bardzo często robię sobie ciepłe , rozgrzewające grzańce z dodatkiem cynamonu, imbiru czy pomarańczy. Nic nie poprawia mi tak humoru jak ciepły koc oraz grzaniec w ręce.

Aniu .. Jak będziesz miała chwilkę bardzo cie proszę o info.. co myślisz o tym że po oleju kokosowy nie rafinowanym mam mdłości . Dodaje go rano do kawy i praktycznie cały dzień nie czuje się dobrze. . Jak nie dodam wszystko jest ok..
Może słyszałaś o podobnej reakcji u innych osób stąd moje pytanie do Ciebie .. ????
P.s Wyglądasz teraz piiiiękne..ciąża Ci baaaardzo służy.. !!!
Życzę dużo zdrówka i Wszystkiego Dobrego .. ????????

bardzo możliwe. To częste, dodatkowo olej kokosowy może działać na takie osoby jak Ty przeczyszczająco.
Wyeliminuj i dodawaj później w małych ilościach

Witam! czy te wszystkie przyprawy mogą spożywać karmiące mamy? Ma Pani może jakieś informacje w tej sprawie? To samo dotyczy macy – bardzo bym chciała ją włączyć do swojego jadłospisu ale nie mam pewności czy jest to bezpieczne dla dziecka. Jedyne informacje jakie udało mi się wyszukać to to, że nie przeprowadzono żadnych badań w tym zakresie więc nie można stwierdzić że roślina ta jest całkowicie bezpieczna.
Z góry dziękuję za pomoc w tej sprawie.

Nie, nie!
O tym pisałam w poście o diecie dla kobiet w ciąży

myślę że warto postarać się o świeży. Walory smakowe i zapachowe są nie do porównania.
Nie mam pewności ale myślę że ten w proszku nie jest tak cenny pod względem właściwości zdrowotnych.

Czy imbir, cynamon i goździki są bezpieczne dla kobiet w ciąży? Bo nie wiem czy mogę przygotować sobie taki rozgrzewający napar i nie zaszkodzę maleństwu

W małej ilości nie szkodzą. Cynamon w dużej ilości (czy też w suplemencie) mogą powodować skurcze macicy, ale nie w tak małej ilości dodanej do napoju. Też rozmawiałam o tym z dwoma lekarzami i potwierdzają informację.

Kurkuma będzie przyswajalna dla naszego organizmu tylko wtedy, gdy spożywamy ją z czarnym pieprzem i tłuszczem (np. Olejem kokosowym). Jest kilka dobrych prac naukowych opublikowanych na ten temat, polecam 🙂

Aniu czytam Twoje wpisy bardzo je lubię tak samo jak i Twoja Dietę ktora jest nie tylko zdrowa a także smaczna 🙂 pozdrawiam cieplutko w te zimne dni

w małych ilościach, jeśli nie jest w postaci suplementu. Wysokie stężenie może powodować skurcze macicy.

Czy ten napoj z kurkuma moze byc pity z tabletka na miedoczynnosc tarczycy? euthyrox? bo rano naczczo ka biore i musze czekac 30min zanim zjem sniadanko. mam niedoczynnosc tarczycy…

Kochana Aniu czy wprowadzisz jakieś promocje w swoim sklepie? 🙂 i czy znasz dokładną datę wypuszczenia twoich foods na rynek. Proszę o odpowiedź. 🙂

Dzień dobry, zauważyłam, że na blogu rzadko pojawiają się pomysły na dania z makaronami : ryżowymi, gryczanymi, jaglanymi. Czy jest tego konkretny powód, czy poleca Pani dobrej jakości makarony bezglutenowe?

takich akurat potraw jest masa 🙂 bloga prowadzę 4 lata! proszę szuać w starszych postach

Super wpis, jak zwykle.Polecam rano na czczo wypić gorącą wodę właśnie z tymi przyprawami.Cynamon,imbir,kurkuma i łyżeczka oleju kokosowego.

Aniu, gdzie stacjonarnie mogę dostać Twoje produkty? W piotrze i pawle dzis szukalam i nie ma 🙁

Goździki i imbir to u nas obowiązkowe zimowe dodatki do herbat 🙂 Kurkumy używamy rzadziej, ale po przeczytaniu tego wpisu stwierdzam, że trzeba ją na nowo powitać w naszej kuchni 🙂

Cześć! Chciałabym zacząć przygodę ze zdrowym odzywianiem, dietetyka, ale trochę ze strony bardziej naukowej niż przepisów. Mogłabyś polecić jakąś książkę, która jest takim zachęcających początkiem, kompendium wiedzy?
Pozdrawiam, życząc miłego dnia!

Uwielbiam tego rodzaju wpisy, Twoje rady są bezcenne ! Oczywiście z wszystkich korzystam i czuję się świetnie nie tylko fizycznie 😉