Badania profilaktyczne

Dobrze się czujesz i nic Ci nie dolega? Odwiedzasz lekarza i robisz badania dopiero wtedy kiedy zaczyna boleć lub kiedy zmorzy Cię choroba, a badania to strata czasu?

Błąd… regularne badania to podstawa dbałości o własne zdrowie. Kontrola wyników badań jest niezbędna do wyeliminowania ewentualnych przyszłych zagrożeń i chorób. Wyniki badań odbiegające od przyjętych norm nie muszą wskazywać od razu na chorobę, ale będą istotnym sygnałem o zagrożeniu, które można będzie wyeliminować poprzez właściwe postępowanie, m.in. zastosowanie odpowiedniej diety lub suplementacji. Wiele groźnych chorób przebiega w początkowych stadiach bezobjawowo, a właśnie dzięki badaniom można je wykryć w fazie gwarantującej pełny powrót do zdrowia.

Zainwestuj w siebie i bliskich. Lepiej poświęcić jeden ranek na wizytę w laboratorium niż narażać się na ewentualne cierpienia i wydatki związane z chorobami.

Z wiekiem rośnie liczba koniecznych badań profilaktycznych, ale nadal czas, jaki na nie poświęcimy to nic w porównaniu do korzyści, jakie mogą nam dać. Nie należy popadać w przesadę i doszukiwać się chorób na siłę. Ale warto obserwować swój organizm i nie lekceważyć sygnałów alarmowych, jakie nam wysyła. Czasem wystarczy delikatna zmiana diety, by wszystko wróciło do normy, jednak zaniedbanie może doprowadzić do poważnych schorzeń.

Badania, jakie proponuję oraz częstotliwość ich wykonywania: – zamieszczam też w formacie PDF: Dbam o zdrowie

  • raz w roku – podstawowe badania krwi i moczu
  • raz w roku – analiza pierwiastkowa włosów
  • raz na pół roku – kontrola u stomatologa
  • po 30. roku życia – coroczna kontrola wzroku (m.in. badanie ciśnienia śródgałkowego, dna oka, pola widzenia), nawet jeśli nie mamy kłopotów z widzeniem
  • po 35. roku życia – raz na 2 lata EKG
  • u byłych i aktualnych palaczy – raz w roku RTG płuc (nie ma wymówek, jeśli nie robisz badań, bo boisz się diagnozy, to przede wszystkim rzuć palenie i daj sobie szansę na leczenie, jeśli diagnoza byłaby niedobra)
  • USG jamy brzusznej – co kilka lat

kobiety: 

  • raz w roku badanie ginekologiczne + cytologia
  • systematyczne samobadanie piersi, po 25. roku życia USG, a po 40. roku życia – mammografia raz w roku
  • mężczyźni po 50. roku życia – kontrola u urologa i badanie prostaty

Warto się badać!

Komentarze 22 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aniu czy polecasz konkretne miejsce do wykonania analizy pierwiastkowej włosa ? 🙂

tak, Biomol w Łodzi.
Pozdrawiam

Pytanie trochę z innej beczki , czy macać cukrzycę lepiej pić mleko bez laktozy czy zwykłe? A może nie ma to znaczenia ? Pozdrawiam Cię ?

Aniu czy mogę wykonać analizę pierwiastkową biorąc leki immunosupresyjne??
Nie zafałszują wyniku ?? Z góry dziekuje za odp 🙂

Aniu, małe pytanko… z wynikami to najlepiej do hematologa czy lekarza ogólnego? Przy planowaniu ciąży wystarczy pokazać wyniki u ginekologa?
U mnie wyszły Leukocyty poza norma i nie wiem do kogo najlepiej się z tym wybrać…
Pozdrawiam!

Witaj Aniu, ostatnio słyszałam o zbawiennym działaniu łuski gryki. Co Ty o niej sądzisz?

Aniu czy w ciąży mogę dodawać do koktajli chlorofil , słyszałam że super oczyszcza organizm:) no chyba że polecisz coś lepszego, pozdrawiam Cię cieplutko, będę wdzięczna za odpowiedź

Jestem na tak,super ze podjelas temat.Natomiast zaden lekarz nie poleca rtg pluc, nawet palaczom, co roku poniewaz przyjmowanie regulanie duzych dawek promieni samoczynnie moze prowadzic do rozwoju nowotworu,nawet bez palenia.pozdrawiam

Mam 27 lat i przyznaję, że jak ostatnio prosiłam o okresowe badanie krwi w swojej przychodni (mieszkam w małym mieście) to Pan Doktor niezmiernie się zdziwił i nie był chętny do wypisania czegokolwiek…
Jednak ja bywam nieustępliwa , co tym razem poskutkowało skierowaniem na morfologię 😀

Życzę wszystkim Kobietom w podobnej sytuacji życiowej (małe miasto, przed pierwszą ciążą, brak poważnych przebojów zdrowotnych) ODWAGI.
Śmiało proście o badania i nie dajcie się łatwo zbyć – jesteście tak samo ważne jak inni pacjenci 🙂

Szkoda tylko, że lekarze są sceptycznie nastawieni na dawanie skierowania na badanie profilaktyczne i trzeba to robić prywatnie….

Dobrze, że i u Ciebie Aniu na blogu poruszany jest ten temat. Tu zagląda mnóstwo kobiet i pewnie panów też. Bardzo ważne byśmy się badali. Tyle mówi się o profilaktyce, jednak lekarze nie zawsze chętnie dają skierowania na badania. Należy nam się to, pamiętajmy! Czasem lekarz odeśle nas do domu, nie zlecając żadnych badań, a my wierzymy w to, że jest wszystko ok. Ale skąd ta pewność? Tak samo ważne są dla kobiet badania poziomu hormonów. Problemy z tarczycą często nie dają żadnych objawów lub mylone są z objawami zmęczenia, sennością, depresją…
Ja kilka miesięcy temu wyczułam u siebie zmianę w piersi podczas kąpieli. Po prostu mała kuleczka wielkości ziarna pieprzu. Od razu powiedziałam o tym swojej ginekolog, która skierowała mnie na USG. Póki co do obserwacji, nie jest to zmiana groźna.
P.S. Mi dieta bez nabiału znacznie ułatwiła życie. Dziękuję Aniu 🙂 Zniknęły problemy skórne i ze wzdęciami. Po prostu ważne, abyśmy obserwowały swój organizm. Po czym czujemy się dobrze, po czym trzeba odpokutować ;-P
Profilaktyka jak najbardziej!

pisałam o tym na blogu 🙂

Czesc Aniu, super, ze poruszylas ten temat!
Profilaktyka, czyli zapobieganie, jak sama nazwa wskazuje – zapobiegamy ewentualnym chorobom! A jak wszyscy wiemy LATWIEJ ZAPOBIEGAC NIZ LECZYC!!!!
Dla kobiet szczegolnie wazne jest badanie cytologiczne, bezbolesne badanie, a wykrywa juz stany przednowotworowe! Kazda z nas, jesli jest lub byla aktywna seksualnie na 99% zetknie sie z wirusem HPV (Human papilloma virus) czyli wirus brodawczaka ludzkiego. W wiekszosci przypadkow organizm sam zwalczy wirus, ale zdarza sie, ze nasz uklad odpornosciowy nie poradzi sobie z nim. I jesli wirus HPV (oczywiscie zalezy jaki typ wirusa, jest ich ponad 100) zagosci u nas na dluzej moze prowadzic do stanow przednowotworowych a w pozniejszym okresie do nowotworow szyjki macicy. Badanie cytologiczne powinnysmy zrobc raz na 3 lata (pomiedzy 25 a 49 r.z.) oczywiscie mozemy czesciej, a pomiedzy 50 i 64 r.z. raz na 5 lat. Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy maleje wraz z wiekiem, natomiast rosnie ryzyko zachorowania na nowotwor piersi. I tu najlepszymi “lekarzami” jestesmy my same.
Jesli raz w miesiacu (kilka dni po zakonczonej miesiaczce) same zbadamy sobie piersi, to wasnie my mamy duza wieksza szanse na wykrycie zgrubienia, czy guzka niz pan/ pani doktor do ktorej/ ktorego chodzimy raz w roku albo jeszcze rzadziej. A to dlatego, ze my badajac sie raz w miesiacu duzo lepiej poznamy strukture naszych piersi i szybciej zauwazymy wszelkie nieprawidlowosci.
Badajmy sie, przeciez chodzi tu o nasze zdrowie!!!
Pozdrawiam i zycze wszystkiego dobrego Aniu!

Bardzo potrzebny post! Prosta rzecz, ale lepiej zapobiegać niż leczyć!

Pani Aniu, takie pytanie poza tematem. Czy ta Pani guarana ma jakis smak? Czy mozna ją bez obaw o smak dodawać do wszelkich koktajli itp.? Zastanawiam sie nad zakupem, dlatego pytam ?

Można dodawać, ale najlepiej w pierwszej połowie dnia – ma działanie pobudzające.
Jest lekko gorzkawa, ale smak znika w koktajlach.

Aniu jaki jest najlepszy sposób na to żeby mieć tkankę tłuszczową 10%? Proszę o odpowiedź bo wkurza mnie strasznie ten tłuszcz i nie wiem co źle robię że go jeszcze mam( nie podoba mi się tkanka tłuszczowa i nie chcę jej mieć pomimo że pełni jakieś tam funkcje w organizmie kobiety,bez niej będę szczęśliwsza) Proszę o odpowiedź 🙂

A czemu 10%?! Nie jest to dobry kierunek, nie jest to zdrowy kierunek!

Aniu bardzo chcę Ci podziękować za wszelkie porady na Twoim blogu, za pyszne przepisy, za nowe batony mocy!
To co robisz jest fantastyczne, trzymam za Ciebie kciuki kochana i życzę dużo szczęścia!
Pozdrawiam cieplutko 🙂 !