Burak LIO Shake

Liofilizowany burak w proszku to swego rodzaju koncentrat, który posiada w przybliżeniu 10 razy większą zawartość witamin i minerałów niż jego świeży odpowiednik.

Ze względu na swoją całoroczną dostępność oraz stosunkowo niską cenę, burak to jedno z najpopularniejszych warzyw na polskich stołach. Jednak dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat zaczęto dostrzegać nie tylko jego walory smakowe, ale również zdrowotne. Burak bowiem, jest wyjątkową kopalnią witamin, azotanów i minerałów, nie często spotykaną wśród innych warzyw.  Związki zawarte w buraku zwiększają wytrzymałość sportową, obniżają ciśnienie krwi, wspomagają też odporność oraz pamięć.

Buraka najczęściej kojarzymy z dużą zawartością żelaza. W rzeczywistości jednak stężenie tego pierwiastka nie jest aż tak duże. Jednakże, burak jest doskonałym środkiem krwiotwórczym, wspomagającym układ krwionośny- zawarte w buraku barwniki należą do silnych przeciwutleniaczy, dzięki którym zwiększona jest przyswajalność tlenu przez komórki.

Są one źródłem witamin z grupy B, w szczególności folianów (m.in. kwasu foliowego), których obecność warunkuje prawidłowy podział komórek organizmu, właściwe funkcjonowanie układu krwionośnego oraz metabolizm homocysteiny, której wysoki poziom związany jest ze zwiększoną częstotliwością zachorowań na miażdżycę. Jako że foliany biorą udział w syntezie serotoniny czyli tzw. hormonu szczęścia, powinny o nie zadbać kobiety w ciąży oraz osoby borykające się z obniżonym nastrojem.

Ze względu na zawarte w nim żelazo może być polecany osobom cierpiącym na jego niedobór oraz osobom aktywnym fizycznie.

Mangan zawarty w burakach bierze udział w prawidłowym tworzeniu się kolagenu, stanowiącego element strukturalny skóry, co za tym idzie, poprawiający jej wygląd. Potas zawarty w burakach bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, skurczu mięśni, regulowaniu ciśnienia krwi oraz regenerowaniu zasobów glikogenu, co jest istotne dla osób aktywnych fizycznie. Swoje prozdrowotne właściwości zawdzięcza także obecności azotanów, które w organizmie przetwarzane są w tlenek azotu. Wpływa on na napięcie naczyń krwionośnych oraz hamuje agregację płytek krwi i z tego powodu zwiększenie jego podaży jest zalecane w szczególności osobom z podwyższonym ciśnieniem. Jednocześnie wpływa on na poprawę funkcji poznawczych poprzez wpływ na lepsze ukrwienie mózgu.

Burak stanowi także źródło betainy, która wspomaga pracę wątroby i nerek oraz zwiększa szybkość budowy masy mięśniowej u osób aktywnych fizycznie, poprzez wpływ na zwiększenie wydzielania się IGF-1. Wraz z folianami obniża poziom homocysteiny i jednocześnie wykazuje działanie przeciwoksydacyjne.

 

Czasami, u niektórych osób, po spożyciu buraków może pojawić się czerwony kolor moczu. Jest to zupełnie normalna reakcja i nie świadczy o żadnych problemach zdrowotnych.

Liofilizacja jest procesem polegającym na bezpośrednim usunięciu wody z uprzednio zamrożonego produktu, przy jednoczesnym pominięciu stanu ciekłego. Podczas gdy standardowe suszenie przeprowadzane jest przy użyciu wysokiej temperatury niszczącej znaczną część wartości odżywczej produktu, zastosowanie liofilizacji pomaga zachować większość witamin, składników mineralnych, enzymów, itp. zawartych w świeżym produkcie. Produkty liofilizowane mają także zbliżony kolor, kształt oraz smak do produktu świeżego. Obecnie, liofilizacja jest jedną z najlepszych metod konserwowania żywności, która nie wymaga dodawania żadnych sztucznych składników.

Gotowy wyrób posiada jedynie od 1 do 2 % wody co sprawia, że jest bardzo lekki i doskonale sprawdzi się jako przekąska np. w podróży.

Komentarze 10 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Hmmmm….. a mi sie wydaje, a raczej jestem tego pewna ze zabarwiony mocz swiadczy o nieszczelnosci jelit, a burak jest najlepszy aby to sprawdzic, kupilam chlopca i szukam informacji, trafilam na te strone. Cala reszta poki co mnie przekonuje.

Nie, nie świadczy. Buraki czerwone zawierają czerwono-fioletowy barwnik – betacjaninę, barwnik betalainowy, z grupy glikozydów z częścią niecukrową betanidyną. Betaniny wchłaniają się słabo, w ilości od 5 do 10%, ich stężenie we krwi wynosi od wartości rzędu nM do uM. Wchłanianie betanin odbywa się w jelicie cienkim i najprawdopodobniej jest to transport aktywny, zależny od glukozy i jonów sodowych. Ponieważ barwniki te wydalają się w postaci niezmienionej, obecne są w moczu około 90% zdrowych ludzi, barwią mocz około 10-15% zdrowych ludzi, w większości wydalane są z kałem w postaci niezmienionej. Jest to zupełnie normalne zjawisko.

Jak najbardziej 🙂

A jakieś pomysły do czego można dodać poleciłabyś? 🙂
Ja najczęściej dodaję do smoothie, owsianek i jogurtów, ale czasem nic z tych rzeczy nie zjem i nie mam pomysłu do czego można by użyć.

Pani Aniu ! Za buraka daje 6 z wielkim plusem ! Jest przepyszny <3 Fajnie,że Pani tak o Nas dba z tą zdrową żywnością, testuje każdy produkt po kolei i póki co wszystko jest SUPER ! <3 Życzę dalszych sukcesów i kibicuje Pani na każdym kroku :*
Pozdrawiam i ściskam ciepło :*

Mam pytanie czy ktoś próbował lub czy można użyć Burak LIO Shake do barszczu czerwonego dla podkreślenia smaku i koloru

Aniu, mam pytanie odnośnie Buraka lio . Mam dość wrażliwe jelita i źle toleruje FODMAPsy. Burak jest dla mnie ciężko strawny, czy w takiej liofilizowanej postaci nie będzie robił rewolucji w moich jelitach jeśli dodam go np. do koktajlu? Bardzo chciałabym spróbować 🙂

Pozdrawiam,
Kasia

Proszę spróbować dodać w małej ilości i obserwować swój organzim.

Proszę odczekać jakiś czas po przygotowaniu. Buraki lubią odleżeć swoje przed zjedzeniem. Także te normalne, z których robimy sok. Większość ludzi od razu po wypiciu soku z buraka puchnie w oczach, brzuch rośnie jak bania. A wystarczy odstawić napój na pół godziny i jest o niebo lepiej z naszym brzuchem.