Medytacja: droga do poznania siebie
Trening umysłu – tego określenia użyłabym, aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest medytacja. O korzyściach jej praktykowania mówi się coraz więcej, dlatego tym bardziej cieszę się, że medytacje prowadzone stały się częścią mojej aplikacji Diet & Training by Ann.
Medytacje to kolejne narzędzie, którego możecie użyć, aby zadbać o swoją wewnętrzną równowagę 🙂
Trwać w tym, co tu i teraz
Być może przed wypróbowaniem medytacji powstrzymuje Was utrwalane przez lata przekonanie, że jest to forma powiązana z religią wschodu. Trzeba przyznać, że to tutaj sięgają jej korzenie. Jednak z biegiem czasu medytacja zyskała także całkiem świecki charakter podążający za ideą mindfulness, o której więcej pisałam TUTAJ.
Medytacje prowadzone w duchu uważności, które znajdziecie w aplikacji Diet & Training by Ann (TUTAJ) bazują przede wszystkim na:
- świadomym oddechu;
- otworzeniu się na wszelkie sygnały z ciała;
- koncentrowaniu się na bieżącej chwili – bez jej oceny;
- wzmacnianiu poczucia wdzięczności i spokoju.
Dlaczego warto medytować?
Życie w ciągłym pędzie i otoczeniu, które podsyca potrzebę nieustannej rywalizacji, sprawia, że bardzo trudno jest docenić bieżącą chwilę. Na pewno znacie to uczucie, kiedy wykonujecie daną czynność, a po chwili orientujecie się, że Wasze myśli wybiegają już do odległej przyszłości. Wieczna presja, stres i nadmiar obowiązków to przykra codzienność.
Medytacja to szansa na zatrzymanie się i jedna z dróg do zmiany postrzegania codzienności, co może przynieść Wam szereg korzyści:
- lepsze radzenie sobie ze stresem;
- poprawę jakości snu, pamięci, koncentracji;
- wzmocnienie poczucia zadowolenia z życia;
- uwrażliwienie na odczucia z ciała, własne emocje i myśli;
- naukę akceptacji rzeczywistości taką, jaka jest.
Badacze wskazują, że regularna praktyka medytacji uważności może także łagodzić objawy zaburzeń lękowych i depresji. Oczywiście nie zastąpi to pomocy specjalistów, ale może stanowić cenne wsparcie w procesie leczenia.
Jak zacząć?
Czas przejść do praktyki i tego, co najważniejsze, czyli odpowiedzi na pytanie: jak zacząć medytować? Jeśli to Wasze początki zachęcam Was do skorzystania z medytacji prowadzonych, podczas których zostaniecie poinstruowani, jak wykonać całą praktykę krok po kroku. Z czasem być może uznacie, że wolicie samodzielną formę medytacji – wybór należy do Was.
Mimo szerokiego spektrum korzyści, które może przynieść regularne medytowanie, warto pamiętać, że jedną z najważniejszych rzeczy jest podejście do medytacji z pełną otwartością i akceptacją do tego, co może się pojawić – bez żadnych oczekiwań. Nie zrażajcie się, jeśli podczas medytacji Wasze myśli zaczną odpływać w niepożądanych kierunkach. To zupełnie normalne, że takie momenty będą się pojawiać, ale bardzo możliwe, że wraz z upływem czasu i kolejnych prób, będzie ich coraz mniej 🙂
Pewnie interesuje Was również kwestia tego, kiedy i w jakiej pozycji najlepiej medytować. Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi. Praktykować możecie tak naprawdę w dowolnym momencie dnia, wtedy kiedy znajdziecie na to przestrzeń i czas. Jeśli wybieracie medytację prowadzoną, możecie dobrać jej czas trwania do Waszych bieżących możliwości. Istnieją różne formy medytacji, niektóre możecie wykonywać nawet w ruchu i podczas codziennych czynności. Na początku zachęcam Was jednak do medytowania w wygodnej pozycji siedzącej lub leżącej, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie skupienia.
Czy korzystaliście już z medytacji prowadzonych dostępnych w aplikacji Diet & Training by Ann (TUTAJ)? Zajrzyjcie do zakładki Balans. Mam nadzieję, że dacie sobie tę szansę i odkryjecie, jak wiele medytacja może zmienić w Waszym codziennym funkcjonowaniu 🙂
Bibliografia:
- Góralska R. Uważność: technika uczenia się czy droga wspierania (samo)rozwoju? Rocznik Andragogiczny [online]. 16 marzec 2020, T. 26, s. 109–124
- Kam JWY, Javed J, Hart ChM, Andrews‑Hanna JR, Tomfohr‑Madsen LM, Mills C. Daily mindfulness training reduces negative impact of COVID‑19 news exposure on afective well‑being. Psychological Research. 2022; 86:1203–1214
- Kędzierska K, Jakubczak M. Odkrywanie mindfulness szczerze o medytacji uważności. 2023, wyd. Znak Literanova
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…