Moc przytulania. Jakie są tego korzyści?

Bądź zdrów i… przytulaj się!

Z mężem, żoną, dzieckiem, mamą, tatą, dziadkami, koleżanką, kolegą, czy z osobami z pracy 🙂 Wyściskaj swojego czworonoga…

Przytulanie z drugą osobą doskonale wpływa na nasze ZDROWIE.

Badania potwierdzają również, że dotyk ma bardzo ważny wpływ na nasz rozwój i inteligencję.

Bliskość z drugim człowiekiem zmniejsza uczucie lęku, stresu, samotności, wzrasta za to poczucie pewności siebie, własnej wartości i samoakceptacji.

Recepta na szczęście

Kontakt fizyczny w postaci przytulania powoduje zwiększenie wydzielania hormonów szczęścia! Profesor Jerzy Vetulani niejednokrotnie podkreślał natomiast, że przytulanie prowadzi do uwalniania oksytocyny, hormonu zaufania, uczucia błogości i bezpieczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ pobudzanie dużej powierzchni skóry stymuluje przysadkę mózgową.

Recepta na stres

Według profesora Sheldona Cohena z Uniwersytetu Carnegie Mellon Dietrich, przytulanie to jedna z najlepszych technik radzenia sobie ze stresem. Udowodniono, że już 20 sekund takiego rodzaju bliskości z drugim człowiekiem powoduje zmniejszenie hormonu stresu (kortyzolu).

Recepta na przeziębienie

Profesor Cohen twierdzi, że ludzie samotni i nie mogący liczyć na wsparcie drugiej osoby także częściej chorują na grypę i przeziębienie. Tłumaczy to faktem, że bliskość zwalcza stres, który niestety jest silnym wrogiem systemu odpornościowego.

Recepta na wysokie ciśnienie

Zdaniem trenerki i terapeuty Katarzyny A. Connors, poprzez przytulanie uwalniamy oksytocynę, która korzystnie wpływa na obniżanie ciśnienia krwi, a zatem chroni przed chorobami serca.

Recepta na uśmiech 🙂

Przytulanie to sposób na uwalnianie endorfin, podobnie jak czekolada… Cóż, przyjemnie i bez dodatkowych kalorii 🙂

Recepta na przyjaźń z ludźmi

Lekarz Fran Walfish twierdzi, że dzięki przytulaniu nasze relacje się pogłębiają. Na podstawie obserwacji przeprowadzonych przez profesor Lane Strathearn w Baylor College of Medicine stwierdzono, że kobiety przytulane przez mężczyzn częściej okazują czułość swoim dzieciom, niż samotne matki.

Recepta na kryzys

Terapeuta małżeński David Klow uważa, że przytulanie jest konieczne by się porozumiewać. Nieerotyczny kontakt fizyczny z partnerem to doskonały sposób na okazanie zrozumienia i empatii. To potrzebne, szczególnie w chwilach kryzysowych.

Recepta na przyjaźń z ludźmi

Kontakt cielesny z drugą osobą zawsze zbliża, zawsze ociepla relacje, zawsze buduje dodatkowe zaufanie.

Udowodniono również, że już po 6 sekundach przytulania się zachodzą w naszym organizmie procesy (biochemiczne i fizjologiczne), które wpłyną pozytywnie na nasz organizm!

„By przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie.
By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie.
By się rozwijać, potrzeba dwunastu uścisków dziennie.”
Virginia Satir

Przytulanie na powitanie i pożegnanie, na misia, na łyżeczkę i na koalę, w sytuacjach kryzysowych i w chwilach szczęścia… Cieszmy się chwilami z bliskimi. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym przytulanie jest bardzo wskazane. Nie znam przyjemniejszego sposobu na zapobieganie przeziębieniu 🙂

 

Bibliografia

1. Cohen S., & Janicki-Deverts D. (2012). Who’s stressed? Distributions of psychological stress in the United States in probability samples from 1983, 2006 and 2009. Journal of Applied Social Psychology, 42, 1320-1334.

2. Zdrojewicz Z., Dubińska K. Sex, a neuroprzekaźniki, Katedra i Klinika Endokrynologii i Diabetologii AM we Wrocławiu, Wrocław 2004.

3. Walfish F., The self-aware parent: resolving conflicts and building a better bond with your child, 2010.

4. Kim S., Kwok S., Mayes L. C., Potenza M. N., Rutherford H. J. V., & Strathearn L. (2017). Early adverse experience and substance addiction: dopamine, oxytocin, and glucocorticoid pathways. Annals of the New York Academy of Sciences, 1394(1), 74-91. doi:10.1111/nyas.13140.

5. Download You Are Not Crazy: Letters from Your Therapist – David Klow, Wyatt-MacKenzie Publishing 2018-02-14.

 

Sprostowanie:

We wpisie z dnia 8.11.2018 roku pod tytułem ,,Moc przytulania. Jakie są tego korzyści?” została zawarta nieprawdziwa mówiąca o tym, że Prof. Vetulani w swoich badaniach wykazał, że przytulanie sprzyja wydzielaniu oksytocyny. Natomiast, Prof. Vetulani nie był autorem żadnych badań naukowych w tym zakresie. Natomiast w swojej działalności popularyzatorskiej, cytując innych autorów, niejednokrotnie podkreślał rolę jaką spełnia przytulanie, m.in. sprzyjając wydzielaniu oksytocyny. Za zaistniały błąd najmocniej przepraszam. Nieprawdziwy fragment tekstu został zmieniony.

Komentarze 3 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Aneczko Ty i Robert jestescie mega wyjatkowymi osobami.Klarcia ma najlepszych i najcudowniejszych rodzicow na calym swiecie i jakich mogla sobie tylko wymarzyc.Uwielbiam i kocham cala Wasza Przecudowna Trojke i dziekuje Wam z calego serca ze po prostu jestescie.

Przytalanie jest najlepsze na wszystkie moje stresy i niepowodzenia . Daje mi poczucie stabilności, miłości, akceptacji i dużo radości z dnia codziennego !!! Przutulamy się z naszym 10 letnim już synem co dzień, również w trójeczkę z mężem i zawsze jest rodzinny buziak!!! Zawsze powtarzam sobie wtedy w myślach „dziękuję Boże za nich ” ❤

Świetny tekst! Z mężem ciągle się przytulamy a w nocy śpimy jak nastolatki zwinięci w siebie 🙂 Daje mi to poczucie miłości, akceptacji i bezpieczeństwa. A dodam że jesteśmy małżeństwem od 10 lat a także rodzicami. Tulmy się nie tylko z partnerami ale przyjaciółmi rodzicami czy dziadkami…