pigułki

Chcesz mieć piękną skórę? Sięgnij po probiotyk!

Każda z nas lubi pięknie wyglądać – a zdrowa, promienna skóra jest podstawą dobrego wyglądu. Inwestujecie więc w jak najlepsze kosmetyki, sięgacie po suplementy mające zapewnić skórze świetną kondycję, nawadniacie się, dbacie o odpowiednią ilość snu i regenerację. I mimo wszystkich Waszych działań – stan skóry często pozostawia wiele do życzenia… Jeśli mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji problemy skórne nadal się utrzymują, a ich przyczyna jest trudna do ustalenia  – być może czas zajrzeć do wnętrza Waszego … jelita. 

 

Mikroflora jelitowa a wygląd skóry

Dlaczego zdrowy przewód pokarmowy jest tak istotny dla zdrowej skóry? Otóż powodów jest przynajmniej kilka. Pamiętajcie bowiem, że to w przewodzie pokarmowym przebiegają procesy trawienia i wchłaniania niezbędne do odżywienia każdej komórki Waszego organizmu. Dlatego też odpowiednia dieta jest podstawą dobrego wyglądu, a osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry, trądzik, świąd czy inne problemy dermatologiczne częstokroć odnotowują, że ich skóra poprawia się w następstwie zmiany nawyków żywieniowych. 

Jak więc to zrobić? Pierwszym krokiem jest zadbanie o to, aby codzienna dieta była PO PROSTU ZDROWA. Spróbujcie wyeliminować z niej produkty wysokoprzetworzone, cukier, produkty typu fast food oraz alkohol. Zadbajcie o odpowiednią ilość warzyw i owoców, podaż odpowiedniej ilości tłuszczów roślinnych w diecie, wybierajcie pieczywo pełnoziarniste. Postarajcie się, aby produkty, po które sięgacie miały jak najprostszy skład, zadbajcie o odpowiednią ilość płynów każdego dnia. 

 

Alergia lub nietolerancja pokarmowa

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie poprawi stanu Waszej skóry, być może problem jest bardziej złożony. U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry przyczyną jej stanu może być alergia pokarmowa – należy skonsultować się wówczas z lekarzem alergologiem i wykonać odpowiednie badania. Jeśli natomiast testy alergiczne w kierunku alergii pokarmowej (tzw. IgE – zależnej, typu 1) nie wykażą przyczyny problemu, warto zainteresować się badaniami w kierunku utajonych nadwrażliwości pokarmowych IgA i IgG – zależnych, zwanych popularnie nietolerancjami pokarmowymi. Wykażą one czy pewne pokarmy nie uczulają nas w mechanizmie opóźnionym. Z uwagi na fakt, iż tego typu nadwrażliwości pokarmowe mogą dawać objawy dopiero po kilku dniach od spożycia posiłku (np. w postaci pogorszenia stanu skóry) samodzielna identyfikacja źle tolerowanych pokarmów jest niekiedy po prostu niemożliwością. 

U pacjentów z atopowym zapaleniem skóry czy trądzikiem eliminacja pokarmów uczulających z diety przyczynia się częstokroć do następczej poprawy stanu skóry. 

 

Dodatkowe wsparcie

Odpowiednie postępowanie żywieniowe warto uzupełnić regeneracją nabłonka jelita. Pamiętajcie, że jest to gwarantem prawidłowego wchłaniania składników odżywczych. Jeśli więc zadbacie o to, aby Wasza dieta była różnorodna i optymalnie zbilansowana, ale nabłonek przewodu pokarmowego jest w złej kondycji, część substancji po prostu „ucieknie” z Waszego organizmu. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie odpowiedniego odżywiania z właściwą suplementacją, chociażby probiotykami. 

Probiotyki wspomagają bowiem mikroflorę jelitową, która w stanie zdrowia produkuje krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (takie jak kwas masłowy) i inne metabolity, niezbędne do regeneracji nabłonka jelitowego. Dzięki temu możliwa jest poprawa przyswajalności składników odżywczych z diety – a stąd już tylko krok do pięknej, zdrowej skóry! 🙂

Patrycja Szachta

dr n. biol.

Stopień doktora nauk biologicznych uzyskała w trakcie studiów doktoranckich w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autorka licznych publikacji medycznych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Dyrektor ds. naukowych w Centrum Medycznym VitaImmun. Do jej zadań należy projektowanie i koordynacja projektów naukowych prowadzonych w ramach działalności Centrum Medycznego VitaImmun. Posiada wieloletnie praktyczne i teoretyczne doświadczenie z zakresu utajonych nadwrażliwości pokarmowych oraz zaburzeń mikroflory jelitowej. Specjalizuje się w tematyce probiotyków i prebiotyków oraz funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Komentarze 5 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Witam,
Przed braniem probiotykow należy najpierw zbadać florę bakteryjną jelita, żeby sprawdzić których bakterii nam rzeczywiście brakuje, nie polecam “w ciemno” leczyć się probiotykami.
Pozdrawiam

Można dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wyborze probiotyku lub podajcie konkretne nazwy bo wybór jest ogromny

Witam,
Czy bierzemy je stale? Jakieś konkretne może Pani polecić?

W sumie nic konkretnego w tym wpisie nie ma…. Te probiotyki to trzeba brać stale? 3 miesięczna kuracja?

Ciekawe informacje. Trzeba z nich skorzystać. Pozdrawiam.