woda_nawodnienie_Ania_wyzwanie

Woda zdrowia doda!

Wielokrotnie powtarzam Wam, że picie wody jest jednym z najważniejszych nawyków żywieniowych. Tak prostym, a jednak tak trudnym do wprowadzenia do codzienności. Woda to najzdrowszy “napój” dla naszego organizmu. Jestem świadoma, że picie wody może być procesem problemowym, szczególnie na początku przygody, jednakże warto – dlatego w tym tygodniu wyzwania #MałeKroki#DużaZmiana to właśnie napoje znajdą się na pierwszym planie. Postaram się Wam uargumentować, że woda to najlepszy wybór! 🙂

 

Skutki niedoboru wody

Niedobór wody w organizmie może być przyczyną zwiększonej podatności na rozwój wirusów i patogenów. Zdecydowanie warto ją pić, aby wraz z moczem usuwać toksyny ze swojego organizmu. Dodatkowo woda, jako nośnik oraz rozpuszczalnik substancji odżywczych, pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, m.in. 

  • podnosi odporność organizmu na infekcje i wirusy, dzięki zawartości składników mineralnych oraz umożliwieniu rozpuszczania się witamin rozpuszczalnych w wodzie;
  • odpowiada za nawilżenie błon śluzowych;
  • przez zmniejszoną ilość pitej wody stajemy się bardziej podatni na zachorowania, gdyż nieodpowiednio nawilżone śluzówki są mniej odporne na działanie chorobotwórczych mikroorganizmów.

 

Woda mineralna vs woda źródlana

Istotną kwestią wartą wyjaśnienia są różnice pomiędzy wodą mineralną a źródlaną. Naturalna woda mineralna to woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, charakteryzująca się stabilnym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi. Naturalna woda mineralna uznawana jest za minerał bez względu na stopień mineralizacji. 

Woda źródlana jest to woda podziemna pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, nie różniąca się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi określonymi w przepisach o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. 

Jako ciekawostkę dodam, że Unia Europejska prowadzi wyłącznie rejestr wód mineralnych, nie prowadzi natomiast rejestru wód źródlanych. Naturalne wody mineralne oraz naturalne wody źródlane pochodzące z jednego ujęcia mogą posiadać tylko jedną nazwę handlową. Natomiast nazwa ta nie może być używana dla wód pochodzących z innego ujęcia.

 

Woda czy inne płyny – co wybrać?

Picie wody oczywiście nie wyklucza spożywania innych rodzajów płynów, jak przykładowo: herbaty ziołowe, świeżo wyciskane soki, koktajle czy smoothie. Pamiętajcie jednak, żeby traktować wodę jako główne źródło nawodnienia swojego organizmu.

Korzyści z picia wody jest całe mnóstwo. Przede wszystkim nie zawiera kcal, jest więc jest najlepszym wyborem dla osób pragnących zmniejszyć swoją masę ciała. Sportowcy również bardzo przyjaźnią się z butelką wody w trakcie, jak i po treningu. Jeśli zależy Wam na redukcji masy ciała, wyrobienie nawyku picia wody powinno być dla Was priorytetem. Zdarza się, że poczucie pragnienia mylone jest z głodem, przez co spożywamy więcej jedzenia, niż rzeczywiście potrzebujemy.

 

Ile wody należy pić w ciągu dnia?

Dorosły człowiek powinien spożywać około 30 ml wody na każdy kg swojego ciała, co daje średnio około 3 litry wody, czyli 12 szklanek w ciągu doby. Znając swoją masę ciała możecie oszacować własne zapotrzebowanie na wodę, kierując się powyższym wzorem.

Oczywiście dokładna ilość wody, którą powinniście sobie dostarczać jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Jeśli intensywnie trenujecie, możecie potrzebować więcej płynów. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na panujące warunki pogodowe. W okresie letnim, szczególnie podczas upałów, musimy zwiększyć ilość wypijanej wody, ponieważ wraz z wydalanym potem tracimy duże ilości płynów.

Pamiętajcie, że najlepsza strategia nawadniania to picie małych ilości wody, ale regularnie przez cały dzień. Jeśli początkowo macie z tym problem, to dobrym rozwiązaniem jest ustawienie szklanki wody i dzbanka w zasięgu wzroku. To pozwala łatwiej wyrobić w sobie nawyk systematycznego popijania wody przez cały dzień. Kiedy wychodzicie z domu pamiętajcie, aby zabrać ze sobą butelkę lub bidon z wodą.

 

Woda_zdrowie_Ania

 

Z doświadczenia wiem, że dla niektórych osób trudność stanowi odstawienie słodzonych napojów i zastąpienie ich wodą ze względu na smak. W takich przypadkach polecam Wam spróbować dodać do wody: sok z cytryny, pomarańczy, liście mięty, bazylii, kilka plastrów świeżego ogórka, czy imbiru. Spróbujcie różnych połączeń i wybierzcie to, które najlepiej Wam odpowiada. Jeśli do tej pory piliście niewiele, najlepiej jeśli zaczniecie stopniowo przyzwyczajać swój organizm do coraz większych porcji płynów. Przez pierwszych kilka dni możecie zauważyć konieczność częstszego korzystania z toalety, jednak jest to jak najbardziej normalne.

Nie zapominajcie także, aby uczyć nawyku picia wody swoje dzieci. Dzięki tak prostej czynności możecie już od teraz zadbać o ich zdrowie, za co będą Wam już zawsze wdzięczne. Najmłodsi często upominają się o porcję napoju dopiero wtedy, kiedy odczują pragnienie, a podczas zabawy potrafią całkowicie zapomnieć o potrzebie picia, dlatego wyrobienie tego nawyku od najmłodszych lat jest tak ważne.

 

Dbajcie o swoje nawodnienie. Zachęcam Was także do skorzystania z funkcji nawodnienia w mojej aplikacji (którą znajdziecie TUTAJ). Dzięki niej możecie monitorować ilość wypijanych płynów w ciągu dnia. Mam nadzieję, że picie wody jest lub wkrótce stanie się dla Was kolejnym zdrowym nawykiem! 🙂

Komentarze 2 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Woda jest bezsprzecznie kluczowa. Także piję ją w ogromnych ilościach. Oczywiście nigdy nie przesadzając. Pozdrawiam ?

Jak to jest z napojami zero? Głównie colą – zawsze słyszałam że odwadniają, a niedawno jakiś trener pisał na fb że nawadniają ”nawet lepiej niż woda”.