Zdrowie w naszych rękach!
Pandemia wpłynęła na życie codzienne każdego z nas. Oczywistym jest fakt, że musieliśmy ograniczyć wyjazdy, zrezygnować ze spotkań z bliskimi, odczuliśmy liczne konsekwencje zamknięcia wielu działalności. Równie mocno ucierpiała nasza sytuacja zdrowotna. Okazuje się jednak, że bardzo wiele zależy od nas samych, dlatego najwyższy czas, by zacząć działać!
Nadwaga i otyłość – coraz większy problem
Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego–Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), podsumowanych w ramach opracowania pt. „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020”, prawie jedna trzecia Polaków (28%) zwiększyła swoją masę ciała podczas pandemii! Jest to szczególnie niepokojące, jeśli przypomnimy sobie, jakie konsekwencje zdrowotne wiążą się z nadwagą i otyłością. Cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby układu sercowo-naczyniowego i układu ruchu – to tylko niektóre z nich. Lekceważenie któregokolwiek schorzenia może stać się poważnym zagrożeniem dla życia. Co ciekawe, wzrost masy ciała obserwowany był częściej u osób z wyższym wykształceniem.
Dlaczego tyjemy?
Jeśli chcielibyśmy poznać przyczyny takiej sytuacji, wystarczy zagłębić się w szczegółowe dane raportu NIZP-PZH. 34% Polaków zadeklarowało bowiem, że zmniejszyło swoją aktywność fizyczną w czasie pandemii (w tym częściej mężczyźni niż kobiety)! Z aktywności rezygnowały rzadziej osoby z wyższym wykształceniem.
Domyślam się, że na aktualny stan wpływ miał na pewno także aspekt żywieniowy. Choć wielu z Was często wspomina, że czas w domu był okresem, który mogliście poświęcić na gotowanie, jednocześnie zaznaczacie, że jedliście znacznie częściej i więcej, niż w normalnych okolicznościach. Wielokrotnie wynikało to nie tyle z fizjologicznego odczucia głodu, co po prostu z nudy i monotonii.
Brak ruchu połączony z nieodpowiednią, wysokokaloryczną dietą nieuchronnie prowadzi do niekorzystnej sytuacji dla naszego zdrowia. Pocieszającym wydaje się być jednak fakt, że u części społeczeństwa sytuacja była odwrotna – ruszali się więcej, niż przed pandemią (18% mężczyzn i 17% kobiet).
Czas na zmiany: nowe wyzwanie
Wiecie, że aktywność fizyczna to nieodłączny element mojego życia. Jestem tu między innymi po to, by pokazać Wam, że każdy może znaleźć swoją drogę do zdrowia. Dane pochodzące z raportu NIZP-PZH utwierdzają mnie w przekonaniu, że trzeba działać. Wielu z Was potrzebuje motywacji, wsparcia i dodatkowego bodźca do startu, stąd kolejne WYZWANIE #FighterSummerChalenge! Przygotowałam dla Was nowe programy treningowe, które znajdziecie w mojej aplikacji Diet&Training by Ann (TUTAJ). Tym razem skupimy się na treningach, ale cały czas podtrzymujemy nawyki wypracowanie w ramach poprzedniego challenge’u #MałeKroki#DużaZmiana 🙂 Więcej na temat szczegółów wyzwania #FighterSummerChalenge przeczytacie TUTAJ 🙂
Pamiętajcie, do wyzwania możecie dołączyć w każdym momencie, ale nie warto czekać, bo najlepszy czas na zmiany jest teraz! Zawalczcie o swoje zdrowie, jestem z Wami! 🙂
Bibliografia:
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego–Państwowy Zakład Higieny. Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2020. Warszawa 2020
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…