Jak znaleźć motywację do zmian?
Motywacja — słowo znane każdemu, które bardzo często pojawia się w rozmowach dotyczących zmiany stylu życia na zdrowszy. Zgodnie z definicją, motywacja odpowiada za wszystkie procesy, które są związane z rozpoczęciem, ukierunkowaniem i zakończeniem danych działań. Zmiana nawyków żywieniowych lub tych dotyczących regularnego ruchu to długa droga. Jak zatem znaleźć swoją motywację i sprawić, aby towarzyszyła nam długoterminowo…?
W dzisiejszym wpisie przygotowałam dla Was kilka porad dotyczących motywacji, które być może pomogą Wam ruszyć z miejsca i przede wszystkim — pozostać na “zdrowszych” torach już na zawsze 🙂
1. Znajdź motywację wewnętrzną
W psychologii wyróżnia się m.in. dwa rodzaje motywacji: zewnętrzną oraz wewnętrzną. Myślę, że najlepszym wyjaśnieniem będzie podanie przykładów. Motywacja zewnętrzna do redukcji masy ciała to np. chęć zakupu nowych ubrań w mniejszym rozmiarze, uzyskania pochwały ze strony najbliższych, czy decyzja o podjęciu zmian motywowana namowami bliskich, którzy martwią się o Wasze zdrowie. Zestawmy to z motywacją wewnętrzną, którą może być chęć poprawy samopoczucia, zwiększenia poziomu energii na co dzień, czy poprawy wyników badań krwi, co przełoży się na ogólne polepszenie stanu zdrowia. Czy któraś z tych motywacji jest zła? Nie, ale badania pokazują, że warto bazować nie tylko na zewnętrznych motywatorach. Jeśli zależy Wam na długotrwałych efektach, spróbujcie poszukać swoich wewnętrznych bodźców do działania — ważnych dla WAS.
2. Łącz przyjemne z pożytecznym
Kolejna kwestia to chęć uniknięcia przykrych konsekwencji lub koncentracja na tym, co przyjemne. Co mam na myśli? Bardzo często słyszymy, że ktoś rozpoczyna “dietę”, aby uniknąć danej choroby (zapobiec udarom, zawałom serca, cukrzycy typu 2). To oczywiście ważny powód. Jednakże oprócz tego zachęcam Was do skupienia się na tym, co możecie zyskać. Lepsze samopoczucie, dłuższe życie, aktywność z dziećmi, podróżowanie, zdolność koncentracji i szybszej nauki — tych “efektów ubocznych” może być naprawdę wiele!
3. Wiedz dokąd zmierzasz
Ciężko jest wprowadzać zmiany, kiedy nie wiemy, dokąd zmierzamy. Wyznaczcie sobie jasne, konkretne cele. Pamiętajcie, że powinny być realne i mierzalne. Bardzo dobrą metodą będzie także wyznaczenie celu głównego oraz mniejszych, pośrednich. Przykład? Celem głównym może być zrzucenie 5 kilogramów w określonym czasie, a celami mniejszymi, które doprowadzą Was do celu nadrzędnego: realizacja 15-minutowych treningów 3 razy w tygodniu, regularne spożywanie 4 posiłków w ciągu dnia i codzienne spacery w drodze powrotnej do domu z pracy. Cele mniejsze możecie wprowadzać stopniowo i je monitorować (np. korzystając z planu treningów w aplikacji Diet & Training by Ann albo zapisując je i odhaczając w zwykłym notesie).
4. Znajdź radość w procesie
Badania pokazują, że osoby, które skupiają się na drodze i znajdują satysfakcję w samym procesie — mają większe szanse na sukces niż te, które koncentrują się jedynie na celu (np. zobaczeniu upragnionej liczby kilogramów na wadze). Dlatego tak często podkreślam, żebyście nie bali się eksperymentować w kuchni, szukać nowych form aktywności fizycznej i inspiracji do zdrowego stylu życia. Jeśli dane działanie przynosi radość, dużo łatwiej o konsekwencję.
5. Nie bój się zmian
Motywacja może się zmieniać i nie należy się tego bać. To, że początkowo do zdrowego stylu życia motywowała Was chęć poprawy wyników badań laboratoryjnych, może nie wystarczyć, kiedy wyniki już się poprawią. A przecież nadal chcecie trwać w swoich postanowieniach! Wtedy warto się zatrzymać i zastanowić się, co motywuje Was obecnie. Może aktualnie zależy Wam przede wszystkim na dobrej formie fizycznej, która pozwala Wam dotrzymać kroku Waszym pociechom…?
Motywacja — tak jak i my sami — może się zmieniać i jest to całkowicie naturalne 🙂
Bibliografia:
- Brytek-Matera A. Psychodietetyka. PZWL. 2021. roz. Juruć A. Psychologia odchudzania.
- Teixeira PJ, Silva MN, Mata J, Palmeira AL, Markland D. Motivation, self-determination, and long-term weight control. Int J Behav Nutr Phys Act. 2012 Mar 2:9:22. doi: 10.1186/1479-5868-9-22.
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…