Okres dojrzewania wyjątkową szansą na przyswojenie zdrowego trybu życia
Pierwsze miłości, wyjścia ze znajomymi, chęć bycia lubianym, burza hormonów, bunt… Myślę, że wielu z Was pamięta, jak to jest być nastolatkiem. Okres dojrzewania to jeden z trudniejszych, a zarazem ciekawszych etapów w życiu człowieka. Jedni przechodzą go łagodnie, inni z kolei w burzliwy sposób. U nastolatków pojawiają się zmiany nie tylko w wyglądzie i zachowaniu. Zmienia się także ich sposób myślenia i postrzegania świata oraz następuje proces kształtowania osobowości, odkrywania siebie i chęć próbowania nowych rzeczy.
Zatem, czy okres dojrzewania to dobry moment na przyswojenie zdrowego stylu życia? Zdecydowanie TAK! Każdy okres jest dobry, natomiast im wcześniej, tym lepiej, ponieważ łatwiej będzie zmienić przyzwyczajenia i utarte schematy. Ponadto młodzi ludzie chcą poznawać nowe rzeczy, są elastyczni oraz całkiem szybko przystosowują się do nowej rzeczywistości 🙂
Dlaczego zdrowy tryb życia jest tak ważny w okresie dojrzewania?
Jak podają badania, zachowania żywieniowe ukształtowane w dzieciństwie i młodości decydują w dużej mierze o sposobie żywienia w dalszych latach życia i trudniej poddają się modyfikacji w późniejszym czasie. Zdrowe odżywianie ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój dojrzewającego organizmu nastolatka. Racjonalne odżywianie się zaspokaja nie tylko potrzeby fizjologiczne, ale także psychiczne i społeczne. Natomiast niewłaściwe wybory żywieniowe stanowią bezpośrednią przyczynę lub czynnik ryzyka wielu schorzeń. Do najpoważniejszych należą otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, osteoporoza oraz nowotwory jelita grubego i żołądka. Jak szacuje Instytut Żywności i Żywienia problem nadwagi i otyłości w Polsce dotyczy około 22% młodzieży do 15 roku życia. Więcej na temat skutków śmieciowego jedzenia możecie przeczytać TUTAJ.
Z kolei aktywność fizyczna u młodych ludzi zapobiega i koryguje wady postawy, wpływa na prawidłową mineralizację kośćca, zwiększa pojemność życiową płuc i głębokość oddechu oraz wzmacnia serce. Ponadto ćwiczenia fizyczne pobudzają dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu i powodują wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych, a także obniżają stany depresyjne. Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej według WHO znajdziecie TUTAJ.
Należy pamiętać, że zdrowy tryb życia to nie tylko właściwy sposób odżywiania się i odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Zdrowy styl życia to także podejmowanie zachowań sprzyjających zdrowiu takich jak: dbanie o higienę osobistą, odpowiednia ilość snu, zadbanie o zdrowie psychiczne i emocje, utrzymywanie kontaktów z rówieśnikami, a także wykonywanie kontrolnych badań profilaktycznych.
Jak zatem przyswoić nastolatkom w okresie dojrzewania zdrowy tryb życia?
Po pierwsze: przykład idzie z góry
Jest to dosyć stare powiedzenie, ale nadal jak najbardziej aktualne i prawdziwe. Jeśli jesteście rodzicami lub opiekunami nastolatków w okresie dojrzewania, to kto jak nie Wy ma im pokazać, a przede wszystkim przekazać wiedzę na temat jak prowadzić zdrowy styl życia? Młodzież w tym okresie poszukuje autorytetów, od których może brać przykład i czerpać inspiracje. Natomiast jeśli spożywacie przetworzoną żywność, unikacie warzyw i owoców, nie pijecie wody, Wasze dorastające dzieci widzą Was często zmęczonych, siedzących przed telewizorem lub komputerem, a Waszą jedyną aktywnością jest pójście do samochodu lub do sklepu na zakupy, to nie dziwcie się, że zrobią dokładnie to samo, nie lubią warzyw lub nie chcą uprawiać aktywności fizycznej – w końcu przykład idzie z góry.
Na szczęście nie wszystko stracone 🙂 O tym, od czego zacząć zdrowe odżywianie możecie przeczytać TUTAJ. Istnieje również kilka sposobów jak zachęcić nastolatków do prowadzenia zdrowszego trybu życia. Dobrym pomysłem jest na przykład wspólne przygotowywanie zdrowych posiłków lub umówienie się, że jeden zdrowy posiłek w tygodniu przygotowuje Wasze dorastające dziecko. Oczywiście nie musi to być od razu dwudaniowy obiad, ale chociażby pożywny koktajl. Wasze dzieci będą z pewnością dumne, że udało im się coś takiego samodzielnie przygotować. Wspólne spędzanie aktywnie czasu poprzez jazdę na rowerze, wyjazd na basen lub spacer, to kolejny świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie tylko dostarczycie sobie odpowiedniej dawki ruchu, ale również zacieśnicie wspólne relacje. Dodatkowo możecie organizować różnego rodzaju wyzwania, chociażby na przykład: “tydzień bez słodyczy”, “jeden bezmięsny obiad w tygodniu” lub “30 minut aktywności codziennie”. To tylko kilka przykładów, natomiast pomysłów jest wiele i to od Was zależy, w jaki sposób je wykorzystacie. W końcu nastolatki kochają rywalizację i poznawanie nowych rzeczy. Natomiast, o tym czy wyzwania pozwalają budować nawyki, możecie przeczytać więcej TUTAJ.
Po drugie: edukacja zdrowotna ma sens!
Według przeglądu brytyjskich naukowców z University of Southampton, którego wyniki badań opublikowano w czasopiśmie “PLOS ONE”, praktyczne uczenie nastolatków zdrowego trybu życia jest szczególnie skuteczne i przynosi pozytywne efekty.
Program miał na celu zachęcenie uczniów, w wieku 13-14 lat, do zaangażowania się w naukę związaną z aspektami dotyczącymi zdrowia publicznego. Ponadto wspierano rozwój świadomości zdrowotnej i umiejętności podejmowania decyzji oraz poczucia kontroli nad własnym życiem i przyszłością. Uświadamiano młodych ludzi, że to oni mają realny wpływ na swoje zdrowie i życie, poprzez dokonywanie właściwych wyborów.
Jak się okazało, udział w programie doprowadził do wzrostu świadomości zdrowotnej u nastolatków, a zatem dokonywaniu przez nich lepszych wyborów zdrowotnych. Dodatkowo cieszy fakt, że młodzież dokonywała bardziej krytycznej oceny swoich zachowań zdrowotnych, w porównaniu do uczniów, którzy nie brali udziału w programie.
Wyżej opisane doświadczenie jest dobrym przykładem na to, że różnego rodzaju programy szkolne oraz kampanie społecznościowe, mające na celu edukację zdrowotną młodych osób, mogą efektywnie zaangażować młodzież w naukę, prowadząc do trwałych zmian nawyków i zachowań zdrowotnych. Ponadto pojawia się coraz więcej dowodów na to, że okres dorastania jest etapem rozwoju, na którym można zbudować i utrwalić świadomość zdrowotną na całe życie, co potencjalnie daje długoterminowe korzyści dla zdrowia oraz zwiększa szanse na przekazywanie dobrych nawyków kolejnym pokoleniom.
Podsumowanie
Jak widzicie jest wiele powodów, dla których warto uświadamiać młodzież na temat zdrowego trybu życia. Edukacja zdrowotna w okresie dojrzewania może przynieść nastolatkom wiele korzyści nie tylko tu i teraz, ale także w ich przyszłym, dorosłym życiu, a nawet następnym pokoleniom. Większa świadomość zdrowotna przyczyni się do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych, które zaowocują dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Pamiętajcie, że w dużej mierze to Wy oraz najbliższe otoczenie waszych dzieci ma wpływ na to, jakimi ludźmi zostaną w przyszłości oraz jakie wybory będą podejmować.
Zacznijcie od małych zmian, które zaprocentują zdrowiem na długi czas! Trzymam za Was kciuki! 🙂
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…