diagnostyka_ann

Stan jelit i ukryte nadwrażliwości — badania, które warto wykonać

Wiele osób boryka się z problemem nawracających infekcji, wzdęć, bólów brzucha, zaparć i/lub biegunek, a także brakiem pożądanej utraty masy ciała, mimo dbania o dietę i aktywność fizyczną. To wszystko sprawia, że pogarsza się samopoczucie i brakuje motywacji do dalszego działania. Jeśli zdrowo się odżywiacie, regularnie podejmujecie treningi, a mimo to nie udaje Wam się uzyskać zamierzonych efektów lub cierpicie na przewlekłe dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, warto zastanowić się, czy przyczyna problemu nie leży głębiej… a dokładnie mówiąc — w jelitach lub ukrytej nadwrażliwości pokarmowej.

 

Bakterie jelitowe, nasi przyjaciele

Ludzki przewód pokarmowy zamieszkuje około 1,5 kg bakterii! Mieszkają w nim niestety nie tylko pożyteczne, prozdrowotne bakterie, ale też potencjalnie chorobotwórcze i grzyby drożdżopodobne z rodzaju Candida. Kluczowe są proporcje: jeśli dobre mikroby dominują, chorobotwórcze patogeny nie będą mogły się namnażać. Bardzo często obserwuje się jednak zaburzenia tej równowagi.

Współczesny tryb życia nie sprzyja zdrowiu jelit. Żyjemy w pędzie, stresie, spożywamy produkty wysokoprzetworzone, stosujemy w nadmiernych ilościach leki przeciwbólowe, jemy zbyt mało produktów wspierających rozwój pożytecznych mikroorganizmów jelitowych (warzyw, owoców, kiszonek). Taki tryb życia prowadzi do dysbiozy jelitowej – stanu, w którym patogeny i grzyby chorobotwórcze zyskują przewagę nad prozdrowotnymi mikroorganizmami, powodując tym samym szereg objawów, takich jak.:

  • wzdęcia,
  • biegunki,
  • bóle brzucha,
  • nawracające infekcje (w tym układu moczowo-płciowego),
  • zaburzenia nastroju.

Warto wiedzieć, że mamy narzędzie pozwalające sprawdzić, w jakim stanie jest nasza mikroflora jelitowa! MikroFloraScan to screening mikroflory, oceniający liczebność wybranych bakterii prozdrowotnych, stymulujących odporność, potencjalnie chorobotwórczych oraz grzybów drożdżopodobnych. Analiza ta połączona ze szczegółową oceną problemów zdrowotnych występujących u danego pacjenta umożliwia opracowanie celowanej, indywidualnej  suplementacji probiotycznej, tak by zapewnić optymalne wsparcie dla Twojej mikroflory. 

 

badania_diagnostyka_vitaimmun

 

Ukryte nadwrażliwości

Szukając przyczyn problemów gastrycznych, należy rozważyć możliwość występowania nietolerancji pokarmowych. Wiele produktów, powszechnie uważanych za zdrowe i posiadających prozdrowotne substancje, może nam niestety szkodzić. Oprócz objawów ze strony przewodu pokarmowego często nietolerancjom towarzyszą: zmiany skórne, migreny, choroby autoimmunologiczne, bóle mięśni, stawów, zaburzenia nastroju. 

Wykrycie ukrytej (opóźnionej) nadwrażliwości pokarmowej, zwanej potocznie nietolerancją pokarmową jest trudne. Często wykonujemy wiele badań, które pozornie nie wskazują  na problemy zdrowotne, a mimo to nadal czujemy się źle. Wtedy warto wykonać badania diagnostyczne pod kątem utajonych reakcji na pokarmy.

Ukryta nadwrażliwość pokarmowa to proces, w którego trakcie dochodzi do wytworzenia swoistych przeciwciał IgG i IgA względem pokarmów, które spożywamy. Reakcja opóźniona oznacza, że czas, jaki upływa pomiędzy spożyciem nietolerowanego pokarmu, a wystąpieniem objawów wynosić może od 8 do 96 godzin, dlatego samodzielna identyfikacja uczulającego pokarmu jest praktycznie niemożliwa! Tymczasem w naszym ciele dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, co skutkuje stopniowym pogarszaniem naszego zdrowia i samopoczucia. 

Pomocne może być unikatowe na polskim rynku badanie FoodScreen, które umożliwia najszerszą diagnostykę utajonych reakcji na pokarmy. W celu przeprowadzenia pełnej diagnostyki alergii utajonej, oprócz swoistych przeciwciał IgG należy oznaczyć również przeciwciała IgA, ponieważ obie nadwrażliwości pokarmowe mogą występować całkowicie niezależnie. Pozwala to na identyfikację wywołujących nadwrażliwość pokarmów, wdrożenie odpowiedniej diety eliminacyjnej, a w konsekwencji ograniczenie stanu zapalnego i poprawę samopoczucia. 

 

badania_vitaimmun

 

Wspomniane wyżej badania: MikroFloraScan oraz FoodScreen możecie wykonać w Centrum Medycznym Vitaimmun (z ofertą Centrum możecie zapoznać się TUTAJ). Jeśli od dłuższego czasu zmagacie z dolegliwościami, które wciąż powracają i nie udało Wam się dotąd ustalić przyczyny problemu, warto je wykonać. W ramach badań możecie skorzystać z bezpłatnych konsultacji telefonicznych ze specjalistami, którzy odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania i wątpliwości. Pamiętajcie, że znalezienie przyczyn dolegliwości, to pierwszy krok to ich skutecznego wyeliminowania 🙂

Komentarze Jeden komentarz

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Szkoda, ze Polska nie jest gotowa na Twoje przeslania. Chociaz jednak jest nadzieja, co raz wievej ludzi jednak decyduje si ezadbac o siebie nie tylko na zewnatrz.
Czytam ksiazki Twoje, Tombaka, Michaela Mosley o jelitach i odzywianiu.
Jestem zafascynowana a poznalam to dzieki Tobie. Badania rowniez wykonam juz wszystko planuje krok po kroku.
Tyle sie dzieki Tobie nauczylam. Dziekuje, ze to robisz! Uswiadamiasz.
Jak dowiedzialam sie co sie dzieje w jelitach ii jak powinno komponowac sie posilki to nie zamawiamani nie kupuje gotowych produktow.
A aplikacja ma wszystko czego trzeba! Dziekuje, ze chce Ci sie to robic.

p.s czytam teraz o oczyszczaniu watroby i woreczka zolciowego z kamieni- Andreas Moritz – moze Ci zaintersuje 🙂