Błonnik witalny

Masz problemy z jelitami? Cierpisz na zaparcia, wzdęcia, uczucie pełnego podbrzusza lub nie możesz pozbyć się nadwagi ? Jadasz przemysłowo przetworzone produkty?

Plantain des sables (Plantago scabra), Sand Plantain (1)

Mam dla Ciebie kilka słów na temat błonnika witalnego – naturalnego suplementu, stosowanego w celu uzupełnienia niedoborów błonnika, który pochodzi z żywności.

Zalety stosowania błonnika witalnego:

  • oczyszcza jelita ze złogów
  • zapobiega zaparciom
  • usprawnia pracę przewodu pokarmowego
  • wywołuje uczucie sytości
  • obniża ciśnienie krwi (wiąże jony sodu)
  • jest pomocny przy uzyskaniu poprawnego poziomu cholesterolu
  • pomaga osobom otyłym i odchudzającym się, ponieważ prócz wywoływanego uczucia sytości ogranicza wchłanianie węglowodanów i tłuszczów
  • pomaga usuwać toksyny z organizmu

Błonnika witalnego dostarczą nam babka płesznik i babka jajowata.

Babka płesznik (łac. Plantago psyllium) to roślina zwana przez specjalistów źródłem zdrowia. To najpopularniejszy błonnik witalny serwowany w postaci naturalnego suplementu. Na pewno kojarzysz te małe brązowe ziarenka, które po zalaniu wodą, chłoną ją, tworząc śluz. To właśnie dzięki uwolnieniu śluzu, pokłady zalegające w jelitach zaczynają się przesuwać i właśnie dlatego babka płesznik polecana jest przy zaparciach. Stosowanie babki płesznik wpływa na wzrost liczby dobrych bakterii w jelitach. Duża ilość błonnika w niej zawarta (w 100 g nasion znajduje się go aż 68 g) obniża poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą typu 2. Jednak w przypadku cukrzycy przed zastosowaniem konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Można ją stosować podczas ciąży i karmienia piersią.

Natomiast nie zalecana jest w problemach z niedrożnością jelit, nadwrażliwości na błonnik witalny, wymiotach, chorobach przełyku, krwawieniu z odbytu, nudnościach lub stanach skurczowych.

Ponieważ nasiona babki płesznik mogą powodować opóźnienie we wchłanianiu innych leków, trzeba pamiętać, aby zachować około godzinny odstęp w ich przyjęciu, po zastosowaniu babki. Zalecane jest stosowanie 2 razy dziennie.

Babkę płesznik i babkę jajowatą można dostać w aptekach, sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością.

Komentarze 8 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

A co jesli blonnik “zjadamy ” w nadmiarze? Odzywiam sie zdrowo i jestem szczupla, lecz od jakiegos czasu ma takie napady, ze na raz dostaje skurczy i boli w podbrzuszu, tak silnych ze nie moge wstac. Lekarz sadzi, ze to jest po prostu powietrze w brzuchu, ktore gromadzi sie jak jemy zbyt duzo warzyw i owocow, ktore zawieraja blonnik. Co o tym myslisz? Ta teoria wydaje mi sie nieprawdopodobna!

Też miałam takie napady. Bóle były tak silne, że zwijałam się z bólu i jęczałam, a pomagał tylko termofor i po 30 minutach dochodziłam do siebie. Było to w okresie, w którym ważyłam 49kg (165 cm wzrostu), byłam chudziutka, ale odżywiałam się super-mega-zdrowo (a tak naprawdę cierpiałam na ortoreksję). W tym samym czasie nie miałam też okresu, ani razu przez pół roku. Lekarka holistyczna, naturalistka poradziła mi, żebym przez miesiąc nie uprawiała treningów, tylko co najwyżej się rozciągala i chodziła na spacery, i żebym jadła więcej masła, jajek, wątróbki i wołowiny, bo może mam za mało tkanki tłuszczowej 🙂 No i tak było! Okres wrócił, a ostatni atak bólu brzucha miałam ponad rok temu. 🙂

Stosuję taki błonnik już ponad rok i jestem bardzo zadowolona:-)
Kiedyś miałam nieustanne zaparcia, wzdęcia.
A teraz jak go stosuję nie ma takiego problemu, wypróżnienie następuje codziennie! Nawet na wyjazdach!
Piję codziennie rano przed śniadaniem szklankę wody wraz z łyżeczką błonnika, wypijam wszystko, tzn i “kisiel” i ziarenka.
Polecam!

Witam :). Mam pytanie, czy jest jakiś określony czas przez jaki można stosować błonnik witalny? Chodzi przede wszystkim o pozbycie się zaparć.
Pozdrawiam 🙂

Aniu możesz napisać coś o ziemi okrzemkowej? Słyszałam że jest super

Czy ten typ błonnika występuje również w jęczmieniu młodym?

Jak najlepiej go pić? Gryźć nasionka czy pić samą wodę z “kisielu”?

Wszystkiego Najlepszego Aniu! Jesteś najlepsza! 🙂