Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

Czasem są niedokuczliwe, ale bywają też bolesne. O czym mówię? O miesiączce i towarzyszącej jej dolegliwościach. Pamiętaj, że w czasie menstruacji masz prawo czuć się gorzej. Nie czekaj jednak cierpliwie, aż ból sam minie. Pamiętaj, że istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych sposobów, które łagodzą uporczywe dolegliwości. Poniżej prezentuję niektóre z nich.

 

Zaopatrz się w termofor

W łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z menstruacją pomocne mogą być ciepłe okłady na okolicę podbrzusza. Zaopatrz się więc w termofor lub poduszkę elektryczną. Ulgę może przynieść również ciepła kąpiel a najlepiej ciepły prysznic. Pamiętaj jednak, że okłady/woda nie powinny być zbyt gorące. 

 

Pij herbatki ziołowe

Pomocne na menstruacyjne dolegliwości bólowe mogą okazać się zioła. Najczęściej poleca się stosowanie herbatki z liści malin, ale dobrze na rozluźnienie działa także rumianek i mięta pieprzowa. Podobne działanie ma krwawnik pospolity. Jednak stosuje się go zazwyczaj w stanach przewlekłych i aby był skuteczny wymaga on dłuższego przyjmowania. Z kolei niepokalanek mnisi oraz karbieniec europejski są stosowane głównie w zespole napięcia przedmiesiączkowego. W praktyce polecam zacząć od wypróbowania rumianku i tylko w wypadku jego niedostatecznego działania przejść do środków silniejszych. Pamiętaj, że zioła, tak jak leki, powinny być stosowane z umiarem, po konsultacji z lekarzem.

 

Sięgnij po imbir

W badaniach przeprowadzonych z udziałem studentek wykazano, że imbir może działać przeciwzapalnie i znieczulająco na ból miesiączkowy u kobiet.

 

Zredukuj stres

Wydaje się, że dolegliwości pojawiające się wraz z miesiączką mogą nasilać takie czynniki jak stres oraz nadmierne napięcie. W celu łagodzenia stresu pomocne są niektóre metody relaksacyjne, takie jak słuchanie ulubionej muzyki czy medytacja. Więcej informacji na temat walki ze stresem znajdziesz tutaj.

 

Nie zapomnij o wysiłku fizycznym

Pomocne w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych mogą się również okazać łagodne ćwiczenia fizyczne. Największą skuteczność w tym zakresie wykazują ćwiczenia relaksacyjne, aerobowe oraz ćwiczenia krążeniowo-oddechowe. W łagodzeniu stresu i bólów menstruacyjnych pomocna może być również joga. Wyniki badań naukowych wykazały jej korzystny wpływ na relaksację, odprężenie, a przez to na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości. Warto jednak pamiętać, iż ważne jest określenie czasu trwania i częstości wykonywania ćwiczeń fizycznych. Według Amerykańskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów ćwiczenia powinny być one wykonywane przez co najmniej 30 minut w ciągu dnia i powtarzane przynajmniej kilka razy w tygodniu.

 

Co z suplementami diety?

Wiele z nas w celu łagodzenia bólu miesiączkowego sięga po suplementy diety. Czy jednak ich stosowanie jest skuteczne? Dane dotyczące potencjalnych korzyści ze stosowania cynku, oleju rybiego i witaminy B1 w łagodzeniu dolegliwości bólowych związanych z menstruacją są niejednoznaczne. Nie wykazano natomiast skuteczności stosowania melatoniny.

 

A może akupunktura?

Wydaje się, że akupunktura (stymulacja punktów na ciele przy użyciu igieł) i akupresura (stymulacja punktów na ciele poprzez ucisk) mogą być również skuteczną metodą w leczeniu bólu miesiączkowego. Jednak wciąż brakuje danych naukowych jednoznacznie potwierdzających ich skuteczność w łagodzeniu tego rodzaju dolegliwości.

 

Pamiętaj, że ból menstruacyjny można zwykle leczyć w domu. Choć całkowite wyeliminowanie bólu może być niemożliwe, dostępne są skuteczne środki na jego złagodzenie lub zmniejszenie. Ćwiczenia, ciepłe okłady lub ciepła kąpiel mogą pomóc zmniejszyć ból. Pomocne mogą być także masaż i techniki relaksacyjne.

 

Literatura:

  1. Hansen SO, Knudsen UB. Endometriosis, dysmenorrhoea and diet. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 2013 Jul;169(2):162-71.
  2. Mirabi P, Alamolhoda SH, Esmaeilzadeh S, Mojab F. Effect of medicinal herbs on primary dysmenorrhoea- a systematic review. Iran J Pharm Res. 2014 Summer;13(3):757-67.
  3. Pattanittum P, Kunyanone N, Brown J, Sangkomkamhang US, Barnes J, Seyfoddin V, Marjoribanks J. Dietary supplements for dysmenorrhoea. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Mar 22;3:CD002124.
  4. Pellow J, Nienhuis C. Medicinal plants for primary dysmenorrhoea: A systematic review. Complement Ther Med. 2018 Apr;37:13-26.
  5. Smith CA, Armour M, Zhu X, Li X, Lu ZY, Song J. Acupuncture for dysmenorrhoea. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Apr 18;4:CD007854.

Komentarze 3 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Jak dla mnie odkrycie roku. Olej CBD 5 % decarboxyled z Konopnej Farmacji z Poznania fachowe doradztwo sprawił olejek , ze moge normalnie funkcjonowac w trakcie menstruacji.. Niewielka dawka dwa razy dziennie sprawia, ze skurcze nie sa bolesne a moje cialo i umysl relaksuja sie. Zachwycona dzialaniem testuje rowniez kosmetyki z olejem konopnym. Z calego serca polecam

U mnie najlepiej działa termofor i sen. Koniecznie muszę przespać pierwsze godziny i potem jest już lepiej. Zaintrygował mnie temat imbiru, używałam go w ciąży na zgagę 🙂

Aniu, w moim przypadku zmiana podpasek z zwykłych na 100% bawełniane, organiczne bez żadnych dodatkow (warto o tym poczytać bo to co dodaja do podpasek i tamponów to szok) kupione nawet w Rossmanie (masmi) zrobiły ogromna robotę i różnice !! Dodatkowo olej z wiesiołka czyni cuda ! Zmiany widziałam już po miesiącu ! Teraz miesiączka nie jest bolesna ! Pozdrawiam cię Aniu:)