Herbata z lipy dobra na wszystko?

Intensywnie pachnące kwiaty lipy są charakterystycznym elementem letniego krajobrazu. Ich stosowanie w medycynie ludowej ma długą tradycję. W średniowieczu sporządzane z nich napary były stosowane w leczeniu przeziębienia. Poza naparami, popularne były także inhalacje i kąpiele z dodatkiem kwiatów lipy, mające działać uspokajająco i odprężająco. Z dzisiejszego postu dowiesz się jakie jeszcze zastosowanie może mieć napar z lipy.

 

Właściwości naparu z kwiatostanu lipy

 

  • Działanie przeciwgorączkowe

Napar z lipy wzmaga parowanie i oddychanie przez skórę, czemu towarzyszy zwiększone wydzielanie potu i obniżenie temperatury ciała. Z tego względu często stosuje się go w przypadku gorączki, infekcji i przeziębienia.  Szczególnie polecam dodawanie do herbaty z lipy soku z malin i miodu – zwiększy to jej działanie.

 

  • Działanie przeciwkaszlowe

Inhalacje z olejkiem lipowym zmniejszają przekrwienie błony śluzowej nosa oraz łagodzą podrażnienia gardła i kaszel. W łagodzeniu suchego kaszlu polecam również stosowanie naparów z lipy. Obecne w herbacie z lipy związki powlekają gardło cienką warstwą śluzu wykazującego działanie osłaniające, łagodzące, zmiękczające i nawilżające.

 

  • Działanie uspokajające

Napar z kwiatostanu lipy wykazuje działanie uspakajające i odprężające. Z tego względu stosuje się go w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Napar z lipy wydłuża ponadto czas snu oraz  wykazuje działanie relaksacyjne.

 

  • Działanie moczopędne

Herbata z lipy zwiększa ilość wydalanego moczu oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Z tego względu często jest stosowana w infekcjach układu moczowego.

 

  • Działanie hipotensyjne

Przeprowadzone badania wykazały, że napar z lipy może obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Za działanie hipotensyjne odpowiedzialne są prawdopodobnie związki terpenowe obecne w wyciągach z kwiatostanów lipy.

 

  • Poprawa trawienia

Napar z lipy jest często stosowany w przypadku niestrawności. Może on ułatwiać trawienie poprzez wpływ na perystaltykę jelit, a także zwiększanie wydzielania soków trawiennych. Korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i przebieg procesów trawiennych wywierają również obecne w kwiatach lipy substancje śluzowe, działające osłaniająco i powlekająco. Łagodzą one także podrażnienia. Napar z kwiatostanów lipy wykazuje również działanie rozkurczowe. Dzięki temu może ułatwiać przepływ żółci. Warto również wspomnieć, że drewno lipy jest wykorzystywane do wyrobu węgla leczniczego, który jest zalecany przy zatruciach pokarmowych i biegunce.

 

Zalecana dawka

Zalecam wypijanie dwóch szklanek herbaty z lipy na dzień. Napar powinien być przygotowany z 2-4 g ziół. Podaną dawkę należy podzielić na dwie porcje. Uwaga! Większe ilości mogą działać niekorzystnie na serce.

 

Kto może stosować?

Napary z lipy mogą stosować zarówno dzieci (od 4 roku życia), osoby dorosłe, jak i osoby starsze. Nie zaleca się ich stosowania w okresie ciąży i laktacji. Ze względu na potencjalne działanie kardiotoksyczne preparaty z lipy należy ostrożnie stosować w przypadku chorób serca.

 

Literatura:

  1. Puodziūniene G., et al. Development of cough-relieving herbal teas. Medicina. 2005;41(6):500-505.
  2. Yayalacı Y., et al. Hepatoprotective and antioxidant activity of linden (Tilia platyphyllos L.) infusion against ethanol-induced oxidative stress in rats. The Journal of Membrane Biology. 2014;247(2):181-188.
  3. Kim KH., et al. Antineuroinflammatory and Antiproliferative Activities of Constituents from Tilia amurensis. Chemical and Pharmaceutical Bulletin. 2015;63(10):837-842.
  4. Allio A., et al. Bud extracts from Tilia tomentosa Moench inhibit hippocampal neuronal firing through GABAA and benzodiazepine receptors activation. Journal of Ethnopharmacology. 2015;172(22): 288-296.

 

Komentarze 3 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Ja i mój synek uwielbiamy napar z lipy… złyżeczką miodu lipowego …. ♥️