kwas_fitynowy_

Kwas fitynowy — dobry czy zły?

Kwas fitynowy to związek, który można znaleźć w wielu produktach roślinnych. Często jest zaliczany do tzw. substancji antyodżywczych, ponieważ ogranicza wchłanianie niektórych składników odżywczych. Czy wpływa wyłącznie negatywnie na zdrowie? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie! 🙂

 

Kwas fitynowy — występowanie i spożycie

Kwas fitynowy występuje w największych ilościach w nasionach roślin strączkowych, zbożach, pseudozbożach, orzechach, pestkach i nasionach. Możecie go znaleźć m.in. w soi, ciecierzycy, soczewicy, fasoli, owsie, pszenicy, życie, gryce, ryżu, kukurydzy, sezamie. W mniejszych ilościach jest obecny w niektórych warzywach i owocach.

Stosowanie diet roślinnych (wegańskiej lub wegetariańskiej), może wiązać się z około 5-krotnie wyższym spożyciem kwasu fitynowego niż u osób stosujących tzw. dietę mieszaną (czyli zasobną w mięso i inne produkty odzwierzęce). Wszystko to za sprawą strączków, które w dietach roślinnych są cennym źródłem białka. 

Zawartość fitynianów w produktach roślinnych zależy od wielu czynników, takich jak: metoda uprawy, pora zbioru, odmiana rośliny czy stopień przetworzenia produktu. Na przykład, dziki ryż zawiera znacznie więcej fitynianów niż biały, ponieważ fityniany znajdują się głównie w zewnętrznej warstwie zbóż (im bardziej oczyszczony produkt, tym mniejsza zawartość fitynianów).

 

kwas_fitynowy_

 

Dobry czy zły…?

Kwas fitynowy tworzy nierozpuszczalne kompleksy ze składnikami mineralnymi, co ogranicza wchłanianie tychże składników. Są to przede wszystkim: cynk, żelazo i wapń. Osoby narażone na niedobory wymienionych składników (np. borykające się z anemią, o której więcej pisałam TUTAJ), powinny zwrócić uwagę na redukcję spożycia fitynianów wraz z dietą.

Jednak nie wszystko, co związane z kwasem fitynowym maluje się w czarnych barwach! Fityniany to silne przeciwutleniacze. Mogą także pozytywnie wpływać na indeks glikemiczny, obniżając go. Dzięki temu są korzystnym składnikiem posiłków osób dbających o stabilną glikemię. Badania sugerują, że odpowiednie spożycie fitynianów może zmniejszać ryzyko niektórych nowotworów, ograniczać tworzenie kamieni nerkowych oraz redukować u osób z cukrzycą typu 2 powstawanie zaawansowanych produktów glikacji (AGE – Advanced Glycation End-Products), które uszkadzają ściany naczyń krwionośnych.

 

Jak zmniejszyć zawartość fitynianów?

Na szczęście istnieją techniki przetwarzania, które mogą znacząco zmniejszyć zawartość fitynianów w ziarnach i roślinach strączkowych, a tym samym przeciwdziałać stratom składników mineralnych, na których nam zależy (cynku, żelaza, wapnia). Moczenie, fermentacja, kiełkowanie i gotowanie to sposoby, które aktywują naturalnie zawarte w produktach roślinnych fitazy — enzymy zdolne do hydrolizy (rozkładu) fitynianu. 

Ponadto kwas fitynowy jest rozpuszczalny w kwaśnym środowisku, dlatego warto dodawać do posiłków kwaśne dodatki, takie jak dressing z octem jabłkowym lub sokiem z cytryny do sałatki.

 

Fityniany, choć często nazywane substancjami antyodżywczymi, nie powinny negatywnie wpływać na stan odżywienia, gdy są częścią zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Istnieją metody, dzięki którym możemy ograniczyć ich niekorzystne działanie. Pamiętajcie, że fityniany pełnią nie tylko negatywną rolę, a produkty zasobne w te substancje zawierają wiele innych wartościowych składników odżywczych (roślinne białko czy witaminy). Wystarczy zrozumieć, jak je przetwarzać i jak wkomponować je w swoją dietę, aby czerpać z nich korzyści 🙂

 

Bibliografia:

  1. Kibil, I. (2018). Wege. Dieta roślinna w praktyce (D. Gajewska, Ed.). PZWL
  2. Ostrowska, J., Jeznach-Steinhagen, A. (2016). Czynniki wpływające na wartość indeksu glikemicznego oraz jego zastosowanie w leczeniu dietetycznym cukrzycy. Forum Medycyny Rodzinnej, 10(2), 84–90
  3. Petroski, W., Minich, D. M. (2020). Is there such a thing as “anti-nutrients”? A narrative review of perceived problematic plant compounds. Nutrients, 12(10), 2929

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany