Niedobory. Z praktyki dietetyka – Jacek Kucharski
Autorem dzisiejszego wpisu na blogu jest Jacek Kucharski – specjalista do spraw żywienia człowieka i suplementacji, z którym współpracuję już od ponad 8 lat. Zapraszam do lektury!
Jak twierdzi dr Krzysztof Krupka w książce „Minerały życia – Analiza pierwiastkowa włosa”, u podstaw wszystkich schorzeń leży zawsze brak równowagi metabolicznej. Ten cytat zainspirował mnie do napisania niniejszego artykułu. Pracując już blisko 18 lat na analizach pierwiastkowych tkanki włosa i po przeanalizowaniu już ponad 1000 badań, zauważyłem bardzo ścisłą korelację między poziomem składników mineralnych we włosach a stylem życia i stanem zdrowia badanego. Z mojego doświadczenia wynika, iż analiza pierwiastkowa włosa dostarcza nam informacji dotyczących efektów nie tylko sposobu odżywiania się pacjenta, ale także jego stylu życia.
Ale to nie o analizie dziś chciałem pisać. Równowaga metaboliczna jest uzależniona od równowagi składników mineralnych w naszym organizmie. Nasze życie to ciągłe reakcje biochemiczne, stąd nawet najmniejszy niedobór danego pierwiastka może powodować zaburzenia metaboliczne, a w konsekwencji choroby. Przyczyną większości chorób są niedobory mineralne na różnych etapach życia człowieka, nawet (a może szczególnie) przed poczęciem. Bardzo częste aktualnie problemy z prokreacją mają również swoje źródło w niedoborach mineralnych.
Głównymi przyczynami niedoborów składników mineralnych w organizmie są:
- Niski poziom składników mineralnych i witamin w różnych produktach żywnościowych spowodowany głównie niewłaściwą gospodarką rolniczo-przemysłową.
- Zaburzenia wchłaniania w przewodzie pokarmowym (spowodowane np. brakiem lub niską zawartością określonych białek, enzymów, bakterii i związków chemicznych niezbędnych do procesu wchłaniania).
- Nadmierna eliminacja danego składnika mineralnego z ustroju (wzajemne relacje antagonistyczne pomiędzy poszczególnymi składnikami mineralnymi).
- Zwiększona podaż metali ciężkich w produktach żywnościowych i środowisku (zmniejszona pula antagonistycznych pierwiastków odżywczych).
- Niewłaściwa dieta wymuszająca zwiększone zapotrzebowaniem na substancje odżywcze (np. dieta o dużej zawartości cukrów prostych, używki, częste i długotrwałe odchudzanie, nadużywanie alkoholu, dieta wysokobłonnikowa).
- Przedłużający się stres emocjonalny i psychogenny (stresujący zawód, charakteropatie, zaburzenia osobowości, odpowiednia zdolność reakcji na stres, określony stan psychiczny).
- Stosowanie określonych farmaceutyków, które mogą utrudniać wchłanianie lub zwiększać wydalanie danych składników mineralnych.
- Niektóre stany fizjologiczne (np. okres dojrzewania, ciąży, karmienia piersią).
- Większość chorób/zaburzenia równowagi neuroendokrynnej (równowaga neuroendokrynna reguluje każdy etap naszego życia; powiązanie układu nerwowego (zwłaszcza wegetatywnego) z układem hormonalnym decyduje o zharmonizowanej jedności mechanizmów regulujących zjawiska fizjologiczne).
- Intensywna regeneracja i rehabilitacja, która wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na niektóre składniki odżywcze.
- Sport wyczynowy (zwiększony obrót i utrata składników mineralnych).
W kolejnych postach chciałbym rozwinąć przyczyny niedoborów składników mineralnych w organizmie oraz zaproponować, jak je zminimalizować w naszym zapędzonym życiu we współczesnym świecie.
Do napisania tej części artykułu zostały wykorzystane:
- Materiały ze szkoleń w Laboratorium Pierwiastków Śladowych Biomol w Łodzi.
- Dr n. med. Krzysztof Krupka. Książka Minerały życia – Analiza pierwiastkowa włosa.
- Własne spostrzeżenia z praktyki z poradnictwa dietetycznego.
Komentarze 5 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
Jak miło poczytać post napisany przez Super Nauczyciela 2 LO w Zamościu ?kiedyś miała z Panem Jackiem lekcje wychowania fizycznego- czytam artykuł i pomyślałam -” wow!”ale fajnie. Najwyższy czas wykonać analizę pierwiastkową włosa ?
Bardzo intryguje mnie ten temat! A to dlatego, ze od 10 lat mieszkam w Holandii, gdzie lekarze bardzo sceptycznie podchodza do suplementacji czegokolwiek. Nie poleca sie niczego tak na prawde. Ludzie maja jesc zgodnie z zaleceniami ‘schijf van fijv’ (odpowiednik piramidy zywienia) i uprawiac regularny sport. Z lekarstw tylko paracetamol, a cos wiecej to chyba tylko w przypadku zagrozenia zycia, mam takie wrazenie… nie potrafie sie odnalezc w tym wszystkim, tym bardziej, ze czytam bloga Ani od kilku lat…
Pol roku temu wykryto u mnie raka piersi (mam 33 lata), uwarunkowanego genetycznie (BRCA2). Wlasnie koncze chemioterapie i czeka mnie jeszcze operacja. Onkolodzy mowia tylko o racjonalnej diecie, zadnych suplementow. To samo dietetyk wspolpracujacy ze szpitalem. Na prawde nie wiem co o tym myslec, kogo sluchac, co robic, gdzie pytac? Jestem bardzo ciekawa co Pan o tym mysli, Panie Jacku? Jakie jest Pana zdanie? Prosze ewentualnie odpisac na maila…
Witam Pani Moniko.
Uważam, że we współczesnym świecie suplementacja jest integralną częścią właściwego odżywiania. Oczywiście powinna ona być dobrze przygotowana, poprzedzona analizą pierwiastkową włosów, dokładną analizą stanu zdrowia chorego jak i prowadzonej farmakoterapii. Bardzo ważnym elementem jest też jakość suplementów. Jest to bardzo obszerny temat. Będę o tym pisał w kolejnych częściach artykułu. Ja pracuje z osobami z różnymi schorzeniami, każdy z nich dostaje suplementy i ma to tylko pozytywne skutki.
Na temat przyczyny takiego jak Pani opisała podejścia do suplementacji konwencjonalnej medycyny i dietetyki , wolałbym się tutaj nie wypowiadać.
Pozdrawiam.
Aniu promieniejesz 🙂
Aniu, wszystko, co robisz, jest perfekcyjne! Dobrze mieć taki Team, takich ekspertów!