Jak zrobić mleko migdałowe? Przepis na szybkie śniadanie.

Coraz więcej osób jest uczulonych na laktozę, co wyklucza z ich diety mleko.

Wielu nie je nabiału zwierzęcego z przyczyn etycznych lub po prostu dlatego, że im szkodzi, bo np. maja kłopot z trawieniem kazeiny. Zwłaszcza, że mleko dostępne w sklepach jest pozbawione naturalnej flory bakteryjnej, która to trawienie wspomagała.

Stąd rosnąca popularność napojów o nieco mylnej nazwie „mleko” pozyskiwanych z roślin. Niestety, podobnie jak w przypadku innych produktów przemysłowych, mleko roślinne z kartonika ma w składzie różne poprawiacze smaku, trwałości i koloru, które nie służą naszemu zdrowiu, a jedynie producentom.

Dlatego warto robić mleko roślinne w domu, zwłaszcza że to szalenie proste. Dziś mleko migdałowe.

Migdały umyłam i wsypałam do miski. Zalałam wodą i odstawiłam na noc. Odcedziłam je tak, by zostały bez łupinek i zbindowałam na proszek. Dodałam szklankę wody i miksowałam do uzyskania konsystencji papki. Papkę zalałam szklanka gorącej wody i zaparzałam przez kilka minut. Odcedziłam przez ściereczkę (gaza, bardzo gęste sitko). Otrzymałam 1,5 szklanki mleka migdałowego :).

Dziś dodałam do niego 3 łyżki nasion chia i łyżkę miodu, wszystko zmiksowałam. Dorzuciłam trochę rodzynek, kilka pokruszonych orzechów włoskich i odrobinę startej wanilii.

Samo zdrowie 🙂

Komentarze 42 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Pani Aniu, czy mleko prosto od krowy, nie ze sklepu również szkodzi, czy takie można pić bez przeszkód?

mleko migdałowe jest też białkiem.

Ile czasu można trzymać zrobione mleczko migdałowe w lodówce?

P.Aniu
A co z kalorycznością takiego domowego mleka migdałowego? Słyszałam że jest dość tłuste (ok. 7g na 100ml) … Jak można to porównać do mleka krowiego? Czy powinno się pić go mniej niż mleka krowiego?

Może macie sprawdzone sposoby na inne mleka roślinne? Szczególnie ryżowe i owsiane – moje ulubione 🙂

Aniu jaki polecasz sprzęt dzięki któremu będę mogła robic koktajle, soki z twardych owoców i warzyw, mielić orzechy ( blender kielichowy, sokowirówka?). Bardzo bym chciała zdrowiej się odżywiać, ale nie wiem jaki sprzęt kupić 🙁

Najzdrowsze soki są z wyciskarek.
Blenderem zrobisz koktaile.
Sokowirówka zabija większość witamin.

Cześć Aniu!
Szybkie pytanie: ile czasu max. mogę przechowywać takie mleko w lodówce?

Pozdrawiam!
Agnieszka

do 24 h.
Pozdrawiam

Aniu

ilości które podałaś dotyczą 1 porcji śniadaniowej? nie jest to zbyt kaloryczne? dopiero zaczynam ze zdrową żywnością ale z tego co wiem 100g migdałów to ok. 500kcal….

Genialny przepis!
Mam nietolerancję laktozy, więc takie mleko jest stworzone dla mnie 🙂

Super przepis. Mam alergiczne dziecko, uczulone również na mleko krowie. Wczoraj zapoznałam się z Pani przepisem, dzisiaj przygotowałam mleko i Mała wsuwała aż jej się uczy trzęsły!

Tak, ale bez dodatku cukru.
Pozdrawiam

Zrobione śniadanko i było pyszne! Mąż i synek pokochali ten przepis wiec lepiej zaopatrze sie w wiecej migdalow!

Pewnie, że domowe najlepsze. Jak się chce dostać słodsze można dorzucić daktyli, jak chcemy by było smakowe można dorzucić wanilii… Mamy wiele możliwości i samo zdrowie na talerzu:)

Czy na pewno mleko migdałowe powinno być gotowane?orzechowe mleka powinno się chyba sporządzać na zimno.takie przepisy spotkałam w literaturze,np u pani Żak-Cyran

Mleko migdalowe robie od dwoch lat. Uzywam surowych migdalow, zalewamy je na noc filtrrowana woda . Rano zlewamy wode, pluczemy migdaly i obieramy ze skorki. Skorka po namoczeniu schodzi b.latwo. Mozna tez nie obierac ale jest to mleko wowczas z brazowym osadem na dnie. Potem w blenderze dokladnie miazdzymy z 2 szklankami wody. Po uzyskaniu papki dolewamy jeszcze ok.1.5 litra wody mieszamy i przecedzamy. Tak powstale mleko przechowujemy w lodowce ok 5-7 dni. Papke uzywam do koktajli lub zageszczania potraw. Smietanke na wierzchu tez mozna uzyc do potraw, jest troche gesciejsza i baaaardzo smaczna. Nie polecam migdalow juz obranych. Obieranie dokonywane jest z dodatkiem chemii. Pozdrawiam

Mam pytanie odnośnie przygotowania soków:lepiej używać sokowirówki czy wyciskarkebdo?

Aniu czy jedzenie kiełbasy dobrej jakości np. Lisieckiej od czasu do czasu (raz na 2 tygodnie ) jest zdrowe. Jakie mięsa , wędliny i kiełbasy polecasz . Bardzo zalezy mi na odpowiedzi bo rodzina bardzo miesozerna .

Należy wybierać produkty bez konserwantów, polifosforanów i glutaminianu.
Pozdrawiam

Aniu

Konserwantów czają sie wszędzie. W mniejszych miastach często cieżko kupić produkty bez nich.
Jestem w trakcie lektury Beaty Pawlikowskiej “W dżungli zdrowia” i sama prawda w niej zawarta.
Teraz czekam na Twoja książkę Aniu takie pozycje o zdrowym odżywianiu są bardzo potrzebne.

Pozdrawiam

Pani Aniu. Z przyjemnością śledzę wpisy na stronie. Mała merytoryczna uwaga: nie ma uczulenia na laktozę, nie ma uczulenia na cukry, mamy nietolerancję laktozy czy innych cukrów.
Pozdrawiam

“zbindowałam na proszek” – chyba zblendowałam
Bindowanie – technologia łączenia luźnych kartek za pomocą sczepiania ich jednego brzegu za pomocą bindy. Do wykonywania tej czynności służy bindownica. Stosowana szczególnie w punktach kserograficznych i drukarskich, do szybkiego łączenia wydruków. Połączenie jest rozłączne i umożliwia wymianę kartek. Żródło:http://pl.wikipedia.org/wiki/Bindowanie

Pani Aniu, jaka jest w przybliżeniu kaloryczność tak przygotowanego mleka i śniadania?
Pozdrawiam

Fajny i bardzo prosty przepis. Ja chia jadłam z “mlekiem” ryżowym i świeżymi owocami, dosłodzonymi sokiem malinowym własnej roboty:)
Twój przepis Aniu też wypróbowałam na pudding chia i to był mój pierwszy raz. Od tego czasu w różnych wersjach goszczą u mnie na śniadanie nasionka:) Zapraszam Cię do odwiedzenia mojego bloga http://www.drinkeatlive.blogspot.com o mojej filozofii smaku. Pozdrawiam serdecznie Monika

A czy mleko kozie (z gospodarstwa wiejskiego, nie żadne kupne ze sklepu) jest zalecane i wartościowe (skoro sery są), czy podobnie jak krowiego, nie polecasz ?

O własnie mnie tez bardzo interesuje co Pani Ania myśli o spożywaniu nabiału koziego codziennie, chodzi mi np. o sery, twarożki, jogurty? Czy zdrowe jest spożywanie codziennie czy tez nie służy organizmowi? Pozdrawiam

Mleko kozie jest bardzo zdrowe – ma dużo wartości odżywczych, witamin i mikroelementów, a jednocześnie nie powoduje alergii i jest lekkostrawne, również dla osób nie trawiących laktozy. Z tego powodu sama przerzuciłam się na kozie mleko i przetwory z niego.
Poza tym do koziego mleka nie przedostaje się tyle toksyn, co do krowiego. To znaczy, że jeśli krowa wypasana jest w mało czystym środowisku, to wiele zanieczyszczeń trafia do jej mleka. U kozy wypasanej w tym samym miejscu mleko będzie miało znacznie mniej tych toksyn. Takie te kozy sprytne! 😉

Mleko migdałowe jest świetne zwłaszcza dla osób odchudzających się bo wygasza soki trawienne i dla dzieci ząbkujących ze względu na dużą zawartość wapnia. Odkąd podaje je na kolacje z kaszą mojemu synkowi alergikowi na białko krowie przestał się wybudzać w nocy na jedzenie 🙂 Ja zalewam migdały wrzątkiem, obieram potem gotuję wodę i wrzucam je do tej wody gotując ok 10 min. i dopiero wtedy blenderuję i mam mleko

Od niedawna robie wlasne mleko migdalowe, jednak zostaje mi duzo pulpy migdalowej….czy macie pomysly jak ją wykorzystac?

Hej, ja ostatnio dodawalam pulpe kokosową do owsianki lub omleta z ewentualnie kostka rozpuszczonej gorzkiej czekolady:)