Problem z oddychaniem w czasie ciąży

W miarę rozwoju ciąży kobieta może mieć trudności z tak zwanym “złapaniem oddechu” podczas wykonania rutynowych, najprostszych zadań w ciągu dnia, nawet takich jak wejście po schodach. Zarówno w pierwszej jak i w drugiej ciąży sama poczułam co to znaczy zadyszka po wejściu na półpiętro. Ja? Wytrenowana osoba? No jak to? Od zawsze aktywna! A jednak…

 

Przyczyna problemów z oddychaniem

Według badania z 2015 r. Około 60 do 70 % kobiet odczuwa duszności podczas ciąży. Lekarze często przypisują to rosnącej macicy wypychającej w górę płuca i po prostu utrudniającej oddychanie. Duszność w czasie ciąży wydaje się wynikać z różnych czynników: od rosnącej macicy po zmiany krążenia, zmiany związane z ilością przepływu krwi jak i zmiany hormonalne. Niektóre kobiety niemal natychmiast zauważają zmiany w oddychaniu, podczas gdy inne widzą różnicę dopiero w drugim czy trzecim trymestrze.

Przecież mamy wiele obowiązków, chcemy być aktywne, być może wiele mam ma jeszcze inne dzieci, za którymi trzeba przecież nadążyć 😉 Czujecie się dobrze fizycznie, ale ten problem z oddechem, szybsze męczenie się utrudniają normalne funkcjonowanie…

 

Pierwszy trymestr

Płód nie jest jeszcze na tyle duży, aby powodować problemy z oddechem. Jednak hormony mają duże znacznie w tym okresie. Kobiety ciężarne często oddychają szybciej z powodu wzrostu ilości hormonu o nazwie progesteron. Odgrywa on istotną rolę w rozwoju płodu. Jest także stymulantem oddechowym, co oznacza, że powoduje przyspieszenie oddechu. Ilość progesteronu w czasie ciąży wzrasta wraz z postępującym zaawansowaniem ciąży.

 

Drugi trymestr

To okres, w którym serce pracuje coraz mocniej/ciężej, co może powodować uczucie duszności. W tym czasie kobiety w ciąży mogą odczuwać bardziej zauważalne problemy z oddychaniem. Przyczynia się do tego również stale rosnąca macica. Ilość krwi w ciele znacznie wzrasta, dlatego serce musi coraz to mocniej i mocniej pompować krew, aby przetransportować ją do wszystkich narządów w organizmie oraz łożyska.

 

Trzeci trymestr

W trzecim trymestrze oddychanie może stać się ponownie łatwiejsze, jednak nie zawsze… Wszystko uzależnione jest od pozycji dziecka, to jak się przewraca czy kieruje główkę w miednicy. Również mama odczuwa dziecko jak kopie w żebra i naciska na przeponę, co definitywnie może utrudniać oddychanie. Według Narodowego Centrum Zdrowia Kobiet ten rodzaj duszności występuje zwykle między 31. a 34. tygodniem.

 

oddychanie-w-ciąży


Jak sobie poradzić?


1. Postawa

Ćwiczenie dobrej postawy pozwoli macicy odsunąć się od przepony tak bardzo, jak to możliwe. Pasy podtrzymujące brzuszek mamy mogą ułatwić ćwiczenie dobrej postawy. Tutaj należy zapytać o pomoc fizjoterapeutkę.


2. Poduszka do spania dla ciężarnych

Spanie że specjalistycznymi poduszkami podtrzymującymi górną część pleców, które odciążają macicę kierując ją w dół. Dodatkowo spanie na lewym boku może również pomóc, w tej pozycji macica nie naciska na aortę, czyli główną tętnicę.


3. Ćwiczenia oddechowe

Ćwiczenie technik oddychania powszechnie stosowanych podczas porodu, takich jak oddychanie techniką Lamaze (zachęcam, żebyście poczytały o tym więcej :)) . Dzięki tej technice również poród powinien być łatwiejszy.


4. Olejek lawendowy

Właściwości olejku lawendowego opisywałam TUTAJ.


5. Spacery na świeżym powietrzu

Korzystanie z relaksujących spacerów w tempie dopasowanym do własnych możliwości.


6. Zwolnij mamo!

Możliwe, że problemy z oddychaniem to znak, że trzeba niektóre obowiązki odłożyć na bok. Pamiętajcie, że okres ciąży jest szczególny i bardzo ważny jest także odpoczynek.

 

Jednak jeśli kobieta w ciąży ma poważniejsze problemy związane z oddychaniem, to niezwłocznie powinna skontaktować się z lekarzem!

 

oddychanie-ciąża

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany