Work-life balance – jak znaleźć złoty środek
Czym jest work-life balance?
Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym to niezwykle aktualny i bliski mi temat. Niezależnie od tego czy pracujecie w korporacji, macie własny biznes, czy jesteście pełnoetatowymi mamami – warto, żebyście przeczytali ten post i potraktowali go jako część naszego wyzwania “Wzmocnij się!”. Pamiętajcie, że nie tylko zdrowie fizyczne, ale i psychiczne mają wpływ na nasze ogólnie nazywane, dobre samopoczucie i mogą zapewnić Wam harmonię.
Jak pracować, być rodzicem, czuć spełnienie na poziomie zawodowym i prywatnym, a jednocześnie nie wypalić się, nie czuć się winnym wobec bliskich i samych siebie? Często dbacie o dom i pracę, zapominając o sobie? Jeżeli tak, to uwierzcie mi, że to nic wyjątkowego. Chyba każdy z nas zmaga się z takimi problemami w obecnych czasach.
Nasze ambicje, czy porównywanie się z innymi w social mediach potrafi wpędzić w kompleksy i nakręcić spiralę dążenia do perfekcji w każdej dziedzinie życia, przez co tracimy z oczu nasze priorytety. Czy czujecie się czasem rozbici, bo stajecie przed wyborem praca, ja, czy rodzina?
Zbliża się koniec roku, czas podsumowań, refleksji i wyznaczania sobie nowych celów. Jednym z moich celów na 2022 rok jest właśnie work-life balance. Jak powszechny jest to problem, dowiecie się, słuchając bliskich, znajomych jak i czytając publikacje naukowe. Przedstawię Wam dzisiaj moje przemyślenia i źródła, z których korzystałam, ucząc się o tym.
Równowaga między życiem osobistym, rodzinnym a życiem zawodowym to stan, w którym potrafimy poradzić sobie z wewnętrznym konfliktem między wymaganiami dotyczącymi naszego czasu w taki sposób, że są zaspokojone nasze potrzeby i mamy poczucie spełnienia.
Nauka o work-life balance
W świecie kobiet możemy mówić o work-life balance w zasadzie od niedawna. Dopiero na przestrzeni ostatnich kilkunastu, może kilkudziesięciu lat praca zawodowa kobiet stała się codziennością, a my, kobiety, osiągamy niepodważalne sukcesy na płaszczyźnie zawodowej. Ale czy opieka nad dziećmi nie jest również pracą? Czy w tej kwestii nie powinniśmy mówić o równowadze między opieką nad rodziną i czasem dla siebie, swojego partnera i przyjaciół? Dla każdego złoty środek będzie inny. Do ciekawych wniosków doszli włoscy badacze z Uniwersytetu Milano-Bicocca, którzy przebadali 318 pracowników. Badani uważali, że zdrowie jest dla nich równie ważne jak rodzina. Zadowolenie z pracy było zróżnicowane. Duży wpływ na te wyniki miały takie czynniki jak wiek, płeć i status rodzicielski. Badanie uwidacznia znaczenie sfery zdrowia w work-life balance i podkreśla, że przy rozpatrywaniu work-life balance kluczowe jest uwzględnienie specyfiki różnych grup pracowników.
Jak osiągnąć balans?
Wygospodarowanie czasu dla siebie i zadbanie o swoje zdrowie nie jest łatwe. Polecam Wam krótką ankietę, która mi pomogła w stworzeniu odpowiedniej hierarchii wartości i określeniu celów.
- Ile czasu dziennie poświęcam na pracę?
- Ile czasu codziennie chcę poświęcać na pracę?
- Czy praca daje mi satysfakcję?
- Ile czasu dziennie przeznaczam dla siebie?
- Czy w ciągu dnia robię coś dla swojego zdrowia i jakie są to działania (joga, medytacja, ćwiczenia, regularne badania, zdrowa dieta, pielęgnacja, relaks, odpoczynek, itp.)?
- Ile czasu poświęcam dzieciom i w jaki sposób spędzamy czas, czy poświęcam im całą swoją uwagę?
- Jak dużo czasu spędzam ze swoim partnerem, czy chcę i mogę to zmienić?
- Czy mam czas dla przyjaciół i bliskich, jak często z nimi rozmawiam, spędzam z nimi czas?
Nie znajdziecie tutaj prostej punktacji i łatwego wyniku. Każdy z Was powinien odnaleźć swoją drogę. Do ciekawych wniosków w swojej pracy magisterskiej doszła studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przebadała 70 pracowników korporacji przed 35 rokiem życia, z czego zdecydowaną większością były kobiety. Ponad połowa badanych zadeklarowała równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Mimo to ankietowani odczuwali negatywne skutki przewlekłego stresu, mieli trudności w zasypianiu, czuli się rozdrażnieni, przy czym prawie 62% osób przyznało, że zdarza im się pracować podczas choroby. Badania pokazują, że ankietowani cenią swoją pracę w na tyle, że umniejszają wpływ życia zawodowego na ich stan zdrowia i relacje z bliskimi.
Ciekawy model, pozwalający pogodzić życie zawodowe z rodzinnym zaproponowali polscy badacze, a obejmuje on między innymi:
- Promowanie elastycznych form zatrudnienia oraz organizacji czasu pracy.
- Zwiększanie dostępu do placówek opieki nad dzieckiem (żłobków, przedszkoli, opiekunek).
- Promocję większego zaangażowania mężczyzn w funkcje rodzinne.
- Zapobieganie dezaktualizacji kwalifikacji zawodowych rodziców podczas przerwy wynikającej z pełnienia obowiązków rodzinnych.
Jakie stąd wnioski? Jeżeli macie taką możliwość, warto negocjować elastyczny grafik w pracy, a szukając nowej pracy zwracać uwagę na to, czy godziny pracy Wam odpowiadają i ustalić odpowiednie warunki pracy z pracodawcą. Szukanie wsparcia w opiece nad dziećmi, to również must have pracujących rodziców. Jeśli nie macie u swego boku cudownej babci, może warto wysłać dzieci do przedszkola/ żłobka? My kobiety często czujemy lęk przed oddaniem opieki nad dziećmi nie tylko opiekunce, ale i własnemu partnerowi. Czy Was również dotyczy ten problem? Znalezienie balansu to również zdrowe odpuszczanie sobie bycia perfekcyjnym w każdej dziedzinie życia. Nie oznacza to jednocześnie rezygnacji z rozwoju.
W innej pracy studentki tego samego Uniwersytetu, w której badano znaczenie stresu w sytuacji zachowania równowagi między pracą zawodową, a życiem prywatnym zauważono, że uczucie stresu w pracy nasila się w sytuacjach trudnych i nieoczekiwanych. Nie bez znaczenia jest również obecność Covid-19. W wynikach podkreślano, że stres związany z pracą często zaburzał równowagę między pracą a domem. Zauważono także, że problemy z pracy były przenoszone do domu znacznie częściej, niż problemy rodzinne miały wpływ na życie zawodowe.
W życiu nie działamy jak komputer, gdzie włączamy jeden program i wyłączamy inny. Oddzielenie życia zawodowego i prywatnego nie zawsze jest możliwe. Jaki powinien być Wasz cel? Panaceum to rozładować negatywne uczucia i emocje będące reakcją na stres wynikający z pracy jak i życia rodzinnego.
Moje must have, aby osiągnąć balans!
Rozmowa, przebywanie z naturą, relaks, odpowiednie dźwięki, joga, trening, czy medytacja mogą przynieść Wam ulgę, pomóc wyeliminować spowodowane napięciem bóle kręgosłupa, głowy czy też bezsenność.
Moim niezastąpionym pomocnikiem w osiągnięciu równowagi jest Balans. Balans to wyjątkowe miejsce w aplikacji Diet & Training by Ann. Znajdziecie w nim dźwięki ze świata przyrody oraz autorską, relaksacyjną muzykę. Dzięki Balans dosłownie w każdym miejscu na świecie mogę się poczuć, jakbym właśnie spacerowała po lesie, czy chodziła brzegiem morza. Kiedy potrzebuję się wyciszyć, usłyszeć swoje myśli i zdystansować od otoczenia, Balans działa jak plaster na ranę. Kilka minut to dla mnie wyjątkowy czas ze sobą i dla siebie. Treningi i joga są równie cennym sposobem dążenia do osiągnięcia work-life balance. Jeśli brakuje Wam czasu, polecam treningi z przyjaciółmi. Kto powiedział, że nie można mieć ciastka i zjeść ciastko? Wiecie, że uwielbiam wyzwania. W trakcie wyzwań motywujemy się wzajemnie, tworzymy jedną społeczność, wspieramy się i obdarzamy pozytywną energią. Wyzwania w aplikacji i live z Wami to również droga do osiągnięcia równowagi. Zgadzacie się ze mną? Z kim widzę się podczas kolejnego wyzwania?
Bibliografia:
- Gragnano A, Simbula S, Miglioretti M. Work–Life Balance: Weighing the Importance of Work–Family and Work–Health Balance. Int. J. Environ. Res. Public Health. 2020, 17(3), 907
- Krzykus J. pod red. Gruszewska E, Roszkowska M. Równowaga między pracą zawodową a życiem prywatnym–wyzwania współczesnej kobiety. Współczesne problemy ekonomiczne w badaniach młodych naukowców. Analizy makro- i mezoekonomiczne. 2019 (3): 161-168
- Majewska M. Równowaga między pracą, a życiem osobistym u pracowników korporacji do 35 roku życia. Uniwersytet Jagielloński. 2021
- Mitera A. Znaczenie stresu w sytuacji zachowania równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym. Uniwersytet Jagielloński. 2020
- Sadowska-Snarska C, Machol-Zajda L, Głogosz D, Elastyczne formy pracy. Poradnik dla pracowników, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, Białystok 2007
Komentarze 3 komentarze
Dołącz do dyskusji…
Pani Aniu. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wszelakich łask Bożych poprzez nowonarodzonego Jezusa Chrystusa.
Wcale nie złoty środek. Ale zdecydowanie i konkretnie wieloaspektowość.
Ja myślę, że trzeba wieloaspektowo podejść do sprawy. I wszystko sobie ułożyć. Pozdrawiam.