Zabierz dziecko na targ, zamiast na lody :)

Wszystkie mamy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej i zastanawiają się, co mogą im podarować oprócz miłości i bezpieczeństwa. Mam pomysł! Może jeszcze zdrowie?

Jako mama przykładam ogromną wagę do żywienia moich dzieci. Zbilansowana dieta to pierwszy krok w drodze po zdrowie. Niby wszystkie mamy o tym wiedzą, ale natknęłam się na kolejne przerażające statystyki, które zainspirowały mnie do napisania tego postu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, prawie 40 milionów dzieci poniżej piątego roku życia na całym świecie ma nadwagę. Wśród dzieci w wieku od 5 do 19 lat wskaźniki są znacznie wyższe. Szacuje się, że ponad 340 milionów ma nadwagę.

W Polsce niestety statystyki nie wyglądają lepiej. Około 10% dzieci w wieku od 1 do 3 lat ma nadwagę/otyłość, a ponad 18% jest zagrożone nadmierną masą ciała. Problem nadwagi i otyłości dotyczy również prawie co trzeciego 8-latka. Natomiast wśród dzieci i młodzieży w wieku 10-16 lat, według badań Instytutu Żywności i Żywienia, aż 22% boryka się z nadwagą lub otyłością. Oznacza to, że liczba dzieci dotkniętych tym problemem podwoiła się w ciągu ostatnich 50 lat. Wynika to z braku aktywności fizycznej i spożywania wysokokalorycznych produktów.

 

 

Drogie Mamy, nie ma na co czekać, to od Was zależy zdrowie Waszych dzieci!

Zastanawialiście się kiedyś, ile niezdrowych przekąsek serwujecie swojemu dziecku w ciągu dnia? Czasem słyszę, że dzieci jedzą batonika czekoladowego na śniadanie i drożdżówkę na drugie śniadanie. Natomiast prawidłowe nawyki żywieniowe powinno się zacząć kształtować jak najwcześniej. Dzięki temu zostaną mocniej zautomatyzowane u dziecka i będą czymś zupełnie oczywistym. Pamiętajcie, że jakie nawyki macie w domu, takimi wzorcami uczone jest dziecko. Jeśli idziemy z dzieckiem na zakupy, to nie ulegajmy jego namowom i nie kupujmy słodyczy lub innych niezdrowych „przysmaków”. Wybierajmy zdrowsze produkty. Warto wytłumaczyć taką decyzję dziecku, wspomnieć o pozytywnych właściwościach warzyw, owoców i zdrowych przekąsek, zainteresować go tym tematem. Opowiadajcie skąd pochodzą owoce i warzywa, jakie mają kształty i co dobrego mogą uczynić dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Wszystko, co dobre, znajdziecie na targu, bazarze czy ryneczku. Wybierając się w takie miejsce regularnie, dziecko zaobserwuje, że produkty nie są oferowane przez cały czas, a zmieniają się w zależności od sezonu. Jest to również idealna okazja do edukacji dziecka, możecie im o tym dokładnie opowiedzieć, wspominając, na jakie produkty najbardziej czekacie i które są Waszymi ulubionymi. Ciekawostki na temat warzyw i owoców, które spotkacie na targu, sprawią, że dziecko łatwiej zapamięta korzyści płynące z ich jedzenia i częściej będzie po nie sięgać. Pozwólcie dziecku samodzielnie wybrać warzywa i owoce, a z pewnością będzie jeszcze szczęśliwsze 😉

Po powrocie z targu świetnym pomysłem będzie przygotowanie wspólnego posiłku. Wykorzystajcie zakupione produkty, bawcie się kolorami, kształtami i formą podania. Jest to idealna okazja, aby pokazać dziecku nowe smaki oraz zachęcić do jedzenia warzyw i owoców.

Nasze kubki smakowe znacznie bardziej preferują słodkie smaki niż jakiekolwiek inne. Pamiętajmy o tym, że jeśli zaczniemy przyzwyczajać dziecko do słodkości, to niechętnie będzie sięgać po inne produkty. Pierwsze dwa lata życia są kluczowe w rozwoju preferencji pokarmowych, które decydują o zaakceptowaniu lub odrzuceniu danego produktu. Dlatego powinniśmy bardzo starannie komponować menu malucha. Jeśli serwujecie dziecku tylko owoce, to w przyszłości niechętnie będzie sięgać po warzywa.

Już od okresu niemowlęcego możemy wpłynąć na wzrost, rozwój i zdrowie naszego malucha. Dobre wybory rodziców kształtują lepsze nawyki żywieniowe dziecka, a te pozwolą mu w przyszłości uchronić się  przed takimi chorobami jak: otyłość, cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie tętnicze.

Drogie Mamy, to Wy decydujecie co i kiedy serwujecie dziecku, ale jemu pozwólcie zdecydować o wielkości porcji. Nie martwcie się, jeśli Wasz maluch je nieco więcej niż inne dzieci. Jeśli odmawia jedzenia dużych porcji, to też go nie zmuszajcie. Każde dziecko ma inne upodobania. Często jednak dzieci są przekarmiane, co może zaburzyć ich umiejętność do samoregulacji. To oznacza, że pomimo pełnego brzuszka, dziecko je dalej, ignorując uczucie sytości i pełności. W przyszłości takie zachowanie może prowadzić do otyłości i wielu groźnych chorób, które się z nią wiążą. Warto również zadbać w tym przypadku o odpowiednią aktywność fizyczną dziecka w ciągu dnia. Dzięki temu maluch energię dostarczoną wraz z jedzeniem spożytkuje w trakcie wysiłku fizycznego 🙂

 

 

Drogie Mamy, weźcie sprawy w swoje ręce i wraz z całą rodziną zainspirujcie swoją pociechę do zdrowego stylu życia!

 

Oto kilka niezbędnych kroków:

  • Zagrajcie w kolory – podawajcie, jak najbardziej kolorowe potrawy, układajcie warzywa i owoce na wielobarwnej zastawie w taki sposób, by cieszyły oko i zachęcały do jedzenia.
  • Wybierzcie się razem na targ –  pozwólcie dziecku samodzielnie wybrać warzywa i owoce. Z pewnością sięgnie po te, które przykuwają jego uwagę i zainteresowanie, a szansa na ich zjedzenie znacznie wzrośnie 😉 
  • Kluczem jest edukacja – uczcie dziecko nazw produktów i tłumaczcie od najmłodszych lat co i dlaczego jest dla niego zdrowe i dobre. 
  • Przygotujcie wspólny posiłek –  nic tak nie uczy i zbliża, jak wspólne gotowanie. Razem zdecydujcie, na jaką potrawę macie ochotę i pozwólcie wyobraźni działać! Wycinajcie różne kształty, twórzcie obrazki, ulubione postaci — bawcie się całym procesem 🙂 Z warzyw i owoców możecie wyczarować mnóstwo zdrowych i kolorowych posiłków. 
  • Próbujcie wspólnie nowych warzyw i owoców — opisujcie ich smaki oraz ustalajcie, które Wam smakują, a które nie. Pozwólcie dziecku wybrać produkty według jego preferencji żywieniowych. Jeżeli coś mu nie smakuje, to powiedzcie, że nie musi tego jeść, ale jest dzielne, bo spróbowało. I taką zabawę można powtarzać co jakiś czas — preferencje smakowe ulegają przecież zmianom 🙂
  • Menu mistrzów – możecie wykorzystać sportowego idola, aby przekonać do zdrowego żywienia, np. powtarzać dziecku, że takie posiłki jedzą mistrzowie i dzięki temu są silni i zdrowi.
  • Śniadanie – to podstawowy posiłek. Uczcie swoje dziecko od samego początku, by bez niego nie wychodziło z domu. Jeśli Wasze dziecko zje pierwszy posiłek przed wyjściem do szkoły, będzie znacznie bardziej skoncentrowane i będzie miało więcej energii do działania.
  • Stałe godziny posiłków – każda czynność kilkakrotnie powtórzona staje się naszym nawykiem 🙂 Taka rutyna przyniesie korzyść Wam i dziecku. Pamiętajcie, że posiłki powinny być spożywane o stałych porach. Równie ważne jest zachowanie odpowiednich przerw pomiędzy posiłkami.
  • 5 posiłków dziennie –  ważna jest również właściwa liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia. Spożywanie pięciu posiłków dziennie będzie najlepszym wyborem.
  • Zbilansowana dieta – prawidłowo zbilansowana dieta powinna dostarczać odpowiedniej ilości energii i niezbędnych składników pokarmowych. Posiłki powinny być jak najbardziej urozmaicone oraz dostarczać odpowiednie ilości węglowodanów, białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych.
  • Zdrowe przekąski i słodycze – zamiast batonów, ciastek i chipsów serwujcie dziecku daktyle, orzechy i ciasteczka owsiane. W ten sposób zagwarantujecie swojemu maluchowi zdrowsze przysmaki i pyszną zabawę w kuchni.
  • Odpoczynek i sen – w poszukiwaniu równowagi zadbajcie o prawidłowy cykl dobowy i odpowiednią liczbę godzin snu. Sen to czas na regenerację organizmu i jest czynnikiem niezbędnym do zachowania zdrowia.
  • Równowaga – jeśli czasem ustąpicie pociechom, zjecie popcorn w kinie, czy też pizzę to nic się nie stanie 🙂 Jednak nie pozwalajcie sobie na takie kulinarne wybryki zbyt często i pamiętajcie o podstawach zdrowej diety.
  • Pijcie wodę! – podawajcie dziecku wodę zamiast soków i napojów. To najlepszy sposób na ugaszenie pragnienia. Możecie dodać do wody plasterki cytryny, ogórka czy truskawek, żeby była bardziej atrakcyjna dla malucha.

Jedzenie to niesamowita przyjemność, dlatego pomóżcie dziecku ustawić kompasy żywieniowe w odpowiednim kierunku. Niech Wasze pociechy wybierają smaczne i zdrowe produkty, by zapewnić sobie prawidłowy wzrost i rozwój.

 

Żeby nie być gołosłowną, od razu podsyłam Wam przepis na pyszny obiad, do wykonania wspólnie z dziećmi: paluszki rybne z pieczonymi ziemniaczkami i surówką. 🙂 

Sposobów na wykonanie tego dania jest wiele, można podać je z surówką z tartej marchwi lub z miksem świeżych pomidorków z rukolą — ważne, aby warzywa były świeże i takie, jakie lubicie najbardziej. Rybę można pokroić w paluszki lub podać w formie dzwonka — wszystko zależy od tego, jak wspólnie zdecydujecie. Na każdym etapie możecie podzielić się obowiązkami z dziećmi, dostosowując zadania do wieku. Młodsze dzieci mogą zająć się obtoczeniem ryby w mące i przyprawach, starsze — tarciem marchewki i jabłka lub myciem rukoli — zależy jaką wersję wybieracie. 🙂

 

 

Składniki: 

  • 170 gramów dorsza 
  • 3 łyżki płatków owsianych
  • 0,25 łyżeczki papryki słodkiej mielonej 
  • 0,25 łyżeczki kurkumy  
  • 1,5 ziemniaka
  • szczypta soli morskiej
  • szczypta pieprzu 
  • szczypta rozmarynu 
  • 0,75 łyżeczki masła klarowanego 
  • 0,5 jabłka
  • 1,5 marchwi
  • 0,75 łyżeczki oliwy z oliwek extra virgin
  • 0,25 cytryny

 

Sposób przygotowania:

Rybę pokroiłam w paski. Płatki owsiane zmieliłam na mąkę, wymieszałam ze słodką papryką w proszku i kurkumą. Ziemniaki pokroiłam w kostkę (możecie pokroić je też tak, jak wolą Wasz dzieci: w plastry lub słupki), wymieszałam z solą, pieprzem, rozmarynem i rozpuszczonym tłuszczem. Paski ryby obtoczyłam w mące owsianej i przełożyłam razem z ziemniakami na papier do pieczenia. Piekłam w 180°C przez około 15 minut.

Surówkę przygotowałam trąc na tarce jabłko i marchew. Skropiłam oliwą i sokiem wyciśniętym z cytryny. Paluszki rybne podałam z pieczonymi ziemniakami i surówką. 

Na zdrowie!

 

Bibliografia:

  1. Stalmach M.: Polskie badania populacyjne u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych:COSI – Childhood Obesity Surveilance Initiative – 8-latki w badaniu WHO. Konferencja „Czy to już epidemia otyłości w Polsce? Dynamika nadwagi i otyłości w cyklu życia – wyniki polskich badań populacyjnych u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych”, Instytut Matki i Dziecka i Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Warszawa; 2018.
  2. Szajewska H, Socha P, Horvath A. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne Pediatria. 2014;11:321-338.
    Online: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
  3. Weker H., Barańska M., Riahi A. i wsp.: Nutrition of infants and young children i Poland – PITNUTS 2016. Dev Period Med.; 2017. 21(1): 13-28.
  4. Weker H.: Polskie badania populacyjne u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych:PITNUTS – dzieci od 5-36 miesiąca życia. Konferencja „Czy to już epidemia otyłości w Polsce? Dynamika nadwagi i otyłości w cyklu życia – wyniki polskich badań populacyjnych u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych”, Instytut Matki i Dziecka i Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Warszawa; 2018.
  5. World Health Organization. Obesity and overweight.
  6. Yoong SL, Chai LK, Williams CM, Wiggers J, Finch M, Wolfenden L. Systematic review and meta-analysis of interventions targeting sleep and their impact on child body mass index, diet, and physical activity. Obesity (Silver Spring). 2016;24(5):1140-7.
  7. https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadwaga-i-otylosc-wsrod-dzieci-i-mlodziezy/

 

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany