Imbir tajemnicza przyprawa – lek, afrodyzjak i nie tylko
Imbir — korzenna przyprawa, która pobudzi metabolizm, rozgrzeje i nada niezwykłego aromatu! Charakteryzuje się wieloma właściwościami prozdrowotnymi, zaliczana jest do afrodyzjaków, traktowana jako lek i niezwykła przyprawa. Nie może jej zabraknąć również na Waszych talerzach. Przyjrzyjmy się, więc „od kuchni” jakie właściwości ma imbir.
Imbir – tajemnicza przyprawa
Korzenne przyprawy dominują w polskiej kuchni od dawna, jednakże jedną z najbardziej znanych jest imbir lekarski (Zingiber officinale).
Należy on do rodziny imbirowatych tzw. Zingiberaceae. Nazwa ta pochodzi od greckiego słowa zingiberis, które oznacza „w kształcie poroża jelenia”. Główna uprawa imbiru znajduje się w Chinach, Japonii i Indiach, ale także jego uprawy można również znaleźć w południowej oraz zachodniej Afryce, Barbados, na Haiti Tajwanie oraz w Australii.
Imbir w sprzedaży występuje w postaci surowej jako beżowo-szare kłącze, a także jako przyprawa suszona i rozdrobniona. Coraz bardziej popularny staje się także imbir marynowany np. wykorzystywany do sushi, a także kandyzowany i w postaci konfitur, herbat, syropów.
Surowy imbir jest bladożółty, ziarnisty, mączysty i włóknisty z uwagi na obecności pęków włókien łykowych. Olejki eteryczne oraz oleożywica to główne składniki wpływające na ostry, intensywny smak i zapach kłączy imbiru. Główny nośnik zapachu stanowi zingiberol, a za charakterystyczny ostry smak imbiru odpowiada natomiast gingerol – ostra substancja nielotna.
Imbir – lek na całe zło w walce z patogenami
Główne składniki imbiru to gingerol i shogaol, które odznaczają się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwwirusowymi. Tym samym, jeśli czujecie się przeziębieni i osłabieni, pierwszym, zdrowym pomysłem w celu regeneracji organizmu będzie spożycie chociażby startego imbiru. Sami przekonacie się, że bardzo szybko rozgrzewa organizm, a przy tym walczy z patogenami.
Dane literaturowe wskazują, że ekstrakt z kłącza imbiru hamuje rozwój wielu bakterii, m.in.: Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Listeria monocytogenes oraz Streptococcus spp.
Aktywne składniki imbiru działają jako immunomodulatory, zwiększając odporność organizmu poprzez właściwości oczyszczające, w tym eliminację wolnych rodników, ale także działanie napotne, pomagając w walce z drobnoustrojami w czasie przeziębienia lub innych infekcji.
Z imbirem obniżysz poziom glukozy i cholesterolu
Wiele danych naukowych wskazuje na właściwości hipoglikemizujące imbiru, czyli takie, które pozytywnie wpływają na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Istnieje wiele mechanizmów, poprzez które związki obecne w imbirze mogą wykazywać działanie obniżające glukozę. Zaznacza się przede wszystkim zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę oraz zmniejszenie wchłaniania glukozy z jelit. Co więcej, składniki imbiru wpływają hamująco na aktywność enzymów trawiennych, głównie amylazy trzustkowej.
Udowodniono także wpływ imbiru na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi. Kłącza mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na poprawę metabolizmu lipidów, nie pozwalając na syntezę cholesterolu LDL. Dlatego też, jeśli borykacie się z problemem podwyższonego cholesterolu, włączenie do diety imbiru pomoże Wam w unormowaniu jego poziomu, głównie “złej” frakcji – LDL, a także trójglicerydów.
Imbir na mdłości oraz nudności
Nie bez powodu ciężarne wybierają rano napary z imbiru. Przyprawa w postaci herbat lub naparów jest szczególnie skuteczna w redukowaniu porannych mdłości u kobiet w ciąży. Co więcej, to składnik wielu preparatów dostępnych w aptekach, które działają profilaktycznie w chorobie lokomocyjnej, świetnie łagodzą nudności, a także przeciwdziałają mdłościom pojawiającym się po narkozach lub chemioterapiach. Efekt ten przypisuje się oczywiście związkom: shogaol oraz gingerol.
Migrena, ból głowy? Zjedz imbir!
Imbir odgrywa ważną rolę w zaburzeniach neurologicznych. Niektóre badania wskazują, że przyprawa działa kojąco na bóle głowy, w tym migreny. Co ciekawe, wskazuje się, że skuteczność sproszkowanego imbiru w przypadku napadów bólowych była porównywalna do działania leków niesteroidowych, wykazujących działanie przeciwbólowe.
Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne
Imbir i jego ekstrakt wykazuje także działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają jego działanie w walce z wolnymi rodnikami, dzięki zawartości polifenoli. Głównie za tą właściwość jest odpowiedziany shogaol, porównywalny do witaminy C, jako silny przeciwutleniacz. Co więcej, wskazuje się na pozytywne działanie imbiru w walce z nowotworami. Może za kilka lat dowiemy się więcej na ten temat. Na to liczę!
Imbir mimo wielu prozdrowotnych właściwości nie powinien być stosowany przez osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe, a także z lekami stosowanymi w cukrzycy. Z uwagi na jego ostre, intensywne w smaku działanie nie powinien być spożywany przez osoby z wrzodami żołądka lub dwunastnicy.
Imbir to prawdziwy afrodyzjak
Przyprawa rewelacyjnie wpływa na poprawę krążenia krwi oraz pracę serca, przez co zwiększa się nasilenie ukrwienia narządów płciowych u mężczyzn. Silny afrodyzjak pozwala na poprawę sprawności seksualnej. Znajdujący się w nim olejek eteryczny rozgrzewa krew oraz potęguje doznania seksualne. Co ciekawe, takie właściwości są już znane od wielu, lat. Wiedzieliście, że kochanka Ludwika XV, regularnie serwowała swojej miłości omlety z imbirem? Nic dodać, nic ująć – podumowując — spożywanie imbiru spowoduje wydłużenie erekcji i świetnie działa na potencję.
Zastosowanie w kuchni
Aromatyczną przyprawę wykorzystamy w celu wzmocnienia smaku, aromatu potraw. Z pewnością zastosowanie imbiru znajdziemy w potrawach kuchni indyjskiej i tajskiej. Ze względu na działanie rozgrzewające imbir sprawdza się świetnie do dań ciepłych, jak zupy, kremy oraz różnorodne napary, rozgrzewając zdrowotną atmosferę. W cieplejsze dni poprawi metabolizm jako składnik używany w zdrowych koktajlach. Wszystkie imbirowe inspiracje znajdziecie w aplikacji Diet & Training by Ann (TUTAJ) oraz w potrawach cateringu Super Menu (TUTAJ) i zapewniam Was – poczujecie się o niebo lepiej, a Wasza kuchnia nabierze pełni aromatu i smaku.
Podsumowanie
Jeśli chcecie nadać zdrowotności Waszej kuchni, nie może w niej zabraknąć tajemniczej przyprawy, jaką jest imbir. Przypisuje się jej wiele właściwości poprawiających zdrowie i samopoczucie – przeciwcukrzycowych, hipolipemizujących, przeciwdrobnoustrojowych oraz przeciwutleniających. Ten afrodyzjak to prawdziwy must have. Zachęcam Was do zerknięcia na stronę Foods by Ann TUTAJ. Imbir to składnik wielu naszych gotowych produktów, między innymi Kulek Superfoods Pomarańcza & Imbir oraz pełnego witamin i koloru Smoothie Marchew & Pomarańcza🙂
Bibliografia:
- Andrade C. Ginger for Migraine. J Clin Psychiatry, 2021, 82(6): 1-3.
- Antoniewicz J., Jakubczyk K., Gutowska I., Janda K. Ginger (Zingiber officinale) – spice with therapeutic properties. Med Og Nauk Zdr. 2021; 27(1): 40–44.
- Kulczyński B., Anna Gramza-Michałowska A. Znaczenie żywieniowe imbiru. Bromat. Chem. Toksykol. XLIX, 2016, 1: 57 – 63.
- Newerli-Guz J., Pych M., Właściwości przeciwutleniające imbiru (Zingiber officinale Roscoe). Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, 2012, 73: 28-33.
- Oludoyin A.P., Adegoke S.R.: Effect of ginger (Zingiber offi cinale) extracts on blood glucose in normal and streptozotocin – induced diabetic rats. IJCN, 2014; 2(2): 32-35. – 15.
- Zhu J., Chen H., Song Z., et al. Effects of Ginger (Zingiber officinale Roscoe) on Type 2 Diabetes Mellitus and Components of the Metabolic Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Evid. Based Complement Alternat Med. 2018: 5692962.
Komentarze Brak komentarzy
Dołącz do dyskusji…