Antyoksydanty – co to takiego?
Cząsteczki wolnych rodników charakteryzują się wolnymi, czyli niesparowanymi elektronami. Największe spustoszenie sieją wolne rodniki tlenowe, które dążą do reakcji z cząsteczkami, tym samym uszkadzając m. in. mitochondria komórek, odpowiedzialne za wytwarzanie energii i metabolizm. Jeżeli wydajność energetyczna komórki obniża się, wtedy powstają warunki do rozwoju zmian degeneracyjnych i mutacji nowotworowych. W mitochondriach wytwarza się najwięcej reakcji form tlenu, również wolnych rodników.
Jest kilka faz neutralizacji wolnych rodników:
- pierwsza to zapobieganie ich powstawaniu dzięki enzymom i niektórym białkom
- druga to walka, czyli przerywanie reakcji z udziałem wolnych rodników dzięki przeciwutleniaczom (witamina A, C i E, bilirubina, glutation, kwas moczowy, karnityna i flawonoidy)
- trzecia to usuwanie skutków reakcji rodników z DNA i białkami za sprawą enzymów, takie jak polimeraza DNA
Wolne rodniki atakują nas nieustannie, a temu towarzyszy stres oksydacyjny. Często równowaga między antyoksydantami, a wolnymi rodnikami jest zachwiana przynosząc szkody dla naszego zdrowia.W konsekwencji zmagamy się ze stanami zapalnymi, miażdżycą, cukrzycą, chorobami układu nerwowego i krwi, AIDS, nowotworami.
Co sprzyja powstawaniu wolnych rodników?
- papierosy
- alkohol
- stres
- chemiczne konserwanty żywności
- zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza spaliny
- nadmierny wysiłek fizyczny
- chemioterapia
- niektóre leki
Zanieczyszczenie środowiska, konserwanty i przetworzona żywność oraz wiele dodatkowych czynników jedynie sprzyjają wolnym rodnikom, jednocześnie obniżając zdolność organizmu do wytwarzania antyoksydantów.
Wspieraj swoje zdrowie spożywając naturalne przeciwutleniacze:
- świeże warzywa i owoce (m. in. ze względu na zawartość witaminy C, antocjanów, karotenoidów i bioflawonoidów). Szczególnie wartościowe są: aronia, borówki, czarne porzeczki, bez czarny, dzika róża i żurawina.
- ryby morskie, orzechy i ziarna dostarczą witaminy E
- pomidory dostarczą likopenu
Istotne jest zróżnicowanie diety, nie ma bowiem antyoksydantu działającego na wszystkie wolne rodniki.
Jak dzielimy antyoksydanty:
Flawonoidy – duża rodzina związków roślinnych w świecie fitoterapii, korzystnie działa na nasz stan zdrowia. Wyróżniamy kilka typów flawonoidów (powinno być ok 1g w naszej diecie)
- antocyjany (ciemny barwnik w owocach jagodowych)
- garbniki
- kwasy fenolowe
- procyjany
- rezweratrol – główny związek polifenolowy obecny w czerwonym winie i wpływa min. na podwyższenie stężenia cholesterolu HDL
- tokoferole – witamina E – rozpuszczana w tłuszczach
- karotenoidy – witamina A rozpuszczalny w tłuszczach
- witamina C – antyoksydant rozpuszczalny w wodzie
Produkty roślinne- substancje fenolowe wykazują czesto silniejszy efekt antyagregacyjne niż aspiryna:
aronia – polski odpowiednik resweratrolu, zawiera dużą ilość antocyjanów, a cierpki smak dowodzi o dużej ilości garbników. Polecana cukrzykom i osobom z niskim ciśnieniem krwi.
jagody – mirtylina dba o elastyczność naczyń krwionośnych
awokado – luteina dba o to czy, glutation wspiera wątrobę i system nerwowy
migdały – witamina E zmniejsza ryzyko chorób serca
orzechy włoskie – wysokiej jakości antyoksydanty – dbają o serce
banan – chronią przed cukrzycą i miażdżycą oraz opóźniają procesy starzenia
gruszka – w skórce gruszki znajdują się silne przeciwutleniacze antynowotworowe i przeciwzapalne
marchew – beta i alfa-karoten, luteina i wiele innych dbają o układ sercowo-naczyniowy oraz poprawiają koncentrację i pracę mózgu
śliwka – chronią przed rakiem jelita grubego
truskawki – bogate źródło antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki
olejek z czarnej porzeczki – ma działanie antyoksydacyjne, działa przeciwzapalnie, antymiażdżycowo oraz przeciwnowotworowo.
zielona herbata – regularne picie 1-2 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko raka skóry o 30%
żeń-szeń – to tak zwany tonik CHI – podnosi energię mentalną, poprawia ciśnienie
morwa biała – normalizuje poziom cukru we krwi, zmniejsza insulinooporność, działa antyoksydacyjnie, działa na profil lipidowy.
Antyoksydanty są też bardzo silną bronią w walce z zespołem metabolicznym i chorobami nim wywoływanymi takimi jak otyłość, nadciśnienie i cukrzyca. Leczenie powinno się koncentrować przede wszystkim na redukcji wagi, szczególnie w okolicy brzucha oraz na zwiększeniu aktywności fizycznej i zmniejszeniu ilości tłuszczy nasyconych w jadłospisie. Warto wzbogacić dietę o błonnik rozpuszczalny błonnik i antyoksydanty, których bogatym źródłem są warzywa, owoce. W walce z chorobą odnosi się rezultaty po wykluczeniu produktów takich jak masło, śmietana, żółtka jaj i tłuste sery. W zamian witaminy A mogą nam dostarczać marchew, dynia, melon, sałata, szpinak i jarmuż. Witaminę C można uzupełnić wraz ze spożyciem owoców jagodowych i cytrusowych, brokułów i pomidorów. Witaminy E można sobie dostarczyć poprzez olej słonecznikowy, kiełki, zarodniki pszenne, ziarno słonecznika, orzechy włoskie i migdały.
Źródło: Akademia Profesjonalnego Ziołolecznictwa
Lucyna Ostrowska – Czym kierować się w wyborze diety pacjenta z zespołem diety metabolicznej.
Komentarze 12 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
Warto stosować antyoksydanty bez sztucznych barwników (dwutlenek tytanu). Ja stosuję taki produkt NoOxi, usuwa z organizmu nadmiar wolnych rodników. Bardzo fajna formuła antyoksydacyjna. To wegetariański produkt.
antyoksydanty to również naturalne wspomagacze dla osób które trenują, ponieważ pomagają dotlenić mięśnie. Poprawiają krązenie krwi dzięki czemu z organizmu wydalane są zbedne produkty przemiany materii. Podwyższają poziom glutationu i zmniejszają procesy zapalne. Wiele antyoksydantów z diety pomaga, jednak należy je spożywać codziennie aby ich poziom był cały czas na odpowiednim poziomie lub stosować np. modrzew dahurski. Dla osób które mają problemy z tarczycą tak jak ja pomocny okaże się żen -szeń indyjski.
Aniu, a może jakiś przepis z aronią w roli głównej? Uwielbiam Twoje przepisy, zawsze wszystko się udaje i smakuje 🙂 Pozdrawiam
Ten artykuł dowodzi wielkiej wiedzy pani Anny Lewandowskiej. Jestem pod wielkim wrażeniem. Wszystko jak najbardziej przydatne. Można powiedzieć każdemu. Bo przecież każdy chce choć być zdrowym. O innych rzeczach już nie wspominając.
Super post. Chyba warto przypiąć na lodówce 🙂
Aniu, czy smażenie też jest żródłem wolnych rodników?
Jeżeli smażymy na olejach roślinnych prócz oleju koko to tak jest źródłem wolnych rodników. Smażmy tylko na smalcu lub oleju kokosowym.
Olej rzepakowy jest również dobrym tłuszczem do smażenia.
Kochana czy myślisz że maca jest wstanie wyleczyć trądzik młodzieńczy? Bo mimo zdrowej diety nadal go mam:(
Ciekawy post??
Przydatny artykuł ??
Dziękujemy,że jesteś! ❤?
Ania jest najlepsza, rozswietna moje dni codziennie