Ananas i jego właściwości
Ananas to słodki tropikalny owoc, który wzbogaca smak wielu potraw. To także bogactwo witaminy C, potasu, magnezu i antyoksydantów. Zawiera bardzo mało kalorii (50kcal/100 g), usuwa wodę z organizmu i poprawia trawienie, ale to jeszcze nie koniec!
Przyszedł czas na wywołanie do tablicy ananasa.
Co w nim jest specjalnego i jakie właściwości kryje ten egzotyczny owoc ? Spieszę z przekazaniem tych najważniejszych, a na końcu znajdziecie także przepisy na szybkie koktajle z jego udziałem 😉
1 filiżanka ananasa zapewnia:
- 82 kalorii
- 1 gram białka
- 2 gramy błonnika
Cała tajemnica tkwi w super-enzymie zwanym bromeliną, a ananas jest jednym z jego najbogatszych źródeł na świecie. Bromelina (enzym proteolityczny) to naturalny ekstrakt, który przyśpiesza gojenie się ran i działa jak lek na wszelkie zapalenia – podobnie do aspiryny czy ibuprofenu. Największa zawartość omawianego enzymu, znajduje się w niejadalnych częściach roślin, dlatego też zaleca się również spożywanie w postaci suplementu diety.
Bromelina jest bardzo bezpieczna i efektowna. Jest naturalnym związkiem chemicznym i posiada selektywne cytotoksyny, które zabijają komórki rakowe, zostawiając w tym samym czasie zdrowe komórki nienaruszone.
Źródło: Artykuł z 2007 roku w Plant Medical Journal, w którym dowodzono, że bromelina zawarta w ananasie jest o wiele bardziej efektywna przy leczeniu nowotworu niż tradycyjna chemioterapia.
Bromelina również wspomaga procesy trawienia poprzez rozpad białek w peptydy i aminokwasy. Może to złagodzić symptomy zapalenia okrężnicy, choroby refluksowej przełyku i pomóc w ogólnej pracy układu trawiennego. Ponadto przyspiesza przemianę materii, reguluje procesy trawienne i wspomaga detoksykacje organizmu ułatwiając pracę wątrobie. To sprawia, że ananasy są polecane osobom odchudzającym się. Owoc ten jest pomocny przy alergii czy nietolerancji pokarmowej na gluten. Badania przeprowadzone w Japonii dowiodły, że ananasy pomogły ludziom z celiakią, dzięki obecności bromeliny.
Bromelinę używa się najczęściej do leczenia:
- alergii i astmy
- bóli stawów
- chorób autoimmunologicznych
- nowotworów
- zapalenia zatok
- zapalenia ścięgien
Dodatkowo enzym ten:
- wspomaga trawienie białek
- działa przeciwzapalne
- wspiera układ trawienny
- wzmacnia organizm
- przyspiesza regenerację tkanek
- łagodzi obrzęki (polecany kobietom w ciąży)
- zwalcza pasożyty
- oczyszcza
- odchudza
- poprawia wygląd włosów i paznokci
- wzmacnia układ odpornościowy
- poprawia koncentrację
- zwalcza stres
Co jeszcze o samym ananasie? Cóż jeszcze kryje jego wnętrze?:
- witaminę C, a wraz z nią dużo antyoksydantów
Tak, tak, ananas ma w sobie ponad 100 % dziennego zapotrzebowania na witaminę C! Zazwyczaj jest ona używana do zminimalizowania objawów chorób i wirusów oraz walki z przeziębieniem. Witamina C rozpuszcza się w wodzie i odgrywa ważną rolę w poprawnym funkcjonowaniu tkanek łącznych organizmu. Zawdzięczamy jej też walkę ze stanami zapalnymi i niwelowanie wolnych rodników występujących w Twoim organizmie, a zatem walkę z nowotworami.
Lepsza skóra, włosy i paznokcie? Ananas bogaty w witaminę C można dodać do domowych kosmetyków np. peelingów, aby cieszyć się jego właściwościami.
Jako antyoksydant, ma właściwości syntetyzujące kolagen, który jest najważniejszym białkiem w organizmie odpowiedzialnym za zdrowie organów. Zawartość antyoksydantów chroni przed bezpłodnością zwalczając wolne rodniki, które niszczą system rozrodczy. Ananasy są wsparciem płodności męskiej i żeńskiej. Dowiedziono, że antyoksydanty usprawniają przepływ krwi i dbają o kondycję tkanek w genitaliach, dodatkowo pomagają w zwiększeniu ilości plemników.
Jednak pamiętaj, że ekstremalne dawki witaminy C mogą prowadzić do biegunki, nudności, wymiotów, bóli brzucha i głowy oraz bezsenności.
- błonnik – zwalcza zaparcia
Średniej wielkości ananas zawiera w 100 g ok 1,2 g błonnika (13 g/owoc). Dzięki tak wysokiej zawartości błonnika, ananas pomoże usprawnić pracę układu trawiennego i systemu wydalniczego. Ponadto zapobiega zatwardzeniom i zaparciom oraz przyczynia się do regularności wypróżnień.
- beta-karoten – hamuje rozwój astmy
Do jej zaognienia przyczyniają się toksyny, zanieczyszczenia, zła dieta i stres. Na szczęście ananas potrafi sobie z tym wszystkim poradzić dzięki właściwościom oczyszczającym.
- potas – mocne serce
Przyjmowanie dużej ilości potasu pomaga zredukować ryzyko zawału, utraty masy mięśniowej, i rozwoju kamieni nerkowych oraz dba o odpowiednią gęstość kości. Owoce pełne potasu mogą również pomóc obniżyć wysokie ciśnienie krwi.
Ananas chroni przed chorobami sercowymi również dzięki potężnej zawartości bromeliny, która zwalcza zakrzepy krwi i jest naturalną alternatywą dla osób zażywających aspirynę na obniżenie ryzyka ataku serca.
- tryptofan – pomaga zwalczać depresję
Jedną z zalet ananasa jest to, że pomaga on w poprawie samopoczucia. Owoc jest doskonałym źródłem tryptofanu, aminokwasu wykorzystywanego w procesie wytwarzania serotoniny – „hormonu szczęścia”
Spożywanie odpowiedniej jego ilości, w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi jak witaminy z grupy B, jest bardzo istotne dla wsparcia układu nerwowego oraz produkcji hormonów takich jak serotonina, melatonina i dopamina.
Ananas w kuchni
Przy wyborze owocu pamiętaj, że im cięższy jest ananas tym lepszy, bo bardziej dojrzały. Wybieraj te z ciemno-zielonymi liśćmi oraz o intensywnym zapachu – to również oznaki dojrzałości.
Ananas jest dostępny w sklepach przez cały rok, jednak jego sezon przypada od marca do czerwca. Oprócz tego możesz znaleźć w sklepach też mrożonego ananasa, który świetnie nadaje się do smoothie czy innych dań.
Aby uzyskać jak najwięcej korzyści z jedzenia ananasa, możesz potraktować go jako przekąskę lub dodać zarówno do słodkich jak i słonych dań. Możesz jeść go w porze deseru jako dodatek do lodów czy grillując owoc lub dodać do innych potraw. Spróbuj przyrządzić salsę, dodając szparagi i migdały!
Owoc przed obiadem!
Tak jak zawsze powtarzam – deser przed obiadem… na lepsze trawienie!
Tym bardziej uzasadnienie znajduję w jedzeniu ananasa przed posiłkiem białkowym. Zapewnia przyspieszone trawienie, powoduje rozkład białka i jest lekkostrawny.
Dzięki niełączeniu węglowodanów z białkiem zapobiegniesz zaleganiu niestrawionych resztek, a zatem rozwojowi drożdżaków i budowie kamieni kałowych. Trawienie każdego elementu będzie spokojne, spowoduje lepszą przemianę materii i mniej odkładanego tłuszczu, a w rezultacie zredukujesz i unormujesz masę ciała. Węglowodany trawione samotnie ulegają przemianie w energię w całości oraz nie powodują rozwoju grzybów i pasożytów. To oznacza, że np. rybę i inne mięso jedz z warzywami, a nie z frytkami, owocami, pieczywem, bądź kaszą. Jajko zjedz z pomidorem zamiast kromki chleba, a przygotowując omlet nie dodawaj mąki.
PRZEPISY NA SMOOTHIE:
Smoothie dla tych małych i dużych dzieci 🙂
- garść szpinaku
- 2 daktyle medjool
- 1 szklanka ananasa
- ½ szklanka truskawek
- 1 filiżanka wody
- 1 łyżka jarmużu LIO SHAKE Foods byAnn
Zblenduj wszystko.
Przeciwzapalny eliksir 🙂
Większość dzisiejszych chorób wynika ze stanów zapalnych. Mogą one prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, cholesterolu i problemów trawiennych.
- 1 szklanka ananasa
- ½ ogórka zielonego
- kilka łodyg selera naciowego
- ½ zielonego jabłka
- garść szpinaku lub Lio Shake Foods by Ann
- 1 cytryna / limonka
- 1 kawałek tartego imbiru
- szczypta kurkumy
Wszystkie składniki wyciśnij za pomocą sokowirówki/ wyciskarki.
Kokosowo – ananasowy napój mocy dla sportowca
Kokos jest średniołańcuchowym kwasem tłuszczowym, który łatwo się trawi i szybko przemienia się w energię zamiast zalegać jako tłuszcz. Jest to jeden z najzdrowszych produktów jakie możesz zjeść!
- 1 szklanka ananasa
- 1 szklanka mleka kokosowego
- 1- 2 łyżki miodu lub cukru kokosowego
- ½ banana
- 2 łyżki guarany Foods by Ann
- ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 3 łyżki nasion chia
- woda niegazowana do rozcieńczenia
Zblenduj wszystkie składniki.
Komentarze 10 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
HEJ,ANIA TU O ANANASIE JEST ALE JA PISZĘ W SPRAWIE ALOESU. BO WIEM,ZE MASZ O TYM ARTYKUŁ ALE NIE DA SIĘ TAM WSTAWIĆ KOMENTARZA. MAM PYTANIE W SPRAWIE ALOESU SIVERA LR . CZY ON MA W SOBIE JAKĄŚ CHEMIĘ? WSZĘDZIE JEST CHWALONY.. A jak by co to proszę podaj mi jakieś firmy bez chemii.
Aniu,
Uwielbiam ananasa, ale po zjedzeniu boli i szczypie mnie jama ustna oraz zaczynam się dziwnie pocić na twarzy. Co może być przyczyną i jak mogę temu zapobiec?
Bardzo dobry artykuł. W swojej praktyce stomatologicznej polecam pacjentom z owrzodzeniami jamy ustnej spożywanie świeżego ananasa – znacznie przyśpiesza procesy gojenia.
Kochana Aniu!☺
Uwielbiam Twoje posty, przepisy i zdjęcia.
Jesteś wspaniałą motywatorką. Dziękuję ❤❤
Kochania Aniu!
Uwielbiam Twoje posty, przepisy i zdjęcia 🙂
Jesteś wspaniałą osobą i motywatorką. Dziękuję <3
Cześć Aniu. Jaki wpływ na organizm ma napój aleosowy ? Czy codzienne picie wpłynie korzystanie na nasz organizm? Może przeciwnie-jest szkodliwy ?❤?⚽
Aniu Która z wód mineralnych jest Twoim zdaniem najlepsza?❤?
Aniu co sądzisz o szczepionkach? Są bardzo szkodliwe prawda?
Uwielbiam ananasa! 🙂 Ale nie zdawałam sobie sprawy ile kryje w sobie cennych właściwości ❤
Interesujące są te właściwości ananasa. Ja jak zwykle zdrowo się odżywiam. Ostatnio jadłem chipsy z jarmuża oraz frytki z selera. Jedno i drugie smakowało znakomicie. To dobra alternatywa dla innych potraw. Wszystkim bardzo polecam. A pani jadła chipsy z jarmuża oraz frytki z selera?