Bez czarny – właściwości zdrowotne
Kwiaty czarnego bzu mają piękną, biała barwę i bardzo intensywny, duszący zapach, który ja osobiście uwielbiam :). Na okres od maja do czerwca przypada pora kwitnięcia tych niezwykłych krzewów. Czarny bez znajduje szerokie zastosowanie w mojej kuchni. Bardzo często używam zarówno kwiatów jak i owoców ze względu na szereg właściwości odżywczych, zdrowotnych i leczniczych jakie posiadają. Preparaty otrzymywane z bzu wykorzystuję m.in. do leczenia przeziębień i innych chorób przebiegających z gorączką i stanem zapalnym. O wsparcie pracy układu odpornościowego warto zadbać już dziś zapatrując się w kwiaty i owoce dzikiego bzu, a kiedy dopadnie nas infekcja, wspomagać organizm stosując domowe metody leczenia.
Czarny bez to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Badania naukowe wykazały m.in. następujące możliwości zastosowania bzu czarnego:
-
Leczenie grypy i przeziębień
Ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i immunomodulujące czarny bez z powodzeniem można wykorzystywać w leczeniu przeziębienia czy grypy. Zarówno owoce jak i kwiaty czarnego bzu wykazują właściwości napotne. Ponadto wyciąg z kwiatów bzu czarnego ma umiarkowane działanie przeciwzapalne.
-
Leczenie infekcji górnych dróg oddechowych
Napary z kwiatów bzu czarnego mogą być używane jako płukanki przy anginie, w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Preparaty pozyskiwane z bzu czarnego wykazują ponadto działanie wykrztuśne. Za efekt wykrztuśny odpowiedzialne są m.in. obecne w surowcu triterpeny, które drażnią zakończenia nerwowe, powodując zwiększenie produkcji i wydzielania śluzu w drogach oddechowych i w rezultacie powstanie odruch kaszlu. Natomiast flawonoidy obecne z bzie czarnym powodują rozkurcz oskrzeli i ułatwiają odkrztuszanie.
-
Leczenie infekcji dróg moczowych
Tak jak już wspomniałam bez czarny wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. Z tego względu preparaty z bzu czarnego można z powodzeniem stosować w leczeniu infekcji dróg moczowych. Preparaty pozyskiwane z bzu powodują zwiększenie diurezy. Sok z czarnego bzu jest również dobrym źródłem witaminy C, która ułatwia walkę z infekcją.
-
Unormowanie poziomu glukozy
Przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że wyciąg z kwiatów bzu czarnego znacząco zwiększa wychwyt glukozy, jej utlenianie oraz glukoneogenezę. Badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym wykazały ponadto, że bez czarny może zwiększać wydzielanie insuliny.
-
Obniżenie poziomu cholesterolu
Sok z czarnego bzu może obniżać zarówno poziom cholesterolu całkowitego jak i jego frakcji LDL (,,zły” cholesterol), a tym samym obniżać ryzyko powstania chorób serca.
-
Profilaktyka chorób cywilizacyjnych
Owoce i kwiaty bzu czarnego dzięki swoim właściwością antyoksydacyjnym stanowią potencjalnie cenne narzędzie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe i neurodegeneracyjne.
-
Poprawa wyglądu skóry
Czarny bez poprawia ukrwienie skóry i doskonale wpływa na jej kondycję. Wygładza zmarszczki, wybiela piegi, a także łagodzi oparzenia słoneczne. Kwiaty czarnego bzu będą idealnym składnikiem do maseczki, która rozjaśni przebarwienia. Dziki bez idealnie sprawdza się również w walce z cellulitem.
Jak widzicie dziki bez może być lekiem na wiele dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że niewłaściwie użyty może być toksyczny. Za takie działanie odpowiada sambunigryna obecna w świeżych kwiatach i niedojrzałych owocach. Związek ten wykazuje potencjalne działanie toksyczne powodując podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunki i wymioty. Wystarczy jednak zebrany surowiec poddać obróbce termicznej lub wysuszyć, a zagrożenie zniknie.
Zastosowanie w kuchni
Czarny bez jest dobrym źródłem flawonoidów, antocyjanów, steroli i witamin. Z tego względu zarówno owoce jak i kwiaty bzu używam bardzo często w mojej kuchni. Mają one bardzo szerokie spektrum zastosowania. Owoców używam do wyrobu soków, dżemów, powideł, marmolad, galaretek i deserów. Z kwiatów przygotowuję natomiast syropy, napoje czy herbatkę.
Zachęcam Was również gorąco do wykorzystania bzu czarnego w swojej kuchni i domowej apteczce. Przetwory z owoców bzu nie tylko świetnie smakują, ale również są bogactwem naturalnych składników odżywczych, ponadto wykazują szereg korzystnych działań prozdrowotnych.
Literatura:
Komentarze 7 komentarzy
Dołącz do dyskusji…
Pamiętam, że jak byłam mała, mama dawała mi napary z czarnego bzu. Do dziś pamiętam ten cierpki smak.
Czy jak byłaś w ciąży piłaś roślinne białko??
Ania! Jestes juz w UK !! A raczej w Bristolu i nie tT ale Twoje produkty!! Oszalałam , zwariowałam i nakupowalam wszystko co było dostępne i teraz właśnie jestem po emergy bar maca&kakao !! Nie tylko pyszne ale i jakie zdrowe! A na tym to polega!
Świetnie , nie poddawaj się w tym co robisz bo jesteś w tym świetna , a zazdrość i hate zawsze będzie towarzyszył ludziom którzy odnoszą sukcesy !
Dzięki
Aniu, ja troszkę z innej beczki: czy możliwe są dolegliwości ze strony układu pokarmowego (biegunki, wzdęcia) z powodu spożywania zbyt dużej ilości owoców? W Internecie jest wiele różnych, czasem sprzecznych informacji, dlatego pytam Ciebie jako specjalisty 😉 Pozdrawiam!
Szerokie ma zastosowanie czarny bez. Można powiedzieć, że pomaga leczyć wiele chorób bądź dolegliwości. Warto go zastosować. Przygotowuje pani wiele cennych i unikatowych informacji. Pozdrawiam.
Moze jakis przepis na syrop z czarnego bzu lub coś podobnego?
Fajnie by było. Bo o właściwościach wiem, ale dobry przepis na sok by si przydał.