Jak się przygotować do diety, żeby nie stracić motywacji zanim ją zaczniesz?

Chcąc zrzucić zbędne kilogramy zazwyczaj jest tak, że po prostu przechodzisz na dietę, stosujesz ją kilka dni, tydzień, czasem nawet miesiąc. W końcu Twoja motywacja spada i… odpuszczasz. Wracasz do swoich starych przyzwyczajeń, a zrzucone kilogramy szybko wracają (czasem nawet z nawiązką). O niepowodzenie obwiniasz  nieodpowiednią dietę, czy brak motywacji. Natomiast prawda jest taka (i potwierdzają to badania), że jeżeli się odpowiednio przygotujesz do diety, Twoja motywacja zamiast spadać w trakcie jej stosowania będzie wzrastać i wystarczy na dłużej.

Tak więc, chcesz przejść na dietę? To nie działaj impulsywnie. Weź głęboki oddech, usiądź wygodnie i przygotuj plan działania! Im lepiej się przygotujesz, tym łatwiej i sprawniej, bez większych zmagań i oporu, pójdzie Ci praca nad zmianą nawyków żywieniowych.

 

Zacznij od podjęcia decyzji

Zastanawiasz się nad przejściem na dietę. Rozważasz jakie masz opcje: czy wybrać się do dietetyka, poszukać diety u trenera, czy może skorzystać z jakiejś aplikacji? Pierwszym krokiem, od którego należy zacząć jest jednak podjęcie decyzji o tym, że przechodzisz na dietę. Wykazujesz chęć zmiany – chcesz schudnąć, ale zastanów się przez chwilę, czy jesteś gotowy na wprowadzenie tych zmian w życie? 🙂 Pamiętaj, że samo wykupienie abonamentu Cię nie odchudzi. 🙂

 

Zadaj sobie odpowiednie pytanie

Zacznij od tego, żeby zastanowić się (i najlepiej zapisać sobie na kartce) jaki jest Twój powód przejścia na dietę? Co Tobą kieruje? Chcesz osiągnąć konkretną liczbę na wyświetlaczu wagi? Być może chcesz się zmieścić w stare dżinsy? A możesz chcesz poprawić stan zdrowia, mieć piękne włosy, mocne paznokcie i promienną cerę? Zapisz sobie jaka jest Twoja motywacja do stosowania diety.

 

Wybierz odpowiednią dietę dla siebie

Napisałam dietę, ale bardzo nie lubię tego słowa. Zawsze stawiam na zmianę nawyków. Taką możesz osiągnąć z Diet & Training by Ann. Jesteś zabiegany? Aplikacja z gotową listą zakupów, którą masz zawsze pod ręką sprawdzi się idealnie. Przepisy zawarte w niej pochodzą z moich eksperymentów kulinarnych i są indywidualnie dopasowane do Twojego zapotrzebowania.

 

Przygotuj listę korzyści i zagrożeń

Weź ponownie kartkę i długopis i podziel kartkę na pół. Po lewej stronie wypisz jakie osiągniesz korzyści związane z przejściem na dietę. Po prawej zapisz zagrożenia, które wiążą się z jej stosowaniem. Kiedy uznasz, że już wyczerpałeś temat przyjrzyj się kartce jeszcze raz i zobacz po której stronie masz więcej myślników? Jeżeli po stronie korzyści to zdecydowanie jesteś gotowy przejść na dietę. Natomiast jeżeli na Twojej liście jest więcej zagrożeń wstrzymaj się jeszcze z przechodzeniem na dietę. Przeczytaj uważnie wszystkie punkty zapisane po prawej stronie kartki i zastanów się nad każdym z myślników. Co możesz zrobić, żeby je zniwelować?

 

Czy masz czas na dietę? Ustal priorytety!

Zanim przejdziesz na dietę, należy się zastanowić czy to jest odpowiedni moment na jej rozpoczęcie. Pamiętaj, że na początku diety jesteś najbardziej zmotywowany do jej stosowania, ale ten pierwszy moment jest także okresem przystosowawczym. Wymaga wygospodarowania trochę czasu na przygotowywanie posiłków, czasu na zakupy i na jedzenie. Mimo, że w aplikacji znajdziesz dużo udogodnień, Twoje dotychczasowe życie się zmienia. Wychodzisz poza strefę swojego komfortu wyznaczoną przez wieloletnie nawyki. To  wymaga dodatkowych sił psychicznych. Należy zatem zadbać o dodatkowe zasoby, takie jak: sen, odpoczynek, brak innych stresów, stabilna sytuacja w domu i w pracy, drobne przyjemności.

 

Jaki jest Twój cel?

Ustal jeden cel główny. Pamiętaj, żeby był on realistyczny. Zastanów się, co chcesz osiągnąć oraz w jakim czasie chcesz to osiągnąć. Potem podziel ten cel na mniejsze, które możesz osiągnąć w szybszym czasie. 🙂 Pomyśl, co jeszcze zmieni się w Twoim życiu, gdy osiągniesz swój cel? Zapisz wszystko co się zmieni i dopisz po czym rozpoznasz, że osiągnęłaś dany cel cząstkowy. To nie musi być tylko redukcja kilogramów czy centymetrów. Cele mogą dotyczyć innych sfer Ciebie, ale pamiętaj, żeby sformułować je tak, aby łatwo było zweryfikować czy cel został osiągnięty.

 

Uwierz, że możesz i wizualizuj swój proces 🙂

Myśl pozytywnie! Pamiętaj, że to Ty jesteś ekspertem od samego siebie. Jeżeli wierzysz, że Ci się uda, to tak będzie! Bardzo pomocne w procesie zmiany nawyków jest także wykorzystywanie techniki wizualizacji. Badania dowodzą, że skuteczniejsze jest wyobrażanie sobie nie tyle osiągnięcia samego celu, co używanie wizualizacji do wyobrażania sobie całego procesu. Także ćwicz wyobraźnię i zacznij od wyobrażania sobie, jak będzie wyglądać dzień, kiedy zaczniesz dietę? Wyobrażaj sobie konkretne czynności, np. przygotowywanie śniadania, robienie zakupów na cały tydzień, ćwiczenia itd.

 

Przygotuj amunicję na słabsze momenty

Pamiętaj, że na początku Twoja motywacja jest na wysokim poziomie, ale z czasem może zacząć spadać. Będą dni, kiedy Twoje myśli będą się skupiać na czymś innym, bo coś stresującego się wydarzy np. w pracy. Ważne, żebyś na ten moment się przygotowała. Dzięki przygotowaniu planu zaradczego na słabsze momenty nie zrezygnujesz z diety i nie powrócisz do starych nawyków.

 

Pamiętaj, żeby nie przechodzić na dietę pod wpływem impulsu, tylko zrobić to świadomie. Przygotuj się do diety stosując się do powyższych wskazówek. Dzięki temu unikniesz frustracji, a zmiana nawyków będzie o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Jesteś gotowy? To do dzieła! Startuj z Diet & Training by Ann!

 

Literatura:

  1. Elfhag K., Rossner S., Who succeeds in maintaining weight loss? A conceptual review of factors associated with weight loss maintenance and weight regain. Obesity Reviews 2005;6(1);67-85.
  2. Jarczewska-Gerc E., Rola wyobrażeń w osiąganiu celów. Symulacje mentalne. Wydawnictwo Difin, 2015.
  3. Jezierska-Kazberuk M., Zarządzanie zmianą masy ciała [w] Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010;1(1):31-36.
  4. Morawska E., Kulczycka K., Stychno E., Grochowski L., Kosicka B., Czynniki motywujące osoby otyłe w procesie odchudzania [w]  Probl Hig Epidemiol 2015, 96(1): 293-297.
  5. Teixeira P.,Silva M., Mata J., Palmeira A., Markland D., Motivation, self-determination, and long-term weight control. International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity 2012;9(22).
  6. Zegan M., Michota-Katulska E., Jagodzińska E., Sińska B., Motywacja do odchudzania u osób z nadwagą i otyłością [w] Endokrynol. Otył. Zab. Przem. Mat 2010;6(2):85-92.

 

Komentarze 3 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Świetny poradnik – krótki, konkretny i… motywujący! W diecie, jak zresztą wszędzie, ważne jest odpowiednie przygotowanie, ale nie miałam pojęcia, że wizualizowanie sobie codziennych czynności na diecie może aż tak pomóc :O Dzięki za wskazówki!

Aniu czy Ty cały czas jesteś wierna diecie rozdzielnej? Pozdrawiam

Dziewczyny korzystające z pani diety mają zagwarantowany sukces. Gwarantem sukcesu jest pani. Pozdrawiam.??