Kminek

Dziś kolejny odcinek cyklu o ziołach i przyprawach. W roli głównej – kminek.

Ziółko znane już w paleolicie. Rośnie dziko przy drogach i na łąkach, ale jest też uprawiany na dużą skalę. Trudno się dziwić, bo jest cenioną przyprawą i rośliną wykorzystywaną w preparatach leczniczych.
W kuchni używa się go przede wszystkim do potraw z kapusty, bo znakomicie ułatwia jej trawienie zapobiegając wzdęciom. Także osoby mające problem z jedzeniem cebuli powinny ją jadać z kminkiem. Poniżej zamieszczam informacje o kminku, które znalazłam w książkach Aleksandra Ożarowskiego i Henryka Różańskiego.

Do celów leczniczych zbiera się dojrzałe owocostany kminku, suszy w miejscach przewiewnych i omłaca owoce. W uprawie plantacyjnej kosi się dojrzewające rośliny, suszy, młóci i odwiewa owoce. Surowcem jest owoc kminku – Fructus Carvi. Owoce czasem są błędnie nazywane nasionami. Z surowca przez destylację z parą wodną otrzymuje się olejek kminkowy – Oleum Carvi, a z niego główny związek karwon.

Owoce zawierają olejek eteryczny w ilości do 8,2%, a w nim jest do 75% karwonu, ponadto limonen oraz bardzo małe ilości innych składników. Poza tym w owocach występuje do 22% oleju tłustego, do 25% związków białkowych oraz cukry, flawonoidy, kwasy organiczne, związki kumarynowe, sole mineralne i inne.

Kminek zmniejsza lub usuwa całkowicie stany skurczowe w przewodzie pokarmowym, przywraca normalną amplitudę ruchów perystaltycznych jelit, nieznacznie pobudza wydzielanie soków trawiennych, ułatwia przyswajanie składników pokarmu oraz zapobiega wzdęciom, szczególnie u małych dzieci i młodzieży, jest wiać typowym środkiem wiatropędnym (carminativum). Ponadto wywiera słabe działanie moczopędne, przypisywane związkom flawonomowym oraz niektórym składnikom olejku eterycznego. Wodny wyciąg z owoców kminku wzmaga laktację u matek karmiących i pośrednio poprawia trawienie u osesków.

Zastosowanie. W zaburzeniach trawiennych u dzieci, młodzieży i osób w wieku podeszłym przy równoczesnych wzdęciach, bólu brzucha, utracie apetytu, nieregularnych wypróżnieniach wywołanych przejściową lub przewlekłą atonią jelit, niedostatecznym wydzielaniem soków trawiennych i nadmierną fermentacją. Również dla kobiet karmiących w celu zwiększenia laktacji..

Zioła wiatropędne z kminkiem: zmieszać równe ilości owoców kminku i owoców anyżu lub kopru włoskiego oraz liści mięty pieprzowej, kwiatów rumianku i ziela tymianku. Zalać 1 łyżkę ziół 1 szklanką wody wrzącej i ogrzewać pod przykryciem na parze przez 15 min. Odstawić na 15 min i przecedzić. Pić 1/2 szklanki 2 razy dziennie po posiłkach.

Wino kminkowe: 3 łyżki sporządzonych wyżej ziół zalać butelką białego wytrawnego wina i macerować 2 tygodnie, często wstrząsając. Przecedzić i pić po małym kieliszku 2-3 razy dziennie po jedzeniu. Zaleca się dorosłym w przypadku wzdęć i zaburzeń trawiennych.

Zioła trawienne z kminkiem: zmieszać 50 g owoców kminku i po 25 g owoców kopru włoskiego, ziela krwawnika, ziela drapacza lekarskiego i korzenia lukrecji. Zalać 11/2 łyżki ziół w termosie 2 szklankami wody wrzącej. Przykryć i odstawić na 1 godz. Pić 1/2-2/3 szklanki na 30 min przed każdym posiłkiem.

Zioła z kminkiem w nerwicy wegetatywnej: zmieszać po 50 g owoców kminku, korzeni waleriany i ziela dziurawca oraz po 25 g kwiatów krwawnika, liści bobrka trójlistkowego i liści melisy. Zalać 2 łyżki ziół w termosie 21/2 szklanki wody wrzącej. Zakryć i odstawić na 1 godz. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami.

Syrop kminkowy dla dzieci: zmiksować starannie 1 łyżkę stołową owoców kminku w szklance gorącej wody, pozostawić pod przykryciem 20-30 min i przecedzić. Dodać do smaku cukru lub miodu. Podawać po 1 łyżeczce kilkakrotnie w ciągu dnia po jedzeniu jako środek wiatropędny.

Mazidło przeciw świerzbowcom: rozpuścić 10 g olejku kminkowego i 5 g olejku tymiankowego w 15 ml spirytusu 95-procentowego. Zmieszać ze 150 g oleju rycynowego (lub innego oleju roślinnego). Stosować do smarowania skóry przeciw świerzbowcom u ludzi i zwierząt domowych. Przechowywać w lodówce.

A tak o kminku pisze Witold Poprzęcki:
Kminek ma bardzo wyraźne działanie trawienne, znosi nadmierną fermentację jelitową, a więc likwiduje wzdęcia, działa pobudzająco na serce i nerwy, moczopędnie, podobnie jak anyż, czarnuszka i koper – działa mlekopędnie. Odważnie sypiemy go do serów, sosów mięsnych, do bigosów i wszelkich innych potraw z kapusty, jak również do chleba razowego. Ludzie, którym dokuczają wzdęcia, powinni kminek zmielony z majerankiem mieć zawsze przy sobie, aby w razie potrzeby zażyć poł łyżeczki takiego ” leku” , popijając zimną wodą, aby się nie zachłysnąć.

Komentarze 12 komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

Te zioła możesz pić do woli. Jednak czasami warto zrobić np. Tydzień przerwy

czarna, biala i zielona herbata, czarna kawa bez cukru i zero mleka. zadnych aromatyzowanych herbat i zero sokow. Glownie woda. Dieta. 11 kg w dol.

od niedawna zmieniłam moje “pitne” nawyki 🙂 udało mi się całkowicie odstawić słodzone napoje, kawę, zwykłe herbaty na rzecz naturalnego kakao oraz herbatek ziołowych. jednak zastanawiam się czy picie jednego dnia lub dwóch pod rząd pokrzywy, następnie szałwii, rumianku lub mięty, a przed snem melisy nie jest szkodliwe? nie znam sie na ziołach, na mieszaniu ich ze sobą, w internecie znalazłam tylko ogólniki o samych ziołach, a nie herbatkach. może Pani jest bardziej zorientowana w temacie 🙂 pozdrawiam serdecznie

Też jestem bardzo ciekawa, ponieważ również bardzo często piję różne zioła.
będę bardzo wdzięczna za odpowiedź 🙂

Aniu czy znasz jakiś zamiennik żelatyny spożywczej, która nie pochodzi z wieprzowiny?

Spróbuj agar agar jest rewelacyjny.

Spróbuj agar do zagęszczania 🙂

Agat jest świetną alternatywą dla żelatyny?

Mała pomyłka miałam wpisać AGAR

Agar, pektyna-dwa najpopularniejsze zamienniki, oba pochodzenia roślinnego