Koktajl na trudne sprawy, czyli na zaparcia

Koktajl na trudne sprawy, czyli na wstydliwe dla nas zaparcia

W diecie kobiety w ciężarnej jednym z istotnych produktów jest kasza jaglana, która między innymi jest doskonałym produktem na zaparcia.

Spożywanie jej wzmacnia organizm, polecana przy problemach z układem pokarmowym, zmniejsza dolegliwości występujące podczas ciąży – łagodzi wzdęcia, zaparcia, poranne mdłości i wymioty. Polecana jest także dla kobiet w ciąży, a także przy problemach z anemią, ze względy na bogatą podaż żelaza.

Kasza jaglana jest lekkostrawna, więc idealna dla osób mających problemy z wątrobą, jelitami czy trzustką. Zawiera w swoim składzie cynk, który jest ważnym pierwiastkiem przy regeneracji organizmu. Zawiera także krzem – pierwiastek poprawiający przemianę materii i bardzo istotny dla sportowców. Ponadto kasza jaglana dostarcza nam żelazo, wapń, sód, selen, potas, miedź  fosfor, witaminę E i  z grupy B. Jest też źródłem pełnowartościowego białka.

Mięso, cukier, nabiał zakwaszają organizm, dlatego aby utrzymać równowagę kwasowo-zasadową trzeba jeść produkty zasadotwórcze, do których należy właśnie jaglana. Dodatkowo pomaga regulować poziom cholesterolu.

Reasumując:

Kasza jaglana odkwasza, oczyszcza, dodaje energii, wzmacnia pracę jelita grubego  – można powiedzieć, że leczy.

Należy jednak pamiętać, że spowalnia pracę hormonu tarczycy, więc nie powinno się jej jeść codziennie. Zwłaszcza, że ma dość wysoki indeks glikemiczny – powyżej 70 (ryż brązowy ma 50).

Jaglanka jest doskonałym daniem śniadaniowym, pysznym pociskiem energii na cały dzień. Możesz tworzyć dowolne kompozycje – np. gotowana kasza, starte jabłko, łyżka miodu, orzechy laskowe/pestki słonecznika, żurawina/jagody goji/rodzynki, imbir, kardamon, cynamon.

Dziś zaproponuję jednak miks idealny na zaparcia.

Sposób przygotowania:

Ugotowałam kaszę jaglaną z wodą. Dodając siemię lniane i poczekałam, aż kasza wystygnie. Dodałam do niej by obraną gruszkę/jabłko bez pestek. Wszystkie składniki zmiksowałam w blenderze na jednolitą masę. Na koniec dodałam na wierzch olej lniany.

Rada: jeśli koktajl jest zbyt gęsty śmiało dodaj wody.

Komentarze 44 komentarze

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany

koktajle są super , sama jestem ich wielką fanką. Niestety, mój problem jest inny. Kiedy wyjeżdzam na wyjazdy służbowe i wtedy jak zmieniam miejsce i mam trochę stresów —– pojawiają sie zaparcia, które casem trwają nawet jeszcze po powrocie do domu. Na to nie pomaga już tak łatwo smoothie, ale na całe szczęście mam wypróbowany środek – czopki eva qu. Rzadko z nich korzystam, ale wiem, że działają i mogę na nie liczyć 😀

Aniu, jak często należy spożywać koktail by przyniósł on długofalowe efekty, a przy tym -by- nie przesadzić z jego ilością w diecie podczas ciąży? Bardzo proszę o Twoją rekomendację i sugestie.

W przepisach na blogu nie przeliczam wartości kalorycznych.

Czy jesli zrobię wieczorem i wypije następnego dnia w pracy to tez bedzie ok? Bo nie chce mi sie wstawac o 5 zeby robic takie cuda 🙂

Koktaj – o dziwo – bardzo smaczny. Meczę się z ciążowymi zaparciami ( efekt suplementacji żelaza) od jakiegos czasu mimo mądrej diet. Koktajl wypiłam wieczorem – rano rozwolnienie i sensacje jelitowe – ale wolę to niż 3 dni męczarni z zaparciami.

Koktajl powinien pomóc 🙂

Ten koktajl zadziałał cuda uff

A czy widzi Pani w składzie jakiś składnik szkodliwy dla dzieci?

Kasza jaglana – Polskie złoto na talerzu. Jem ją codziennie z masełkiem klarowanym
i nie wyobrażam sobie innego śniadania. A to że ma pełnowartościowe białko nie wiedziałem?

No właśnie Aniu jeszcze nie widziałam u Ciebie wpisu o cudownych właściwościach oleju lnianego ? czy coś ominęłam?

Brzmi interesująco.Na pewno spróbuję.Mam jeszcze pytanie:jak długo mogę przechowywać taki koktajl?

Szanowna Pani Aniu,
wnikliwie poszukiwałam informacji na temat występowania pełnowartościowego białka w kaszy jaglanej i niestety nic nie znalazłam. Jedyne co przejawiało się w artykułach, to fakt iż zawiera ona kompleks witamin z grupy B oraz białko, którego znaczna ilość po ugotowaniu ulega zmniejszeniu. Czy mogłaby Pani podać, z jakiego źródła zaczerpnęła Pani tę informację? Będę bardzo wdzięczna za uzyskanie odpowiedzi, ponieważ bardzo interesuję mnie ta tematyka. Pozdrawiam. 🙂

Ja mam pytanie czy płatki jaglane mają podobne właściwości co kasza jaglana?
Pozdrawiam

Witam. Przyznał ze kasza jaglana mi nie smakuje ale płatki z tej kaszy owszem. Czy maja podobna funkcjonalność jak kasza? A jeśli nie to co mogę zrobić a jaglana posmakowała ? 🙂

Aniu mam niedoczynnosc tarczycy i jestem w I trymestrez ciazy. Czy nadal moge jesc kasze jaglana?

A czy jest szansa na więcej takich koktajli na zaparcia… rewelacyjny, bardzo pomógł mojej córce, która niesamowicie się męczy.

Pani Aniu a co by Pani powiedziała na temat diet zgodnych z grupą krwi?? Bardzo bym chciała aby takie diety Pani przygotowała ?

Aniu a czy skoro kasza jaglana osłabia działalność hormonu tarczycy to mając niedoczynność tarczycy należy z niej całkowicie zrezygnować? Mam nadzieję, że nie bo ją uwielbiam 🙂

Proszę ją zminimalizować do 1-2 x w tygodniu.
Pozdrawiam

Aniu ja tak z innej beczki 🙂 ostatnio obejrzałam Twój wywiad ”W roli głównej”,bardzo mnie wzruszyłaś, poruszyłaś i zmotywowałaś do działania. Dałaś mi ”kopniaka” do działania, zaglądam na Twój blog codziennie, gotuje według Twoich przepisów ( mój mężczyzna uwielbia Twoje pomysły na zupy, które mu przygotowuje 😀 i sam zachęca bym mu szykowała coś zdrowego do jedzenia wg Twoich przepisów ) ćwiczę razem z Tobą. Życzę Ci byś miała głowę pełną pomysłów, by nam je podrzucać i byś ciągle nas tak motywowała do zdrowego trybu życia. Pozdrawiam serdecznie i życzę duuuuużo zdrówka w tak szczególnym dla Ciebie czasie. Buziaki.

Nie 🙂 wręcz przeciwnie, zawiera wiele minerałów i flawonoidów.

Proszę o wyjaśnienie jak się ma kasza jaglana do cukrzycy ciążowej? Zawsze mi się wydawało, że wysoki indeks glikemiczny jest zakazany przy cukrzycy bądź też przy podwyższonej insulinie.

tutaj miałam na myśli o zawartości żelaza – proszę wybaczyć wkradł mi się błąd!

Aneczko czy dodasz jeszcze jakieś pomysły na dania z musem kokosowym?

Aniu jestes the best,Twoje posty sa mega potrzebne i mega przydatne!ciesze sie ze w koncu przekonalam sie do Twojej diety i rad,pisze w koncu bo chyba od roku raz po raz wchodzilam na blog ale jakos tak nie moglam sie przelamac az w koncu 3 miesiace temu kupilam jedna z Twoich diet i trwam do dzis!!!Kto jak kto ale Ty potrafisz czlowieka zmotywowac!Pozdrawiam

Pani Aniu,

czy imbir można zastąpić czym innym . Strasznie go nie lubie …. 🙂

Witam Aniu. Mam prośbę. Czy mogłabyś polecić mi jakąś rzetelną lekturę, opartą na naukowych badaniach, dotycząca zaleceń podczas ciąży? Będę wdzięczna za pomoc;)

Nie wiem, czemu to ma być wstydliwy problem 🙂 Dlaczego tyle osób uważa, że zaparcia, gazy, jakieś infekcje intymne itd są wstydliwe? Powinno się o tym normalnie mówić, tak jak o innych dolegliwościach 🙂 Dobrze Anka, że to robisz!

Ciekawy przepis na koktajl. Czy siemię lniane i imbir mogą być mielone?

Tak, mogą być mielone, chociaż jeśli uda się zakupić świeży imbir to będzie super 😉

Aniu mam pytanie, czy podasz kiedyś kilka dań przykładowych dla osób insulinoopornych bo widzę, że sporo Twoich czytelników ma taki problem i na pewno chętnie skorzystają z przepisów.

O tak! Chetnie przeczytalabym rowniez wpis o hiperinsulimizmie i insulinoopornosci! Jest tyle sprzecznych zaleceń, że głowa boli!

Pani Aniu, korzystam z Pani diety już od wielu miesięcy. Teraz nie jest to już dieta, ale styl życia. Jedzenie jest wspaniałe i dobrze przemyślane, naprawdę jestem pod wrażeniem. ???????
Niestety kilka dni temu miałam pierwszy “nieudany” obiad- były to krewetki pieczone w piekarniku z dynią. Zastanawiam się dlaczego nie wyszły, ponieważ są też w Pani książce i na pewno też muszą być wspaniałe. Pozdrawiam