Ania_wstawanie_plecy

Leżenie na plecach w czasie ciąży

Ciąża i rosnący brzuszek mogą powodować dyskomfort czy bóle. Spotyka się z tym prawie każda kobieta spodziewająca się maluszka. Z miesiąca na miesiąc coraz mniej wygodne jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów…

Znalezienie wygodnej pozycji do spania podczas ciąży może być wyzwaniem, szczególnie dla tych kobiet, które zmagają się z bezsennością. Taka sama sytuacja ma także miejsce w przypadku treningu. Obserwuję wiele kobiet, które nie skupiają się na poprawnym nawyku przyjmowania pozycji leżącej czy też wstawania. Zapewne nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielu dolegliwościom bólowym mogą zapobiegać wykonując prawidłowo codzienne czynności. TUTAJ pisałam o ćwiczeniach na plecach podczas ciąży. Dzisiaj przedstawię Wam instrukcję poprawnych zmian pozycji dla przyszłych mam 🙂

 

Krok 1 – leżenie

Usiądźcie na ziemi lub łóżku i przyjmijcie pozycję na boku. Pamiętajcie, aby noga podporowa pozostawała ugięta. Podtrzymujcie ciężar ciała na dłoni. Ułóżcie się na boku podpierając się dłonią blisko głowy, kolana podkulcie bliżej brzucha. Zwróćcie uwagę, żeby nie angażować w tym procesie mięśni brzucha!

 

wstawanie-początek

Ania_wstawanie

Ania_wstawanie_początek

Ania_wstawanie_kontynuacja

Ania_wstawanie_leżenie

Ania_wstawanie_plecy

 

Krok 2 – wstawanie 

Proces wstawania rozpocznijcie od ustawienia się w pozycji bocznej. Przybliżcie kolana do klatki piersiowej, weźcie głęboki wdech i podeprzyjcie się ramieniem, powoli wstawajcie odpychając się najpierw ramieniem, a później dłonią od podłoża. Jeżeli wstajecie z łóżka, podczas wstawania delikatnie opuszczajcie nogi w kierunku podłogi.

 

Uwaga!

Nigdy nie wstawajcie w czasie ciąży z leżenia na plecach, gdyż zbyt mocno zaangażujecie tłocznię brzuszną oraz mięsień prosty brzucha. 

Niewłaściwie wykonywane codzienne czynności, jakimi są przyjmowanie pozycji leżącej lub wstawanie mogą sprawić, że będą doskwierać Wam dolegliwości bólowe. Delikatne i powolne ruchy podczas zmiany pozycji dają także czas maluszkowi, aby ułożył się w dogodnej dla niego pozycji. Wpływa to również pozytywnie na dopłynięcie krwi do nóg i stóp zmniejszając ryzyko powstawania obrzęków. Zdecydowanie zachęcam wszystkie przyszłe mamy do przykładania uwagi względem, wydawałoby się prostych, powtarzających się czynności. Dzięki temu będziecie miały okazję w pełni cieszyć się tym szczególnym dla Was czasem w spokoju i dobrym samopoczuciu 🙂

Powyższe zasady powinny zostać zapamiętane również przez kobiety będące po porodzie! Polecam wstawać zgodnie z wymienionymi zasadami cały czas. Wstawanie bezpośrednio z pozycji leżącej jest wykonywaniem niekontrolowanego “brzuszka”. Jest to szczególnie istotne dla mam zmagających się z rozejściem mięśnia prostego brzucha, ponieważ podczas niewłaściwego wstawania zwiększa się ciśnienie śródbrzuszne, następuje spychanie mięśni dna miednicy w dół i sprzyja to rozchodzeniu się kresy białej.

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany