trening_siedzenie

Trening to nie wszystko!

Wiele godzin przy biurku i brak aktywności fizycznej wiąże się z występowaniem wielu chorób przewlekłych. Niestety, niewiele osób faktycznie spełnia zalecania poziomu aktywności fizycznej rekomendowane przez Światową Organizacje Zdrowia (WHO). O tym, ile ruchu potrzebujemy, pisałam TUTAJ.

Od dekady słyszmy, że sposobem na zachowanie zdrowia jest wykonywanie co najmniej 30 minut ćwiczeń przez pięć dni w tygodniu. Natomiast w świetle najnowszych badań korzyści z 30 minut umiarkowanych lub intensywnych ćwiczeń zależą od tego, jak spędzicie resztę dnia 🙂

 

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia, których wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Sports Medicine”, przyglądali się temu, w jaki sposób na zdrowie i śmiertelność wpływają kombinacje różnych aktywności – w tym ćwiczenia umiarkowane do intensywnych (takie jak energiczne chodzenie, bieganie lub inne czynności, które zwiększają częstość akcji serca), lekka aktywność fizyczna (taka jak prace domowe lub swobodny spacer) i siedzący tryb życia. Autorzy wykorzystali dane pochodzące z innych badań, o ponad 130 000 dorosłych osób z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych i Szwecji.

Z badań wynika, że chociaż zalecane obecnie 30 minut dziennie umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej zmniejszyło prawdopodobieństwo wcześniejszej śmierci (nawet o 80% w przypadku niektórych respondentów), to dotyczyło to tylko tych osób, które siedziały mniej niż 7 godzin. Wspomniany czas ruchu nie zmniejszył natomiast ryzyka w przypadku osób, które prowadziły siedzący tryb życia (11-12 godzin dziennie). Innymi słowy: im więcej siedzimy, tym więcej potrzebujemy aktywności po pracy!

Dodatkowo naukowcy odkryli, że 3 minuty umiarkowanej do energicznej aktywności lub 12 minut lekkiej aktywności na godzinę siedzenia były optymalne dla poprawy zdrowia i zmniejszenia ryzyka wczesnej śmierci. To bardzo interesujące, prawda? 

 

Zagłębiając się dalej w badania, możemy stwierdzić, że nie ma jednego uniwersalnego modelu aktywności fizycznej prowadzącego do korzyści zdrowotnych. W związku z tym możemy wybrać taką aktywność, która najbardziej nam się podoba – lekką lub umiarkowaną do intensywnych ćwiczeń, zachowując wskazane rekomendacje.

 

Natomiast dla osób, które nie mogą poświęcić tyle czasu na aktywność fizyczną, również możemy znaleźć rozwiązanie. Zamiast jechać windą, wybierzcie wejście po schodach. Zabawa z dziećmi czy spacer ze zwierzętami też jest świetnym pomysłem. Postarajcie się wybrać rower zamiast dojazdu do pracy samochodem. Pamiętajcie – liczy się każda aktywność fizyczna, bo jakakolwiek aktywność jest lepsza niż żadna!

 

Bibliografia:

  1. Chastin S, McGregor D, Palarea-Albaladejo J, et al. Joint association between accelerometry-measured daily combination of time spent in physical activity, sedentary behaviour and sleep and all-cause mortality: a pooled analysis of six prospective cohorts using compositional analysis. Br J Sports Med. 2021; 0:1–10.
  2. Columbia University Irving Medical Center. Different physical activity ‘cocktails’ have similar health benefits. ScienceDaily. 2021.

Komentarze Brak komentarzy

Dołącz do dyskusji…

Komentarz jest wymagany

Podpis jest wymagany